Şimdi Ara

DH Nükleer Enerji Destekçileri Derneği [747 Destekçi]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
3.460
Cevap
62
Favori
134.632
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 4 hafta
 • Cevaplayan Üyeler 1490
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 142
 • Ortalama Mesaj Aralığı 1 gün 45 dakika
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 23
 • Favoriye Eklediklerim 62
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • Volkanbaba (142 mesaj) makinist33 (82 mesaj) weewee (75 mesaj) sezilen (72 mesaj) grezimonk (71 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (670 mesaj) Mobil (237 mesaj) Tablet (14 mesaj) Mini (36 mesaj) Uygulama (1 mesaj)
 • @
44 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> DH Nükleer Enerji Destekçileri Derneği [747 Destekçi]
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Yarbay
  4034 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Donanımhaber Nükleer Enerji Destekçileri Derneği


  Konu imkan bulundukça güncellenecektir. Nükleer enerji hakkında elinde yararlı döküman ve dosya olan arkadaşlar konunun güncel kalmasına yardım ederse sevinirim.
  Konunun selameti açısından lütfen seviyeli tartışmalar yapalım, hakaretin kimseye birşey kazandırmadığını unutmayalım.
  Herhangibir siyasi görüş,parti savunması yapmamaya özen gösterelim. Unutmayın ki sadece bilimsel kanıtları olmayanlar konuyu başka yerlere çekme amacı taşır.
  Hakaret içeren mesajlar destekçi olsun veya olmasın şikayet edilecektir.


  Bölüm1: Türkiye'nin Enerji Bilgileri

  Türkiye’de toplam enerji tüketiminin %50’si net dış alımlarla karşılanmaktadır. Bu yüzdenin büyük bir payını da petrol oluşturmaktadır. Doğal gazında dış alımdaki payı yükselen bir eğilim göstermektedir. Türkiye’de petrol, doğalgaz, linyit, asfaltit, taş kömürü, hidrolik, jeotermal, odun, hayvan ve bitki artıkları ile ikincil enerji kaynakları üretilip tüketilmektedir.

  1970-1990 dönemi süresince kaynak rezervlerimizi dünya rezervleri içersinde kıyasladığımızda; kömür kaynaklarımızın payının yaklaşık %0,6 , jeotermal potansiyelimizin payının %0,8 , hidrolik potansiyelimizin payının %1 ve uranyum rezervlerimizin payının %0,1 civarında olduğu belirlenmiştir. Petrol ve doğalgaz rezervlerimiz ise kıyaslanamayacak kadar azdır.

  Dünya enerji ihtiyacı bugüne göre 2020'de yüzde 40, 2030'da ise yüzde 60 daha fazla olacak. 2020'de Türkiye'nin birincil enerji ihtiyacı bugüne göre yüzde 160 artacak. Dünya enerji ihtiyacı büyümesine göre dört kat artış anlamına gelen bu talebin karşılanması için enerji kaynaklarının mutlaka çeşitlendirilmesi lazım. Elektrik tüketimi günümüz rakamlarının 2,5 katına ulaşacak. Bu yüzden hangi kaynaklardan nasıl üretileceği tartışılmalı.

  İşte bu noktada nükleer enerji ön plana çıkıyor. Zira, nükleer santrallerden elektrik üretiminin kaynak çeşitlendirilerek artırılması, sistem güvenliği, ithalat bağımlılığı ve teknoloji açısından oldukça önemli. Türkiye'nin yıllara göre elektrik talebi artışı 2020 için 400 ila 430 milyar kilowatt/saat (kWh) olarak rakamlara yansıyacağı tahmin ediliyor.

  Bölüm2: Türkiyede Nükleer Enerji, Nükleer Enerji Yatırımları ve Yatırım Planları

  Türkiye’de 1956 yılında “Atom Enerjisi Komisyonu Genel Sekreterliği” kurulmuş, 1982 yılında yeniden yapılanarak “Türkiye Atom Enerjisi Kurumu”na dönüştürülmüştür. Görevi, nükleer teknolojinin, barışçıl amaçlar için, sağlıklı bir biçimde kullanılmasına ve transfer edilmesine yönelik araştırma, geliştirme ve işbirliği faaliyetlerini yürütmektir. Dikkat edilirse, Türkiye Atom Enerjisi Genel Sekreterliği, ilk ticari nükleer güç santralinin işletmeye açılmasından (1957) bir sene önce (1956) kurulmuştur.
  Bu her türlü takdirin üzerinde bir davranıştır. Türkiye’de nükleer santrallerin kurulması kararı ilk kez 1968 yılında III. Beş Yıllık Kalkınma Planında yer almıştır. IV. Beş Yıllık Kalkınma Planında ise, Mersin-Gülnar’da Akkuyu yöresinde kurulması planlanan nükleer santralin inşasına başlanması öngörülmüş ve 1977 yılında ihale açılmış,
  ancak sonuca gidilememiştir.

  1982 yılında Ulusu Hükümeti, Akkuyu’da iki ve Sinop’ta bir olmak üzere üç nükleer santrali, 1990 yılında hizmete girmek üzere ihaleye çıkarmışsa da amaca ulaşılamamıştır. Nihayet 1 Mart 2000’de Bakanlar Kurulu nükleer santral ihalesine karar vermiş, fakat 8 Nisan 2000’de gene süresiz ertelemeye gidilmiştir. Yani, tüm ihaleler Türkiye için büyük bir hüsranla sonuçlanmış, 100 milyon dolardan fazla para sarf edilmiş, aradan 23 yıl geçtikten sonra tekrar aynı noktaya gelinmiştir.

  1970 yılında Güney Kore ile Türkiye’nin nükleer alandaki potansiyeli aynıydı. Türkiye 2001 yılında bir tane bile nükleer santral
  kuramamışken Güney Kore’de 14 nükleer santral işlemekte, toplam elektrik üretiminin % 41,4’ünü nükleer santrallerden sağlamakta, 3 santralin de inşası devam etmektedir. Bu santrallerden sadece ikisini başkaları, geri kalanını Güney Kore yapmıştır. Bugün Güney Kore dışarıya nükleer güç santralı pazarlayacak duruma gelmiştir.


  24 Haziran 2000’de İngiltere’de yayımlanan The Economist dergisi dünyanın teknolojik haritasını çıkarmış, teknolojiyi icat edenler, teknolojiyi kullananlar ve diğerleri şeklinde dünya ülkelerini sınıflandırmış, Güney Kore’yi teknolojiyi icat edenler sınıfına alırken, Türkiye’yi, üçüncü sınıfa, yani teknolojiyi ne icat edebilen ve ne de kullanabilen ülkeler safına dahil etmiştir.

  Bölüm3: Nükleer Enerji Nedir ?

  Nükleer enerji, atomun çekirdeğinden elde edilen bir enerji türüdür. Kütlenin enerjiye dönüşümünü ifade eden, Albert Einstein'a ait olan E=mc² formülü ile ilişkilidir.
  Bununla beraber, kütle-enerji denklemi, tepkimenin nasıl oluştuğunu açıklamaz, bunu daha doğru olarak nükleer kuvvetler yapar. Nükleer enerjiyi zorlanmış olarak ortaya çıkarmak ve diğer enerji tiplerine dönüştürmek için nükleer reaktörler kullanılır.
  Nükleer enerji, üç nükleer reaksiyondan biri ile oluşur:

  Füzyon: Atomik parçacıkların birleşme reaksiyonu.

  Fisyon: Atom çekirdeğinin zorlanmış olarak parçalanması.

  Yarılanma: Çekirdeğin parçalanarak daha kararlı hale geçmesi. Doğal (yavaş) fisyon (çekirdek parçalanması) olarak da tanımlanabilir.

  Bölüm4: Basitçe Nükleer Enerjiden Elektirik Üretimi

  Nükleer santral, bir veya daha fazla sayıda nükleer reaktörün yakıt olarak radyoaktif maddeleri kullanarak elektrik enerjisinin üretildiği tesistir. Radyoaktif maddeler kullanılmasından dolayı diğer santrallerden farklı ve daha sıkı güvenlik önlemlerini, teknolojileri içerisinde barındırır.

  Reaktörün kalbinde, elde edilen ısıl enerji suya aktarılır, su almış olduğu bu enerji sebebiyle faz değiştirir ve kızgın buhar haline dönüşür. Elde edilen bu buhar daha sonra elektrik jeneratörüne bağlı olan buhar türbinine verilir. Su buharı, türbin mili üzerinde bulunan türbin kanatları üzerinden geçerken daha önceden almış olduğu ısıl enerjiyi kullanarak, türbin milini döndürür. Bu mekanik dönme hareketi sonucunda alternatörlerde elektrik elde edilir. Jeneratörde oluşan elektrik ise iletim hatları denilen iletken teller ile kullanılacağı yere gönderilir. Türbinden çıkan, ısıl enerjisi yani sahip olduğu basınç ve sıcaklığı düşmüş olan buhar, tekrar kullanılmak üzere yoğuşturucuda yoğuşturulup su haline dönüştürüldükten sonra, tekrar reaktörün kalbine gönderilir. Yoğuşturucu da su buharının faz değişimini yapabilmek için çevrede bulunan deniz, göl gibi su kaynaklarını soğutucu olarak kullanır.  Bölüm5: Dünya'da Nükleer Enerji

  Dünya Nükleer Santral Borsası: Ocak 2012 verileri
  Çalışan: 434
  İnşâ: 61
  Planlanan: 156
  Önerilen: 343
  Çalışan reaktörü olan ve yeni reaktörler inşa eden ülkeler
  Çalışan reaktörü olan ve yeni reaktörler inşa etmeyi planlayan ülkeler
  Reaktör inşa eden ülkeler
  Reaktörler inşa etmeyi planlayan ülkeler
  Çalışan reaktörü olan ve durumu değişmeyen ülkeler
  Çalışan reaktörü olan ama aşamalı olarak kapatacak ülkeler
  Sivil nükleer enejinin yasal olmadığı ülkeler
  Reaktörü olmayan ülkeler


  Bölüm6: Akkuyu'ya Kurulması Planlanan Rus Basınçlı Su Reaktörleri [VVER] Hakkında Bilgiler

  VVER'ler Sovyetler Birliği tarafından geliştirilen ve kullanılan basınçlı su reaktörleridir. Günümüzde de Rusya Federasyonu tarafından geliştirilmeye ve kullanılmaya devam edilmektedir. VVER Rusça olan “Voda-Vodyanoi Energetichesky Reaktor” ifadesinin kısaltmasıdır. Tercümesi su ile soğutulan ve su ile yavaşlatılan enerji reaktörüdür. Bugün dünyada toplam 53 adet VVER türü reaktör bulunmaktadır. Bunlardan 26 tanesi Rusya Federasyonu ve Ukrayna'da bulunmaktadır. VVER'ler bugüne kadar 3nesil olarak inşa edilmiştir, 4. nesillerin inşasına devam edilmektedir.Aşağıda basitleştirilmiş bir VVER reaktörü gösterilmektedir. Bu şekilden de görülebileceği gibi, VVER tasarımı PWR tasarımına çok benzemektedir.VVER’ler, reaktör basınç kabı, ana soğutucu suyu pompaları, buhar üreteçleri, basınçlandırıcı ve ilgili boru sistemlerinden oluşmaktadır.


  Bölüm7: Akkuyu'ya Kurulması Planlanan 4.Nesi VVER'ler

  VVER-1000 tasarımı son yıllarda Avrupa ülkeleri ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın kod ve standartlarına uyumlu olacak şekilde daha da geliştirilerek VVER-1200 tasarımı ortaya çıkarılmış ve nükleer teknolojiye yeni girecek ülkelere pazarlanmak üzere geliştirilmiştir.

  VVER-1200 tasarımı daha geniş kalp çapı, daha uzun kalp kabı, 60 yıllık santral ömrü, %90’lik yıllık yük faktörü ve daha yüksek termal verime sahip olacak şekilde geliştirilmiştir. Güvenlik sistemi herhangi bir kaza durumunda, güveni kapatma ve soğutmayı 24 saat içinde sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

  VVER-1200 tasarımına tasarıma ileri nesil nükleer santralarda önemle dikkate alınan ciddi kazalara yönelik tedbirler de eklenmiştir. Buna göre, VVER-1200’lerde ünitelerin termal çıkış gücü 3200 MW, elektrik çıkış gücü 1160 MW'a, net ünite verimi % 33.7'ye, buhar üreteci çıkışındaki ikinci döngü basıncı da 7 MPa'a yükseltilmiştir. VVER-1200'lerde çift katlı koruma kabuğu kullanılmış, santralın sismik kararlılığı arttırılmış ve tasarım-ötesi kazalar için yeni özellikler eklenmiştir. Şebeke kaybı, besleme suyu kaybı, birinci döngü üzerinde oluşacak küçük kırıklar, vs. nedeniyle kor erimesini önlemek için santral tasarımında pasif ısı uzaklaştırma sistemi de kullanılmıştır. VVER-1200 üniteler, özellikle zayıf elektrik şebekelerinin söz konusu olduğu bölgelerde, 72 saat boyunca şebeke elektriğine ihtiyaç duymadan çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır. Santral ayrıca dış etkiler arasında bulunan depreme, uçak çarpmasına, şiddetli rüzgâra, patlama sonucunda oluşmuş şok dalgalarına ve kötü hava şartları sonucunda oluşmuş kar ve buz yüküne karşı da daha dayanıklı olacak şekilde tasarımlamıştır.

  VVER-1200 tasarımının ilk örneklerinin Rusya Federasyonu’nda, Novovoronezh II Nükleer Santralında Haziran 2008’de ve Leningrad II Nükleer Santralında Ekim 2008’de inşa edilmeye başlanmıştır.. Ayrıca Rusya Federasyonu ile Türkiye arasında imzalanan uluslararası anlaşma uyarınca, Akkuyu sahası 4 adet VVER1200 inşa edilmek üzere Rusya'ya tahsis edilmiştir.


  Bölüm7: Akkuyu'ya Kurulması Planlanan Santralin Kopyası; Kalininskaya

  Akkuyu'ya kurulacak nükleer santralin kopyası. Kalininskaya nükleer santrali. Akkuyu daki santral ile hemen hemen aynı özellikleri taşıyor. Tek farkı kalininskaya nükleer santralindeki ünitelerin 1000mW, Akkuyu'ya kurulacak santralin ünitelerinin 1200mW olması. Santralin 3. ve 4. üniteleri Türkiye'deki santral ile aynı olacak. 3. Ünite 2004 te açıldı. 4.ünitenin inşaatı hala devam ediyor.

  Teknik Bilgileri

  Reaktör yaklaşık 400 ton ağırlığında ve üçte ikisi yerin altında. Yakıt reaktöre yüklendikten sonra üzerindeki çelik kapak sızıntıya meydan vermeyecek biçimde 54 adet 2m boyunda 17cm çapında ve 300 kg ağırlığında dev civatalarla sıkıca kapatılıyor. Nükleer reaksiyonun meydana geldiği dev çelik kap ayrıca 30m çapında ve 40m yükseklikte, duvarları 110cm kalınlığında betonarme yapının içine hapsediliyor. Devasa yapının kubbe biçimindeki çatısı da son derece ilginç yapıya sahip. 40cm kalınlığında yüzlerce çelik halat gerilerek üzerlerine duvarlarında olduğu gibi kalın katman betonla örtülüyor. Reaktörü çevreleyen beton yapıda sadece iki kapı bırakılıyor. Yaklaşık 28 bin metre küp hacme sahip bu mekan tamamlandıktan sonra basınç testinden geçiyor. Bu amaçla beton yapının içerisine hava pompalanıyor. Günlerce devam eden vaha pompalama işlemi sonunda basınç 5 atmosfere çıkıyor. Bu test başarıyla geçildikten sonra reaktör işletime açılabiliyor.

  Reaktörlerde yakıt olarak Uranyum 235 kullanılır. Uranyum madenden çıkarıldığı gibi santrale gitmez. Uranyum 235 izotopu elde etmek için özel tesislerde işlemden geçtikten sonra santrale ulaşır. Genelde 15mm uzunluğunda 7mm çapında 5gr lık tebletler şeklindedir.

  Reaksiyona girmemiş yakıt hiçbir radrasyon yaymaz. Reaktör çıkışında tehlikeli hale gelir. Bir kg nükleer yakıttan elde edilen enerjiyi elde edebilmek için 100 vagon kömür ya da 67 vagon petrole ihtiyaç vardır.

  Uçak Çarpması ve 9 Şiddetindeki Depreme Dayanıklı

  Türkiye'de yapımına başlanacak Akkuyu nükleer santrali gibi Kalininskaya santralide uçak çarpması ya da 9 şiddetindeki depreme karşı dayanıklı olacak şekilde inşa edildi.

  VVER reaktör tipi dört farklı güvenlik bariyeri ile donatılmış. En içteki bölüm reaktörün kendisi. Ardından reaktörün betonarme dış kabı geliyor. Üçüncü bölüm güvenli su sistemi. Reaktörün içinde dolaşan suyun dış dünya ile hiçbir teması yok. Ancak daha sonraki soğutma devresi tabiat ile temas halinde. Santralde bir arıza durumunda radyasyon'un dışarı çıkabilmesi için üç soğutma devresini geçmesi gerek. Son ve dördüncü bölüm ise reaktörün ciddi arızalanma durumunu kapsıyor. Nükleer yakıt reaktörde susuz kalarak erimeye başlasa dahi reaktörün dibine yarleştirilen bir ızgara bu yakıtı yakalıyor. Güvenlik ızgarası ayrı bir sistemle soğutulduğu için hiçbir koşulda patlama meydana gelmemesi sağlanıyor.

  Yılda 22 milyar Kw/s enerji üreten bu santralin Kw başı maliyeti 1.22 ruble.Ayrıca santralde 3500 personel görev yapıyor.


  Bölüm8: Enerji Türleri Karşılaştırma Tablosu


  Bölüm 9: Üyeler
  Son güncelleme: Sayfa 46
  1 Volkanbaba 
  2 Kalpador
  3 logarkapağı
  4 Good Feeling
  5 The Smiths
  6 Metalwrath
  7 kingo_disco
  8 ScAnMaN
  9 serhat_ps3
  10 EaGamesRulez
  11 *Joker
  12 divane2
  13 AtomSuyunaNükleer
  14 Scorpion_tr
  15 FadeToßlack
  16 Bey Amca
  17 Haşin Erkek
  18 wasp
  19 Droogie
  20 CNDMN
  21 omer_loopus
  22 Mr.J
  23 [Tuor]
  24 timur1
  25 Reznov.
  26 scrafea
  27 Kobaruon
  28 CoderWriter
  29 ~Warthog~
  30 Pibi Ayıcık
  31 Ambarad
  32 MalcolM-X-
  33 AurorAbeam
  34 CeFurkan
  35 Mem-Tr
  36 wuc
  37 D3XTER
  38 legendaddy
  39 YGTC4N
  40 addidas_85
  41 Blackened_61
  42 Chidori
  43 Black_Ops
  44 adnn
  45 Spoon!
  46 miko_miko
  47 Jeune Ottoman
  48 Dances with Wolves
  49 burakç
  50 YnS!
  51 EfeAYDIN
  52 SerseriBeyefendi
  53 schibaxo
  54 The Mithrandir
  55 bimbimbim
  56 R.Korkmazz
  57 uA_emir07
  58 Mechaniker
  59 Abst
  60 wynbleidd_
  61 Imnobody
  62 Arcatera
  63 HansGoyder
  64 We are Oscar Mike
  65 Eoudoxias
  66 nihattr
  67 CeFurkan
  68 TGYüksel
  69 Persona Grata
  70 bjkliali
  71 Bach
  72 nucLear
  73 Yusuf Miroğlu
  74 Kartal Göz
  75 furi1923
  76 The Echoes
  77 Deep_xxx
  78 jrbatu
  79 Carrier has arrived
  80 DrParnassus
  81 Kissed by Fire
  82 ..UnReaL..
  83 Üzme Tatlı Canını
  84 Abyss
  85 Fünfzehn
  86 realitych
  87 NowOrN3wer
  88 Burn in Hell
  89 iwanthidan
  90 Charlestone
  91 tomthejeer
  92 superposition
  93 secoe
  94 Cait
  95 Kavil
  96 Schneeflocke
  97 Nevzat-FC INTER
  98 JazZ_07
  99 .iKrime!
  100 radyasyo_N
  101 Dark Tranquillity
  102 Wake Me Up When I Care
  103 Hotspot
  104 FaRaKaN
  105 sabrosa92
  106 IO
  107 Imnobody
  108 Vikernes
  109 nForcer
  110 DJWORD
  111 CheekyPeace
  112 nomurro
  113 onur1301
  114 Can-KSK
  115 heatblast
  116 Koşulsuz_Uyarıcı
  117 atatersbinenkovboy
  118 OnrbK
  119 Mr Xzibit
  120 weatore
  121 Kotaless
  122 serdar1457
  123 by-ko
  124 *Tarık*
  125 baysan240
  126 İrfan
  127 doruk91
  128 Blackfyre
  129 mawoix
  130 karatech
  131 urqun
  132 BlıtzKrıeg
  133 TheMüb
  134 hayati54
  135 pspfreak
  136 General Motors
  137 Coleslaw
  138 TSForever
  139 Unchangeable
  140 Lars Ulrich
  141 feyyazbugan
  142 yekilord
  143 MÇKR_06
  144 Heisenberg
  145 ScienceTR
  146 waltran
  147 DarknessFace
  148 Duratec
  149 Allen Walker
  150 Üstü Kalsın
  151 E@gle_1903
  152 anil_yuksel
  153 dsword
  154 TheBimMaster
  155 SerhatC.
  156 ErdenayGuler
  157 EmreFB1907
  158 Drs06
  159 YouR@ck
  160 Cyaßß
  161 enreka_tr
  162 HoLyZz!
  163 sertac-73
  164 darkblooded
  165 yck66
  166 byhtk
  167 ferisss
  168 Susanoo
  169 Merc4eve
  170 Patatesli Çay
  171 Betonaoturmaüsütürsün
  172 2ndPerson
  173 istanbullu01
  174 irmscher
  175 Karluklu
  176 Knisath
  177 UcanHollandali
  178 Speed Style
  179 Tahmazoğlu Tahir
  180 Master_Evil
  181 okanb3
  182 alper3333
  183 caloom
  184 KeepOut
  185 Kubilay
  186 emrekaa
  187 GitarxtanbuL
  188 mAh0
  189 Z-DGİ
  190 kovadogs
  191 kutri
  192 Akhisarlee
  193 auzun99
  194 Fenerbahçeli Üye
  195 -JonTurk-
  196 JackinSeğirenGözü
  197 quvardci
  198 VROOOM
  199 _CHARLOTTE_
  200 engink
  201 fss1403
  202 Erdem
  203 velevki
  204 Ben Gerçek Değilim
  205 Ghost&Roach
  206 Blue DOGO
  207 Öksürük Şurubu
  208 Sarqon
  209 hilmi fatih
  210 Dr. James Wilson
  211 Al Capone!
  212 Nihilous
  213 frk96
  214 +1905
  215 DarkClaw
  216 dix1
  217 gokcan93
  218 maghapas
  219 agrilion
  220 K0rkunc
  221 omer14
  222 cobra 2
  223 -Tesla-
  224 karaçalı
  225 Registry
  226 ***Leopard***
  227 ogzgunner23
  228 qscvqscv
  229 Literary
  230 EinsteinBaran
  231 caneker
  232 Banderas*
  233 mebrar
  234 Hirotaro
  235 S.Vettel
  236 MERT237
  237 xc70fake
  238 Kırık Ok
  239 C2H5OH
  240 Mr.Such
  241 sinoplu
  242 SEE CAN
  243 chakra
  244 Conquistador
  245 mrt522
  246 Ateşle Barut
  247 marmix
  248 makinist33
  249 KIZILÖTESİİ
  250 Urayami
  251 korsanzeki168
  252 kkartaln
  253 Berkay
  254 Tolga
  255 gonnahell
  256 lunar caustic
  257 xixixi_50
  258 BunnyTank
  259 yunuss.10
  260 Freut Mich
  261 megapas
  262 _Purgatory_
  263 El-Cezeri
  264 :Legendary:
  265 MoRaCe
  266 kronk-x
  267 kontrolsuz_guc
  268 PєntaxiaN
  269 Tango-1
  270 Hyfk
  271 sıcak hava dalgası
  272 Agronomist01
  273 EXIST
  274 recaus
  275 06sefa1910
  276 Black Burn
  277 LeaDeR `
  278 Wheatherman
  279 newton90
  280 derebeyi01
  281 [Bu]RocK
  282 ThunComb
  283 gokhan1500
  284 GKHN1905
  285 emrebeyrut
  286 krhacker
  287 Kerow
  288 Burn in Hell
  289 Tnknylcn
  290 Castiel
  291 fx-logx
  292 Hakimichi-kun
  293 ogi_can
  294 *XhsyPhoiDeus*
  295 Radioactivity
  296 NJP
  297 Alsancak2007
  298 swat882
  299 VGroove
  300 sanitarium8787
  301 AfacanDennis
  302 ozgurumnazimim
  303 Oberyn
  304 synan
  305 ozgurumnazimim
  306 fsenokur
  307 Mr.Joey
  308 sherwood86
  309 Zordion
  310 shnkrc
  311 headshooter
  312 natrium
  313 Starhe
  314 Axiomatic
  315 Morpheew
  316 mekase
  317 UniJaa_61
  318 ucak_muhendisi
  319 edikey
  320 nusready
  321 gokhanthn
  322 1lac
  323 SONATAA
  324 Ra_Messu
  325 atilgan1
  326 3253425
  327 legend_cem
  328 selim2531
  329 synchro
  330 Utku
  331 Temren
  332 Hauntedd
  333 great_cnta
  334 LastObserver
  335 SPY34
  336 Red_Devil33
  337 sinergy
  338 LordOfTheDarknesss
  339 tolga509
  340 aurorasun
  341 karasimsek06
  342 LE10
  343 _RevO_
  344 j4cksp4row58
  345 spankman
  346 Morphinz
  347 Fαirytαle
  348 kevserkan
  349 carnador
  350 eskici elması
  351 MetaLX
  352 KorayKorkmaz
  353 okanarslan20
  354 imperial crusader
  355 NoName.
  356 ozgurumnazimim
  357 the_floodex
  358 Mr. Aster
  359 Dr.Ecco
  360 Kafası Bozuk Bir Para*
  361 Tomaya Su Sıkan Sikörtıl
  362 EsT
  363 xxömür
  364 PLATINIUM
  365 ufukman
  366 FoxeyLady
  367 donyali61
  368 mtilhan
  369 bhazer
  370 S. Hawking
  371 sybercomp
  372 miraculous
  373 HorozKardes
  374 srtc39
  375 med_cezir197
  376 hzrcn
  377 arlanmazz
  378 mehmetmetingülcan
  379 NK_Ultra
  380 Arsenic
  381 msdemir
  382 nibbleArt
  383 RiverStyx
  384 ZİGİMBAZ
  385 RIDANES
  386 janjarre
  387 butidontcare
  388 kenfat10
  389 mugurgok
  390 chtk
  391 mertekin
  392 interwap
  393 asigenc_bedri
  394 Wheatley
  395 fatihburak95
  396 edgar allan poe
  397 sngboy
  398 WestSyde4Lyfe
  399 B26
  400 uNPReTTieR
  401 Nuke General
  402 ALBAY
  403 muratkaya
  404 pesimist_cnr
  405 melyyh
  406 Yücel güler
  407 Metanojen
  408 DrDracula
  409 SaatliBomba
  410 ananni
  411 inceuclusarj
  412 GTX61
  413 barbar_77
  414 Nevfel
  415 xfurix
  416 murat.ksd
  417 mustafa1300
  418 chronicle
  419 Mr.Kıro
  420 citiesxl2011
  421 hamzasu
  422 gdolunifaktohumu
  423 Âşıkadam
  424 Transform
  425 killforyou09
  426 cheem
  427 DH Haber
  428 Pizza Hot
  429 schumacher075
  430 Ruh Adamın Teki
  431 PLinux
  432 daedlus
  433 hummer_two_four
  434 plastik_
  435 Çayla Simit İyi Gider
  436 hgwxx/7
  437 Wi5rty
  438 typhooniron
  439 cupi
  440 AnonimAdam
  441 Mark Valley
  442 zavtra
  443 MadTR
  444 kingandkral
  445 Scofield1
  446 itStimetoGo
  447 mrtxx
  448 mrblack01414
  449 marikanwap
  450 atmaca57
  451 R`meRt
  452 weewee
  453 Mr.Engineer
  454 Furkan*
  455 Mutlu Dal
  456 acizcool
  457 53anzerli53
  458 zencefilotu
  459 gece görüşü
  460 madozz
  461 turkapc
  462 MelihTR
  463 doenitz
  464 tunc-rıdvan
  465 Aeronautical Engineer
  466 Absyrtos
  467 pasgeuk
  468 -JeRoMaX-
  469 emopayne
  470 TRsalvador
  471 turkman
  472 bayguru
  473 Bloodin
  474 _KadirşinaS_
  475 Luftfahrttechnik
  476 sezilen
  477 .::KraL::.
  478 Viktor Reznov
  479 sagoral
  480 merm
  481 halitozbasli
  482 MacTavish
  483 çoksakatvar
  484 MaRKeRs
  485 aLphagut
  486 Cayaith
  487 eldblo
  488 kaanbaba19
  489 vito_scaletta
  490 atmaca57
  491 sSPAM.
  492 scanwolf
  493 WeCouldBeTheSame
  494 Birşeydiyicem
  495 anakinSky
  496 Ukkaşe
  497 antienflamatuvar
  498 HillHold
  499 ismky
  500 hapocan
  501 fullartıfull
  502 Reaktans
  503 guest.1981
  504 =PistoLeRo=
  505 ruf
  506 Silver Eagle
  507 abrahamme
  508 The_GodFather.
  509 eatpraylove
  510 poset cay
  511 TeaTone
  512 Leopard26
  513 osmanerol
  514 Fresky
  515 Ghosturk
  516 Yoldan Geçen Kişi
  517 poorsa
  518 alp___
  519 Piszenci
  520 RickGrimes
  521 Deadmau5inKedisi
  522 R1D1
  523 lord0634
  524 beginyou
  525 wwide1543
  526 .::oksijen::.
  527 fuansais
  528 Kauppatore
  529 Mutlucan96
  530 DarkLord*
  531 ketto plazma
  532 suatbabatan
  533 kaanureyen
  534 FACTORAPTOR
  535 Li Shengshun
  536 Fatih153
  537 Nvidiacı
  538 SecurityMJ
  539 routemaster
  540 Minotor
  541 Melikşah
  542 Mehper
  543 Espa
  544 CihanDAR
  545 Uuu Beybi
  546 v.fırat
  547 ancakveancak
  548 KaZooM
  549 C&&34
  550 Acafella
  551 edikey
  552 ALPARS
  553 Ahmet-Fe
  554 A Man
  555 CiNDeRMooN_35
  556 kopwyh
  557 Oz'
  558 semih37
  559 Mukremin BAGCİ
  560 memoseler
  561 SPY BRAIN
  562 CiaoBella
  563 Hami19
  564 merhaba50
  565 Shotzdown
  566 meco2010
  567 caneryilmazer
  568 sg888
  569 arda38
  570 Ahmi524
  571 Nabukadnezar
  572 Battle With The Enemy
  573 MYılmaz4646
  574 legend_01
  575 Robinson_Crusoe
  576 Orange Man
  577 O.Göregen
  578 Scarred
  579 meraklıadam
  580 seyffullah
  581 dederoid
  582 farukdanis
  583 Remzi_izmir
  584 Nabukadnezar
  585 Behappy*
  586 Stargate_0404
  587 HydroRoque
  588 Nécromant
  589 karatab
  590 ghosteback
  591 alik01
  592 sis651
  593 Rocketto
  594 kingablu
  595 shadow35
  596 alpbey
  597 carispa
  598 yabik
  599 PetrovaFire
  600 Biozts
  601 Bounty Hunter
  602 kingonur4
  603 Sürekli Banlanan Adam
  604 by rallier
  605 EasyBell
  606 razor#
  607 Li Shengshun
  608 GoldenEyeS
  609 Hümiyettin
  610 ayk933
  611 Napoleon_Bonaparte
  612 fatihsinan
  613 16 GS 1905
  614 CON VAYNE
  615 bdllh
  616 Paradise'
  617 Yucuklu Sumurta
  618 daghan1997
  619 Want to
  620 The Ugly
  621 Görüncek Adam
  622 Katıksız Manyak!
  623 p3yn6cy1ee
  624 Vedder Man
  625 bkck
  626 wtersad
  627 Al*Muallim
  628 wolkan_1905
  629 Theseusifiction
  630 Mr.Pringles
  631 physics engineer
  632 Fabricando fit faber
  633 MarenviaR
  634 invisible_jn
  635 01salazar01
  636 津波
  637 endulusi
  638 Real Madrid
  639 BusterBaroN
  640 exponent
  641 NeC@
  642 Pcbuilder
  643 6aysonrabidahadeğişicem
  644 dr.Frankenstein
  645 mylord92
  646 RIP The Rev
  647 ÇankırıLordu
  648 memeti
  649 Uçamayan Adam
  650 jeodempp
  651 bydeprem
  652 paradoksumsu
  653 izazen
  654 Jack Atarlioğlu
  655 █Loading...
  656 hassiumd
  657 ScMoney
  658 snatcher1982
  659 erci501
  660 ahmtdzdr
  661 Mehmet Bey*
  662 MaxPayne?
  663 kdy00
  664 Cher_Lloyd
  665 kutri
  666 burakmutlu
  667 simuc
  668 Nasyonelist
  669 master_axe
  670 mghector22
  671 skiboart
  672 Katıksız Manyak!
  673 soultrex
  674 WanDoGa
  675 SpyAnaconda
  676 Code Doctor
  677 alia54
  678 Mücadelem
  679 brk-bjk
  680 mustall165
  681 özdemirburak
  682 TheDenier
  683 DarkAfter
  684 madozz
  685 Faunus
  686 blockked
  687 Axiomatic
  688 wiesmann
  689 elmaarmutportakal
  690 ucabilenkanguru
  691 kimi_raikonen
  692 -berkay-
  693 CiviLian.
  694 yasinuğur
  695 F4
  696 emirhan75
  697 Gorkemsem
  698 maxemilian
  699 xXxCooLxXx
  700 denizhoca
  701 Heawienn
  702 alfaroza
  703 -K@-
  704 Elektrofx320
  705 EşeğiSaldımÇayıra
  706 yılmaz058
  707 ankebut1
  708 bombaci nurettin
  709 Kill-For-You
  710 cincihocarpsiyapanadam
  711 TheStig
  712 MD.Murat
  713 Hardlinelegolas
  714 narrator12
  715 Eric Cartmann
  716 yeaxoy
  717 Batuaydin
  718 |Eren|
  719 ismailreyiz
  720 funnel
  721 Diclonius
  722 UçanAtPegasus
  723 adam94
  724 @hmT
  725 thelayka
  726 messi93
  727 bthnmlk
  728 fırat.ç.
  729 ninetales
  730 Melankolik Adam
  731 Masquerade89
  732 Akil Adam
  733 caggri
  734 #define
  735 la bu ne la
  736 Görüncek Adam
  737 tgenc
  738 fkoc38
  739 katatespızartması
  740 GO KİMİ!
  741 athsr
  742 mutasyon123
  743 mako3e
  744 unknownrealmman
  745 Tamamen Hayal Ürünüdür
  746 hellolef
  747 XOTİX
  Bölüm 10: Grup İmzaları
  Konuyu daha fazla kişiye ulaştırmak için lütfen imzalarımızı kullanalım.

  [center][image]https://store.donanimhaber.com/ec/fd/97/ecfd975dd822cd9e57269ee15091cc43.png[/image] 
  [link=http://forum.donanimhaber.com/m_47432266/tm.htm][size=1][b][i]DH Nükleer Enerji Destekçileri Derneği[/size][/b][/i][/center][/link]


  [center][image]https://store.donanimhaber.com/86/fb/94/86fb94a76c1413201ae212ee16d090d0.png[/image] 
  [link=http://forum.donanimhaber.com/m_47432266/tm.htm][size=1][b][i]DH Nükleer Enerji Destekçileri Derneği[/size][/b][/i][/center][/link]  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Volkanbaba -- 31 Temmuz 2014; 3:52:56 > • Nükleer enerji sistemi gelişmekte olan ülkelerin kesinlikle elinde bulundurması gerekn b
  i sistemdir

  Çogu arkadaş yenilenebilir enerji kaynaklarında ısrar ediyor
  Bir ülkenin harcadığı enerji miktarını sadece bunlara baglamak çok mantıksız ayrıca çokta masraflı
  ki çogu ülkenin ne boyle bi yatırıma harcıcak ekonomik bütçesi nede bu buyuk butçe karşısında aldıgı enerjinin yetereililik durumu uygun degildir

  Tabikide Nükleer enerjinin zaralarıda var ama gelişmekte ola bi toplumun gereksinimlerinin karşılanması
  ve daha bi çok alanda yaptıgı kolaylıklar göz onunde bulundurulunca bu durumun gerekliligine sahsen katılıyorum

  Zaten olası tehtitler Dört bir yanımızda mevcut
  Türkiyeyede bu tür santralerin kurulmasını fayda getiricegini düşünüyorum [Tabi emin ellerde]
  Merhaba hocam öncelikle fikirlerinize sonuna kadar saygılıyım ancak konuyu açan kişi olarak cevap verme gereği hissettim.

  Ülkemiz insanı biliyorsunuz garip sırf iktidar partisini sevmediği için nükleer patlayacak hepimizi öldürecek diyen insanda var, nükleer hakkında hiç bir bilgisi olmamasına rağmen iktidar yapıyorsa iyi bir şeydir diyende var. Böyle taraf tutan insanları kestirebilmek güç, dediğiniz konuda da haklısınız bir bakıma. Sırf siyasi görüşlerinden dolayı fikrini bir gecede değiştirebilecek insanlar bolca mevcut.

  Ancak size diyebileceğim tek şey grubun ismini asla değiştirmeyeceğim. Saygılar
  Nükleer santralin nelere yol açabileceğini bugün gördük. Güneş ya da rüzgar gibi yenilenebiler ve zararsız enerji kaynakları varken nükleer enerji saçmalık.
 • Onbaşı
  20 Mesaj
  Nükleer enerji sistemi gelişmekte olan ülkelerin kesinlikle elinde bulundurması gerekn b
  i sistemdir

  Çogu arkadaş yenilenebilir enerji kaynaklarında ısrar ediyor
  Bir ülkenin harcadığı enerji miktarını sadece bunlara baglamak çok mantıksız ayrıca çokta masraflı
  ki çogu ülkenin ne boyle bi yatırıma harcıcak ekonomik bütçesi nede bu buyuk butçe karşısında aldıgı enerjinin yetereililik durumu uygun degildir

  Tabikide Nükleer enerjinin zaralarıda var ama gelişmekte ola bi toplumun gereksinimlerinin karşılanması
  ve daha bi çok alanda yaptıgı kolaylıklar göz onunde bulundurulunca bu durumun gerekliligine sahsen katılıyorum

  Zaten olası tehtitler Dört bir yanımızda mevcut
  Türkiyeyede bu tür santralerin kurulmasını fayda getiricegini düşünüyorum [Tabi emin ellerde]  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kalpador -- 22 Nisan 2011; 1:58:14 >
  _____________________________


  Şeftaliler Dünyasında Elma Sosu isteyemezsin
 • Teğmen
  138 Mesaj
  ekle  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi logarkapağı -- 12 Mart 2011; 21:52:00 >
  _____________________________
 • Yarbay
  2829 Mesaj
  Nükleer santralin nelere yol açabileceğini bugün gördük. Güneş ya da rüzgar gibi yenilenebiler ve zararsız enerji kaynakları varken nükleer enerji saçmalık.
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  900 Mesaj
  ekle beni kardeşim kesinlikle yapılması lazım
  |
  |
  _____________________________
  LoL:
  TR:Oguzfb
  Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği
 • Yarbay
  4034 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orijinalden alıntı: logarkapağı

  ekle

  |
  |
 • Çavuş
  84 Mesaj
  ekle
  |
  |
  _____________________________
  developer
 • Yarbay
  4095 Mesaj
  ekle
  |
  |
  _____________________________


  DH Adminlerini Sevmeyenler Kulübü
 • Teğmen
  155 Mesaj
  yapılmalı ama adam gibi yapılmalı
  _____________________________
  ışınla bizi spak!!
 • Binbaşı
  1542 Mesaj
  ekle
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  5906 Mesaj
  yaz
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  2353 Mesaj
  Yaz beni hacı az evvel nükleere hayır diyen iki kişiyi şişledim.
  |
  |
  _____________________________
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  quote:

  Orijinalden alıntı: Carrier has arrived

  Nükleer santralin nelere yol açabileceğini bugün gördük. Güneş ya da rüzgar gibi yenilenebiler ve zararsız enerji kaynakları varken nükleer enerji saçmalık.  Bu arada beni de yaz zaten istemeyenlerin cogu hukukcular falan fizikten anlamayan kişiler
  _____________________________
  ŞERİAT GELECEK
 • Çavuş
  63 Mesaj
  ekle
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1077 Mesaj
  Nick'e DİKKAT!!!1
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  684 Mesaj
  ekle,Bizimde bu enerjiden faydalanmamız lazım.
  _____________________________

  SONY XPERIA™ Z5 Premium | Chrome
 • Onbaşı
  35 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Carrier has arrived

  Nükleer santralin nelere yol açabileceğini bugün gördük. Güneş ya da rüzgar gibi yenilenebiler ve zararsız enerji kaynakları varken nükleer enerji saçmalık.

  |
  |
  _____________________________
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  Hala yapılmasın diyenler var.

  Ekle hocam nicke bak
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  2063 Mesaj
  tabiki bunun teknolojisine sahip olmak gerekir ancak uzun vadede getiriside hesaplanmalıdır.
  mevcut diğer kaynaklar varken, maliyeti yüksek ve kullanım ömrü kısa nükleer santralleri kullanmak enayiliktir.
  |
  |
  _____________________________
  i want to play a game
  make your choice... live or die
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  Ekle
  |
  |
  _____________________________
  --DH Kütahyalılar Grubu--
  --- Lenovo Y550P --- LG 42LE5500 LED Tv - Vestel 40PF8230 LED Tv 2009 Citroën C4 1.6 Sx
  DH 2006 Üyesi
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Masal Oku
ankara gülüş tasarımı
Webtures SEO;SEO Nedir?
Canlı Tv izle
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR1
1,703
1.2.165

Kripto Paralar
Sembol
Fiyat
Değişim
  Tümünü Gör
  Reklamlar
  - x
  Bildirim
  mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.