Şimdi Ara

Buzdolabını uzatma kablosu ile kullanmak neden sakıncalı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
18
Cevap
1
Favori
15.993
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yeni bir buzdolabı aldık. Eski buzdolabını takdığım prize yeni dolabın kablosu 10-15 cm yetersiz geldi ve oraya uzanmadı. Kurmaya gelen servis yeni bir elektrik hattı çektir, buraya arakablo olmaz dedi. Tamam tamam dedim geçiştirdim. Sonra akım korumalı uzatma kablosu ile buzdolabını çalıştırdım fakat kullanma kılavuzunda da buzdolabını kesinlikle uzatma kablosu yada çoklu priz ile kullanılmaması gerektiği belirtmiş.

Ben uzatma kablosu kullanarak çalıştırıyorum buzdolabını. Sorun yaşar mıyım ? Ayrıca uzatma kullanmayın demelerinin mantığı nedir ki ?

• Bence bir sakıncası olmaz , ben 3000 wattlik fırını uzatma kablosuyla çalıştırıyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şartlarına uygun ve kaliteli malzemelerden yapılmış uzatma kablolar tabi ki kullanılabilir ancak servisler ve üreticiler piyasada ne denli kalitesiz ürünlerin dolaştığını bildikleri için uyarırlar, sorumluluk almazlar.
  • Hatta önceki evimde buzdolabım ara kablo kullandığımda kaçak akım rölesini attırıyordu, işin garibi ara kablo başka bir cihazda normal çalışabiliyordu.
  • Kaliteli bir ara kablo ile tabiki kullanılır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Murat_5320

Yeni bir buzdolabı aldık. Eski buzdolabını takdığım prize yeni dolabın kablosu 10-15 cm yetersiz geldi ve oraya uzanmadı. Kurmaya gelen servis yeni bir elektrik hattı çektir, buraya arakablo olmaz dedi. Tamam tamam dedim geçiştirdim. Sonra akım korumalı uzatma kablosu ile buzdolabını çalıştırdım fakat kullanma kılavuzunda da buzdolabını kesinlikle uzatma kablosu yada çoklu priz ile kullanılmaması gerektiği belirtmiş.

Ben uzatma kablosu kullanarak çalıştırıyorum buzdolabını. Sorun yaşar mıyım ? Ayrıca uzatma kullanmayın demelerinin mantığı nedir ki ?

Buz dolabının çektiği elektrik ne ki :/ normal bir uzatma kablo kullanıyorum ben

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Cevap için teşekkürler arkadaşlar.

Kaliteli bir kablo kullanıyorum , bu şekilde kullanmaya devam edeyim o zaman.
  • slm

elektronik cihaz üreticilerinin tüketiciden kaçma olayıdır uzatma kullanmayın demek.
    bi nebze de mantıklı geliyor bana.
    çünkü uzatma kablosu bina tesisatından ayrı bir elektrik taşıyıcıdır.
    uzatma kablosunda meydana gelecek herhangi bir sıkıntı durumunda cihazınıza birşey olursa birde servis çağırırsanız
    cihazınızı garanti dışı bırakabilirler.

normal şartlarda elektrikli cihazınızın gücünü destekleyecek-kaldıracak bir uzatma kablosu rahatlıkla işinizi görür.

saygılar
  • yıllardır kullanıyoruz hiç bir sorun yaşamadık allahtan bundan sonrada bir problem olurmu bilemem ama olsaydı olurdu gibi
  • Yillardir evdeki buzdolabini uzatma kablosu ile kullaniyorum . hicbir sorun yasamadim. Burada sanirim cekince toprak baglantisinin duzgun yapilmadigi bir uzatma kablosunun kacak durumunda sorun cikartacagindan oturu tedbir amacli bir uyari . Yoksa kompresorun cektigi akim 100W civarinda.
  • Uygun standartlarda kablo kullanın birşey olmaz yıllardır kullanıyorum

• Kim ne derse desin uzatmaya karşıyım bu tip cihazlarda. Klima, buzdolabı, fırın, ısıtıcı vs.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Kesinlikle kullanabilirsiniz. Yeterki teknik açıdan uygun kablo ve sıkı hareket etmeyen fiş girişi gerekir.

• Vahidi V kullanıcısına yanıt
    Malum bir yere uzatma geldimi bizim ülkede ona herşey bağlanır.

Sortilerin 2,5 linyelerin 4mm olduğunu kabul edersek linyeye ait 32amper sigorta sonucu uzatma 2,5mm olur ise aşırı akım sonucu evi yakabilirsiniz. Evlerde 32a kullanılmaz genelde ama eski evlerin çoğunda linyeler tek sigorta olduğundan dolayı bunu muhtemel görüyorum. Elektrik tesisatı hatasız yapılmalı eski evlerde. Gerekirse bütün tesisatı yenilemek gerek

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Merhaba, biraz eski konu belki birisi ses verir

Yaklaşık 15 20 yıldır mutfaktaki düzen şuydu :

Duvardan 1 adet 3 lü priz tezgah üstüne bırakmış usta. Ona 1 buzdolabı takılı. Kaldı 2 boş yuva. Yuvanın birine bir üçlü daha takıp aşr dolabbın altına indirmişiz be orda da bulaşık makinesi takılı. Kaldı 1 yuva. Onada arada annem mini fırın 5 dk açıp çıkarır. Bazen kettle.

Bulaşık mak. için uzatılan 3 lü de de sasece bulaşıl takılı. Bugüne kadar mazallah dert olmadı.

Çamaşır makinesi banyodan getirip, bulaşık makinesi yanıma koydum.

Şimdi bana 2 şey deniyor. Ya çamaşır ve bulaşığı aynı anda çalıştırma yada başka şey yap.

Sorum şudur izninizle sayın bilirkişiler:

1 adet üçlü yerine 1 adet 5 6 lı akım korumalı priz alıp hepsi tezgah üstünde tutup, 1 buz, 1 çamaşır, 1 ara sıra çalışan mini fırın koyup,

1 adet daha 1 li yada 2 li akım korumayı uzatmayı da ekleyip aşağı indirip bulaşık makinesi taksam. Çünkü tezgah üstüne bulaşık makinesi yetişemedi.

Ne yapmam lazım. Annem 2 si aynı anda çalıştırmaz ise sorun harbi olmaz da deseniz en güvenliği olan nedir? Elektrikçi arkadaş gelip duvarsa bişey mi Çeksin yada napalım? Bilindik sağlam akım koruma uzatmalı rica ediyorum sizden.

1.görsel; duvardan uzatılan priz

2. Foto uzatılan priz e takılı buzdolabı

4. Çamaşır ve bulaşık a giden yaptığım ama tek tek çalıştırdığım priz

5. Foto tezgah karşısı öyle atıl duran priz.

5 ci prizden tekli bir uzatma alıp çamaşır yada bulaşığı taksam ennazındam yükmazalmaz mı.. Yardım rica ediyorum

• Guest-C834D35AF G kullanıcısına yanıt

Resimlerden ve anlatımdan ne nerede anlamak uzun. Basit bir paint çizimi bile olsa elle kroki edilebilir.

Uzatma kablolarının kalınlıkları, priz kısımlarının pirinçten olması ya da demirden kalitesiz olması gibi önemli hususlar bulunmaktadır.

Çamaşır ve bulaşık makinesi konu oluyorsa, güç bilgileri elde edilmelidir. Isıtıcı kısımları fazla yük çekiyordur. Pek tabi diğer bağlı cihazların da güç bilgileri değerlendirilip sistemi komple sabitlemek gerek. Bu kadar çok alet aynı ortama alındığından ortama gelen hattın kalınlıkları da değerlendirilmeli. Pek tabii sigortası da

• Cvb için teşekkür ederim. Duvarda biöpriz var. Ona bi uzatma yani 3 veya 5 li uzatma taktım. Yılladr ona 1 adet buzdolabı hep takılı. İlave o uzattığım uzatmaya bi uzatma daha. Yani toplamda 2 uzatma oldu. 2 ci uzatmayı tezgah altına koyup yetişmeyen bulaşık makinesi taktım. Yani 2 aset uzatmaya 1 er neyaz eşya takılı. 1 buzdolabı 1 bulaşık.

Diyorum ki 2 xi uzatmaya çamaşır makinesi takarsa dert olur mu?

Gerekirse uzatmaları akım korumalı alayım. 2.5 mm kablo işe yapayım. Birinci uzatma da 1 buzdolabı olsun 2ciöuzatöanın fişi.. 2 ci uzatma da da bi çamaşır bi bulaşık olsun. Ve çamaşır ile bulaşık aynı anda çalıştırma yapmayayım.. Çizeyim birazdan sizlere..

• Merhaba, benimde bir sorum var,

Viko’nun 6’lı kablosuz uzatmasını ve 3x2.5 kablo aldım.

Vikonun üstünde 3x1.5 kablo tavsiye edelir yazıyor, 3x2.5 bağlamamda sakınca olur mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maximus01982 -- 16 Aralık 2023; 3:18:7 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.