Şimdi Ara

Demirdöküm termosifon su ısıtmıyor..Yardım lütfen..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
1
Favori
78.553
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ya arkadaşlar su basıncı normal,elektrik geliyor ancak su ısınmıyor..Demirdökümün 60 Litrelik dijital ekranlı termosifonu..

Fikri olan var mı arıza hakkında..?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Pazardaki Artist -- 25 Ocak 2009; 0:44:57 >

• Yok yok..

Forum bi mantık yürütebilir bu konuda..

Rezistans diyorum..Bu rezistansın içerde bir sigortası veya başka bir arıza yapabilecek parçası var mı acaba?
  • bozulmuş
  • içinde metal kılıflı koruma elemanı olur,o atmış olabilir.Konuyu elektronik bölumune açmanda fayda var
  • ne ısıtıyor çaymı?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Anıl_35

içinde metal kılıflı koruma elemanı olur,o atmış olabilir.Konuyu elektronik bölumune açmanda fayda var

Teşekkür ederim bilgi için..

Bunun içindeki rezistans acaba direkt kettlelarda olduğu gibi suyla temas halinde değil mi?
  • şimdi sana soyle soyleyım bende de aynısı var ilk aldıgımda 1 saatte 60 lt ısıtırken 3 sene sonra 4 saatte ısıtmaya baslamıstı bende ıcını actım bakayım dıye rezistans yaklasık 1 parmak kırec kaplamıstı ve kazanın ıcersınden yaklasık 2 avuc kum cıkmıstı temızleyıp taktım eskısı gıbı oldu ama soyle bırseyde var eger senınkı hıc ısıtmıyorsa rezistans problem olabılır
  • Sweet teşekkür ederim..

Arkadaşlar sorunu çözdüm..Alt tarafı açtığımda sorunun sadece bir kablo problemi olduğunu gördüm..Rezistans a giden kablolardan bir tanesi bağlantıdan kopmuş..Terleme yaptığı için sanırım yıllarında etkisiyle kopmuş..Şimdi yeniledim ve taktım..Isıtma eylemine geçti gibi..İlk taktığımda 20 dereceydi şimdi ise 25..Bekliyoruz bakalım ısıtsın diye..

Bu kireçlenme ve kumlanma konusunda benimde aklımda soru işaretleri var..Memleketin suları malum..Aklıma kazanın içine kireç sökücü basmak geliyor ama açmak ve kapatmayı gözüm yerse kısa zamanda bir temizlik düşünüyorum..

Sıcak su benim için önemli..Evde sıcak su yoksa evin evlikle alakası yok..Annem sen kafayı bozmuşsun temizlikle deyip duruyor :)

Teşekkürler ilginize arkadaşlarım..
  • quote:

Orjinalden alıntı: sweet81

şimdi sana soyle soyleyım bende de aynısı var ilk aldıgımda 1 saatte 60 lt ısıtırken 3 sene sonra 4 saatte ısıtmaya baslamıstı bende ıcını actım bakayım dıye rezistans yaklasık 1 parmak kırec kaplamıstı ve kazanın ıcersınden yaklasık 2 avuc kum cıkmıstı temızleyıp taktım eskısı gıbı oldu ama soyle bırseyde var eger senınkı hıc ısıtmıyorsa rezistans problem olabılır

cihaz nasıl sökülüyor acaba?
  • daha önce ben böyle bir konu açmıştım. belki size faydalı olabilir.http://forum.donanimhaber.com/m_30459222/tm.htm
  • Hocam konuyu açalı bayağa zaman geçmiş ama bende bu gün açtım , yaptım basitçe anlatayım...
    Demir Döküm 65 Lt. Titanyum serisi Termosifon içindir.

Önce termosifonun alt kapağını açıyoruz.
    R ole ve Termostat ile karşılaşıyosunuz önce çalışmama sebebi termostatın bağlanmış olduğu yerde gizli emniyet şarteli var onu içeriye bastığınızda sorunu çözmüş olacaksınız. Ama uzun sürede kullanışan bir cihaz ise içini temizleyin çünkü rezitans kireçlendiği ve kireçlenmek ile kalmayıp içerisi kireç dolduğu için o sigortası atıyor içeriden (Bu sigorta çok küçük bir düğmeden ibaret içine dikkatli baktığınızda göreceksiniz) emniyetsiz bir durumu işaret ediyor ki büyük sorunlar ile karşılışmaması için.

Termosifonun rezitansını çıkarıp içeirisini temizleme.

-Önce enerjiyi (Şartel , fiş vs ) kapatın kesin.
    -Su girişi direk bağlantılı ise (Vana vb aç kapa valfi yoksa) su saatinden komple suyu kesin var ise soğuk su girşini kesin.
    -İçindeki suyu boşaltın.

Montajda şu parçalar var söküm sırası ile yazıyorum;

Öncelikle pozitif(+ mavi renk) , negatif (- siyah renk) , nötr (Sarı yeşil renkli) kabloları soketlerinden çıkarıyoruz.(Çıkarırken bir resim çekerseniz bağlantı yerlerini karıştırmazsınız)

-M8 5 adet somunu sökün ve baskı ayarlı rondelaları çıkarın.

M5 somun ve rondelasını sökün (Tam merkezdedir)(Rezitansı su haznesi(Deposu) içerisinde sabitleme ve rezitans kısmından contaya flansın baskı yapmasını(Çektirme görevi gören) somundur.

-Flanşı alıyoruz.
    -Contayı çıkarıyoruz.
    -Saplama civataları var sökülebilir şapkalı onları alıyoruz.
    -Son olarak rezitansı çıkarıyoruz.

-Sıkma flanşı (Metal bir parça)

-Conta
    Sonra rezitansı yerinden çıkarıyoruz büyük ihtimal ile kireç bağlamıştır çıkarmadan kenarlarını tornavida gibi bir el aleti ile rezitansa darbe yapmadan ve kasmadan temizleyin.

-Rezitansı çıkarın ve bir kova içinde bıçak gibi bir cisim ile temizleyin.( İçerisinde kurşun bağlı oldukça yüzeyi pürüzlüdür bu içerideki kireci üzerien toplayıp zaman ve basınçla kirecin kırılmasını sağlıyor büyük ihtimal ile) Bu sebepten kurşunu çıkarmadan kireç çözücü kullanmayın kimyasal tepkimeye girer ve büyük ihtimal ile erir.Temizledikten sonra elinize kovayı alın ve elinizi rezitansı söktüğünüz boşluktan içeri sokun ve kireçleri dışarıya çıkarın.
    ve cihazı aynı şekilde toplayın.

Kauçuk conta büyük ihtimal ile yıpranmıştır su kaçağı yaparsa yedek parça alıp yenisi ile değiştirebilirsiniz.

Ben Yedek Parça alacağım servisi 444 1 833 numaralı Demirdöküm müşteri hizmetlerini arayıp öğrendim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi safety_35 -- 20 Şubat 2011; 16:48:58 >

• Bende Termosifon kullanıyorum demirdöküm 60 lt olanlarından ama arızamı verdi bilmiyorum.yeşil ışık yanıyor suyun sıcak olduğunu gösteriyor ama su sıcak değil suyu ısıtmıyor nedeni nedir yardımcı olacak biri var ise sevinirim.
  • Öncelikle safety_35 arkadaşımıza teşekkür ederim.

Aşağıda verdiği bilgi sayesinde genin bir yarısında madur kalmadım ve servis çağırma derdinden kurtuldum.

Hocam konuyu açalı bayağa zaman geçmiş ama bende bu gün açtım , yaptım basitçe anlatayım...
    Demir Döküm 65 Lt. Titanyum serisi Termosifon içindir.

Önce termosifonun alt kapağını açıyoruz.
    R ole ve Termostat ile karşılaşıyosunuz önce çalışmama sebebi termostatın bağlanmış olduğu yerde gizli emniyet şarteli var onu içeriye bastığınızda sorunu çözmüş olacaksınız

Kralsın saolasın.

Not: foruma bana yardım eden arkadaşa sorunumu çözdüğünden dolayı teşekkür etmek için kayıt oldum.
  • Arkadaşlar gizli emniyet şalteri termostatın ön paneline bakan yüzündedir. Küçücük bir düğme. En kolay yolu LED ve termostat ayar düğmesinin bulunduğu paneli
    aşağı doğru söküp çıkartmak. Böylece şartele kolayca ulaşacaksınız. Ben yarım saate yakın aradım bulamadım sökmeyince paneli Sizde aynı duruma düşmeyin.
    Paylaşımda bulunan herkese teşekkürler. Blgi gerçekten paylaşıldıkça değerlenip büyüyor.
  • konuda yardımcı olan herkese çok çok teşekkür ederim. Aylar yıllar geçmiş konu açılalı günün birinde bizimde işimize yaradı dediklerinizi yaptım ve termosifon çalıştı
  • Sene olmuş 2017 ben de faydalandım bu bilgilerden. Emeği geçenlere sonsuz teşekkür. Allah hiçbir kulunu termosifonuyla sınamasın.

An itibari ile söylenen herşeyi yapmış bitirmiş iki saattir de cihazın başında nöbet tutmaktayım lakin su ılımadı bile. Son umudum şu termostat şalteri. Onu bulamıyorum. Gizli emniyet şalteri tam olarak ne yandadır arkadaşlar bilen varsa çok acil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Termosifonun ıstmama sorunu ile ben de karşılaştım ve değerli paylaşımcıların gösterdikleri yolla termostata reset atarak sorunumu hallettim. Çözümü paylaşarak bizlere yardımcı olan tüm arkadaşlara içten teşekkürlerimi sunarım.
  • konuyu hortlatıyorum belki ama çooooooooook teşekkkür ederim değerli ustalarım :) sizi seviyorum
  • Arkadaşlar demirdöküm dt3 termosifon ısıtmıyor.

Yazan herşey yaptım rezistansı temizledim, tekrar montajını yaptım. Power ışığı yanıyor, su ısıtma ışığı kısa süre tanıyor sonra yanıp sönmeye başlıyor ve ısıtmıyor. Yardımcı olabilir misiniz?

Reset de attım ama olmadı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • rezistanslar suya temas ederler.rezistansı bozukmu değilmi ölçmeniz lazım.termosifon kablosunu elektrikten çıkarın.rezistansın iki ucundan ohm metreyle ölçün seğlammı kesikmi diye.sağlamsa ohmmetre değer gösterir.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.