Şimdi Ara

### DH DSLR Sınıflandırma Tablosu ### (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
237
Cevap
9
Favori
24.364
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Uğraşma bu kadar Sharks, hepsini bi yere, leicayı ayrı bi yere koy, olsun bitsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: safa_oyuncu

quote:

Orijinalden alıntı: Sh@rKs-PoWeR

quote:

Orijinalden alıntı: Kızıl Baron

quote:

Tabloyu tekrar güncelledim.

Dediğiniz tarzda bir tabloyusu ile oluşturmak iyi olur ancak ortak görüş oluşacağını pek sanmıyorum

Hala olympus yok...

Hocam olympus makineleri sınıflandıracak kadar bilgiye sahip değil malesef.Siz listeye oluşturursanız seve seve listeye eklerim

@safa_oyuncu

D90 ile D700 aynı klasmandamı olsun diyorsunuz ?

D700 değil, D7000 ile D90 bana göre aynı klasmanda

Kusura bakmayın D700 yazmışım.D90 ile D7000 aynı kategoriye kondu

• quote:

Orijinalden alıntı: xbagci

Uğraşma bu kadar Sharks, hepsini bi yere, leicayı ayrı bi yere koy, olsun bitsin

Leicayı listeye dahil etmiyorum.O saylanmaz

• quote:

Orijinalden alıntı: ozturert

FF: Tam Kare (TK denebilir)
    60D, A700 veya D200'den daha alt kategorideyse D90 ve D80'i bir alt kategoriye indirmek lazim. 40D ve 50D D90/D80'e gore bir bukle daha ileride.
    A77 A700'e gore cok farkli, 7D-D300s-K5-A77'ye ozel bir yer lazim, istersen diger tum orta siniflari bir kategoriye bile atabilirsin cunku uc asagi bes yukari aynilar.
    Yillarca D100 D200, 30D 40D ile rakiptiler ve D80-D70 400D ve 450D'nin karsisina konumlanmisti bu listede farkli kategorideler. Burada "ama bu daha iyi" demek yerine firmalarin urunleri icin belirledigi yerlere bakmak lazim. 50D D300'e rakipti ama daha iyi degildi ornegin.
    Dedim ya cidden zor siniflandirmak. Iki sene once sorsaniz cevabi kolaydi ama artik o kadar degil. Mesela D7000 hangi grupta olmali? O kadar acaip ki, bazi konularda D300s'ten daha iyi ama bazi konularda D90'a yakin.

BENCE EN TEMIZI:

Eski modelleri yazinca insanlar simdikilerle karsilastirmaya basliyor, iste o zaman olay bozuluyor. Belki en guzeli listeyi daha basit ve son modellerle sinirli tutup digerlerini kullanicilarin takdirine birakmak.:

APS-C

Giris 600D, D3100, D5100, KR, A35, E420
    Orta 60D, D7000, A57, A65, D620, E30
    Ileri 7D, D300s, K5, A77, E5

Tam Kare - APS-H

Giris 5D MarkIII, D800, A850
    Ileri 1DMarkIV, 1DX, D4, D3x

En altina da not: Firmalarin eski modellerini listeye bakarak konumlandirabilirsiniz.

Hocam tekrar bir düzenleme yaptım

• k5 ve k7 şimdi d7000 den üst konumda mı? hiç sanmıyorum..

ayrıca a65 de giriş olması gerekiyor. orta sınıfın spesifik özellikleri var; mesela üst bilgi ekranı, af yardımcı lambası, 1/8000 perde hızı, cihazın pratikliği(tuş sayısı önemli biraz) bir gövdeyi orta sınıfa taşıyor. 7d ve d300s in ise bu orta sınıflardan biraz daha üstün yönleri var, çok iyi bir af sistemleri, buffer ları, saniyede kaç kare çektikleri(sony i hariç tutabilirim ) önemli. bir alt gövdelere yazılımla gelebilecek özellikleri bile sunmuyorlar, menüleri daha kapsamlı falan. a77 nin buffer i çok iyi olmadığı için( 24mp de saniyede 12 kare sonuçta) orta ileri ve orta arasında tutmuştum ben zaten.

60d yi aslında d7000 den alt konumda tutmak istemiyordum, mesela 40d ve d90 bana göre aynı klasmanda ve bunların devamları 60d ve d7000 ama canon, 7d yi fazla etkilememek için 60d den bir kaç şey kıstı, micro adjustment ve gövdenin 7d gibi olmaması mesela.. kendisi klasmanıyla oynadı makinanın biraz. nikon oynamadı ve bir çok insan d300s yerine d7000 i seçiyor mesela..

edit : ekleme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M@rvelous -- 20 Mart 2012; 23:33:32 >

• quote:

Orijinalden alıntı: M@rvelous

k5 ve k7 şimdi d7000 den üst konumda mı? hiç sanmıyorum..

ayrıca a65 de giriş olması gerekiyor. orta sınıfın spesifik özellikleri var; mesela üst bilgi ekranı, af yardımcı lambası, 1/8000 perde hızı, cihazın pratikliği(tuş sayısı önemli biraz) bir gövdeyi orta sınıfa taşıyor. 7d ve d300s in ise bu orta sınıflardan biraz daha üstün yönleri var, çok iyi bir af sistemleri, buffer ları, saniyede kaç kare çektikleri(sony i hariç tutabilirim ) önemli. bir alt gövdelere yazılımla gelebilecek özellikleri bile sunmuyorlar, menüleri daha kapsamlı falan. a77 nin buffer i çok iyi olmadığı için( 24mp de saniyede 12 kare sonuçta) orta ileri ve orta arasında tutmuştum ben zaten.

60d yi aslında d7000 den alt konumda tutmak istemiyordum, mesela 40d ve d90 bana göre aynı klasmanda ve bunların devamları 60d ve d7000 ama canon 7d yi fazla etkilememek için 60d den bir kaç şey kıstı, micro adjustment ve gövdenin 7d gibi olmaması mesela..

Hocam gerçekten konuyu açtığıma pişman olacağım neredeyse.Baştan üstatların söylediği gibi listeyi yapmak çok zormuş.Yorumunuz için teşekkürler.Güncel sınıflandırma bölümlerine göre düşüncenizi yazarsanız sevinirim

• evet, bipekkan da zaten başta belirtmişti ben şikayetçi değilim, sonuçta bir tartışma ortamı var ve ben yazdıklarımı savunuyorum. başka birisi gelir ve şu yüzden yanlışsın der, şu olmalı der, ben de en azından onu da dikkate alıp durumu tekrar gözden geçirmeye çalışırım. forumun amacı bu aslında, tartışarak doğruya ulaşmak
  • Mod tekerleği üzerinde makro manzara ıvır zıvır olan bütün makinalar giriş seviyesidir...Nokta...
  • quote:

Orijinalden alıntı: xbagci

Uğraşma bu kadar Sharks, hepsini bi yere, leicayı ayrı bi yere koy, olsun bitsin

Hocam sesli guldum
    Ayri bir baslik olarak Leicalar'i siniflandirmak lazim aslinda, yalan degil zaten Leicalar DSLR degil
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zommby

Mod tekerleği üzerinde makro manzara ıvır zıvır olan bütün makinalar giriş seviyesidir...Nokta...

Aslında çokta doğru hocam.Bu makinelerin üstüne girişte kolaylık olsun diye konuyor o menüler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: bipekkan

@145tr,
    İlk mesajımda da açıkladım. O tabloda ve genellikle sınıflandırmalar düne kadar tek başına Sensör büyüklüğü ve gövde ölçüleri ölçü alınarak yapılıyordu, ama son 3-4 yılda öyle tarz gövdeler ortaya çıktı ve çıkmaya devam ediyorki artık "bu makina dSLR midir, değilmidir?" tartışmaları da başladı, Çünkü "R=Reflex" özelliği yok oldu. Sony-Panasonic ve Olympus bir ölçüde Nikon bu tiplerin başını çekiyor. Hatta like tiplerinde yavaş yavaş APS-C yada yakın büyüklüklerde sensörde görmeye başladık ve bilinenlerin çok dışında kozmopolit gövdelerle karşı karşı kaldık ve kalacağız. Kısacası artık sınıflandırmada kullanılan konvansiyonel ölçü hepten alt üst oldu.
    Bence, ya hiç bulaşmayacağız böyle konulara geyik muhabbetine devam edeceğpiz, ya da Fotograf bölümünün düzenlemesinde olduğu gibi bu kriterlerin neler olması gerektiği konusunda bir tartışma platformu açacağız.

@bipekkan:
    Acikcasi hangi makinanin teknik olarak hangi sinifta olup olmamasi cok önemli bir bilgi degil. Ama hangi özelliklerin bulundugunu görmek ilginc olabilir. Matrix tablo derken onu kastetmistim. Acikcasi bu tabloyu da DSLR diyerek kisitlamamak da lazim ama okunmasi cok zorlasacagi icin su an DSLT haricinde ayri tutmakta fayda var.

Haftasonu vaktim oldugunda örnek bir excel tablosu hazirlayabilirim.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Kızıl Baron

quote:

Tabloyu tekrar güncelledim.

Dediğiniz tarzda bir tabloyusu ile oluşturmak iyi olur ancak ortak görüş oluşacağını pek sanmıyorum

Hala olympus yok...

Hocam olympus makineleri sınıflandıracak kadar bilgiye sahip değil malesef.Siz listeye oluşturursanız seve seve listeye eklerim

@safa_oyuncu

D90 ile D700 aynı klasmandamı olsun diyorsunuz ?

D700 değil, D7000 ile D90 bana göre aynı klasmanda

Kusura bakmayın D700 yazmışım.D90 ile D7000 aynı kategoriye kondu

Üstadım eyvallah eline sağlık. Çok çalışıyorsun forum için gerçekten yararlı başlıklar var lakin bu başlık yararlı olduğu kadar zararlı çünkü çok karmaşık bir mesele. Hele eski makineleri olaya dahil ettiğimizde tam karışıyor.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Zommby

Mod tekerleği üzerinde makro manzara ıvır zıvır olan bütün makinalar giriş seviyesidir...Nokta...

Aslında çokta doğru hocam.Bu makinelerin üstüne girişte kolaylık olsun diye konuyor o menüler

S200 EXR'de sadece modlar yazıyor o zaman benim makine FF

• quote:

Orijinalden alıntı: Crosshair
    @145tr bahsettiğiniz tablo daha önce burada yayınlanmıştı, ama fotoğraf konusunda yayın yapan web sayfalarının hepsi kendi kafasındaki sınıflandırmaya göre konuşuyor.

ancak matrix tablo önerisi bana çok mantıklı geldi. kriter özellikler belirlenip makinalar ona göre yerleştirilebilir.

Öyle bir tabloyu bu forumda görmemistim; farketmemisimdir.

Wiki'deki tablo da tam bir mühendis tablosu; gövdenin getirdiklerinden cok hangi sene ne cikti, algilayicisi neydi vs. Tüketici / kullanici adaylarinin anlayabilecegi basit bir dille aktarmakta fayda var. O yüzden matrix tablo kullanilabilir. Ileri de bu tablo'da özellilklere de skor verilerek bir fikir olusturulabilir. Maksat bir cesit test veri tabani sonuc raporu olusturmak.

• Çok eski makineleri listeden çıkardım

Bu arada s200'ü bende alacaktım son anda vazgeçirdiler burada.Gerçekten iyi makine
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 145tr

quote:

Orijinalden alıntı: bipekkan

@145tr,
    İlk mesajımda da açıkladım. O tabloda ve genellikle sınıflandırmalar düne kadar tek başına Sensör büyüklüğü ve gövde ölçüleri ölçü alınarak yapılıyordu, ama son 3-4 yılda öyle tarz gövdeler ortaya çıktı ve çıkmaya devam ediyorki artık "bu makina dSLR midir, değilmidir?" tartışmaları da başladı, Çünkü "R=Reflex" özelliği yok oldu. Sony-Panasonic ve Olympus bir ölçüde Nikon bu tiplerin başını çekiyor. Hatta like tiplerinde yavaş yavaş APS-C yada yakın büyüklüklerde sensörde görmeye başladık ve bilinenlerin çok dışında kozmopolit gövdelerle karşı karşı kaldık ve kalacağız. Kısacası artık sınıflandırmada kullanılan konvansiyonel ölçü hepten alt üst oldu.
    Bence, ya hiç bulaşmayacağız böyle konulara geyik muhabbetine devam edeceğpiz, ya da Fotograf bölümünün düzenlemesinde olduğu gibi bu kriterlerin neler olması gerektiği konusunda bir tartışma platformu açacağız.

@bipekkan:
    Acikcasi hangi makinanin teknik olarak hangi sinifta olup olmamasi cok önemli bir bilgi degil. Ama hangi özelliklerin bulundugunu görmek ilginc olabilir. Matrix tablo derken onu kastetmistim. Acikcasi bu tabloyu da DSLR diyerek kisitlamamak da lazim ama okunmasi cok zorlasacagi icin su an DSLT haricinde ayri tutmakta fayda var.

Haftasonu vaktim oldugunda örnek bir excel tablosu hazirlayabilirim.

Hocam başlangıcı siz yapım her türlü desteğe hazırım ben

• quote:

Çok eski makineleri listeden çıkardım

Bu arada s200'ü bende alacaktım son anda vazgeçirdiler burada.Gerçekten iyi makine

Gaza geldim yine 7D ile kapıştıracam
  • quote:

quote:

Sizde birde 7D var değilmi ?

• quote:

quote:

quote:

Sizde birde 7D var değilmi ?

Benim değil peder kullanıyor onu

• El koyun hocam nasıl duruyorsunuz

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.