Şimdi Ara

Din dünya çapında azalıyor: ABD'de 18 ila 29 yaşındaki insanların % 39'u Tanrı'ya inanmıyor (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
384
Cevap
4
Favori
13.557
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
126 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hocam dini tercih ile insanlık birbirinden bağımsız. Nasıl ki tüm müslümanlar, tüm yahudiler, tüm katolikler, tüm budistler, tüm hindular iyi değilse tüm ateistler de iyi değil. İyi insan iyi insandır. Kötü insan kötü.

Stalin de ateist ama tarihin en büyük katillerinden biri. Öldürdükleri bir yana hayatını mahvettiği insan sayısı yüz milyonlar.
    El bağdadi inançlı ama. Küçücük çocuklardan tut yaşlı insanlara kadar bırak dini, mezhebi değişik diye tecavüz, taciz, katliamlar yaptı. Ortak kümeleri kötü olmak. Dinleri değil.
  • Din gider din yerine konacak başka bir şey bulunur. Bu sefer de bunun için millet birbirini öldürür, siyasiler bunu sömürür vs. vs. Mesele din meselesi değil insanların bir şeylere sorgusuz sualsiz bağlanma eğilimi.
  • Prion larin kendilerinin bölünerek cogalmadığıni sana kaynaklarla anlattım. Zaten günümüzde mikrobiyolojinin geldiği noktada proteinin oluşması için DNA daki bilgiye ihtiyaç var olduğu bir gerçektir.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: muaz1984

Hiçliğe gideceğinin kanıtı?
    Tartıştığınız arkadaşla aranıza girmiş gibi olacağım fakat bence de hiçliğe gideceğiz. Tabi ki elle tutulur kanıt yok fakat başımdan geçen olayı özetlemek isterim.

Hiç ameliyat oldunuz mu bilmiyorum. Bir kaza yaralanması bir de estetik olmak üzere 2 kez büyük ameliyat geçirdim. Ölümün işte o genel anestezi gibi olacağını düşünüyorum. Sadece uyanmayacağız. Ameliyathanede anestezi uzmanı sizinle konuşuyor rahatlatmak için bir nevi. Tabi siz yavaş yavaş hissediyorsunuz bir şeyler olduğunu rahatlama hissi geliyor ve birkaç saniye içinde ışıklar kapanıyor. Uyanana kadar ne olduğunu ne bittiğini neler yaşadığımızı bilmiyoruz. Günlerce mi uyuduk 10 dakika mı uyuduk bilmiyoruz. Bence ölüm de bu şekilde olacak, uyanmamak üzere uyuyacağız. Ateistler de zaten ölüme ebedi uyku derler. Ameliyat olduktan sonra çok mantıklı gelmişti bana.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• SANANE üzerine vazife mi? ateist olan ateist müslüman olan müslüman kalsın SANANE!!!

• Equaties kullanıcısına yanıt
    Ameliyat oldum anestezi aldım.Anestezi ile ölümü bir tutman yanlış.Birisi bedene yapılan eylem ,diğeri ruha. Burada iş metafiziğe giriyor. Ruh ve beden kavramındaartık işin boyutu değişiyor.Kabir hayatı ,berzah ,din günü ,hesap, cennet ve cehennem mevzu uzar gider.Ben zamanında çok yazdım. Bu iş tek akıl ile öğrenilecek şeyler değil.İşin içinde kalp ,ruh,beden, letaifler var. Benim buradaki arkadaşlara öncelikle duam hidayetleri varsa Allah tez zamanda nasip etsin. Hidayetleri muktedir değillerse onları her ne kadar inanmasalarda bizleri yoktan var eden ve varlığından haberdar eden ALLAH'a havale ediyorum.Saygılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Equaties

Tartıştığınız arkadaşla aranıza girmiş gibi olacağım fakat bence de hiçliğe gideceğiz. Tabi ki elle tutulur kanıt yok fakat başımdan geçen olayı özetlemek isterim.

Hiç ameliyat oldunuz mu bilmiyorum. Bir kaza yaralanması bir de estetik olmak üzere 2 kez büyük ameliyat geçirdim. Ölümün işte o genel anestezi gibi olacağını düşünüyorum. Sadece uyanmayacağız. Ameliyathanede anestezi uzmanı sizinle konuşuyor rahatlatmak için bir nevi. Tabi siz yavaş yavaş hissediyorsunuz bir şeyler olduğunu rahatlama hissi geliyor ve birkaç saniye içinde ışıklar kapanıyor. Uyanana kadar ne olduğunu ne bittiğini neler yaşadığımızı bilmiyoruz. Günlerce mi uyuduk 10 dakika mı uyuduk bilmiyoruz. Bence ölüm de bu şekilde olacak, uyanmamak üzere uyuyacağız. Ateistler de zaten ölüme ebedi uyku derler. Ameliyat olduktan sonra çok mantıklı gelmişti bana.

Alıntıları Göster
    Ölüm o şekilde olabilir ancak hiçliğe gideceğimizin bir kanıtı mı bilemem. Kanıt olarak yazmadığınızı biliyorum sadece belirtmek istedim farkı.

• muaz1984 kullanıcısına yanıt
    Anestezi ile ölümü bir tutmuyorum tabi ki. Benzer olabileceğini düşündüğümü söylemek istemiştim. Doğrusunu söylemek gerekirse inançsız biriyim, iyi insan olduktan sonra herkes benim gözümde aynı değere sahip, inansın veya inanmasın. Size de anlayışınız için teşekkür ederim.

İnanmadığımdam dolayı haliyle ruh gibi kavramların da varlığını kabul etmiyorum. Belki de yanılıyorum, yakın zamanda insanoğlu olarak bunu öğrenemeyeceğiz muhtemelen. Bence tamamen bu konularda beyin ve biyokimyadan ibaretiz. Örneğin anestezi bedene etki ediyorsa o sırada ruha ne oluyor? Kalpten mecazi olarak kastınız nedir, vicdan mıdır? Yapay kalp sayesinde yaşayanlar vicdan yoksunu mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: MeriCT

Ölüm o şekilde olabilir ancak hiçliğe gideceğimizin bir kanıtı mı bilemem. Kanıt olarak yazmadığınızı biliyorum sadece belirtmek istedim farkı.

Alıntıları Göster
    Belirtmek istediğiniz fark nedir anlayamadım tam olarak?
  • akp sağolsun din den soğuttu beni ve bütün arkadaşlarımı..teşekkürler akp

• quote:

Orijinalden alıntı: 30 kupona alınmadı bu vatan

Her insan güzel ve zengin olsa yaşam bundan nasıl etkilenirdi bir düşün. Her insan bu geçici kısacak hayatta bir birinin sınavı kardeşim. Yaptıklarımız ebedi hayatta yerimizi belirleyecek. Bu sondan, her zulüm ve zalimden yaradanı sorumlu tutarak kurtulamayız. Her seyin güzel ve adil olduğu bir yer hayal ediyorsun böyle bir yer var ama dediğim gibi insanların hal hareket ve davranışları en önemlisi inancı böyle bir yere gitmesine sebep olacak. Ayrıca hep yakınıyorsun, acep sen misal olarak 100 yıllık ömrün olsun ve bu surede çok güçlü biri ol .. Ne yapardın acaba? Bu gücü korumak için zalim de olabirdin katilde belki .. insanların güç için yaptıklarından neden allahi sorumlu tutuyorsun ki!? Ebedi hayat öldükten sonra başlar bu dünya sadece bir oyalanma ve imtihandır. Herkes istinasız yaptıklarının mükafatını ve cezasını görecektir. Sonsuz cennet sonsuz cehennem işte insanı bekleyen sonsuz yaşam bu iki yerde ... karar insanoğlunun!
    Ben görülen bir ceza filan görmüyorum dini olan herşeyle aleni dalga geçiliyor hatta din simsarlığı bile oluyor ama ben hiç bunun neticesinde bir cezalandırma görmedim.

Ayrıca şu var dünyada iyi şartlarda yaşayan insan kisvesi ancak %3-4 gibi birşey dünyanın yükünü ve bunların hayatını külfetini çeken ise %80 %15 de ortalama yaşıyor eben herkes için süper bir hayattan bahsetmiyorum.Ben eşitsizlikten bahsediyorum.Üstte de yazdım her insanın bir olguyu tanımlaması farklıdır.Sen bir sıkıntı içerisinde isen kavramlara bakış açı değişir.Mutlu keyfin yerinde ise değişir.

Hangi pencereden baktığın önemli.Mükafatlandırma ve cezalandırma diye birşey yok genellikle güç zehirlenmesi yaşayanlar belada görmüyor insanların hayatlarını mahvedip gidiyorlar misal.E o mahvolan hayatların geri dönüşü olacak mı yok.Sen gözünle görüyorsun derinle hissediyorsun değil mi o kitapta bile hep dünya gözü ile tanımlanmış olgular var bu dünyada bilinen şeyler filan.

Adaletten bahsedilecekse eğer bir şeyin tecellisi bu yaşanılan dünyada olur.Bakıyoruz adaletten bir kesit var mı yok.Güçlü olan her kimse yanına kar kalıyor yaptığı senin için avuntu çok istersen başına gelen herşeyi kavramlara havale et.O sorunun kaynağı cezasını olmadıkça emin ol zat dahada beterini yapacak.Dünyada yaşanılan bu.

Ha insanlık nası değişti yer yer dersen ibret alarak oda insanın birşeyleri denemesi ve ulaştığı noktada amaçsızlığından yani.İnsan bu dünyada ne yaşadı ise o.Dünyanın en büyük belasıda insan dünyayı mahvedende.Ebedi hayat filan bilmem tek gerçek doğanın döngüsünde yer alacaksın o kadar ötesi boş.Cennet cehennem dediğin olgu bu dünyada kimi için ufak bir mutluluk cennet gibi gelir kimine ise ateş gibi timsal edilen ama iç daraltan bir sıkıntı ateşten daha büyük zarar.Aslında hayatın boyunca cennetide cehennemide yaşıyorsun uzakta arama ha bu yaşantının süreci belirsiz ya uzunca bir zaman cennet yada uzun veya kısa süre cehennem gibi dönemler bu sana kalmış.

• Belki de bir gün ateistlerden sonra agnostiklerin sayısı artar
    Yaşadığınız olayın ölüme yakın bir deneyim olabileceğini söyledim ancak hiçliğe gidiyoruz demek için bir kanıt değil demek istedim. Kanıt olarak söylemediniz diye düşünüyorum zaten belirteyim dedim.
  • İslam yada hristiyan, hangi din olursa olsun, o yerde gerici yobaz varsa siyasal dincilik varsa o yer gerilemeye dinden soğumaya mahkum. Bakın ben namaz kılan bir insan olarak dinden soğuyorum. Tamam bende farkındayım İslam başka müslümanlar başka ama işte insan yapılanları kaldıramıyor. Hile, hırsızlık, hak yeme, tecavüz ne ararsan var. Bunları görüp insanlar nasıl uzaklaşmasın dinden..

• HIGHER kullanıcısına yanıt
    Hepsi cikmistir. Ama faydalari goze batinca dinsizlikleri filan goz ardi edilir...

TIPKI Musluman olmayan Ermeni Tebasindaki Mimar Sinan gibi .. Kendisi ayrica sarap ta sever icerdi ...

Omer Hayyam var her acidan bambaska :)
    https://onedio.com/haber/omer-hayyam-in-alayina-gider-yaptigi-muhtesem-sozleri-465162
  • Allah'im bu forum neden son bir kaç yıldır hep cahil kaynıyor.

""Nadir bulunan şeyler değerlidir, kör eşek te nadirdir. O zaman kör eşek te değerlidir.""
    Önermesi ile baslik açıyor millet

EDİT: İMLA

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LEONİM -- 9 Haziran 2020; 23:11:50 >
    Tekrar merhaba
    Teori kelimesinin gerçekte ne ifade ettiğini biliyorum yanlış anlaşılmalara sebebiyet verdiğini de. Evrim aslında bir iddiadır. Mikrobiyoloji dalında ortaya çıkan verilerin yorumlanma biçimidir. Önce inanılır sonra ispatlanmaya çalışılır. Evrimi türlerin geçişine dair bir iddia olduğundan %99.99 eminiz gibi iddialı bir kelime kullanabilmemiz için laboratuvar ortamında bu geçişi gözlemleyebilmemiz gerekiyor ki bu imkansız. Fosil kayıtları evrim iddiasında geçerli bir delil hiçbir zaman olmamıştır. Evrimcilerin en büyük hatası hali hazırdaki gerçek bilgileri bırakıp bir tasarımcıyı ortadan kaldırma çabasıyla geçmişe yönelik ilk canlı ile ilgili zanlar ortaya atmasıdır. Evrimi inkar etmek anlamsızdır şeklinde kelimeler yanlış anlamayın biraz dayatma oluyor. Çünkü evrimi iddia eden bilim adamları olduğu gibi bunu imkansız gören bilim adamları da var.

Kuyruğumuz yok ama kuyruk sokumumuz var. Yemekleri daha kolay sindirmeye başladığımız için bağırsaklarımız kısalıyoru evrime yani türlerin geçişine ispat olarak getirmek istiyorsanız siz bilirsiniz. Ben bunu görmek istenilene dair bir zan olarak görüyorum. Bu şekilde bir fili de insana çevirebiliriz. Fil milyonlarca sene içinde evrimleşerek insana döndü hortumda işlevini yitirerek cinsel organımız oldu gibisinden o kadar çok iddia atılabilir ki. %99 maymunla aynı DNA bilgilerine sahibiz derken geri kalan %1 lik kısmın DNA da 10.000.000 yerde doğru ve anlamlı değişikler olduğunu hesaba katmanız gerekir. Mutasyonlar insan yolculuğuna götürecek bu değişikliğe araç olamıyor.

Canlıya canlı diyebilmemiz için ilk canlının kendisini kopyalayarak çoğaltması gerekir. Çoğalması için proteinleri oluşturması gerekiyor. Günümüzde hali hazırda elimizdeki hayale veya zanna dayalı olmayan gerçek bilgide protein ancak RNA tarafından DNA daki şifreli bilgiyle sentezlenebiliyor. Peki DNA ve RNA yoksa ilk hücre bunu nasıl başarıyordu.

Yine hali hazırdaki gözlemlenen gerçek bilgiyi bırakıp zanlara dayalı iddialarımı ortaya atacağız peki neden böyle bir şey yapalım ki? Bunun bizi yaratıcıya götürecek olan imkansızlığından kurtulmak için mi.

Önemli olan nokta şudur: Proteinlerin yapılarındaki tek bir amino asitin bile eksilmesi veya yerinin değişmesi ya da zincire fazladan bir amino asit eklenmesi o proteini işe yaramaz bir molekül yığını haline getirir. Bu nedenle her amino asit, tam gereken yerde, tam gereken sırada yer almalıdır.

Buda ilk canlıda hücre organellerinin eksiksiz bir şekilde bulunmasıyla gerçekleşir. İlk canlıda DNA yoktu iddiasını ispatlayacak bir veri yoktur. Maalesef milyonlarca yıl öncesine dair zanlardan ibarettir.

Aminoasitlerin nasıl geldiğini bulmak bizi aynı soruya tekrar götürüyor. Tıpkı demirin uzaydan dünyamıza gelmiş olması bir cep telefonunun kendi kendine inşa ettiğini açıklayamadığı gibi.

Yeterli süre verildiğinde bu yapı oluşabilir mi bakalım. Olasılık hesaplarına baktığımızda bir proteinin tesadüfen oluşabilmesi için yapılacak denemelere evrenimizin yaşı yetmiyor. Basit bir protein ele alalım 584 aminoasitli. Serum albumin.
    Canlılardaki Aminoasitlerin sol elli olması gerekiyor. Sağ elli aminoasit ile sol elli aminoasit bir arada olma ihtimali aynıdır yani ½ ihtimal. O zaman 584 amino asitli bir proteinin kendiliğinden oluşma ihtimali ½ üzrei 584 olur. Diğer tarafdan peptit bağlarıyla bağlanması gerekirki başka şekilde de bağ yaptıklarını biliyoruz. Bunada ½ ihtimal desek 1/10 üzeri 351 rakamı karşımıza çıkıyor. Bide bu amino asitlerin kompleks ve doğru bir şekilde dizilmesi gerekiyor. Canlıların vücudunda 20 tür amino asit var her birinin doğru yerinde olma ihtimali 1/20 olur. Sadece bu protein için karşımıza 1/20 üzeri 584 gibi bir rakam çıkıyor. Peki bu rakam bize ne anlatıyor. Evrenin yaşı 15 milyar yıl olarak hesaplanıyor. 15 milyar yıl X 365 gün X 24 saat X 60 dk X 60sn yapsak bu rakam sadece 10 üzeri 18 olarak ifade edilebilen bir sayı olarak karşımıza çıkıyor. Evrendeki bütün proton nötronlar gibi parçacıklar en yüksek kimyasal hızla her saniye hareket yapsa 10 üzeri 120 yapar. Yani evrenin başlangıcından bu yana yapabileceğin denemeler en iyi ihtimalle bu kadar. En basit proteinin bile tesadüfen oluşması bu rakamdan çok daha düşük bir ihtimal. Yani yeterli süre yok.

Yani Evrim en baştan ilerleyemiyor.

Size bir soru sormak istiyorum. Erken İNSAN ve dişi İNSAN üreme organlar birbirinden ayrı iken nasıl birbirine uyumlu olarak evrimleşmişler. Dikkatinizi çekerim eşeyli eşeysiz üreme nedir bundan bahsetmiyorum. Erken İNSAN ve dişi İNSAN üreme organlar birbirinden ayrı iken nasıl birbirine uyumlu olarak evrimleşmişler.

• Valla doğru, 10 yıl önce olsaydı sizi burada Müslümanlığa davet etmek için takla atardım. Ama artık ateistim. Gerçeği gördüm bence. Tüm dinlere saygılar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Elhamdullillah reis bunu da cozecektir.

Ayasofya acilsin siz o zaman gorun

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mghfreud

1) Hocam arkadaşın da dediği gibi, benim bildiğim yapay zekada, 5 saniyede öğrenmesiyle, 500 yılda öğrenmesi arasında bir fark yok. 15 dakikadan sonra, yeni birsey öğrenmeyecek, bir bilgi/beceri edinmeyecek, diğer değişkenler sabit kaldığı ve yeterince hesap kapasitesine sahip olduğu durumlarda
    2) duygu icin de geçerli bu, eğer duygu ogrenebiliyorsa da, yine onu 5 saniyede aynı şekilde ogrenebilir, eğer yeterince hesap kapasitesi varsa. 30 sene beklemesinin hiçbir faydası/değişikliği olmaz.
    3) 1 ve 2, benim bildiğim, hakkında yüzbinlerle makale ve kitap yazılmış yapay zeka icin geçerli. Siz yeni bir yapay zeka icat ettiyseniz, lütfen bizi aydınlatın.
    4) Önceki girdilerinden anladığım su: “Tanri mantıktan üstündür, kendi mantığınizla onun varligini/yokluğunu, yaptıklarının doğruluğunu yargılayacaksınız, yaptıklarının doğruluğunu/yanlışlığını kendi mantiginizla bilemezsiniz”. Doğru mu anlamışım?
    Arkadaşın demek istediği şu: bir insanın duygularını ve kişiliğini şekillendiren şeyler 25-30 yılda yaşadığı olaylar, onların bıraktığı duygusal etkilerdir. Tüm bu 30 senedeki olaylar bir database'de olsa, yapay zeka pekala dediğiniz gibi bunları işleyip kendini train edebilir. Fakat pratikte pek mümkün gözükmüyor. Günlük verdiğimiz basit kararlar bile farklı olasılıklara, farklı olaylara sebebiyet verebiliyor. Yapay zeka'nın kişiliği de yaşamaya başladıkça şekillenebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _conscript_ -- 10 Haziran 2020; 10:10:46 >

• 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.