Şimdi Ara

### DH DSLR Sınıflandırma Tablosu ###

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
238
Cevap
9
Favori
24.338
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Arkadaşlar yeni bir konu ile karşınızdayım.Bu konunun amacı piyasadaki güncel DSLR makineleri sınıflandırmak.İnternette bu konuda Türkçe güncel bir bilgi yok.Sizlerinde yardımı ile güzel bir tablo oluşturalım istiyorum.Eğer güzel bir paylaşım olursa direk bir görsel tablo halinede getirebilirim.Başlangıcı ben yapıyorum ancak mutlaka katkınızı bekliyorum

Giriş

Nikon D3000 -- Nikon D3100 -- Nikon D3200 -- Nikon D5000 -- Nikon D5100 -- Nikon D5200

Orta

Nikon D90 -- Nikon D7000 -- Nikon D7100

İleri ;

Nikon D300 -- Nikon D300S

Giriş Seviye Tam Kare (FF) ;

Nikon D600

Profesyonel Tam Kare (FF) ;

Nikon D700 -- Nikon D800 -- Nikon D800E

İleri Profesyonel ; (FF)

Nikon D1 (X-H-S) -- Nikon D2 (H-X-S) -- Nikon D3 -- Nikon D3S -- Nikon D4 -- Nikon D3x

Orta Format ;

----

Giriş ;

Canon 1000D -- Canon 1100D -- Canon 550D -- Canon 600D -- Canon 650D -- Canon 100D -- Canon 700D

Orta;

Canon 60D

İleri ;

Canon 7D

Canon 6D

Canon 5D -- Canon 5D Mark II -- Canon 5D Mark III

İleri Profesyonel (FF) - (APS-H) ;

APS-H: Canon 1D -- Canon 1D Mark II -- Canon 1D Mark II N -- Canon 1D Mark III -- Canon 1D Mark IV
    Full Frame: Canon 1DS -- Canon 1Ds Mark II -- Canon 1Ds Mark III -- Canon 1D X

Orta Format ;

----

Giriş ;

Sony A33 (SLT) -- Sony A35 (SLT) -- Sony A37 (SLT)

Orta ;

Sony A55 (SLT) -- Sony A57 (SLT) -- Sony A65 (SLT)

İleri

Sony A77 (SLT)

---

Sony A850 -- Sony A900 -- Sony A99

İleri Profesyonel ;

----

Orta Format ;

----

Giriş ;

Pentax KX - Pentax KR - Pentax K30

Orta ;

----

İleri ;

Pentax K7 -- Pentax K5 -- Pentax K5 II - Pentax K5IIs

---

Profesyonel (FF) ;

----

İleri Profesyonel ;

----

Orta Format ;

Pentax 645D

Giriş ;

Olympus E420

Orta ;

Olympus E30

İleri ;

Olympus E5

---

Profesyonel (FF) ;

----

İleri Profesyonel ;

----

Orta Format ;

----

Giriş ;

----

Orta ;

Sigma SD15

İleri ;

Sigma SD1 Merrill

---

Profesyonel (FF) ;

----

İleri Profesyonel ;

----

Orta Format ;

----

Not 1: Çalışmadaki büyük yardımları için " jimi1984 " ve " ozeba " arkadaşlarıma çok teşekkür ederim

Not 2: Yanlış olduğunu düşündüğünüz noktaları lütfen belirtiniz

Herkese İyi Forumlar Dilerim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CanTnçr -- 15 Mayıs 2013; 23:04:40 >

• Birkaç düzeltmeyi PM le gönderdim. Çalışmalarından ötürü forum adına teşekkür ederim
  • Düzeltme yapıldı.Tekrar teşekkür ederim katkınız için
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • "ara sınıflar gerekebilir" diye düşünürken gördüm ki düşünmem gereksizmiş, yazılmış bile

güzel rehber olmuş bence, eline sağlık sharks.

marka kavgası çıkarmayacak bir kategori sistemi olmuş

edit: Sony A77 "orta ileri" 'ye daha uygun olabilir belki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ed - -- 19 Mart 2012; 21:52:59 >
  • Hocam Orta İleriye Nikon ve Canonda FF'leri koydum ancak A77'de oldukça kaliteli aslında.Bakalım üstatların yorumları bir gelsin
  • Eline sağlık Sharks. Faydalı bir başlık olacak...
  • Teşekkür ederim
  • Çok güzel olmuş hocam ellerinize sağlık hangi makineyi alsam diyenlerede bir cevap olmuş oldu birde yanına fiyat yazıp böyle bir listeyi sunsanız artık gerçekten sorular azalır
  • Aslında fiyat yazmak benimde aklımda var ancak fiyat olarak nereyi baz almak gerektiğini bulamıyorum.Spot garantili vb kendi aralarında fiyatlar çok değişken.Bu konuda varmı bir fikri olan ??
  • quote:

Orijinalden alıntı: Crosshair

"ara sınıflar gerekebilir" diye düşünürken gördüm ki düşünmem gereksizmiş, yazılmış bile

aslinda A77 icin hiper ileri sinifi daha uygun

orta ileriyi bende dusundum hocama ama sharks oraya ff makineleri yerlestirdigi icin yeri orasi degil dir dusundum. canon 550d 600 d ile sony a580 a55 ve a57 ayni siniftalar aslinda. hatta A57 daha ustun ozellik bakimindan ama sony giris seviyesinde o kadar cok makina sunuyor ki nereye koyacaksin ama a65in 600d ile ayni sinifta gorunmesini pek icerledim:(

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: ozeba

quote:

Orijinalden alıntı: Crosshair

"ara sınıflar gerekebilir" diye düşünürken gördüm ki düşünmem gereksizmiş, yazılmış bile

aslinda A77 icin hiper ileri sinifi daha uygun

orta ileriyi bende dusundum hocama ama sharks oraya ff makineleri yerlestirdigi icin yeri orasi degil dir dusundum. canon 550d 600 d ile sony a580 a55 ve a57 ayni siniftalar aslinda. hatta A57 daha ustun ozellik bakimindan ama sony giris seviyesinde o kadar cok makina sunuyor ki nereye koyacaksin ama a65in 600d ile ayni sinifta gorunmesini pek icerledim:(

Hocam siz öyle yazmıştınız bana.İsterseniz bir üst sınıfa yazayım onu ?

• yazmayi unuttum sharks kusura bakma eline saglik emegin icin

nikon siniflandirmasina baktim simdi canon 600 d d5100 den daha ust sinif olarak gorunuyor. canon siniflandirmasinin nikon baz alinarak tekrar duzenlenmesi lazim. aslinda canon u hepten sileleim gitsin
  • valla sharks sınıflandırmayı sevmedim ben.

canon-nikon-sony-pentax için yazıyorum şimdi

giriş ilk : 1100d, d3100, a35

giriş orta : 600d(500d ve 550d de dahil buraya), d5100, a57, kr

giriş üst : a65 (gerçekten de tek bu var, fiyatından da anlayabiliriz zaten)

orta ilk : 60d (fiyatı da etkili aslında, d7000 in gövdesine sahip olsa fiyat da uçardı ve ortaya yükselirdi)

orta : d7000 ( d90 ın da burda olması gerekiyor, sonuçta bu sınıfı devam ettirdi nikon. 60d ye göre belki zayıf olabilir biraz nikon ama aradan kaç sene sonra çıkmış 60d, tabi ki daha iyi olabilir d90 dan), pentax k-5

orta üst : 7d, d300s, sony a77 (orta ile ileri arasında diyorum aslında bunun için)

ileri : sony a850-a900, 5d mark3, d800

ileri üst : d3x, d4, 1ds mark3, 1dx

orta format : 645d

güncel modelleri yazmaya çalıştım ama eski modellerin bazılarında sınıflandırma hatası olduğunu düşünüyorum. 500d ile 550d aynı sınıfta mesela, diğerinden kötü olsun veya olmasın farketmez. d5100, d90 dan daha iyi IQ ya sahip, o bunu daha iyi bir sınıfa sokmuyor.

tabi bunlar benim düşüncelerim

edit:ekleme

2. edit: 5d ile 5d mark 2 yi neden ayırmışım bilmiyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M@rvelous -- 20 Mart 2012; 0:23:45 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Sh@rKs-PoWeR

Aslında fiyat yazmak benimde aklımda var ancak fiyat olarak nereyi baz almak gerektiğini bulamıyorum.Spot garantili vb kendi aralarında fiyatlar çok değişken.Bu konuda varmı bir fikri olan ??

Hocam Hayyamdan güncel olarak fiyat alabilen birileri varsa çok iyi olur Diğerlerini Vatandan bulabilirsiniz İsterseniz haftasonu bu fiyat listesini yapabilirim
  • Fiyat yazmak pek uygun ve etkin lmaz.Aralarında k-x gibi sıfır bulunamayacak ürünler de var.Ayrıca spot piyasa ve garanti fiyat kampanyalar göre değişebilir.Yanıltıcı olabilir bana göre..

Ama belki forumda kullananlarının sayısını yazabilirsin yanlarına 550D(1000 Aktif Forum Kullanıcı) gibi
  • Fiyat için 2-3 kategoride fiyat yazılabilir? Spot fiyatları şu aralıkta, sıfır fiyatları şu aralıkta vs vs.

Çok güzel olmuş sh@rks tebrik ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi McYC -- 19 Mart 2012; 22:49:41 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: M@rvelous

valla sharks sınıflandırmayı sevmedim ben.

canon-nikon-sony-pentax için yazıyorum şimdi

giriş ilk : 1100d, d3100, a35

giriş orta : 600d(500d ve 550d de dahil buraya), d5100, a57, kr

giriş üst : a65 (gerçekten de tek bu var, fiyatından da anlayabiliriz zaten)

orta ilk : 60d (fiyatı da etkili aslında, d7000 in gövdesine sahip olsa fiyat da uçardı ve ortaya yükselirdi)

orta : d7000 ( d90 ın da burda olması gerekiyor, sonuçta bu sınıfı devam ettirdi nikon. 60d ye göre belki zayıf olabilir biraz nikon ama aradan kaç sene sonra çıkmış 60d, tabi ki daha iyi olabilir d90 dan), pentax k-5

orta üst : 7d, d300s, sony a77 (orta ile ileri arasında diyorum aslında bunun için)

ileri ilk : 5d, sony a850-a900

ileri orta : 5d mark3, d800 (d700 ve mark 2 de burda tabiki)

ileri üst : d3x, d4, 1ds mark3, 1dx

orta format : 645d

güncel modelleri yazmaya çalıştım ama eski modellerin bazılarında sınıflandırma hatası olduğunu düşünüyorum. 500d ile 550d aynı sınıfta mesela, diğerinden kötü olsun veya olmasın farketmez. d5100, d90 dan daha iyi IQ ya sahip, o bunu daha iyi bir sınıfa sokmuyor.

tabi bunlar benim düşüncelerim

edit:ekleme

katiliyorum marvelous. suan sony siniflandirmasinda sorun yok ama canon 550d nin 500d den sinif olarak farkli oldugunu dusunmuyorum. neredeyse aynilar zaten sensor degisince sinif atlanmaz

sharks yazdiklarimi yanlis anlama yanlis yapmissin gibi birsey ima etmek degil asla amacim

• Wiki dünyasından DSLR sınıflarına genel bakış ise şöyle, daha önce şu konuda da bahsetmiştim...

Fotoğrafın üstüne tıklayarak tam ekran görüntüleyebilirsiniz....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tevfikteo -- 20 Mart 2012; 0:27:09 >

• 500D ve A65 düzeltildi.Yarın vikideki listeye görede bir düzenleme yaparım
  • quote:

Orijinalden alıntı: seboist64

Wiki dünyasından DSLR sınıflarına genel bakış ise şöyle, daha önce şu konuda da bahsetmiştim...

Fotoğrafın üstüne tıklayarak tam ekran görüntüleyebilirsiniz....

Ben de bunu arıyordum...

Benim D200 sharks'ın sınıflandırmasına baya bozulmuştu...

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.