Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara

DH Nükleer Enerji Destekçileri Derneği [747 Destekçi]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
3.451
Cevap
60
Favori
132.281
Tıklama
Cevapla
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> DH Nükleer Enerji Destekçileri Derneği [747 Destekçi]
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
  • Yarbay
   4031 Mesaj
   12 Mart 2011 21:41:13 Konu Sahibi
   Donanımhaber Nükleer Enerji Destekçileri Derneği


   Konu imkan bulundukça güncellenecektir. Nükleer enerji hakkında elinde yararlı döküman ve dosya olan arkadaşlar konunun güncel kalmasına yardım ederse sevinirim.
   Konunun selameti açısından lütfen seviyeli tartışmalar yapalım, hakaretin kimseye birşey kazandırmadığını unutmayalım.
   Herhangibir siyasi görüş,parti savunması yapmamaya özen gösterelim. Unutmayın ki sadece bilimsel kanıtları olmayanlar konuyu başka yerlere çekme amacı taşır.
   Hakaret içeren mesajlar destekçi olsun veya olmasın şikayet edilecektir.


   Bölüm1: Türkiye'nin Enerji Bilgileri

   Türkiye’de toplam enerji tüketiminin %50’si net dış alımlarla karşılanmaktadır. Bu yüzdenin büyük bir payını da petrol oluşturmaktadır. Doğal gazında dış alımdaki payı yükselen bir eğilim göstermektedir. Türkiye’de petrol, doğalgaz, linyit, asfaltit, taş kömürü, hidrolik, jeotermal, odun, hayvan ve bitki artıkları ile ikincil enerji kaynakları üretilip tüketilmektedir.

   1970-1990 dönemi süresince kaynak rezervlerimizi dünya rezervleri içersinde kıyasladığımızda; kömür kaynaklarımızın payının yaklaşık %0,6 , jeotermal potansiyelimizin payının %0,8 , hidrolik potansiyelimizin payının %1 ve uranyum rezervlerimizin payının %0,1 civarında olduğu belirlenmiştir. Petrol ve doğalgaz rezervlerimiz ise kıyaslanamayacak kadar azdır.

   Dünya enerji ihtiyacı bugüne göre 2020'de yüzde 40, 2030'da ise yüzde 60 daha fazla olacak. 2020'de Türkiye'nin birincil enerji ihtiyacı bugüne göre yüzde 160 artacak. Dünya enerji ihtiyacı büyümesine göre dört kat artış anlamına gelen bu talebin karşılanması için enerji kaynaklarının mutlaka çeşitlendirilmesi lazım. Elektrik tüketimi günümüz rakamlarının 2,5 katına ulaşacak. Bu yüzden hangi kaynaklardan nasıl üretileceği tartışılmalı.

   İşte bu noktada nükleer enerji ön plana çıkıyor. Zira, nükleer santrallerden elektrik üretiminin kaynak çeşitlendirilerek artırılması, sistem güvenliği, ithalat bağımlılığı ve teknoloji açısından oldukça önemli. Türkiye'nin yıllara göre elektrik talebi artışı 2020 için 400 ila 430 milyar kilowatt/saat (kWh) olarak rakamlara yansıyacağı tahmin ediliyor.

   Bölüm2: Türkiyede Nükleer Enerji, Nükleer Enerji Yatırımları ve Yatırım Planları

   Türkiye’de 1956 yılında “Atom Enerjisi Komisyonu Genel Sekreterliği” kurulmuş, 1982 yılında yeniden yapılanarak “Türkiye Atom Enerjisi Kurumu”na dönüştürülmüştür. Görevi, nükleer teknolojinin, barışçıl amaçlar için, sağlıklı bir biçimde kullanılmasına ve transfer edilmesine yönelik araştırma, geliştirme ve işbirliği faaliyetlerini yürütmektir. Dikkat edilirse, Türkiye Atom Enerjisi Genel Sekreterliği, ilk ticari nükleer güç santralinin işletmeye açılmasından (1957) bir sene önce (1956) kurulmuştur.
   Bu her türlü takdirin üzerinde bir davranıştır. Türkiye’de nükleer santrallerin kurulması kararı ilk kez 1968 yılında III. Beş Yıllık Kalkınma Planında yer almıştır. IV. Beş Yıllık Kalkınma Planında ise, Mersin-Gülnar’da Akkuyu yöresinde kurulması planlanan nükleer santralin inşasına başlanması öngörülmüş ve 1977 yılında ihale açılmış,
   ancak sonuca gidilememiştir.

   1982 yılında Ulusu Hükümeti, Akkuyu’da iki ve Sinop’ta bir olmak üzere üç nükleer santrali, 1990 yılında hizmete girmek üzere ihaleye çıkarmışsa da amaca ulaşılamamıştır. Nihayet 1 Mart 2000’de Bakanlar Kurulu nükleer santral ihalesine karar vermiş, fakat 8 Nisan 2000’de gene süresiz ertelemeye gidilmiştir. Yani, tüm ihaleler Türkiye için büyük bir hüsranla sonuçlanmış, 100 milyon dolardan fazla para sarf edilmiş, aradan 23 yıl geçtikten sonra tekrar aynı noktaya gelinmiştir.

   1970 yılında Güney Kore ile Türkiye’nin nükleer alandaki potansiyeli aynıydı. Türkiye 2001 yılında bir tane bile nükleer santral
   kuramamışken Güney Kore’de 14 nükleer santral işlemekte, toplam elektrik üretiminin % 41,4’ünü nükleer santrallerden sağlamakta, 3 santralin de inşası devam etmektedir. Bu santrallerden sadece ikisini başkaları, geri kalanını Güney Kore yapmıştır. Bugün Güney Kore dışarıya nükleer güç santralı pazarlayacak duruma gelmiştir.


   24 Haziran 2000’de İngiltere’de yayımlanan The Economist dergisi dünyanın teknolojik haritasını çıkarmış, teknolojiyi icat edenler, teknolojiyi kullananlar ve diğerleri şeklinde dünya ülkelerini sınıflandırmış, Güney Kore’yi teknolojiyi icat edenler sınıfına alırken, Türkiye’yi, üçüncü sınıfa, yani teknolojiyi ne icat edebilen ve ne de kullanabilen ülkeler safına dahil etmiştir.

   Bölüm3: Nükleer Enerji Nedir ?

   Nükleer enerji, atomun çekirdeğinden elde edilen bir enerji türüdür. Kütlenin enerjiye dönüşümünü ifade eden, Albert Einstein'a ait olan E=mc² formülü ile ilişkilidir.
   Bununla beraber, kütle-enerji denklemi, tepkimenin nasıl oluştuğunu açıklamaz, bunu daha doğru olarak nükleer kuvvetler yapar. Nükleer enerjiyi zorlanmış olarak ortaya çıkarmak ve diğer enerji tiplerine dönüştürmek için nükleer reaktörler kullanılır.
   Nükleer enerji, üç nükleer reaksiyondan biri ile oluşur:

   Füzyon: Atomik parçacıkların birleşme reaksiyonu.

   Fisyon: Atom çekirdeğinin zorlanmış olarak parçalanması.

   Yarılanma: Çekirdeğin parçalanarak daha kararlı hale geçmesi. Doğal (yavaş) fisyon (çekirdek parçalanması) olarak da tanımlanabilir.

   Bölüm4: Basitçe Nükleer Enerjiden Elektirik Üretimi

   Nükleer santral, bir veya daha fazla sayıda nükleer reaktörün yakıt olarak radyoaktif maddeleri kullanarak elektrik enerjisinin üretildiği tesistir. Radyoaktif maddeler kullanılmasından dolayı diğer santrallerden farklı ve daha sıkı güvenlik önlemlerini, teknolojileri içerisinde barındırır.

   Reaktörün kalbinde, elde edilen ısıl enerji suya aktarılır, su almış olduğu bu enerji sebebiyle faz değiştirir ve kızgın buhar haline dönüşür. Elde edilen bu buhar daha sonra elektrik jeneratörüne bağlı olan buhar türbinine verilir. Su buharı, türbin mili üzerinde bulunan türbin kanatları üzerinden geçerken daha önceden almış olduğu ısıl enerjiyi kullanarak, türbin milini döndürür. Bu mekanik dönme hareketi sonucunda alternatörlerde elektrik elde edilir. Jeneratörde oluşan elektrik ise iletim hatları denilen iletken teller ile kullanılacağı yere gönderilir. Türbinden çıkan, ısıl enerjisi yani sahip olduğu basınç ve sıcaklığı düşmüş olan buhar, tekrar kullanılmak üzere yoğuşturucuda yoğuşturulup su haline dönüştürüldükten sonra, tekrar reaktörün kalbine gönderilir. Yoğuşturucu da su buharının faz değişimini yapabilmek için çevrede bulunan deniz, göl gibi su kaynaklarını soğutucu olarak kullanır.
   Bölüm5: Dünya'da Nükleer Enerji

   Dünya Nükleer Santral Borsası: Ocak 2012 verileri
   Çalışan: 434
   İnşâ: 61
   Planlanan: 156
   Önerilen: 343   [image]http://store.donanimhaber.com/39/38/f8/3938f8cad7b35798b5a05ade4226beab.jpg" />

   Çalışan reaktörü olan ve yeni reaktörler inşa eden ülkeler
   Çalışan reaktörü olan ve yeni reaktörler inşa etmeyi planlayan ülkeler
   Reaktör inşa eden ülkeler
   Reaktörler inşa etmeyi planlayan ülkeler
   Çalışan reaktörü olan ve durumu değişmeyen ülkeler
   Çalışan reaktörü olan ama aşamalı olarak kapatacak ülkeler
   Sivil nükleer enejinin yasal olmadığı ülkeler
   Reaktörü olmayan ülkeler


   Bölüm6: Akkuyu'ya Kurulması Planlanan Rus Basınçlı Su Reaktörleri [VVER] Hakkında Bilgiler

   VVER'ler Sovyetler Birliği tarafından geliştirilen ve kullanılan basınçlı su reaktörleridir. Günümüzde de Rusya Federasyonu tarafından geliştirilmeye ve kullanılmaya devam edilmektedir. VVER Rusça olan “Voda-Vodyanoi Energetichesky Reaktor” ifadesinin kısaltmasıdır. Tercümesi su ile soğutulan ve su ile yavaşlatılan enerji reaktörüdür. Bugün dünyada toplam 53 adet VVER türü reaktör bulunmaktadır. Bunlardan 26 tanesi Rusya Federasyonu ve Ukrayna'da bulunmaktadır. VVER'ler bugüne kadar 3nesil olarak inşa edilmiştir, 4. nesillerin inşasına devam edilmektedir.Aşağıda basitleştirilmiş bir VVER reaktörü gösterilmektedir. Bu şekilden de görülebileceği gibi, VVER tasarımı PWR tasarımına çok benzemektedir.VVER’ler, reaktör basınç kabı, ana soğutucu suyu pompaları, buhar üreteçleri, basınçlandırıcı ve ilgili boru sistemlerinden oluşmaktadır.


   Bölüm7: Akkuyu'ya Kurulması Planlanan 4.Nesi VVER'ler

   VVER-1000 tasarımı son yıllarda Avrupa ülkeleri ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın kod ve standartlarına uyumlu olacak şekilde daha da geliştirilerek VVER-1200 tasarımı ortaya çıkarılmış ve nükleer teknolojiye yeni girecek ülkelere pazarlanmak üzere geliştirilmiştir.

   VVER-1200 tasarımı daha geniş kalp çapı, daha uzun kalp kabı, 60 yıllık santral ömrü, %90’lik yıllık yük faktörü ve daha yüksek termal verime sahip olacak şekilde geliştirilmiştir. Güvenlik sistemi herhangi bir kaza durumunda, güveni kapatma ve soğutmayı 24 saat içinde sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

   VVER-1200 tasarımına tasarıma ileri nesil nükleer santralarda önemle dikkate alınan ciddi kazalara yönelik tedbirler de eklenmiştir. Buna göre, VVER-1200’lerde ünitelerin termal çıkış gücü 3200 MW, elektrik çıkış gücü 1160 MW'a, net ünite verimi % 33.7'ye, buhar üreteci çıkışındaki ikinci döngü basıncı da 7 MPa'a yükseltilmiştir. VVER-1200'lerde çift katlı koruma kabuğu kullanılmış, santralın sismik kararlılığı arttırılmış ve tasarım-ötesi kazalar için yeni özellikler eklenmiştir. Şebeke kaybı, besleme suyu kaybı, birinci döngü üzerinde oluşacak küçük kırıklar, vs. nedeniyle kor erimesini önlemek için santral tasarımında pasif ısı uzaklaştırma sistemi de kullanılmıştır. VVER-1200 üniteler, özellikle zayıf elektrik şebekelerinin söz konusu olduğu bölgelerde, 72 saat boyunca şebeke elektriğine ihtiyaç duymadan çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır. Santral ayrıca dış etkiler arasında bulunan depreme, uçak çarpmasına, şiddetli rüzgâra, patlama sonucunda oluşmuş şok dalgalarına ve kötü hava şartları sonucunda oluşmuş kar ve buz yüküne karşı da daha dayanıklı olacak şekilde tasarımlamıştır.

   VVER-1200 tasarımının ilk örneklerinin Rusya Federasyonu’nda, Novovoronezh II Nükleer Santralında Haziran 2008’de ve Leningrad II Nükleer Santralında Ekim 2008’de inşa edilmeye başlanmıştır.. Ayrıca Rusya Federasyonu ile Türkiye arasında imzalanan uluslararası anlaşma uyarınca, Akkuyu sahası 4 adet VVER1200 inşa edilmek üzere Rusya'ya tahsis edilmiştir.


   Bölüm7: Akkuyu'ya Kurulması Planlanan Santralin Kopyası; Kalininskaya

   Akkuyu'ya kurulacak nükleer santralin kopyası. Kalininskaya nükleer santrali. Akkuyu daki santral ile hemen hemen aynı özellikleri taşıyor. Tek farkı kalininskaya nükleer santralindeki ünitelerin 1000mW, Akkuyu'ya kurulacak santralin ünitelerinin 1200mW olması. Santralin 3. ve 4. üniteleri Türkiye'deki santral ile aynı olacak. 3. Ünite 2004 te açıldı. 4.ünitenin inşaatı hala devam ediyor.

   Teknik Bilgileri

   Reaktör yaklaşık 400 ton ağırlığında ve üçte ikisi yerin altında. Yakıt reaktöre yüklendikten sonra üzerindeki çelik kapak sızıntıya meydan vermeyecek biçimde 54 adet 2m boyunda 17cm çapında ve 300 kg ağırlığında dev civatalarla sıkıca kapatılıyor. Nükleer reaksiyonun meydana geldiği dev çelik kap ayrıca 30m çapında ve 40m yükseklikte, duvarları 110cm kalınlığında betonarme yapının içine hapsediliyor. Devasa yapının kubbe biçimindeki çatısı da son derece ilginç yapıya sahip. 40cm kalınlığında yüzlerce çelik halat gerilerek üzerlerine duvarlarında olduğu gibi kalın katman betonla örtülüyor. Reaktörü çevreleyen beton yapıda sadece iki kapı bırakılıyor. Yaklaşık 28 bin metre küp hacme sahip bu mekan tamamlandıktan sonra basınç testinden geçiyor. Bu amaçla beton yapının içerisine hava pompalanıyor. Günlerce devam eden vaha pompalama işlemi sonunda basınç 5 atmosfere çıkıyor. Bu test başarıyla geçildikten sonra reaktör işletime açılabiliyor.

   Reaktörlerde yakıt olarak Uranyum 235 kullanılır. Uranyum madenden çıkarıldığı gibi santrale gitmez. Uranyum 235 izotopu elde etmek için özel tesislerde işlemden geçtikten sonra santrale ulaşır. Genelde 15mm uzunluğunda 7mm çapında 5gr lık tebletler şeklindedir.

   Reaksiyona girmemiş yakıt hiçbir radrasyon yaymaz. Reaktör çıkışında tehlikeli hale gelir. Bir kg nükleer yakıttan elde edilen enerjiyi elde edebilmek için 100 vagon kömür ya da 67 vagon petrole ihtiyaç vardır.

   Uçak Çarpması ve 9 Şiddetindeki Depreme Dayanıklı

   Türkiye'de yapımına başlanacak Akkuyu nükleer santrali gibi Kalininskaya santralide uçak çarpması ya da 9 şiddetindeki depreme karşı dayanıklı olacak şekilde inşa edildi.

   VVER reaktör tipi dört farklı güvenlik bariyeri ile donatılmış. En içteki bölüm reaktörün kendisi. Ardından reaktörün betonarme dış kabı geliyor. Üçüncü bölüm güvenli su sistemi. Reaktörün içinde dolaşan suyun dış dünya ile hiçbir teması yok. Ancak daha sonraki soğutma devresi tabiat ile temas halinde. Santralde bir arıza durumunda radyasyon'un dışarı çıkabilmesi için üç soğutma devresini geçmesi gerek. Son ve dördüncü bölüm ise reaktörün ciddi arızalanma durumunu kapsıyor. Nükleer yakıt reaktörde susuz kalarak erimeye başlasa dahi reaktörün dibine yarleştirilen bir ızgara bu yakıtı yakalıyor. Güvenlik ızgarası ayrı bir sistemle soğutulduğu için hiçbir koşulda patlama meydana gelmemesi sağlanıyor.

   Yılda 22 milyar Kw/s enerji üreten bu santralin Kw başı maliyeti 1.22 ruble.Ayrıca santralde 3500 personel görev yapıyor.


   Bölüm8: Enerji Türleri Karşılaştırma Tablosu


   Bölüm 9: Üyeler
   Son güncelleme: Sayfa 46
   1 Volkanbaba 
   2 Kalpador
   3 logarkapağı
   4 Good Feeling
   5 The Smiths
   6 Metalwrath
   7 kingo_disco
   8 ScAnMaN
   9 serhat_ps3
   10 EaGamesRulez
   11 *Joker
   12 divane2
   13 AtomSuyunaNükleer
   14 Scorpion_tr
   15 FadeToßlack
   16 Bey Amca
   17 Haşin Erkek
   18 wasp
   19 Droogie
   20 CNDMN
   21 omer_loopus
   22 Mr.J
   23 [Tuor]
   24 timur1
   25 Reznov.
   26 scrafea
   27 Kobaruon
   28 CoderWriter
   29 ~Warthog~
   30 Pibi Ayıcık
   31 Ambarad
   32 MalcolM-X-
   33 AurorAbeam
   34 CeFurkan
   35 Mem-Tr
   36 wuc
   37 D3XTER
   38 legendaddy
   39 YGTC4N
   40 addidas_85
   41 Blackened_61
   42 Chidori
   43 Black_Ops
   44 adnn
   45 Spoon!
   46 miko_miko
   47 Jeune Ottoman
   48 Dances with Wolves
   49 burakç
   50 YnS!
   51 EfeAYDIN
   52 SerseriBeyefendi
   53 schibaxo
   54 The Mithrandir
   55 bimbimbim
   56 R.Korkmazz
   57 uA_emir07
   58 Mechaniker
   59 Abst
   60 wynbleidd_
   61 Imnobody
   62 Arcatera
   63 HansGoyder
   64 We are Oscar Mike
   65 Eoudoxias
   66 nihattr
   67 CeFurkan
   68 TGYüksel
   69 Persona Grata
   70 bjkliali
   71 Bach
   72 nucLear
   73 Yusuf Miroğlu
   74 Kartal Göz
   75 furi1923
   76 The Echoes
   77 Deep_xxx
   78 jrbatu
   79 Carrier has arrived
   80 DrParnassus
   81 Kissed by Fire
   82 ..UnReaL..
   83 Üzme Tatlı Canını
   84 Abyss
   85 Fünfzehn
   86 realitych
   87 NowOrN3wer
   88 Burn in Hell
   89 iwanthidan
   90 Charlestone
   91 tomthejeer
   92 superposition
   93 secoe
   94 Cait
   95 Kavil
   96 Schneeflocke
   97 Nevzat-FC INTER
   98 JazZ_07
   99 .iKrime!
   100 radyasyo_N
   101 Dark Tranquillity
   102 Wake Me Up When I Care
   103 Hotspot
   104 FaRaKaN
   105 sabrosa92
   106 IO
   107 Imnobody
   108 Vikernes
   109 nForcer
   110 DJWORD
   111 CheekyPeace
   112 nomurro
   113 onur1301
   114 Can-KSK
   115 heatblast
   116 Koşulsuz_Uyarıcı
   117 atatersbinenkovboy
   118 OnrbK
   119 Mr Xzibit
   120 weatore
   121 Kotaless
   122 serdar1457
   123 by-ko
   124 *Tarık*
   125 baysan240
   126 İrfan
   127 doruk91
   128 Blackfyre
   129 mawoix
   130 karatech
   131 urqun
   132 BlıtzKrıeg
   133 TheMüb
   134 hayati54
   135 pspfreak
   136 General Motors
   137 Coleslaw
   138 TSForever
   139 Unchangeable
   140 Lars Ulrich
   141 feyyazbugan
   142 yekilord
   143 MÇKR_06
   144 Heisenberg
   145 ScienceTR
   146 waltran
   147 DarknessFace
   148 Duratec
   149 Allen Walker
   150 Üstü Kalsın
   151 E@gle_1903
   152 anil_yuksel
   153 dsword
   154 TheBimMaster
   155 SerhatC.
   156 ErdenayGuler
   157 EmreFB1907
   158 Drs06
   159 YouR@ck
   160 Cyaßß
   161 enreka_tr
   162 HoLyZz!
   163 sertac-73
   164 darkblooded
   165 yck66
   166 byhtk
   167 ferisss
   168 Susanoo
   169 Merc4eve
   170 Patatesli Çay
   171 Betonaoturmaüsütürsün
   172 2ndPerson
   173 istanbullu01
   174 irmscher
   175 Karluklu
   176 Knisath
   177 UcanHollandali
   178 Speed Style
   179 Tahmazoğlu Tahir
   180 Master_Evil
   181 okanb3
   182 alper3333
   183 caloom
   184 KeepOut
   185 Kubilay
   186 emrekaa
   187 GitarxtanbuL
   188 mAh0
   189 Z-DGİ
   190 kovadogs
   191 kutri
   192 Akhisarlee
   193 auzun99
   194 Fenerbahçeli Üye
   195 -JonTurk-
   196 JackinSeğirenGözü
   197 quvardci
   198 VROOOM
   199 _CHARLOTTE_
   200 engink
   201 fss1403
   202 Erdem
   203 velevki
   204 Ben Gerçek Değilim
   205 Ghost&Roach
   206 Blue DOGO
   207 Öksürük Şurubu
   208 Sarqon
   209 hilmi fatih
   210 Dr. James Wilson
   211 Al Capone!
   212 Nihilous
   213 frk96
   214 +1905
   215 DarkClaw
   216 dix1
   217 gokcan93
   218 maghapas
   219 agrilion
   220 K0rkunc
   221 omer14
   222 cobra 2
   223 -Tesla-
   224 karaçalı
   225 Registry
   226 ***Leopard***
   227 ogzgunner23
   228 qscvqscv
   229 Literary
   230 EinsteinBaran
   231 caneker
   232 Banderas*
   233 mebrar
   234 Hirotaro
   235 S.Vettel
   236 MERT237
   237 xc70fake
   238 Kırık Ok
   239 C2H5OH
   240 Mr.Such
   241 sinoplu
   242 SEE CAN
   243 chakra
   244 Conquistador
   245 mrt522
   246 Ateşle Barut
   247 marmix
   248 makinist33
   249 KIZILÖTESİİ
   250 Urayami
   251 korsanzeki168
   252 kkartaln
   253 Berkay
   254 Tolga
   255 gonnahell
   256 lunar caustic
   257 xixixi_50
   258 BunnyTank
   259 yunuss.10
   260 Freut Mich
   261 megapas
   262 _Purgatory_
   263 El-Cezeri
   264 :Legendary:
   265 MoRaCe
   266 kronk-x
   267 kontrolsuz_guc
   268 PєntaxiaN
   269 Tango-1
   270 Hyfk
   271 sıcak hava dalgası
   272 Agronomist01
   273 EXIST
   274 recaus
   275 06sefa1910
   276 Black Burn
   277 LeaDeR `
   278 Wheatherman
   279 newton90
   280 derebeyi01
   281 [Bu]RocK
   282 ThunComb
   283 gokhan1500
   284 GKHN1905
   285 emrebeyrut
   286 krhacker
   287 Kerow
   288 Burn in Hell
   289 Tnknylcn
   290 Castiel
   291 fx-logx
   292 Hakimichi-kun
   293 ogi_can
   294 *XhsyPhoiDeus*
   295 Radioactivity
   296 NJP
   297 Alsancak2007
   298 swat882
   299 VGroove
   300 sanitarium8787
   301 AfacanDennis
   302 ozgurumnazimim
   303 Oberyn
   304 synan
   305 ozgurumnazimim
   306 fsenokur
   307 Mr.Joey
   308 sherwood86
   309 Zordion
   310 shnkrc
   311 headshooter
   312 natrium
   313 Starhe
   314 Axiomatic
   315 Morpheew
   316 mekase
   317 UniJaa_61
   318 ucak_muhendisi
   319 edikey
   320 nusready
   321 gokhanthn
   322 1lac
   323 SONATAA
   324 Ra_Messu
   325 atilgan1
   326 3253425
   327 legend_cem
   328 selim2531
   329 synchro
   330 Utku
   331 Temren
   332 Hauntedd
   333 great_cnta
   334 LastObserver
   335 SPY34
   336 Red_Devil33
   337 sinergy
   338 LordOfTheDarknesss
   339 tolga509
   340 aurorasun
   341 karasimsek06
   342 LE10
   343 _RevO_
   344 j4cksp4row58
   345 spankman
   346 Morphinz
   347 Fαirytαle
   348 kevserkan
   349 carnador
   350 eskici elması
   351 MetaLX
   352 KorayKorkmaz
   353 okanarslan20
   354 imperial crusader
   355 NoName.
   356 ozgurumnazimim
   357 the_floodex
   358 Mr. Aster
   359 Dr.Ecco
   360 Kafası Bozuk Bir Para*
   361 Tomaya Su Sıkan Sikörtıl
   362 EsT
   363 xxömür
   364 PLATINIUM
   365 ufukman
   366 FoxeyLady
   367 donyali61
   368 mtilhan
   369 bhazer
   370 S. Hawking
   371 sybercomp
   372 miraculous
   373 HorozKardes
   374 srtc39
   375 med_cezir197
   376 hzrcn
   377 arlanmazz
   378 mehmetmetingülcan
   379 NK_Ultra
   380 Arsenic
   381 msdemir
   382 nibbleArt
   383 RiverStyx
   384 ZİGİMBAZ
   385 RIDANES
   386 janjarre
   387 butidontcare
   388 kenfat10
   389 mugurgok
   390 chtk
   391 mertekin
   392 interwap
   393 asigenc_bedri
   394 Wheatley
   395 fatihburak95
   396 edgar allan poe
   397 sngboy
   398 WestSyde4Lyfe
   399 B26
   400 uNPReTTieR
   401 Nuke General
   402 ALBAY
   403 muratkaya
   404 pesimist_cnr
   405 melyyh
   406 Yücel güler
   407 Metanojen
   408 DrDracula
   409 SaatliBomba
   410 ananni
   411 inceuclusarj
   412 GTX61
   413 barbar_77
   414 Nevfel
   415 xfurix
   416 murat.ksd
   417 mustafa1300
   418 chronicle
   419 Mr.Kıro
   420 citiesxl2011
   421 hamzasu
   422 gdolunifaktohumu
   423 Âşıkadam
   424 Transform
   425 killforyou09
   426 cheem
   427 DH Haber
   428 Pizza Hot
   429 schumacher075
   430 Ruh Adamın Teki
   431 PLinux
   432 daedlus
   433 hummer_two_four
   434 plastik_
   435 Çayla Simit İyi Gider
   436 hgwxx/7
   437 Wi5rty
   438 typhooniron
   439 cupi
   440 AnonimAdam
   441 Mark Valley
   442 zavtra
   443 MadTR
   444 kingandkral
   445 Scofield1
   446 itStimetoGo
   447 mrtxx
   448 mrblack01414
   449 marikanwap
   450 atmaca57
   451 R`meRt
   452 weewee
   453 Mr.Engineer
   454 Furkan*
   455 Mutlu Dal
   456 acizcool
   457 53anzerli53
   458 zencefilotu
   459 gece görüşü
   460 madozz
   461 turkapc
   462 MelihTR
   463 doenitz
   464 tunc-rıdvan
   465 Aeronautical Engineer
   466 Absyrtos
   467 pasgeuk
   468 -JeRoMaX-
   469 emopayne
   470 TRsalvador
   471 turkman
   472 bayguru
   473 Bloodin
   474 _KadirşinaS_
   475 Luftfahrttechnik
   476 sezilen
   477 .::KraL::.
   478 Viktor Reznov
   479 sagoral
   480 merm
   481 halitozbasli
   482 MacTavish
   483 çoksakatvar
   484 MaRKeRs
   485 aLphagut
   486 Cayaith
   487 eldblo
   488 kaanbaba19
   489 vito_scaletta
   490 atmaca57
   491 sSPAM.
   492 scanwolf
   493 WeCouldBeTheSame
   494 Birşeydiyicem
   495 anakinSky
   496 Ukkaşe
   497 antienflamatuvar
   498 HillHold
   499 ismky
   500 hapocan
   501 fullartıfull
   502 Reaktans
   503 guest.1981
   504 =PistoLeRo=
   505 ruf
   506 Silver Eagle
   507 abrahamme
   508 The_GodFather.
   509 eatpraylove
   510 poset cay
   511 TeaTone
   512 Leopard26
   513 osmanerol
   514 Fresky
   515 Ghosturk
   516 Yoldan Geçen Kişi
   517 poorsa
   518 alp___
   519 Piszenci
   520 RickGrimes
   521 Deadmau5inKedisi
   522 R1D1
   523 lord0634
   524 beginyou
   525 wwide1543
   526 .::oksijen::.
   527 fuansais
   528 Kauppatore
   529 Mutlucan96
   530 DarkLord*
   531 ketto plazma
   532 suatbabatan
   533 kaanureyen
   534 FACTORAPTOR
   535 Li Shengshun
   536 Fatih153
   537 Nvidiacı
   538 SecurityMJ
   539 routemaster
   540 Minotor
   541 Melikşah
   542 Mehper
   543 Espa
   544 CihanDAR
   545 Uuu Beybi
   546 v.fırat
   547 ancakveancak
   548 KaZooM
   549 C&&34
   550 Acafella
   551 edikey
   552 ALPARS
   553 Ahmet-Fe
   554 A Man
   555 CiNDeRMooN_35
   556 kopwyh
   557 Oz'
   558 semih37
   559 Mukremin BAGCİ
   560 memoseler
   561 SPY BRAIN
   562 CiaoBella
   563 Hami19
   564 merhaba50
   565 Shotzdown
   566 meco2010
   567 caneryilmazer
   568 sg888
   569 arda38
   570 Ahmi524
   571 Nabukadnezar
   572 Battle With The Enemy
   573 MYılmaz4646
   574 legend_01
   575 Robinson_Crusoe
   576 Orange Man
   577 O.Göregen
   578 Scarred
   579 meraklıadam
   580 seyffullah
   581 dederoid
   582 farukdanis
   583 Remzi_izmir
   584 Nabukadnezar
   585 Behappy*
   586 Stargate_0404
   587 HydroRoque
   588 Nécromant
   589 karatab
   590 ghosteback
   591 alik01
   592 sis651
   593 Rocketto
   594 kingablu
   595 shadow35
   596 alpbey
   597 carispa
   598 yabik
   599 PetrovaFire
   600 Biozts
   601 Bounty Hunter
   602 kingonur4
   603 Sürekli Banlanan Adam
   604 by rallier
   605 EasyBell
   606 razor#
   607 Li Shengshun
   608 GoldenEyeS
   609 Hümiyettin
   610 ayk933
   611 Napoleon_Bonaparte
   612 fatihsinan
   613 16 GS 1905
   614 CON VAYNE
   615 bdllh
   616 Paradise'
   617 Yucuklu Sumurta
   618 daghan1997
   619 Want to
   620 The Ugly
   621 Görüncek Adam
   622 Katıksız Manyak!
   623 p3yn6cy1ee
   624 Vedder Man
   625 bkck
   626 wtersad
   627 Al*Muallim
   628 wolkan_1905
   629 Theseusifiction
   630 Mr.Pringles
   631 physics engineer
   632 Fabricando fit faber
   633 MarenviaR
   634 invisible_jn
   635 01salazar01
   636 津波
   637 endulusi
   638 Real Madrid
   639 BusterBaroN
   640 exponent
   641 NeC@
   642 Pcbuilder
   643 6aysonrabidahadeğişicem
   644 dr.Frankenstein
   645 mylord92
   646 RIP The Rev
   647 ÇankırıLordu
   648 memeti
   649 Uçamayan Adam
   650 jeodempp
   651 bydeprem
   652 paradoksumsu
   653 izazen
   654 Jack Atarlioğlu
   655 █Loading...
   656 hassiumd
   657 ScMoney
   658 snatcher1982
   659 erci501
   660 ahmtdzdr
   661 Mehmet Bey*
   662 MaxPayne?
   663 kdy00
   664 Cher_Lloyd
   665 kutri
   666 burakmutlu
   667 simuc
   668 Nasyonelist
   669 master_axe
   670 mghector22
   671 skiboart
   672 Katıksız Manyak!
   673 soultrex
   674 WanDoGa
   675 SpyAnaconda
   676 Code Doctor
   677 alia54
   678 Mücadelem
   679 brk-bjk
   680 mustall165
   681 özdemirburak
   682 TheDenier
   683 DarkAfter
   684 madozz
   685 Faunus
   686 blockked
   687 Axiomatic
   688 wiesmann
   689 elmaarmutportakal
   690 ucabilenkanguru
   691 kimi_raikonen
   692 -berkay-
   693 CiviLian.
   694 yasinuğur
   695 F4
   696 emirhan75
   697 Gorkemsem
   698 maxemilian
   699 xXxCooLxXx
   700 denizhoca
   701 Heawienn
   702 alfaroza
   703 -K@-
   704 Elektrofx320
   705 EşeğiSaldımÇayıra
   706 yılmaz058
   707 ankebut1
   708 bombaci nurettin
   709 Kill-For-You
   710 cincihocarpsiyapanadam
   711 TheStig
   712 MD.Murat
   713 Hardlinelegolas
   714 narrator12
   715 Eric Cartmann
   716 yeaxoy
   717 Batuaydin
   718 |Eren|
   719 ismailreyiz
   720 funnel
   721 Diclonius
   722 UçanAtPegasus
   723 adam94
   724 @hmT
   725 thelayka
   726 messi93
   727 bthnmlk
   728 fırat.ç.
   729 ninetales
   730 Melankolik Adam
   731 Masquerade89
   732 Akil Adam
   733 caggri
   734 #define
   735 la bu ne la
   736 Görüncek Adam
   737 tgenc
   738 fkoc38
   739 katatespızartması
   740 GO KİMİ!
   741 athsr
   742 mutasyon123
   743 mako3e
   744 unknownrealmman
   745 Tamamen Hayal Ürünüdür
   746 hellolef
   747 XOTİX
   Bölüm 10: Grup İmzaları
   Konuyu daha fazla kişiye ulaştırmak için lütfen imzalarımızı kullanalım.

   [center][image]http://store.donanimhaber.com/ec/fd/97/ecfd975dd822cd9e57269ee15091cc43.png[/image] 
   [link=http://forum.donanimhaber.com/m_47432266/tm.htm][size=1][b][i]DH Nükleer Enerji Destekçileri Derneği[/size][/b][/i][/center][/link]


   [center][image]http://store.donanimhaber.com/86/fb/94/86fb94a76c1413201ae212ee16d090d0.png[/image] 
   [link=http://forum.donanimhaber.com/m_47432266/tm.htm][size=1][b][i]DH Nükleer Enerji Destekçileri Derneği[/size][/b][/i][/center][/link]   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Volkanbaba -- 31 Temmuz 2014; 3:52:56 >  • Onbaşı
   20 Mesaj
   12 Mart 2011 21:42:59
   Nükleer enerji sistemi gelişmekte olan ülkelerin kesinlikle elinde bulundurması gerekn b
   i sistemdir

   Çogu arkadaş yenilenebilir enerji kaynaklarında ısrar ediyor
   Bir ülkenin harcadığı enerji miktarını sadece bunlara baglamak çok mantıksız ayrıca çokta masraflı
   ki çogu ülkenin ne boyle bi yatırıma harcıcak ekonomik bütçesi nede bu buyuk butçe karşısında aldıgı enerjinin yetereililik durumu uygun degildir

   Tabikide Nükleer enerjinin zaralarıda var ama gelişmekte ola bi toplumun gereksinimlerinin karşılanması
   ve daha bi çok alanda yaptıgı kolaylıklar göz onunde bulundurulunca bu durumun gerekliligine sahsen katılıyorum

   Zaten olası tehtitler Dört bir yanımızda mevcut
   Türkiyeyede bu tür santralerin kurulmasını fayda getiricegini düşünüyorum [Tabi emin ellerde]   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kalpador -- 22 Nisan 2011; 1:58:14 >
   _____________________________   Şeftaliler Dünyasında Elma Sosu isteyemezsin
  • Teğmen
   138 Mesaj
   12 Mart 2011 21:44:45
   ekle   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi logarkapağı -- 12 Mart 2011; 21:52:00 >
   _____________________________

  • Yarbay
   2827 Mesaj
   12 Mart 2011 21:45:07
   Nükleer santralin nelere yol açabileceğini bugün gördük. Güneş ya da rüzgar gibi yenilenebiler ve zararsız enerji kaynakları varken nükleer enerji saçmalık.
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   899 Mesaj
   12 Mart 2011 21:46:16
   ekle beni kardeşim kesinlikle yapılması lazım
   |
   |
   _____________________________

   LoL:
   TR:Oguzfb
   Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği
  • Yarbay
   4031 Mesaj
   12 Mart 2011 21:52:02 Konu Sahibi
   quote:

   Orijinalden alıntı: logarkapağı

   ekle

   |
   |
  • Çavuş
   82 Mesaj
   12 Mart 2011 21:58:59
   ekle
   |
   |
   _____________________________

   developer
  • Yarbay
   4090 Mesaj
   12 Mart 2011 22:00:05
   ekle
   |
   |
   _____________________________   DH Adminlerini Sevmeyenler Kulübü
  • Teğmen
   145 Mesaj
   12 Mart 2011 23:00:09
   yapılmalı ama adam gibi yapılmalı
   _____________________________

   ışınla bizi spak!!
  • Binbaşı
   1508 Mesaj
   12 Mart 2011 23:08:13
   ekle
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   5660 Mesaj
   12 Mart 2011 23:08:43
   yaz
   |
   |
   _____________________________


   Efsane Pentel Smash ve diğer kalemleri satın almak için buraya tıkla
  • Yarbay
   2340 Mesaj
   12 Mart 2011 23:09:04
   Yaz beni hacı az evvel nükleere hayır diyen iki kişiyi şişledim.
   |
   |
   _____________________________

   Playstation sosyal medyası olarak beni takip edebilirsiniz :) >>>>https://twitter.com/serhat_oden

   Playstation 4 oyunları incelemelerim bir oyun almaya değer mi değmez mi hemen öğrenin:>>>>http://psorigins.tumblr.com/
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   12 Mart 2011 23:09:21
   quote:

   Orijinalden alıntı: Carrier has arrived

   Nükleer santralin nelere yol açabileceğini bugün gördük. Güneş ya da rüzgar gibi yenilenebiler ve zararsız enerji kaynakları varken nükleer enerji saçmalık.   Bu arada beni de yaz zaten istemeyenlerin cogu hukukcular falan fizikten anlamayan kişiler
   _____________________________

   ŞERİAT GELECEK
  • Çavuş
   63 Mesaj
   12 Mart 2011 23:10:21
   ekle
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1057 Mesaj
   12 Mart 2011 23:10:32
   Nick'e DİKKAT!!!1
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   675 Mesaj
   12 Mart 2011 23:11:00
   ekle,Bizimde bu enerjiden faydalanmamız lazım.
   _____________________________


   SONY XPERIA™ Z5 Premium | Chrome
  • Onbaşı
   36 Mesaj
   12 Mart 2011 23:11:57
   quote:

   Orijinalden alıntı: Carrier has arrived

   Nükleer santralin nelere yol açabileceğini bugün gördük. Güneş ya da rüzgar gibi yenilenebiler ve zararsız enerji kaynakları varken nükleer enerji saçmalık.

   |
   |
   _____________________________

  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   12 Mart 2011 23:12:39
   Hala yapılmasın diyenler var.

   Ekle hocam nicke bak
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1850 Mesaj
   12 Mart 2011 23:12:55
   tabiki bunun teknolojisine sahip olmak gerekir ancak uzun vadede getiriside hesaplanmalıdır.
   mevcut diğer kaynaklar varken, maliyeti yüksek ve kullanım ömrü kısa nükleer santralleri kullanmak enayiliktir.
   |
   |
   _____________________________

   i want to play a game
   make your choice... live or die
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   2 Not
   12 Mart 2011 23:14:22
   Ekle
   |
   |
   _____________________________

   --DH Kütahyalılar Grubu--
   --- Lenovo Y550P --- LG 42LE5500 LED Tv - Vestel 40PF8230 LED Tv 2009 Citroën C4 1.6 Sx
   DH 2006 Üyesi
  Hızlı Cevap
Reklamlar
SEO
SEO
millenicom;internet;servis
Yeni Abonelik d-smart
doğum sigortası, doğum paketi, çocuk sigortası
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,922
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.