Şimdi Ara

Lehim Pastası Nasıl Kullanılır, Havya Ucu Nasıl Temizlenir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
9.701
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Lehim ile ilgili bazı sorularım :)
    Birincisi bu lehim pastası ne için kullanılır ve nasıl kullanılır?
    İkinci sorum lehimden sonra havya ucunda siyah artık maddeler oluşuyor, havya ucunu nasıl temizleyebilirim?

Ben havya ucunu temizlemek için havyayı önce lehim pastasına daldırıyorum, sonra bende havya temizlemek için tel kıvırcık birşey var.Bulasık teli gibi. Onun içine sokup havyayı saat yönünde ve tersınde döndürüyorum.
    Ayrıca bir sünger var bu normal sünger önce sert gibi duruyor ama ıslatınca yumusuyor. Bu sünger nasıl kullanılır? Havyayı bu sungere değdiğinde sünger sıcaktan yanıyor. Havyayı hangi sıcaklıkta bu sünger ile temızleyebilirim. Veya bu sünger başka amaçla mi kullanılıyor?

Lehim pastası, havya temizliği,bulaşık teli gibi olan tel ve ıslatınca yumusayan süngerin kullanım amacı hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi a.ekin -- 21 Ekim 2016; 11:27:59 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Beyler yardımcı olan yok mu?

• Pasta ne kadar kalitelli olursa olsun lehim ucunu zamanla bitirir.Özellikle pasta bildiğimiz kirli ise yani tozlanmışsa bu durum dahada geçerli duruma gelir.Genelde elektronikçilerde açıkta bırakılır buda doğal olarak zaman içinde tozlanmaya sebep olur ve oksitlendme ve uç ömrünün azalması normalden daha hızlı gerçekleşir pastayı ne kadar az kullanırsan o kadar az oksitlenme (kararma) yaşarsın, uç bitirirsin ve temizlersin.Pastanın avantajı lehimlenecek yerin lehimi iyi sarmasıdır ve işi kolaylaştırmasıdır bir nevi iyi lehimin kaynağıdır.Alternatif olarak krem flux kullanabilirsin.
    Havya ucunun temizliği için spiral bulaşık teli ve ıslak havya süngerini kurudukça hafif ıslatarak tekrar kullanabilirsin.
  • Pastayı lehimlenecek yüzeye elimizle mi sürmeliyiz, yoksa pastayı havya soğukken ucuna mı sürmeliyiz. Yani pasta nasıl kullanılır?
    Bulaşık teli ve süngeri havya sıcakken mi kullanmalıyız yoksa soğuyunca mı?

Not:Video gayet bilgilendirici gibi duruyor, pc başına geçince izleyeceğim. Teşekkürler video için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi a.ekin -- 21 Ekim 2016; 23:15:43 >
  • pastayı lehimleyeceğin yere kürdan, tornavida, falçata ile fazla olmamak kaydıyla biraz uygula
    uç temizliği havya sıcakken yapılır işin bitince havya ucuna lehim sür öyle soğumaya bırak.
  • Diamondx D kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkür ediyorum hocam cahilliğime son verdiniz

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.