Şimdi Ara

Cyberpunk 2077 Performans Arttırma ve Sorun Çözümü

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
555
Cevap
41
Favori
43.016
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
85 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Performans arttırma ve çeşitli sorunları çözmek adına bu konuyu açıyorum çünkü oyunun ana konusuna atılan bu yönde mesajlar kaybolup gidiyor. Katkı verirseniz faydalı bir konu olacaktır.

Not:Mutlaka yorumları da inceleyin, ilk mesaj tüm ayarları içermiyor.

1.05 patch'inden notlar:

https://www.cyberpunk.net/en/news/37166/hotfix-1-05

Çeşitli patch'ler sonrası bu konuda belirtilen fix'lerden bazıları düzeltilmiş olabilir, örneğin hex editör düzenlemesine gerek yok deniyor. Güncel yorumları takip ediniz.

- Windows 10 Grafik Performansını En Yükseğe Ayarlamak

• Logo tuşuna basıp "Grafik Ayarları" yazın ve aşağıdaki ekrana ulaşın,
    • "Göz at" tuşuna basıp oyunun kurulu olduğu dizine giderek \Cyberpunk 2077\bin\x64 'de bulunan oyunun .exe'sini seçip ekleye tıklayın,
    • Listeye eklenen Cyberpunk'a tıklayın ve seçeneklere tıklayıp yüksek performansa ayarlayın.

- AMD İşlemciler için Performans Arttırma

Öncelikle bulduğum metni direkt atayım:

Alıntı

metni:
    CP2077 has Intel C++ compiler that hinders optimization for non intel CPUs. Paste the contents of the release.zip where Cyberpunk2077.exe is located (bin/x64) and just launch the game like you usually do. (basically its a performace patch for AMD CPUs)Gdrive | Pixeldrain | Mega----------If you don't wanna use the above AMD CPU patch or if it doesn't work then you can try out the below method. 10-20% performance boost on Cyberpunk 2077 for Non intel CPUs. (Back up main.exe file before replacing or editing) The manual method; have to edit every time the game gets a new update. Open the Cyberpunk.exe with HXD (Hex Editor) and look for first, then change it to second:75 30 33 C9 B8 01 00 00 00 0F A2 8B C8 C1 F9 08 EB 30 33 C9 B8 01 00 00 00 0F A2 8B C8 C1 F9 08

Rehber makaleler:

Yapamazsanız konu içinden yorum bırakırsanız yardımcı oluruz.

- Config Dosyasını Editleyerek Doğru Bellek ve VRAM Değerlerini Atama

\Cyberpunk 2077\engine\config klasöründe bulunan memory_pool_budgets.csv dosyasını -örneğin Notepad++ ile- açıp PoolCPU ve PoolGPU bölümlerini düzenliyoruz.

• PoolCPU sistem belleğinizin yarısı (Windows'a en az 4GB bıraktığınızdan emin olun),
    • PoolGPU ekran kartınızın VRAM miktarı

olarak ayarlayın. Örneğin ben 16GB belleğe, 8GB VRAM'li bir ekran kartına sahip olduğum için tablo aşağıdaki şekilde. Durango ve Orbis kısımlarına dokunmuyoruz. Kaydetmeyi unutmayın.

Kaynak ve haber makaleleri:

- Oyunu Her Açışta Dil Ayarlarının Sıfırlamasını Önlemek

a. GOG için:

• Kök klasörde bulunan "goggame-1423049311.info" adlı dosyayı açın. (Ben açmak için Notepad++ kullanıyorum)
    • Alttaki gibi değiştirin ve kaydedip çıkın.

b. Steam için:

Oyunu Steam üzerinden değil, \steamapps\common\Cyberpunk 2077\bin\x64\Cyberpunk2077.exe yolundan çalıştırın. Buradaki exe'yi sağ tıklayıp kopyalayın ve masaüstünüze gelip kısayol olarak yapıştırın.

Steam için uyarı!

Alıntı

metni:
    oyunu direkt exe'den başlatmanın tüm Steam kart, başarım, saat kaydı gibi özelliklerini devre dışı bırakacağını da ekleyelim lütfen.

- Cyberpunk 2077'nin Kayıt Dosyaları Nerede?

Burada: C:\Users\...\Saved Games\CD Projekt Red\Cyberpunk 2077

- OYUN İÇİ AYARLAR -

- Digital Foundry'nin paylaştığı en optimize ayarlar: Cyberpunk 2077 PC Best Settings (YouTube)

- Statik ve Dinamik FidelityFX CAS Ayarları

Bu ayar ile epey FPS kazanabilirsiniz fakat görsel açıdan bazı giderleri olacaktır:

Cyberpunk 2077 FidelityFX CAS Explained (YouTube)

a. Dinamik FidelityFX CAS

Bir hedef FPS, minimum ve maksimum çözünürlük ölçeği belirliyorsunuz. Hedef FPS'ye ulaşmak için ayarladığınız dinamik aralığa göre çözünürlüğü anlık scale ediyor. Örneğin benimki alttaki gibi. Bu ayar kapalı ~50 FPS alırken bir çok sahnede hedeflediğim 72 FPS'yi görür oldum;

- Zaten 72 ve üstü FPS alacağım sahnede çözünürlük %100

- 40-50 FPS alacağım sahnede çözünürlük ~%80 (hedef FPS'ye yaklaşmak için)

gibi düşünebilirsiniz. Negatif yönü, çözünürlük düştüğü sahnelerde keskinlik azalıyor bu da bir miktar blurlaşmaya neden oluyor. O yüzden hedef FPS ve min. çözünürlüğü iyi dengelemeniz gerekli. 2K'da oynayan biri olarak aşağıdaki ayarlarla rahatsız edici bulanıklık hissetmiyorum. 1080p monitörlerde biraz daha rahatsız edici olabilir. Eğer ekran kartınız yetersizse ve akıcılık > görsel kalite diyorsanız çözünürlükten feragat ederek bunu sağlayabilirsiniz. En azından deneyip gözlemlemenizi tavsiye ederim.

b. Statik FidelityFX CAS

Üsttekinden farklı olarak, belirlediğiniz çözünürlük ölçeği kalıcı oluyor.

- Nvidia Ekran Kartları için DLSS Ayarı

https://www.youtube.com/results?search_query=cyberpunk+DLSS

Nvidia ekran kartı kullanan arkadaşlar gerekli ayarları, faydaları ve zararları konusunda yorum yapabilirler, performans farklarını paylaşabilirler. (Ben kullanmıyorum)

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Akıcılığı arttıran çok önemli bir ayar keşfettim Reddit’te. Oyunda 50 üstü fps aldığım yerlerde bile sanki 40’larda gibi hissediyordum. Araştırınca çözümü buldum. Ayarlarda Kontroller kısmında en altta Tepki Eğrisi diye bi seçenek var, onu ham yapın. Bu ayarı uyguladıktan sonra bende mouse hareketleri resmen akmaya başladı, pek çok kişi de aynı şekilde çözüme kavuşmuş

İnsanlar optimizasyon, performans konusunda çok dert yanıyor fakat 1200 tl cpu ve 2500 tl gpu'luk giriş seviyesi pc ile hiçbir sorun yaşamadım. Rocket lake ve rtx 3000'e geçmek için idarelik 10400F ve RTX 2060 kullanıyorum, performans optimizasyon sorunu yaşamadan sorunsuz oynadım, 1080p custom high ayarlarda 90-100 FPS'de sıkıntısız çalışıyor, isteyen ayarları deneyebilir;

Ayrıca oyunu oynadığım süre boyunca hiç crash, çökme, atma, windows hatası gibi şeyler ile karşılaşmadım.

siz yapamadığınız şeyleri kötülemeye devam edin. bırakın ben sizin deyiminizle "enayilik" yaparak mutlu bir hayat yaşayayım. hayatta hiç bir pişmanlığım yok. siz kemerinizi iyi sıkın olur mu? nasılsa dünyaya bir kere geliyoruz. çok çalışıp birikim yapıp her şeyden kısmak gerek. yoksa bilim adamı olacak çocuk çaycı filan olabilir bir oyun aldık diye.  

• fidelityfx tavsiye etmiyorum, devamlı bulanıklık var bir noktaya odaklanınca netleştiriyor. 15 saat öyle oynamıştım kapattım sonra. 5700xt 2k çözünürlük min 80 max 100 62fps ayarladığım halde rahatça farkediliyordu bulanıklık.

ben digital foundry'nin ayarları (volumetric fog high önermiş onu low'a çektim 5-6 fps farkediyor) + yukarıdaki tüm fixlerlerle birlikte 5700xt + 2700x ile 2k çözünürlükte 60 fps alabiliyorum

• İnsanlar optimizasyon, performans konusunda çok dert yanıyor fakat 1200 tl cpu ve 2500 tl gpu'luk giriş seviyesi pc ile hiçbir sorun yaşamadım. Rocket lake ve rtx 3000'e geçmek için idarelik 10400F ve RTX 2060 kullanıyorum, performans optimizasyon sorunu yaşamadan sorunsuz oynadım, 1080p custom high ayarlarda 90-100 FPS'de sıkıntısız çalışıyor, isteyen ayarları deneyebilir;

Ayrıca oyunu oynadığım süre boyunca hiç crash, çökme, atma, windows hatası gibi şeyler ile karşılaşmadım.

• Çok mantıklı bir konu, teşekkürler... oyunu direk EXE'den başlatmanın tüm Steam kart, başarım, saat kaydı vs. gibi özelliklerini devre dışı bırakacağını da ekleyelim lütfen...

• b0Ni kullanıcısına yanıt

Bahsettiğin ayarları ve videoyu buraya da atar mısın Barış? Konuda bulunsun, insanlar faydalansın.

• HxD yöntemi en belirgin farkı oluşturdu bende. Diğer ayarlar neredeyse fark yaratmadı. DLSS açtığımda 10 civarı FPS yükseliyor ve grafikte herhangi bir değişim de göremedim.

• Optimize edilmiş görüntü ayarları, imzamdaki sistemle %20 civarı FPS artışı sağladı:

Standard Optimised Settings

Contact Shadows: On

Improved Facial Lighting Geometry: On

Local Shadow Mesh Quality: High

Local Shadow Quality High

Cascaded Shadows Range: High

Cascaded Shadows Resolution: Medium

Distant Shadows Resolution: High

Volumetric Fog Resolution: 1080p Ultra, 1440p High, 4K Medium

Volumetric Cloud Quality: Medium

Max Dynamic Decals: Ultra

Screen Space Reflections Quality: Low but High if you find the amount of grain distracting.

Subsurface Scattering Quality: High

Ambient Occlusion: Low (there is barely a difference)

Colour Precision: Medium

Mirror Quality: 1080p High. 1440p High, 4K Medium

Level of Detail: High

Recommended Ray Tracing Settings

Ray Traced Reflections: On

Ray Traced Shadows: Off

Ray Traced Lighting: Medium

If that is not enough for you, Turn off reflections - the RT lighting is more important, on balance.

Image Quality Recommendations: 1080p DLSS Quality, 1440p, DLSS Balanced, 4K, DLSS Performance

Detaylar, karşılaştırmalı görüntüler ve nasıl oluşturulduğu ile ilgili bilgi için:

• XanthiN kullanıcısına yanıt

Standard Optimised Settings

Contact Shadows: On

Improved Facial Lighting Geometry: On

Local Shadow Mesh Quality: High

Local Shadow Quality High

Cascaded Shadows Range: High

Cascaded Shadows Resolution: Medium

Distant Shadows Resolution: High

Volumetric Fog Resolution: 1080p Ultra, 1440p High, 4K Medium

Volumetric Cloud Quality: Medium

Max Dynamic Decals: Ultra

Screen Space Reflections Quality: Low but High if you find the amount of grain distracting.

Subsurface Scattering Quality: High

Ambient Occlusion: Low (there is barely a difference)

Colour Precision: Medium

Mirror Quality: 1080p High. 1440p High, 4K Medium

Level of Detail: High

Recommended Ray Tracing Settings

Ray Traced Reflections: On

Ray Traced Shadows: Off

Ray Traced Lighting: Medium

If that is not enough for you, Turn off reflections - the RT lighting is more important, on balance.

• Off en az 1 sene beklerim ruhum daraldı bu nedir ya ? 2002 yılı gibi...

• quote:

Oyunu Steam üzerinden değil, \steamapps\common\Cyberpunk 2077\bin\x64\Cyberpunk2077.exe yolundan çalıştırın. Buradaki exe'yi sağ tıklayıp kopyalayın ve masaüstünüze gelip kısayol olarak yapıştırın.

Bu ve exe'yi yönetici olarak çalıştırma kısmı biraz sıkıntılı. Evet Türkçe yapıyor oyunu ancak Steam arayüzü kapanıyor. Başarımlar ve süre sayılmıyor. Herkeste aynı şekilde oluyor mu bilmiyorum ama hatrı sayılır bir kesimde Steam arayüzü iptal oluyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Eğer ilk mesaj güncel tutulursa harika olur hocam. :) konuyu takip ediyorum.
  • https://www.reddit.com/r/Amd/comments/kbp0np/comment/gfjf1vo?context=3

Ryzen'cilere özel.

Resmen skandal. Eski postu da sildirmiş İntel lobisi. Bu duruyor şimdilik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi programmer_onur -- 14 Aralık 2020; 19:9:36 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • BST_06 kullanıcısına yanıt

evet steam devreden çıkıyor bu şekilde, hem oyunu hem steam'i yönetici olarak başlayacak şekilde ayarladım öyle de türkçe olmuyor. çözümü yok şimdilik o yüzden

• Akıcılığı arttıran çok önemli bir ayar keşfettim Reddit’te. Oyunda 50 üstü fps aldığım yerlerde bile sanki 40’larda gibi hissediyordum. Araştırınca çözümü buldum. Ayarlarda Kontroller kısmında en altta Tepki Eğrisi diye bi seçenek var, onu ham yapın. Bu ayarı uyguladıktan sonra bende mouse hareketleri resmen akmaya başladı, pek çok kişi de aynı şekilde çözüme kavuşmuş

• b0Ni kullanıcısına yanıt

Steamden açınca araya hep cdprlauncher'ı devreye sokuyor. Launcher yönetici olarak çalıştır diye denedim o da tutmadı. Sorun sanırım launcher kısmında.

• Ryzen işlemcili makina sahipleri baksın.

https://donanimarsivi.com/cyberpunk-2077-de-ryzen-islemcilerde-performans-kilidini-kaldirma/

• Konuyu takipteyim, elinize sağlık.
  • programmer_onur kullanıcısına yanıt

"AMD İşlemciler için SMT Fix'i ile Performans Arttırma" olarak ilk mesaja yazmıştım zaten, bunu da kaynak rehber link olarak ekliyeyim.

• quote:

Orijinalden alıntı: XanthiN

"AMD İşlemciler için SMT Fix'i ile Performans Arttırma" olarak ilk mesaja yazmıştım zaten, bunu da kaynak rehber link olarak ekliyeyim.

Tamam. Cyberpunk 2077 oynatacak makinam olmadığı gibi oyuna da sahip değilim ama bu yolladığım içerik beni epey öfkelendirdi. O yüzden katkı olsun istedim. Kasıtlı bir optimizasyon eksikliği olarak bırakılmış olabilir firma tarafından Amd aleyhine. Gerçi ifşa olması 2 günü bulmadı

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.