Şimdi Ara

DH Nükleer Enerji Destekçileri Derneği [747 Destekçi]

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
3.458
Cevap
62
Favori
134.079
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> DH Nükleer Enerji Destekçileri Derneği [747 Destekçi]
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Yarbay
  4031 Mesaj
  Donanımhaber Nükleer Enerji Destekçileri Derneği
  Konu imkan bulundukça güncellenecektir. Nükleer enerji hakkında elinde yararlı döküman ve dosya olan arkadaşlar konunun güncel kalmasına yardım ederse sevinirim.

  Konunun selameti açısından lütfen seviyeli tartışmalar yapalım, hakaretin kimseye birşey kazandırmadığını unutmayalım.

  Herhangibir siyasi görüş,parti savunması yapmamaya özen gösterelim. Unutmayın ki sadece bilimsel kanıtları olmayanlar konuyu başka yerlere çekme amacı taşır.

  Hakaret içeren mesajlar destekçi olsun veya olmasın şikayet edilecektir.
  Bölüm1: Türkiye'nin Enerji Bilgileri  Türkiye’de toplam enerji tüketiminin %50’si net dış alımlarla karşılanmaktadır. Bu yüzdenin büyük bir payını da petrol oluşturmaktadır. Doğal gazında dış alımdaki payı yükselen bir eğilim göstermektedir. Türkiye’de petrol, doğalgaz, linyit, asfaltit, taş kömürü, hidrolik, jeotermal, odun, hayvan ve bitki artıkları ile ikincil enerji kaynakları üretilip tüketilmektedir.  1970-1990 dönemi süresince kaynak rezervlerimizi dünya rezervleri içersinde kıyasladığımızda; kömür kaynaklarımızın payının yaklaşık %0,6 , jeotermal potansiyelimizin payının %0,8 , hidrolik potansiyelimizin payının %1 ve uranyum rezervlerimizin payının %0,1 civarında olduğu belirlenmiştir. Petrol ve doğalgaz rezervlerimiz ise kıyaslanamayacak kadar azdır.  Dünya enerji ihtiyacı bugüne göre 2020'de yüzde 40, 2030'da ise yüzde 60 daha fazla olacak. 2020'de Türkiye'nin birincil enerji ihtiyacı bugüne göre yüzde 160 artacak. Dünya enerji ihtiyacı büyümesine göre dört kat artış anlamına gelen bu talebin karşılanması için enerji kaynaklarının mutlaka çeşitlendirilmesi lazım. Elektrik tüketimi günümüz rakamlarının 2,5 katına ulaşacak. Bu yüzden hangi kaynaklardan nasıl üretileceği tartışılmalı.  İşte bu noktada nükleer enerji ön plana çıkıyor. Zira, nükleer santrallerden elektrik üretiminin kaynak çeşitlendirilerek artırılması, sistem güvenliği, ithalat bağımlılığı ve teknoloji açısından oldukça önemli. Türkiye'nin yıllara göre elektrik talebi artışı 2020 için 400 ila 430 milyar kilowatt/saat (kWh) olarak rakamlara yansıyacağı tahmin ediliyor.  Bölüm2: Türkiyede Nükleer Enerji, Nükleer Enerji Yatırımları ve Yatırım Planları  Türkiye’de 1956 yılında “Atom Enerjisi Komisyonu Genel Sekreterliği” kurulmuş, 1982 yılında yeniden yapılanarak “Türkiye Atom Enerjisi Kurumu”na dönüştürülmüştür. Görevi, nükleer teknolojinin, barışçıl amaçlar için, sağlıklı bir biçimde kullanılmasına ve transfer edilmesine yönelik araştırma, geliştirme ve işbirliği faaliyetlerini yürütmektir. Dikkat edilirse, Türkiye Atom Enerjisi Genel Sekreterliği, ilk ticari nükleer güç santralinin işletmeye açılmasından (1957) bir sene önce (1956) kurulmuştur.

  Bu her türlü takdirin üzerinde bir davranıştır. Türkiye’de nükleer santrallerin kurulması kararı ilk kez 1968 yılında III. Beş Yıllık Kalkınma Planında yer almıştır. IV. Beş Yıllık Kalkınma Planında ise, Mersin-Gülnar’da Akkuyu yöresinde kurulması planlanan nükleer santralin inşasına başlanması öngörülmüş ve 1977 yılında ihale açılmış,

  ancak sonuca gidilememiştir.  1982 yılında Ulusu Hükümeti, Akkuyu’da iki ve Sinop’ta bir olmak üzere üç nükleer santrali, 1990 yılında hizmete girmek üzere ihaleye çıkarmışsa da amaca ulaşılamamıştır. Nihayet 1 Mart 2000’de Bakanlar Kurulu nükleer santral ihalesine karar vermiş, fakat 8 Nisan 2000’de gene süresiz ertelemeye gidilmiştir. Yani, tüm ihaleler Türkiye için büyük bir hüsranla sonuçlanmış, 100 milyon dolardan fazla para sarf edilmiş, aradan 23 yıl geçtikten sonra tekrar aynı noktaya gelinmiştir.  1970 yılında Güney Kore ile Türkiye’nin nükleer alandaki potansiyeli aynıydı. Türkiye 2001 yılında bir tane bile nükleer santral

  kuramamışken Güney Kore’de 14 nükleer santral işlemekte, toplam elektrik üretiminin % 41,4’ünü nükleer santrallerden sağlamakta, 3 santralin de inşası devam etmektedir. Bu santrallerden sadece ikisini başkaları, geri kalanını Güney Kore yapmıştır. Bugün Güney Kore dışarıya nükleer güç santralı pazarlayacak duruma gelmiştir.
  24 Haziran 2000’de İngiltere’de yayımlanan The Economist dergisi dünyanın teknolojik haritasını çıkarmış, teknolojiyi icat edenler, teknolojiyi kullananlar ve diğerleri şeklinde dünya ülkelerini sınıflandırmış, Güney Kore’yi teknolojiyi icat edenler sınıfına alırken, Türkiye’yi, üçüncü sınıfa, yani teknolojiyi ne icat edebilen ve ne de kullanabilen ülkeler safına dahil etmiştir.  Bölüm3: Nükleer Enerji Nedir ?  Nükleer enerji, atomun çekirdeğinden elde edilen bir enerji türüdür. Kütlenin enerjiye dönüşümünü ifade eden, Albert Einstein'a ait olan E=mc² formülü ile ilişkilidir.

  Bununla beraber, kütle-enerji denklemi, tepkimenin nasıl oluştuğunu açıklamaz, bunu daha doğru olarak nükleer kuvvetler yapar. Nükleer enerjiyi zorlanmış olarak ortaya çıkarmak ve diğer enerji tiplerine dönüştürmek için nükleer reaktörler kullanılır.

  Nükleer enerji, üç nükleer reaksiyondan biri ile oluşur:  Füzyon: Atomik parçacıkların birleşme reaksiyonu.  Fisyon: Atom çekirdeğinin zorlanmış olarak parçalanması.  Yarılanma: Çekirdeğin parçalanarak daha kararlı hale geçmesi. Doğal (yavaş) fisyon (çekirdek parçalanması) olarak da tanımlanabilir.  Bölüm4: Basitçe Nükleer Enerjiden Elektirik Üretimi  Nükleer santral, bir veya daha fazla sayıda nükleer reaktörün yakıt olarak radyoaktif maddeleri kullanarak elektrik enerjisinin üretildiği tesistir. Radyoaktif maddeler kullanılmasından dolayı diğer santrallerden farklı ve daha sıkı güvenlik önlemlerini, teknolojileri içerisinde barındırır.  Reaktörün kalbinde, elde edilen ısıl enerji suya aktarılır, su almış olduğu bu enerji sebebiyle faz değiştirir ve kızgın buhar haline dönüşür. Elde edilen bu buhar daha sonra elektrik jeneratörüne bağlı olan buhar türbinine verilir. Su buharı, türbin mili üzerinde bulunan türbin kanatları üzerinden geçerken daha önceden almış olduğu ısıl enerjiyi kullanarak, türbin milini döndürür. Bu mekanik dönme hareketi sonucunda alternatörlerde elektrik elde edilir. Jeneratörde oluşan elektrik ise iletim hatları denilen iletken teller ile kullanılacağı yere gönderilir. Türbinden çıkan, ısıl enerjisi yani sahip olduğu basınç ve sıcaklığı düşmüş olan buhar, tekrar kullanılmak üzere yoğuşturucuda yoğuşturulup su haline dönüştürüldükten sonra, tekrar reaktörün kalbine gönderilir. Yoğuşturucu da su buharının faz değişimini yapabilmek için çevrede bulunan deniz, göl gibi su kaynaklarını soğutucu olarak kullanır.  Bölüm5: Dünya'da Nükleer Enerji  Dünya Nükleer Santral Borsası: Ocak 2012 verileri

  Çalışan: 434

  İnşâ: 61

  Planlanan: 156

  Önerilen: 343

  Çalışan reaktörü olan ve yeni reaktörler inşa eden ülkeler

  Çalışan reaktörü olan ve yeni reaktörler inşa etmeyi planlayan ülkeler

  Reaktör inşa eden ülkeler

  Reaktörler inşa etmeyi planlayan ülkeler

  Çalışan reaktörü olan ve durumu değişmeyen ülkeler

  Çalışan reaktörü olan ama aşamalı olarak kapatacak ülkeler

  Sivil nükleer enejinin yasal olmadığı ülkeler

  Reaktörü olmayan ülkeler
  Bölüm6: Akkuyu'ya Kurulması Planlanan Rus Basınçlı Su Reaktörleri [VVER] Hakkında Bilgiler  VVER'ler Sovyetler Birliği tarafından geliştirilen ve kullanılan basınçlı su reaktörleridir. Günümüzde de Rusya Federasyonu tarafından geliştirilmeye ve kullanılmaya devam edilmektedir. VVER Rusça olan “Voda-Vodyanoi Energetichesky Reaktor” ifadesinin kısaltmasıdır. Tercümesi su ile soğutulan ve su ile yavaşlatılan enerji reaktörüdür. Bugün dünyada toplam 53 adet VVER türü reaktör bulunmaktadır. Bunlardan 26 tanesi Rusya Federasyonu ve Ukrayna'da bulunmaktadır. VVER'ler bugüne kadar 3nesil olarak inşa edilmiştir, 4. nesillerin inşasına devam edilmektedir.Aşağıda basitleştirilmiş bir VVER reaktörü gösterilmektedir. Bu şekilden de görülebileceği gibi, VVER tasarımı PWR tasarımına çok benzemektedir.VVER’ler, reaktör basınç kabı, ana soğutucu suyu pompaları, buhar üreteçleri, basınçlandırıcı ve ilgili boru sistemlerinden oluşmaktadır.

  Bölüm7: Akkuyu'ya Kurulması Planlanan 4.Nesi VVER'ler  VVER-1000 tasarımı son yıllarda Avrupa ülkeleri ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın kod ve standartlarına uyumlu olacak şekilde daha da geliştirilerek VVER-1200 tasarımı ortaya çıkarılmış ve nükleer teknolojiye yeni girecek ülkelere pazarlanmak üzere geliştirilmiştir.  VVER-1200 tasarımı daha geniş kalp çapı, daha uzun kalp kabı, 60 yıllık santral ömrü, %90’lik yıllık yük faktörü ve daha yüksek termal verime sahip olacak şekilde geliştirilmiştir. Güvenlik sistemi herhangi bir kaza durumunda, güveni kapatma ve soğutmayı 24 saat içinde sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.  VVER-1200 tasarımına tasarıma ileri nesil nükleer santralarda önemle dikkate alınan ciddi kazalara yönelik tedbirler de eklenmiştir. Buna göre, VVER-1200’lerde ünitelerin termal çıkış gücü 3200 MW, elektrik çıkış gücü 1160 MW'a, net ünite verimi % 33.7'ye, buhar üreteci çıkışındaki ikinci döngü basıncı da 7 MPa'a yükseltilmiştir. VVER-1200'lerde çift katlı koruma kabuğu kullanılmış, santralın sismik kararlılığı arttırılmış ve tasarım-ötesi kazalar için yeni özellikler eklenmiştir. Şebeke kaybı, besleme suyu kaybı, birinci döngü üzerinde oluşacak küçük kırıklar, vs. nedeniyle kor erimesini önlemek için santral tasarımında pasif ısı uzaklaştırma sistemi de kullanılmıştır. VVER-1200 üniteler, özellikle zayıf elektrik şebekelerinin söz konusu olduğu bölgelerde, 72 saat boyunca şebeke elektriğine ihtiyaç duymadan çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır. Santral ayrıca dış etkiler arasında bulunan depreme, uçak çarpmasına, şiddetli rüzgâra, patlama sonucunda oluşmuş şok dalgalarına ve kötü hava şartları sonucunda oluşmuş kar ve buz yüküne karşı da daha dayanıklı olacak şekilde tasarımlamıştır.  VVER-1200 tasarımının ilk örneklerinin Rusya Federasyonu’nda, Novovoronezh II Nükleer Santralında Haziran 2008’de ve Leningrad II Nükleer Santralında Ekim 2008’de inşa edilmeye başlanmıştır.. Ayrıca Rusya Federasyonu ile Türkiye arasında imzalanan uluslararası anlaşma uyarınca, Akkuyu sahası 4 adet VVER1200 inşa edilmek üzere Rusya'ya tahsis edilmiştir.

  Bölüm7: Akkuyu'ya Kurulması Planlanan Santralin Kopyası; Kalininskaya  Akkuyu'ya kurulacak nükleer santralin kopyası. Kalininskaya nükleer santrali. Akkuyu daki santral ile hemen hemen aynı özellikleri taşıyor. Tek farkı kalininskaya nükleer santralindeki ünitelerin 1000mW, Akkuyu'ya kurulacak santralin ünitelerinin 1200mW olması. Santralin 3. ve 4. üniteleri Türkiye'deki santral ile aynı olacak. 3. Ünite 2004 te açıldı. 4.ünitenin inşaatı hala devam ediyor.  Teknik Bilgileri  Reaktör yaklaşık 400 ton ağırlığında ve üçte ikisi yerin altında. Yakıt reaktöre yüklendikten sonra üzerindeki çelik kapak sızıntıya meydan vermeyecek biçimde 54 adet 2m boyunda 17cm çapında ve 300 kg ağırlığında dev civatalarla sıkıca kapatılıyor. Nükleer reaksiyonun meydana geldiği dev çelik kap ayrıca 30m çapında ve 40m yükseklikte, duvarları 110cm kalınlığında betonarme yapının içine hapsediliyor. Devasa yapının kubbe biçimindeki çatısı da son derece ilginç yapıya sahip. 40cm kalınlığında yüzlerce çelik halat gerilerek üzerlerine duvarlarında olduğu gibi kalın katman betonla örtülüyor. Reaktörü çevreleyen beton yapıda sadece iki kapı bırakılıyor. Yaklaşık 28 bin metre küp hacme sahip bu mekan tamamlandıktan sonra basınç testinden geçiyor. Bu amaçla beton yapının içerisine hava pompalanıyor. Günlerce devam eden vaha pompalama işlemi sonunda basınç 5 atmosfere çıkıyor. Bu test başarıyla geçildikten sonra reaktör işletime açılabiliyor.  Reaktörlerde yakıt olarak Uranyum 235 kullanılır. Uranyum madenden çıkarıldığı gibi santrale gitmez. Uranyum 235 izotopu elde etmek için özel tesislerde işlemden geçtikten sonra santrale ulaşır. Genelde 15mm uzunluğunda 7mm çapında 5gr lık tebletler şeklindedir.  Reaksiyona girmemiş yakıt hiçbir radrasyon yaymaz. Reaktör çıkışında tehlikeli hale gelir. Bir kg nükleer yakıttan elde edilen enerjiyi elde edebilmek için 100 vagon kömür ya da 67 vagon petrole ihtiyaç vardır.  Uçak Çarpması ve 9 Şiddetindeki Depreme Dayanıklı  Türkiye'de yapımına başlanacak Akkuyu nükleer santrali gibi Kalininskaya santralide uçak çarpması ya da 9 şiddetindeki depreme karşı dayanıklı olacak şekilde inşa edildi.  VVER reaktör tipi dört farklı güvenlik bariyeri ile donatılmış. En içteki bölüm reaktörün kendisi. Ardından reaktörün betonarme dış kabı geliyor. Üçüncü bölüm güvenli su sistemi. Reaktörün içinde dolaşan suyun dış dünya ile hiçbir teması yok. Ancak daha sonraki soğutma devresi tabiat ile temas halinde. Santralde bir arıza durumunda radyasyon'un dışarı çıkabilmesi için üç soğutma devresini geçmesi gerek. Son ve dördüncü bölüm ise reaktörün ciddi arızalanma durumunu kapsıyor. Nükleer yakıt reaktörde susuz kalarak erimeye başlasa dahi reaktörün dibine yarleştirilen bir ızgara bu yakıtı yakalıyor. Güvenlik ızgarası ayrı bir sistemle soğutulduğu için hiçbir koşulda patlama meydana gelmemesi sağlanıyor.  Yılda 22 milyar Kw/s enerji üreten bu santralin Kw başı maliyeti 1.22 ruble.Ayrıca santralde 3500 personel görev yapıyor.

  Bölüm8: Enerji Türleri Karşılaştırma Tablosu

  Bölüm 9: Üyeler

  Son güncelleme: Sayfa 46

  1 Volkanbaba

  2 Kalpador

  3 logarkapağı

  4 Good Feeling

  5 The Smiths

  6 Metalwrath

  7 kingo_disco

  8 ScAnMaN

  9 serhat_ps3

  10 EaGamesRulez

  11 *Joker

  12 divane2

  13 AtomSuyunaNükleer

  14 Scorpion_tr

  15 FadeToßlack

  16 Bey Amca

  17 Haşin Erkek

  18 wasp

  19 Droogie

  20 CNDMN

  21 omer_loopus

  22 Mr.J

  23 [Tuor]

  24 timur1

  25 Reznov.

  26 scrafea

  27 Kobaruon

  28 CoderWriter

  29 ~Warthog~

  30 Pibi Ayıcık

  31 Ambarad

  32 MalcolM-X-

  33 AurorAbeam

  34 CeFurkan

  35 Mem-Tr

  36 wuc

  37 D3XTER

  38 legendaddy

  39 YGTC4N

  40 addidas_85

  41 Blackened_61

  42 Chidori

  43 Black_Ops

  44 adnn

  45 Spoon!

  46 miko_miko

  47 Jeune Ottoman

  48 Dances with Wolves

  49 burakç

  50 YnS!

  51 EfeAYDIN

  52 SerseriBeyefendi

  53 schibaxo

  54 The Mithrandir

  55 bimbimbim

  56 R.Korkmazz

  57 uA_emir07

  58 Mechaniker

  59 Abst

  60 wynbleidd_

  61 Imnobody

  62 Arcatera

  63 HansGoyder

  64 We are Oscar Mike

  65 Eoudoxias

  66 nihattr

  67 CeFurkan

  68 TGYüksel

  69 Persona Grata

  70 bjkliali

  71 Bach

  72 nucLear

  73 Yusuf Miroğlu

  74 Kartal Göz

  75 furi1923

  76 The Echoes

  77 Deep_xxx

  78 jrbatu

  79 Carrier has arrived

  80 DrParnassus

  81 Kissed by Fire

  82 ..UnReaL..

  83 Üzme Tatlı Canını

  84 Abyss

  85 Fünfzehn

  86 realitych

  87 NowOrN3wer

  88 Burn in Hell

  89 iwanthidan

  90 Charlestone

  91 tomthejeer

  92 superposition

  93 secoe

  94 Cait

  95 Kavil

  96 Schneeflocke

  97 Nevzat-FC INTER

  98 JazZ_07

  99 .iKrime!

  100 radyasyo_N

  101 Dark Tranquillity

  102 Wake Me Up When I Care

  103 Hotspot

  104 FaRaKaN

  105 sabrosa92

  106 IO

  107 Imnobody

  108 Vikernes

  109 nForcer

  110 DJWORD

  111 CheekyPeace

  112 nomurro

  113 onur1301

  114 Can-KSK

  115 heatblast

  116 Koşulsuz_Uyarıcı

  117 atatersbinenkovboy

  118 OnrbK

  119 Mr Xzibit

  120 weatore

  121 Kotaless

  122 serdar1457

  123 by-ko

  124 *Tarık*

  125 baysan240

  126 İrfan

  127 doruk91

  128 Blackfyre

  129 mawoix

  130 karatech

  131 urqun

  132 BlıtzKrıeg

  133 TheMüb

  134 hayati54

  135 pspfreak

  136 General Motors

  137 Coleslaw

  138 TSForever

  139 Unchangeable

  140 Lars Ulrich

  141 feyyazbugan

  142 yekilord

  143 MÇKR_06

  144 Heisenberg

  145 ScienceTR

  146 waltran

  147 DarknessFace

  148 Duratec

  149 Allen Walker

  150 Üstü Kalsın

  151 E@gle_1903

  152 anil_yuksel

  153 dsword

  154 TheBimMaster

  155 SerhatC.

  156 ErdenayGuler

  157 EmreFB1907

  158 Drs06

  159 YouR@ck

  160 Cyaßß

  161 enreka_tr

  162 HoLyZz!

  163 sertac-73

  164 darkblooded

  165 yck66

  166 byhtk

  167 ferisss

  168 Susanoo

  169 Merc4eve

  170 Patatesli Çay

  171 Betonaoturmaüsütürsün

  172 2ndPerson

  173 istanbullu01

  174 irmscher

  175 Karluklu

  176 Knisath

  177 UcanHollandali

  178 Speed Style

  179 Tahmazoğlu Tahir

  180 Master_Evil

  181 okanb3

  182 alper3333

  183 caloom

  184 KeepOut

  185 Kubilay

  186 emrekaa

  187 GitarxtanbuL

  188 mAh0

  189 Z-DGİ

  190 kovadogs

  191 kutri

  192 Akhisarlee

  193 auzun99

  194 Fenerbahçeli Üye

  195 -JonTurk-

  196 JackinSeğirenGözü

  197 quvardci

  198 VROOOM

  199 _CHARLOTTE_

  200 engink

  201 fss1403

  202 Erdem

  203 velevki

  204 Ben Gerçek Değilim

  205 Ghost&Roach

  206 Blue DOGO

  207 Öksürük Şurubu

  208 Sarqon

  209 hilmi fatih

  210 Dr. James Wilson

  211 Al Capone!

  212 Nihilous

  213 frk96

  214 +1905

  215 DarkClaw

  216 dix1

  217 gokcan93

  218 maghapas

  219 agrilion

  220 K0rkunc

  221 omer14

  222 cobra 2

  223 -Tesla-

  224 karaçalı

  225 Registry

  226 ***Leopard***

  227 ogzgunner23

  228 qscvqscv

  229 Literary

  230 EinsteinBaran

  231 caneker

  232 Banderas*

  233 mebrar

  234 Hirotaro

  235 S.Vettel

  236 MERT237

  237 xc70fake

  238 Kırık Ok

  239 C2H5OH

  240 Mr.Such

  241 sinoplu

  242 SEE CAN

  243 chakra

  244 Conquistador

  245 mrt522

  246 Ateşle Barut

  247 marmix

  248 makinist33

  249 KIZILÖTESİİ

  250 Urayami

  251 korsanzeki168

  252 kkartaln

  253 Berkay

  254 Tolga

  255 gonnahell

  256 lunar caustic

  257 xixixi_50

  258 BunnyTank

  259 yunuss.10

  260 Freut Mich

  261 megapas

  262 _Purgatory_

  263 El-Cezeri

  264 :Legendary:

  265 MoRaCe

  266 kronk-x

  267 kontrolsuz_guc

  268 PєntaxiaN

  269 Tango-1

  270 Hyfk

  271 sıcak hava dalgası

  272 Agronomist01

  273 EXIST

  274 recaus

  275 06sefa1910

  276 Black Burn

  277 LeaDeR `

  278 Wheatherman

  279 newton90

  280 derebeyi01

  281 [Bu]RocK

  282 ThunComb

  283 gokhan1500

  284 GKHN1905

  285 emrebeyrut

  286 krhacker

  287 Kerow

  288 Burn in Hell

  289 Tnknylcn

  290 Castiel

  291 fx-logx

  292 Hakimichi-kun

  293 ogi_can

  294 *XhsyPhoiDeus*

  295 Radioactivity

  296 NJP

  297 Alsancak2007

  298 swat882

  299 VGroove

  300 sanitarium8787

  301 AfacanDennis

  302 ozgurumnazimim

  303 Oberyn

  304 synan

  305 ozgurumnazimim

  306 fsenokur

  307 Mr.Joey

  308 sherwood86

  309 Zordion

  310 shnkrc

  311 headshooter

  312 natrium

  313 Starhe

  314 Axiomatic

  315 Morpheew

  316 mekase

  317 UniJaa_61

  318 ucak_muhendisi

  319 edikey

  320 nusready

  321 gokhanthn

  322 1lac

  323 SONATAA

  324 Ra_Messu

  325 atilgan1

  326 3253425

  327 legend_cem

  328 selim2531

  329 synchro

  330 Utku

  331 Temren

  332 Hauntedd

  333 great_cnta

  334 LastObserver

  335 SPY34

  336 Red_Devil33

  337 sinergy

  338 LordOfTheDarknesss

  339 tolga509

  340 aurorasun

  341 karasimsek06

  342 LE10

  343 _RevO_

  344 j4cksp4row58

  345 spankman

  346 Morphinz

  347 Fαirytαle

  348 kevserkan

  349 carnador

  350 eskici elması

  351 MetaLX

  352 KorayKorkmaz

  353 okanarslan20

  354 imperial crusader

  355 NoName.

  356 ozgurumnazimim

  357 the_floodex

  358 Mr. Aster

  359 Dr.Ecco

  360 Kafası Bozuk Bir Para*

  361 Tomaya Su Sıkan Sikörtıl

  362 EsT

  363 xxömür

  364 PLATINIUM

  365 ufukman

  366 FoxeyLady

  367 donyali61

  368 mtilhan

  369 bhazer

  370 S. Hawking

  371 sybercomp

  372 miraculous

  373 HorozKardes

  374 srtc39

  375 med_cezir197

  376 hzrcn

  377 arlanmazz

  378 mehmetmetingülcan

  379 NK_Ultra

  380 Arsenic

  381 msdemir

  382 nibbleArt

  383 RiverStyx

  384 ZİGİMBAZ

  385 RIDANES

  386 janjarre

  387 butidontcare

  388 kenfat10

  389 mugurgok

  390 chtk

  391 mertekin

  392 interwap

  393 asigenc_bedri

  394 Wheatley

  395 fatihburak95

  396 edgar allan poe

  397 sngboy

  398 WestSyde4Lyfe

  399 B26

  400 uNPReTTieR

  401 Nuke General

  402 ALBAY

  403 muratkaya

  404 pesimist_cnr

  405 melyyh

  406 Yücel güler

  407 Metanojen

  408 DrDracula

  409 SaatliBomba

  410 ananni

  411 inceuclusarj

  412 GTX61

  413 barbar_77

  414 Nevfel

  415 xfurix

  416 murat.ksd

  417 mustafa1300

  418 chronicle

  419 Mr.Kıro

  420 citiesxl2011

  421 hamzasu

  422 gdolunifaktohumu

  423 Âşıkadam

  424 Transform

  425 killforyou09

  426 cheem

  427 DH Haber

  428 Pizza Hot

  429 schumacher075

  430 Ruh Adamın Teki

  431 PLinux

  432 daedlus

  433 hummer_two_four

  434 plastik_

  435 Çayla Simit İyi Gider

  436 hgwxx/7

  437 Wi5rty

  438 typhooniron

  439 cupi

  440 AnonimAdam

  441 Mark Valley

  442 zavtra

  443 MadTR

  444 kingandkral

  445 Scofield1

  446 itStimetoGo

  447 mrtxx

  448 mrblack01414

  449 marikanwap

  450 atmaca57

  451 R`meRt

  452 weewee

  453 Mr.Engineer

  454 Furkan*

  455 Mutlu Dal

  456 acizcool

  457 53anzerli53

  458 zencefilotu

  459 gece görüşü

  460 madozz

  461 turkapc

  462 MelihTR

  463 doenitz

  464 tunc-rıdvan

  465 Aeronautical Engineer

  466 Absyrtos

  467 pasgeuk

  468 -JeRoMaX-

  469 emopayne

  470 TRsalvador

  471 turkman

  472 bayguru

  473 Bloodin

  474 _KadirşinaS_

  475 Luftfahrttechnik

  476 sezilen

  477 .::KraL::.

  478 Viktor Reznov

  479 sagoral

  480 merm

  481 halitozbasli

  482 MacTavish

  483 çoksakatvar

  484 MaRKeRs

  485 aLphagut

  486 Cayaith

  487 eldblo

  488 kaanbaba19

  489 vito_scaletta

  490 atmaca57

  491 sSPAM.

  492 scanwolf

  493 WeCouldBeTheSame

  494 Birşeydiyicem

  495 anakinSky

  496 Ukkaşe

  497 antienflamatuvar

  498 HillHold

  499 ismky

  500 hapocan

  501 fullartıfull

  502 Reaktans

  503 guest.1981

  504 =PistoLeRo=

  505 ruf

  506 Silver Eagle

  507 abrahamme

  508 The_GodFather.

  509 eatpraylove

  510 poset cay

  511 TeaTone

  512 Leopard26

  513 osmanerol

  514 Fresky

  515 Ghosturk

  516 Yoldan Geçen Kişi

  517 poorsa

  518 alp___

  519 Piszenci

  520 RickGrimes

  521 Deadmau5inKedisi

  522 R1D1

  523 lord0634

  524 beginyou

  525 wwide1543

  526 .::oksijen::.

  527 fuansais

  528 Kauppatore

  529 Mutlucan96

  530 DarkLord*

  531 ketto plazma

  532 suatbabatan

  533 kaanureyen

  534 FACTORAPTOR

  535 Li Shengshun

  536 Fatih153

  537 Nvidiacı

  538 SecurityMJ

  539 routemaster

  540 Minotor

  541 Melikşah

  542 Mehper

  543 Espa

  544 CihanDAR

  545 Uuu Beybi

  546 v.fırat

  547 ancakveancak

  548 KaZooM

  549 C&&34

  550 Acafella

  551 edikey

  552 ALPARS

  553 Ahmet-Fe

  554 A Man

  555 CiNDeRMooN_35

  556 kopwyh

  557 Oz'

  558 semih37

  559 Mukremin BAGCİ

  560 memoseler

  561 SPY BRAIN

  562 CiaoBella

  563 Hami19

  564 merhaba50

  565 Shotzdown

  566 meco2010

  567 caneryilmazer

  568 sg888

  569 arda38

  570 Ahmi524

  571 Nabukadnezar

  572 Battle With The Enemy

  573 MYılmaz4646

  574 legend_01

  575 Robinson_Crusoe

  576 Orange Man

  577 O.Göregen

  578 Scarred

  579 meraklıadam

  580 seyffullah

  581 dederoid

  582 farukdanis

  583 Remzi_izmir

  584 Nabukadnezar

  585 Behappy*

  586 Stargate_0404

  587 HydroRoque

  588 Nécromant

  589 karatab

  590 ghosteback

  591 alik01

  592 sis651

  593 Rocketto

  594 kingablu

  595 shadow35

  596 alpbey

  597 carispa

  598 yabik

  599 PetrovaFire

  600 Biozts

  601 Bounty Hunter

  602 kingonur4

  603 Sürekli Banlanan Adam

  604 by rallier

  605 EasyBell

  606 razor#

  607 Li Shengshun

  608 GoldenEyeS

  609 Hümiyettin

  610 ayk933

  611 Napoleon_Bonaparte

  612 fatihsinan

  613 16 GS 1905

  614 CON VAYNE

  615 bdllh

  616 Paradise'

  617 Yucuklu Sumurta

  618 daghan1997

  619 Want to

  620 The Ugly

  621 Görüncek Adam

  622 Katıksız Manyak!

  623 p3yn6cy1ee

  624 Vedder Man

  625 bkck

  626 wtersad

  627 Al*Muallim

  628 wolkan_1905

  629 Theseusifiction

  630 Mr.Pringles

  631 physics engineer

  632 Fabricando fit faber

  633 MarenviaR

  634 invisible_jn

  635 01salazar01

  636 津波

  637 endulusi

  638 Real Madrid

  639 BusterBaroN

  640 exponent

  641 NeC@

  642 Pcbuilder

  643 6aysonrabidahadeğişicem

  644 dr.Frankenstein

  645 mylord92

  646 RIP The Rev

  647 ÇankırıLordu

  648 memeti

  649 Uçamayan Adam

  650 jeodempp

  651 bydeprem

  652 paradoksumsu

  653 izazen

  654 Jack Atarlioğlu

  655 █Loading...

  656 hassiumd

  657 ScMoney

  658 snatcher1982

  659 erci501

  660 ahmtdzdr

  661 Mehmet Bey*

  662 MaxPayne?

  663 kdy00

  664 Cher_Lloyd

  665 kutri

  666 burakmutlu

  667 simuc

  668 Nasyonelist

  669 master_axe

  670 mghector22

  671 skiboart

  672 Katıksız Manyak!

  673 soultrex

  674 WanDoGa

  675 SpyAnaconda

  676 Code Doctor

  677 alia54

  678 Mücadelem

  679 brk-bjk

  680 mustall165

  681 özdemirburak

  682 TheDenier

  683 DarkAfter

  684 madozz

  685 Faunus

  686 blockked

  687 Axiomatic

  688 wiesmann

  689 elmaarmutportakal

  690 ucabilenkanguru

  691 kimi_raikonen

  692 -berkay-

  693 CiviLian.

  694 yasinuğur

  695 F4

  696 emirhan75

  697 Gorkemsem

  698 maxemilian

  699 xXxCooLxXx

  700 denizhoca

  701 Heawienn

  702 alfaroza

  703 -K@-

  704 Elektrofx320

  705 EşeğiSaldımÇayıra

  706 yılmaz058

  707 ankebut1

  708 bombaci nurettin

  709 Kill-For-You

  710 cincihocarpsiyapanadam

  711 TheStig

  712 MD.Murat

  713 Hardlinelegolas

  714 narrator12

  715 Eric Cartmann

  716 yeaxoy

  717 Batuaydin

  718 |Eren|

  719 ismailreyiz

  720 funnel

  721 Diclonius

  722 UçanAtPegasus

  723 adam94

  724 @hmT

  725 thelayka

  726 messi93

  727 bthnmlk

  728 fırat.ç.

  729 ninetales

  730 Melankolik Adam

  731 Masquerade89

  732 Akil Adam

  733 caggri

  734 #define

  735 la bu ne la

  736 Görüncek Adam

  737 tgenc

  738 fkoc38

  739 katatespızartması

  740 GO KİMİ!

  741 athsr

  742 mutasyon123

  743 mako3e

  744 unknownrealmman

  745 Tamamen Hayal Ürünüdür

  746 hellolef

  747 XOTİX

  Bölüm 10: Grup İmzaları

  Konuyu daha fazla kişiye ulaştırmak için lütfen imzalarımızı kullanalım.  [center][image]https://store.donanimhaber.com/ec/fd/97/ecfd975dd822cd9e57269ee15091cc43.png[/image]

  [link=http://forum.donanimhaber.com/m_47432266/tm.htm][size=1][b][i]DH Nükleer Enerji Destekçileri Derneği[/size][/b][/i][/center][/link]
  [center][image]https://store.donanimhaber.com/86/fb/94/86fb94a76c1413201ae212ee16d090d0.png[/image]

  [link=http://forum.donanimhaber.com/m_47432266/tm.htm][size=1][b][i]DH Nükleer Enerji Destekçileri Derneği[/size][/b][/i][/center][/link]  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Volkanbaba -- 31 Temmuz 2014; 3:52:56 > • Nükleer enerji sistemi gelişmekte olan ülkelerin kesinlikle elinde bulundurması gerekn b

  i sistemdir  Çogu arkadaş yenilenebilir enerji kaynaklarında ısrar ediyor

  Bir ülkenin harcadığı enerji miktarını sadece bunlara baglamak çok mantıksız ayrıca çokta masraflı

  ki çogu ülkenin ne boyle bi yatırıma harcıcak ekonomik bütçesi nede bu buyuk butçe karşısında aldıgı enerjinin yetereililik durumu uygun degildir  Tabikide Nükleer enerjinin zaralarıda var ama gelişmekte ola bi toplumun gereksinimlerinin karşılanması

  ve daha bi çok alanda yaptıgı kolaylıklar göz onunde bulundurulunca bu durumun gerekliligine sahsen katılıyorum  Zaten olası tehtitler Dört bir yanımızda mevcut

  Türkiyeyede bu tür santralerin kurulmasını fayda getiricegini düşünüyorum [Tabi emin ellerde]
  quote:

  Orijinalden alıntı: Kalpador

  Nükleer enerji sistemi gelişmekte olan ülkelerin kesinlikle elinde bulundurması gerekn b

  i sistemdir  Çogu arkadaş yenilenebilir enerji kaynaklarında ısrar ediyor

  Bir ülkenin harcadığı enerji miktarını sadece bunlara baglamak çok mantıksız ayrıca çokta masraflı

  ki çogu ülkenin ne boyle bi yatırıma harcıcak ekonomik bütçesi nede bu buyuk butçe karşısında aldıgı enerjinin yetereililik durumu uygun degildir  Tabikide Nükleer enerjinin zaralarıda var ama gelişmekte ola bi toplumun gereksinimlerinin karşılanması

  ve daha bi çok alanda yaptıgı kolaylıklar göz onunde bulundurulunca bu durumun gerekliligine sahsen katılıyorum  Zaten olası tehtitler Dört bir yanımızda mevcut

  Türkiyeyede bu tür santralerin kurulmasını fayda getiricegini düşünüyorum [Tabi emin ellerde]
  Nükleer santralin nelere yol açabileceğini bugün gördük. Güneş ya da rüzgar gibi yenilenebiler ve zararsız enerji kaynakları varken nükleer enerji saçmalık.

  Merhaba hocam öncelikle fikirlerinize sonuna kadar saygılıyım ancak konuyu açan kişi olarak cevap verme gereği hissettim.

  Ülkemiz insanı biliyorsunuz garip sırf iktidar partisini sevmediği için nükleer patlayacak hepimizi öldürecek diyen insanda var, nükleer hakkında hiç bir bilgisi olmamasına rağmen iktidar yapıyorsa iyi bir şeydir diyende var. Böyle taraf tutan insanları kestirebilmek güç, dediğiniz konuda da haklısınız bir bakıma. Sırf siyasi görüşlerinden dolayı fikrini bir gecede değiştirebilecek insanlar bolca mevcut.

  Ancak size diyebileceğim tek şey grubun ismini asla değiştirmeyeceğim. Saygılar
 • Onbaşı
  20 Mesaj
  Nükleer enerji sistemi gelişmekte olan ülkelerin kesinlikle elinde bulundurması gerekn b

  i sistemdir  Çogu arkadaş yenilenebilir enerji kaynaklarında ısrar ediyor

  Bir ülkenin harcadığı enerji miktarını sadece bunlara baglamak çok mantıksız ayrıca çokta masraflı

  ki çogu ülkenin ne boyle bi yatırıma harcıcak ekonomik bütçesi nede bu buyuk butçe karşısında aldıgı enerjinin yetereililik durumu uygun degildir  Tabikide Nükleer enerjinin zaralarıda var ama gelişmekte ola bi toplumun gereksinimlerinin karşılanması

  ve daha bi çok alanda yaptıgı kolaylıklar göz onunde bulundurulunca bu durumun gerekliligine sahsen katılıyorum  Zaten olası tehtitler Dört bir yanımızda mevcut

  Türkiyeyede bu tür santralerin kurulmasını fayda getiricegini düşünüyorum [Tabi emin ellerde]  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kalpador -- 22 Nisan 2011; 1:58:14 >
  _____________________________
  Şeftaliler Dünyasında Elma Sosu isteyemezsin
 • Teğmen
  138 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Kalpador

  Nükleer enerji sistemi gelişmekte olan ülkelerin kesinlikle elinde bulundurması gerekn b

  i sistemdir  Çogu arkadaş yenilenebilir enerji kaynaklarında ısrar ediyor

  Bir ülkenin harcadığı enerji miktarını sadece bunlara baglamak çok mantıksız ayrıca çokta masraflı

  ki çogu ülkenin ne boyle bi yatırıma harcıcak ekonomik bütçesi nede bu buyuk butçe karşısında aldıgı enerjinin yetereililik durumu uygun degildir  Tabikide Nükleer enerjinin zaralarıda var ama gelişmekte ola bi toplumun gereksinimlerinin karşılanması

  ve daha bi çok alanda yaptıgı kolaylıklar göz onunde bulundurulunca bu durumun gerekliligine sahsen katılıyorum  Zaten olası tehtitler Dört bir yanımızda mevcut

  Türkiyeyede bu tür santralerin kurulmasını fayda getiricegini düşünüyorum [Tabi emin ellerde]
  ekle  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi logarkapağı -- 12 Mart 2011; 21:52:00 >
  _____________________________
 • Yarbay
  2828 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Kalpador

  Nükleer enerji sistemi gelişmekte olan ülkelerin kesinlikle elinde bulundurması gerekn b

  i sistemdir  Çogu arkadaş yenilenebilir enerji kaynaklarında ısrar ediyor

  Bir ülkenin harcadığı enerji miktarını sadece bunlara baglamak çok mantıksız ayrıca çokta masraflı

  ki çogu ülkenin ne boyle bi yatırıma harcıcak ekonomik bütçesi nede bu buyuk butçe karşısında aldıgı enerjinin yetereililik durumu uygun degildir  Tabikide Nükleer enerjinin zaralarıda var ama gelişmekte ola bi toplumun gereksinimlerinin karşılanması

  ve daha bi çok alanda yaptıgı kolaylıklar göz onunde bulundurulunca bu durumun gerekliligine sahsen katılıyorum  Zaten olası tehtitler Dört bir yanımızda mevcut

  Türkiyeyede bu tür santralerin kurulmasını fayda getiricegini düşünüyorum [Tabi emin ellerde]
  Nükleer santralin nelere yol açabileceğini bugün gördük. Güneş ya da rüzgar gibi yenilenebiler ve zararsız enerji kaynakları varken nükleer enerji saçmalık.

  _____________________________
 • Yüzbaşı
  900 Mesaj
  ekle beni kardeşim kesinlikle yapılması lazım
  |
  |
  _____________________________
  LoL:

  TR:Oguzfb

  Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği
 • Yarbay
  4031 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: logarkapağı  ekle  |
  |
 • Çavuş
  80 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Volkanbaba

  quote:

  Orijinalden alıntı: logarkapağı  ekle

  Alıntıları Göster
  ekle
  |
  |
  _____________________________
  developer
 • Yarbay
  4091 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: The Smiths

  ekle

  Alıntıları Göster
  ekle
  |
  |
  _____________________________
  DH Adminlerini Sevmeyenler Kulübü
 • Teğmen
  155 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Metalwrath

  ekle

  Alıntıları Göster
  yapılmalı ama adam gibi yapılmalı
  _____________________________
  ışınla bizi spak!!

 • Binbaşı
  1440 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: altay01

  yapılmalı ama adam gibi yapılmalı

  Alıntıları Göster
  ekle
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  5881 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: kingo_disco

  ekle

  Alıntıları Göster
  yaz
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  2345 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: kingo_disco

  ekle

  Alıntıları Göster
  Yaz beni hacı az evvel nükleere hayır diyen iki kişiyi şişledim.
  |
  |
  _____________________________
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  quote:

  Orijinalden alıntı: Carrier has arrived  Nükleer santralin nelere yol açabileceğini bugün gördük. Güneş ya da rüzgar gibi yenilenebiler ve zararsız enerji kaynakları varken nükleer enerji saçmalık.  Bu arada beni de yaz zaten istemeyenlerin cogu hukukcular falan fizikten anlamayan kişiler
  _____________________________
  ŞERİAT GELECEK
 • Çavuş
  63 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: EaGamesRulez

  quote:

  Orijinalden alıntı: Carrier has arrived  Nükleer santralin nelere yol açabileceğini bugün gördük. Güneş ya da rüzgar gibi yenilenebiler ve zararsız enerji kaynakları varken nükleer enerji saçmalık.  Bu arada beni de yaz zaten istemeyenlerin cogu hukukcular falan fizikten anlamayan kişiler

  Alıntıları Göster
  ekle
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1064 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: serhat_ps3

  Yaz beni hacı az evvel nükleere hayır diyen iki kişiyi şişledim.

  Alıntıları Göster
  Nick'e DİKKAT!!!1
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  677 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: EaGamesRulez

  quote:

  Orijinalden alıntı: Carrier has arrived  Nükleer santralin nelere yol açabileceğini bugün gördük. Güneş ya da rüzgar gibi yenilenebiler ve zararsız enerji kaynakları varken nükleer enerji saçmalık.  Bu arada beni de yaz zaten istemeyenlerin cogu hukukcular falan fizikten anlamayan kişiler

  Alıntıları Göster
  ekle,Bizimde bu enerjiden faydalanmamız lazım.
  _____________________________


  SONY XPERIA™ Z5 Premium | Chrome

 • Onbaşı
  35 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Carrier has arrived  Nükleer santralin nelere yol açabileceğini bugün gördük. Güneş ya da rüzgar gibi yenilenebiler ve zararsız enerji kaynakları varken nükleer enerji saçmalık.  |
  |
  _____________________________
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  quote:

  Orijinalden alıntı: Nu.D.38

  Nick'e DİKKAT!!!1

  Alıntıları Göster
  Hala yapılmasın diyenler var.  Ekle hocam nicke bak
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1978 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: divane2

  ekle,Bizimde bu enerjiden faydalanmamız lazım.

  Alıntıları Göster
  tabiki bunun teknolojisine sahip olmak gerekir ancak uzun vadede getiriside hesaplanmalıdır.

  mevcut diğer kaynaklar varken, maliyeti yüksek ve kullanım ömrü kısa nükleer santralleri kullanmak enayiliktir.
  |
  |
  _____________________________
  i want to play a game

  make your choice... live or die
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  2 Not
  quote:

  Orijinalden alıntı: reactor1111

  tabiki bunun teknolojisine sahip olmak gerekir ancak uzun vadede getiriside hesaplanmalıdır.

  mevcut diğer kaynaklar varken, maliyeti yüksek ve kullanım ömrü kısa nükleer santralleri kullanmak enayiliktir.

  Alıntıları Göster
  Ekle
  |
  |
  _____________________________
  --DH Kütahyalılar Grubu--
  --- Lenovo Y550P --- LG 42LE5500 LED Tv - Vestel 40PF8230 LED Tv 2009 Citroën C4 1.6 Sx

  DH 2006 Üyesi
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Canlı Tv izle
kolayoto.com
bankalar.org
Media Sözlük
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,906
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.