Şimdi Ara

kombi bozuk mu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
5.409
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    2- Evin durumu= Bahçeli müstakil ev.2 adet daire.Tüm cepheleri açık.Daireler 150 M2 .2.kattaki daire boş
    3- Yalıtım durumu=Dış cephe duvarlarda mantolama ve bodrumdan mantolama çatı yalıtımı mevcut.yeni bina
    4- Kombinin durumu= Baymak Luna Avant3 240 Fİ yoğuşmalı kombi oda termostatı ve termostatik vana yok
    5- Harcama= Günde 14-15 M3
    6- Kullanma sistemi= 24 saat 40 derecede yanıyor .

bizce tüketim fazla gibi .termostatik vana veya oda termostatı hangisi daha faydalı.odalar arasında sıcaklık farkları var.hangisi daha yararlı olur.yoğuşmalı kombi kaç derecede yakılmalı.bir de kombi yoğuşmalı olduğu için su tahliyesi amacıyla koyduğumuz bidona biriken su çok az.yaklaşık 2 aydır yakmamıza rağmen 2 litre su birikti.bu sizce normal mi.cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

• Benim evim de sizin gibi müstakil tek katlı bahçeli ev. Bina dışında mantolama ve çatıda cam yünü yalıtım var. Yer Niğde, ben üniversiteyi Konya'da okumuştum onun için iklim şartlarını biliyorum Niğde ile hemen hemen aynı şartlarda. Evimiz dıştan dışa 135 m2, ısıtılan alan 95-100 m2. ECA premix yoğuşmalı 30 Kw kombimiz var. Kombiyi 45 derecede yakıyoruz. Oda termostatı mevcut, yatak odasında ve mutfakta termostatiik vana var. Ev içindeki ısı dağılımından çok memnunuz. Günlük gaz tüketimi bu aylarda ortalama günlük 11m3. Ben de yoğuşma suyunu toplamak için bir plastik kova kullanıyorum, iki günde kova doluyor yani aşağı yukarı günlük 6-7 litre su birikiyor. Siz de biriken su çok az. Teknik bir bilgim yok ama sanki kombiniz çok az yoğuşma yapıyor gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enkayi -- 21 Aralık 2011; 22:47:44 >
  • o kombide atık gaz sensörü var çiğ yaksa arıza verir zaten demekki yakmışsınız suya gelince günde 200ml akıtır
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmet sağlam

1- Kentin adı= Konya
    2- Evin durumu= Bahçeli müstakil ev.2 adet daire.Tüm cepheleri açık.Daireler 150 M2 .2.kattaki daire boş
    3- Yalıtım durumu=Dış cephe duvarlarda mantolama ve bodrumdan mantolama çatı yalıtımı mevcut.yeni bina
    4- Kombinin durumu= Baymak Luna Avant3 240 Fİ yoğuşmalı kombi oda termostatı ve termostatik vana yok
    5- Harcama= Günde 14-15 M3
    6- Kullanma sistemi= 24 saat 40 derecede yanıyor .

bizce tüketim fazla gibi .termostatik vana veya oda termostatı hangisi daha faydalı.odalar arasında sıcaklık farkları var.hangisi daha yararlı olur.yoğuşmalı kombi kaç derecede yakılmalı.bir de kombi yoğuşmalı olduğu için su tahliyesi amacıyla koyduğumuz bidona biriken su çok az.yaklaşık 2 aydır yakmamıza rağmen 2 litre su birikti.bu sizce normal mi.cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Tasarruf için oda termostatı daha faydalı, ek olarak diğer odalarınızdan fazla ısınan odaların peteklerine termostatik vana taktırıp 3. (20C oda sıcaklığı sağlar) veya 3-4 arası kademede (22C oda sıcaklığı sağlar) kullanabilirsiniz. Oda termostatını evin en geç ısınan (diğerlerinden daha soğuk) oda/salon/koridor gibi bir alanına koymanızı ve buradaki peteğe termostatik vana taktırmamanızı öneririm. Her halukarda termostatik vana takılmamış en az 3 petek olmalı. Sonuç olarak genel anlamda fazla ısınmanın engellenmesi için oda termostatı + dengeli ısı dağılımı için termostatik vana sizin için idealdir.
    Yoğuşmalı kombinin yoğuşma yapabilmesi için 40-55C arasında ayarlanması gerekir. Normal şartlarda yanan 1m3 DG başına 1-1,5 lt su oluşması beklenir. Sizin kombinin bacası duvara doğru yükselecek şekilde eğimle monte edilmediyse (düz veya aşağı eğimliyse) bacadan bir miktar su dışa atılıyor olabilir. Bir diğer ihtimal kombi sirkülasyon pompasının yüksek devirde (3.kademe) çalışmasına bağlı olarak suyun hızlı dolaşımından dolayı yoğuşma gerçekleşmeden su buharı bacadan atılıyor olabilir. Bacanızı ve su buharı çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Sonuçları paylaşırsanız tekrar değerlendirme şansımız olur.
    Kolay gelsin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi memint -- 22 Aralık 2011; 21:32:43 >

• öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.dediğiniz gibi kombinin bacasından dışarıya su damlıyor.geçen hafta servişi aradım , gelip baktılar.problemin olmadığını söylediler.gelen elemanlar her kombinin aynı miktarda su tahliyesi yapmayacağı , bir problemin olmadığını , her hangi bir sorunda kambinin çalışmayacağını söylediler.tekrar baktırmak için servis mi çağırmalıyım yoksa montajı yapan ustaları mı ?
  • servisi ara hava ayarı ve baca eğimine baksınlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmet sağlam

öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.dediğiniz gibi kombinin bacasından dışarıya su damlıyor.geçen hafta servişi aradım , gelip baktılar.problemin olmadığını söylediler.gelen elemanlar her kombinin aynı miktarda su tahliyesi yapmayacağı , bir problemin olmadığını , her hangi bir sorunda kambinin çalışmayacağını söylediler.tekrar baktırmak için servis mi çağırmalıyım yoksa montajı yapan ustaları mı ?

Öncelikle kombiyi 40C'de kullanarak 24 saatte yaktığınız 14-15 m3 doğalgazdan ortalama şartlarda 14-15 litre yoğuşma suyu oluşması gerekir. Zira kombinizi yoğuşmanın en verimli olduğu sıcaklıkta kullanıyorsunuz ve yanan 1m3 doğalgaz başına minimum 1lt su oluşur. Yoğuşma tekniği markadan markaya değişen bir özellik değildir ve 40C kombi sıcaklığında oluşan yoğuşma suyu miktarları arasında da % 10 kadar (premiks yoğuşmalılar lehine) fark ancak olur. Yoğuşmalı kombinin 40 derecede nerdeyse hiç yoğuşma yapmadan çalışması sorun değilse sormak lazım arkadaşlara bu kombinin konvansiyonel kombilerden ne farkının olduğunu ve boş yere mi yoğuşmalı kombi aldığınızı...
    Öncelikle servisi çağırıp sirkülasyon pompasının kaçıncı kademede çalıştığını sorun, eğer 3.kademeyse 2. kademeye alsınlar. Bu şekilde sirkülasyon hızının biraz düşürülüp kombiden dönen suyun baca gazı ile daha fazla temas etmesi ve baca gazı ısısını daha fazla alıp yoğuşma miktarı ve tasarrufunun arttırılması sağlanabilir.
    Bu uygulamanın Buderus gb012 yoğuşmalı kombi kullanan arkadaşlar tarafından yapıldğını ve olumlu sonuç alındığını belirtmek isterim. (@ultimatetnctr ve @halidomid nick'li arkadaşlar)
    Kolay gelsin...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.