Şimdi Ara

Custom sıvı soğutma için el yapımı Radyatör sıvısı hazırlamak?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
2
Favori
2.828
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Evet arkadaşlar bu işle uğraşanların yaa merak edenlerin sürekli sorduğu basit bir soru dizisi
    Bu sıvı nedir ?
    Nasıl hazırlanır ?
    İçeriği nasıl olmalıdır ?
    En ucuz ama en serin sıvıyı nasıl elde ederiz?
    Bilen deneyen yapan veya yapmaya çalışan arkadaşlar konudan yorumlarını eksik etmesinler lütfen...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• asil : 1,2 etandioldur.genel adi glikol etilendir. piyasada cok rahat bulunabilir.fakat saflik derecesi yuksek olanini bulman zor olabilir.litre fiyati 250 300 tl civaridir saf olanin. Fen Bilgisi Ogretmenligi mezunuyum hatirladigim kadari ile bilgilendirmek istedim
    alkoldur. kaynama noktasi 190 kusur dereceydi donma noktasi ise -13 olmasi lazim

ayrica isinma konusunda ozisi dusuk olan ve akiskanligi iyi olan sivi , pompasinin debisi yuksek olan ve radyotoru buyuk olan arkadas isi problemi yasamaz diye dusunuyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fire_guard -- 13 Aralık 2014; 0:39:46 >
  • İki yıl filan ben %70 saf su %30 antifiriz ile kullandım, igrenç kokusu dışında bir sıkıntı yaşamadım. Onun dışında ya hazır sıvı alacaksın ya konsantre sıvılardan alacaksın ( 250 ml o sıvıdan 1000 ml saf su gibi mayhem in filan var) ya da saf suyu biocide veya silver coil ile kullanacaksın. Şimdiye kadar ben hiç hazır sıvı kullanmadım. Şu anda sistemde biocide ve renklendirici var.
  • OneTreeHill kullanıcısına yanıt
    Peki hocam biocide in 1tire saf suya ilavesi ne ölçüde olmalı.
    Renklendirici olarak ne gibi bir katkı kullanılmalı.Ne ölçüde kullanılmalı 1Litre için.

• quote:

Orijinalden alıntı: muhammet.cskn

Renklendirici olarak ne gibi bir katkı kullanılmalı.Ne ölçüde kullanılmalı 1Litre için.

1-2 damla litre başı. Ayrıca her ayda bir damla demiş.
    http://www.specialtech.co.uk/spshop/Mayhems-Extreme-15ml-Dropper-Bottle-with-PH-Test-Kit-Biocide-Extreme.html

http://martinsliquidlab.org/2012/01/02/distilled-water-is-the-king-of-water-cooling/2/

• quote:

Orijinalden alıntı: OneTreeHill

quote:

Orijinalden alıntı: muhammet.cskn

1-2 damla litre başı. Ayrıca her ayda bir damla demiş.
    http://www.specialtech.co.uk/spshop/Mayhems-Extreme-15ml-Dropper-Bottle-with-PH-Test-Kit-Biocide-Extreme.html

http://martinsliquidlab.org/2012/01/02/distilled-water-is-the-king-of-water-cooling/2/

bu bahsi gecen sıvıyı nerede bulabilirim?

• antifiriz+su hazırına dünya para vermeye gerek yok,sadece su kullanırsanız korozyon aşırı olur antifiz+su da korozyon olmaz fakat su blk larınız nikelaj vs kaplamalı ise nikelaj kaplamaya zarar verirkarışımı ben hep %25 30 antifiriz hazırlardım zamanındaeğer renk istersen uv kalem sıvısını çok az miktarda koyabilirsin
  • dostum karışık iş biraz
  • Benzincilerde satılan saf su.
    Klimanın yoğunlaşma suyu veya çamaşır kurutma makinasının yoğunlaşma suyu.

Hiçbir katkı maddesi koymadan 10 seneden fazla süredir 6ay veya birazdaha fazla sürede komple değiştirmek sureti ile kullanıyorum şimdiye kadar hiçbir problem ile karşılaşmadım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: OneTreeHill

İki yıl filan ben %70 saf su %30 antifiriz ile kullandım, igrenç kokusu dışında bir sıkıntı yaşamadım. Onun dışında ya hazır sıvı alacaksın ya konsantre sıvılardan alacaksın ( 250 ml o sıvıdan 1000 ml saf su gibi mayhem in filan var) ya da saf suyu biocide veya silver coil ile kullanacaksın. Şimdiye kadar ben hiç hazır sıvı kullanmadım. Şu anda sistemde biocide ve renklendirici var.

aynen böyle , bendede bayağı hatırı sayılır bir custom sıvı soğutma var , benzinciden saf su koyuyorsun 1litre şeklinde satılanlardan alırım , bir kaç çay bardağıda antifriz koyuyorsun o kadar uzun aylar boyunca ilk günkü gibi duruyor su , saydam hortum kullanmıyorum zaten bulutlanma oluyor kimisinde , googleye "custom water cooled tube cloudiness" yazıp bakarsanız görsellere görünüyor zaten
    hazır sıvılar bana pahalı geliyor litresi 30-50tl arası değişiyor sanırım , zaten mo-ra 3 radyatör dolmuyor

edit:
    antifrizde benzincide satılanlardan zaten , fantazi yapıp kırmızısıda alınabilir o zaten suda bakteri , yosunlaşma , korozyon vs oluşmasını engelliyor

yazıcıoğlu hocamda bu şekilde kullanıyormuş yeni gördüm :)

en serin su içinde , tam bilmiyorum ama kimisi saf su ısıyı daha iyi iletir diyor , kimisi özellikle kırmızı renkli antifriz karışırsa ısıyı biraz daha iyi iletir diyordu , tabi silver vs gibi katkı maddelerinide bende merak ediyorum çok can yakan sonuç vereceğini sanmamakla birlikte

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Concerve -- 8 Ocak 2015; 1:25:59 >

• Saf su haricinde değişik sıvılar katkılar kullanma her zaman RİSK oluşturur.
    Bence pompaları ömrü için de antifriz kullanmayın.
    Sistemde kaçak vs olursa sıkıntı yaşanır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YAZICIOĞLU -- 9 Ocak 2015; 0:37:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: YAZICIOĞLU

Saf su haricinde değişik sıvılar katkılar kullanma her zaman RİSK oluşturur.
    Bence pompaları ömrü için de antifriz kullanmayın.
    Sistemde kaçak vs olursa sıkıntı yaşanır.

eskiden forumda birsürü sıvı satanlar vardı hemde çeşit çeşit sıvılar... Sıvı almam lazım şimdi hiçbiri yok... Keşke zamanında fazla fazla alsaydım o katkılardan...
  • Hocam sıvı işini ben çözdüm el yapımı yapabilirsin :)

• YAZICIOĞLU kullanıcısına yanıt
    Sadece saf su ile kullanım yanlıştır zira sistemde uzun vadede korozyona sebebiyet verebilir? Ekran kartı bloğunuz ve cpu bloğunuzu inceledinizmi herhangibir korozyon varmı yokmu diye ?
  • Yüzde 85 distile su ve yüzde 15 antifriz iş görür herhalde. Zaten -6 derece için bu karışım oranları tavsiye ediliyor etikette.

Tutup da üçte bir antifriz koymaya gerek yok. Çok fazla antifriz ısı iletimini de baltalayabilir sanırsam, suyun oranı ne kadar yüksek o kadar iyi.

Antifrizlerde biocide işlevi gören bir madde var mı bilmem fakat onların da radyatörde bir takım organik oluşumunu engellediği yazıyordu.

İyi araştırmak lazım monoetilen glikol'ün alüminyum yada nikele falan zarar verdiği söyleniyor.
  • Aslında bir çok kez yazılıp çiziliyor ama abartılacak bir konu değil bu, kaliteli Deiyonize Su-Distile Su alın, pompanıZ kuvvetli ise istediğiniz kadar antifriz falan ekleyin, ama bir çok kez yazdığım gibi saf suyun ısı iletimi antifrize göre çok daha fazla, yani tutup sende bilgisayarı -20 derece bir odada çalıştırmayacağına göre, 20% den az oranlarda istediğin antifrizden istediğin oranlarda ekle, sistemi kapatıp 10 yıl kapalı kullanacağım diyorsan hangi maddeden ne kadar koyarsan koy, 6 ay - 1 yıl sonra korozyonda olur, sıcaklık değerlerinde artışta olur, düzenli bir şekilde sıvıyı değiştirmen yeterli olur.

• mimarrrbey M kullanıcısına yanıt
    Yaklaşık 6 yıl sonra bizi aydınlattığın için çok teşekkürler :) kim hortlattı konuyu (:

• quote:

Orijinalden alıntı: FIREWALL

Sadece saf su ile kullanım yanlıştır zira sistemde uzun vadede korozyona sebebiyet verebilir? Ekran kartı bloğunuz ve cpu bloğunuzu inceledinizmi herhangibir korozyon varmı yokmu diye ?
    Birkaç senedir saf su ile kullanıyorum korozyon anlamında sıkıntı yaşamadım.Birkaç kere cpu bloğunu açtım anormal bi durum yoktu.

Benim saf su alırken dikkat ettiğim şey;benzincilerdeki saf sular değilde labaratuarlar için üretilmiş pek hile hurda olmayan distile saf sular olmuştur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fire_guard

asil : 1,2 etandioldur.genel adi glikol etilendir. piyasada cok rahat bulunabilir.fakat saflik derecesi yuksek olanini bulman zor olabilir.litre fiyati 250 300 tl civaridir saf olanin. Fen Bilgisi Ogretmenligi mezunuyum hatirladigim kadari ile bilgilendirmek istedim
    alkoldur. kaynama noktasi 190 kusur dereceydi donma noktasi ise -13 olmasi lazim

ayrica isinma konusunda ozisi dusuk olan ve akiskanligi iyi olan sivi , pompasinin debisi yuksek olan ve radyotoru buyuk olan arkadas isi problemi yasamaz diye dusunuyorum

merhaba peki beyaz yapmak için ne yapmak lazım? birde bir ara forumda safirli satılıyordu. o renk yapmak için ne lazım?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.