Şimdi Ara

Cumhurbaşkanlığı Forsunda Bulunması Gereken Devlet : SAFEVİLER

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
1
Favori
1.371
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Saray Ve Ordu Dilini Türkçe ilan eden bir devlet... Edebi eserlerinde Uygur Türkçesi kullanan Şah İsmail..
    Toprakları İran üzerinde olmasına rağmen Fars kültüründen etkilenmemiş, Türklüğü ile övünç duyan bir Türk Oğlu Türk devlet... SAFEVİLER.
    Azerbaycan ın dedeleri olarak kabul ettiği bu devlet aynı zamanda bizim de ecdadımızdır. Bizim 16 değil 17 İmparatorluğumuz vardır. Safevi Devleti hangi akla hizmet bu listede kendine yer bulamamıştır inanılır gibi değil...

Cumhurbaşkanlığı Forsunda Bulunması Gereken Devlet : SAFEVİLER

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi unalper_ -- 30 Aralık 2017; 23:8:2 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Dimi sende haklısın. Anneleri Rum, Sırp Yahudi bilimum başka milletlerden olan, yönetime türkleri almayan Araplara kavmi necip (üstün ırk) diyen Osmanlı türk devleti ama bütün eserlerini Türkçe yazan, Anadolu'dan kovulan Türkmenlere sahip çıkan, devletinde Türk geleneklerini eksik etmeyen, Osmanlılar gibi Arapça ve Farsça karışımı dil değilde Azerbaycan Türkçesi kullanan ve İran'da kurulmuş olmasına rağmen benliğini kaybetmeyen SAFEVİLER PERS kalıntısı oluyor.

Allah akıl fikir versin sana. Yazıklar olsun.
    Bu dediğinize göre Timur İmparatorluğu'nu da çıkarmak gerekir yalnız forstan. Zira Safeviler'den çok daha fazla zarar vermişlerdir Osmanlı'ya, adeta dalga geçmişlerdir. Ve yine forsta bulunan diğer birçok Türk devletinin de bizimle doğrudan (devamlılık açısından) bir bağı bulunmuyor. Dolayısıyla bu dediğinize katılmıyorum.
    Safevilerin Osmanlı'dan daha Türk olduğu gerçeği çok ironiktir. Bir yandan Farsça divana sahip, katı sünni, Arap - Fars kırması bir sultan ve onun Müslüman Bizans bozması imparatorluğu; diğer yandan Türkçe divana sahip, Türkmenlerin efendisi Şah İsmail. Bugün Yavuz ve genel Osmanlı politikası sayesinde Kürtler başımıza çıkmış, Türkmenler ise sürülmüş, itilip kakılmıştır.

Milliyetçilerin Yavuz'u övmeden önce birkaç kez düşünmesi gerekir. Mısır'daki(burası esasında tarih boyunca firavun kültlerinden tutun Hypatia'nın cinayetine ve Monofizit inanca dinsel fanatizmin en saf formlarının merkezi gibidir) eşari tayfasını İstanbul'a getiren de odur bu arada. Farkında olmadan Osmanlı'nın entelektüel ayağına kurşun sıkmıştır.
  • Anadoluyu defalarca yakıp yıkan, Osmanlıyı herseferinde arkasından vuran pers bozuntularının devletini mi Cumhurbaşkanlığı forsuna koyalım? Hiç sanmıyorum.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TURKISH POWER

Anadoluyu defalarca yakıp yıkan, Osmanlıyı herseferinde arkasından vuran pers bozuntularının devletini mi Cumhurbaşkanlığı forsuna koyalım? Hiç sanmıyorum.

Dimi sende haklısın. Anneleri Rum, Sırp Yahudi bilimum başka milletlerden olan, yönetime türkleri almayan Araplara kavmi necip (üstün ırk) diyen Osmanlı türk devleti ama bütün eserlerini Türkçe yazan, Anadolu'dan kovulan Türkmenlere sahip çıkan, devletinde Türk geleneklerini eksik etmeyen, Osmanlılar gibi Arapça ve Farsça karışımı dil değilde Azerbaycan Türkçesi kullanan ve İran'da kurulmuş olmasına rağmen benliğini kaybetmeyen SAFEVİLER PERS kalıntısı oluyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: unalper_

quote:

Anadoluyu defalarca yakıp yıkan, Osmanlıyı herseferinde arkasından vuran pers bozuntularının devletini mi Cumhurbaşkanlığı forsuna koyalım? Hiç sanmıyorum.

Dimi sende haklısın. Anneleri Rum, Sırp Yahudi bilimum başka milletlerden olan, yönetime türkleri almayan Araplara kavmi necip (üstün ırk) diyen Osmanlı türk devleti ama bütün eserlerini Türkçe yazan, Anadolu'dan kovulan Türkmenlere sahip çıkan, devletinde Türk geleneklerini eksik etmeyen, Osmanlılar gibi Arapça ve Farsça karışımı dil değilde Azerbaycan Türkçesi kullanan ve İran'da kurulmuş olmasına rağmen benliğini kaybetmeyen SAFEVİLER PERS kalıntısı oluyor.

Şii ve Aleviler Osmanlıdan nefret eder, Safevilerin tarafını tutar. Aynı o dönemde İran Şahıyla birlikte Osmanlıyı arkadan vuranlar gibi. Bu hiçbir zaman değişmeyecek galiba.

Türkün adını Avrupaya duyuran Osmanlı olmuştur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TURKISH POWER -- 31 Aralık 2017; 23:24:26 >

• Bu tür konular hep tartışmalıdır. Mesela Osmanlı-Timur çekişmesini bilirsiniz. İkisi arasında ciddi savaşlar olsa da çoğu Türkçüler ikisini de sever. İkisi de bizim atamızdır, devletimizdir.
    Yani Safevi, Osmanlı'yı yıkmak istemiş olabilir. Bu normal. Timur Devleti de Osmanlı'yı yıkacaktı neredeyse. Bu onların Türklüğünden bir şey eksiltmez. Bu, onların bizim atamız olmadığı anlamına da gelmez.
    Ha Safevilere gelirsek, onlar hakkında bir fikrim yok. Ancak Şah İsmail'in Türk olduğunu duymuştum. Eğer Safeviler, toplumu içinde Türklüğü yaymaya çalışmışsa Türk devletidir - Allah Allah -. Mesela Safeviler konusunda araştırma yapan arkadaşlar varsa onlar daha iyi bilir bunu.
  • quote:

quote:

quote:

Şii ve Aleviler Osmanlıdan nefret eder, Safevilerin tarafını tutar. Aynı o dönemde İran Şahıyla birlikte Osmanlıyı arkadan vuranlar gibi. Bu hiçbir zaman değişmeyecek galiba.

Türkün adını Avrupaya duyuran Osmanlı olmuştur.

Alıntıları Göster
    .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Psychedelic Reflection -- 1 Ocak 2018; 17:2:31 >

• Safevilerin eklenmesi tam olarak doğru değil bana göre. Her ne kadar elestirsek de Osmanli ile Türkiye Cumhuriyeti arasinda kan bağı olduğu gerçektir. Bu nedenle gecmis düşmanları eklemek doğru gelmiyor.

• Hocam Safevilerle ilgili problem Osmanli ile Safeviler cekiairken iki tarafinda insanliktan cikmis olmasidir. Cok agir cinayetler islenmistir sivillere karsi.

Bunun asil sorumlusu ise Sah Ismail in kendisini yuce bir dini kisilik gibi gostererek Osmanlilarin topraklarinda kendi mezhebini yayip halki Osmanliya karsi kiskirtmasidir.

Isin icine dini propaganda ve fantizm girdigi icin burada konusulmamasi gereken cinayetler ve iskencelervulyasandigindan. Safeviler forsa alinmamalidir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Periah

Safevilerin eklenmesi tam olarak doğru değil bana göre. Her ne kadar elestirsek de Osmanli ile Türkiye Cumhuriyeti arasinda kan bağı olduğu gerçektir. Bu nedenle gecmis düşmanları eklemek doğru gelmiyor.

Bu dediğinize göre Timur İmparatorluğu'nu da çıkarmak gerekir yalnız forstan. Zira Safeviler'den çok daha fazla zarar vermişlerdir Osmanlı'ya, adeta dalga geçmişlerdir. Ve yine forsta bulunan diğer birçok Türk devletinin de bizimle doğrudan (devamlılık açısından) bir bağı bulunmuyor. Dolayısıyla bu dediğinize katılmıyorum.
  • Timur unda bulunmasi tartisilir oyleyse. Yani Anadolya gelip bizim atalarimizi dogramis insanlari forsumuza almak dogru degil,

Safeviler konusunuda acikladim. Sah Ismail dini onder yuce kisilik gibi mehdi gibi kebdisini gosteren bir adam ve fethetmedigi topraklarda propaganda yapip dini fanatizmi canlandirarak gerek sivillerin birburini gereksede devketler ve sivillerin yine birbirlerini cok feci bucimde katletmelerine yol acmis bir adam.

Safeviler eklemek veya benzer sekilde Timur u eklemek ne kadar dogrudur. Bence dogru degildir ama Timur dogrudan saldirirken Safeviler'in yaptiklari daha sinsuce ve nefret edilesi yontemler oldugundan bugun bile o donemde olusan nefretin izlerini halkta gormek mumkundur.

Sahsen sizin ve benim atalarimiz muhtemelen bu topraklarda yasayan insanlardi ve bu iki toplulukta disardan gelip burada buyuk acilara neden oldular 9 nedenle benim onkari saygiyla anmam fakan mumkun degil. Kendimi aTürk olarak gorsemde Turk olmakla butun Türk liderlerini sevip sayacagim denek birbirinden oldukca farkli durumlardir.

Ayni sekilde devletimizinde gecmuste kendi halkina ve varligina cok agir hasarlara neden olmus devletleri forsuna eklemene gibi bir hakki olduguna inaniyorum. ( Özellikle Timur'un Sivas'ta yaptıklarıda ortadayken onunda belki cikartilmasi daha uygun olabilir. )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Periah -- 1 Ocak 2018; 18:2:13 >

• Eğer mesele Türklükse, Safeviler Osmanlı'ya nazaran kendilerini çok daha fazla Türk addeden bir devlet. Forsa eklenmesinde hiçbir sorun yok. Geçmişte olan geçmişte kalır. Aynı hataları tekrarlarsak, Ermeniler Hocalı'da binlerce Azerbaycan Türkünü çoluk çocuk katlederken "Onlar Şii, bizden değil İran'dan yardım istesinler" diyen devrin cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın hatasına düşmüş oluruz.

quote:

Safevilerin Türk tarihi açısından en ilgi çekici özelliklerinden birisi, Osmanlı Devleti bile Fars kültüründen olağanüstü etkilenmişken Farsların yoğunlukta olduğu İran coğrafyasındaki Safevilerin Türk diline ve Türk kültürüne Osmanlı’ya oranla çok daha yakın durmalarıdır. Aynı zamanda şair olan Safevilerin kurucusu Şah İsmail şiirlerinde Türkçe kullanmaya özen göstermiş, saltanatı döneminde Uygur alfabesini kullanarak Türklüğünü her fırsatta ön plana çıkartmıştı.

Kaynak:http://www.serenti.org/iranda-bir-turk-devleti-safeviler/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi veleciraptor -- 2 Ocak 2018; 19:21:4 >

• quote:

Orijinalden alıntı: veleciraptor

Eğer mesele Türklükse, Safeviler Osmanlı'ya nazaran kendilerini çok daha fazla Türk addeden bir devlet. Forsa eklenmesinde hiçbir sorun yok. Geçmişte olan geçmişte kalır. Aynı hataları tekrarlarsak, Ermeniler Hocalı'da binlerce Azerbaycan Türkünü çoluk çocuk katlederken "Onlar Şii, bizden değil İran'dan yardım istesinler" diyen devrin cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın hatasına düşmüş oluruz.

quote:

Safevilerin Türk tarihi açısından en ilgi çekici özelliklerinden birisi, Osmanlı Devleti bile Fars kültüründen olağanüstü etkilenmişken Farsların yoğunlukta olduğu İran coğrafyasındaki Safevilerin Türk diline ve Türk kültürüne Osmanlı’ya oranla çok daha yakın durmalarıdır. Aynı zamanda şair olan Safevilerin kurucusu Şah İsmail şiirlerinde Türkçe kullanmaya özen göstermiş, saltanatı döneminde Uygur alfabesini kullanarak Türklüğünü her fırsatta ön plana çıkartmıştı.

Kaynak:http://www.serenti.org/iranda-bir-turk-devleti-safeviler/

Bunun addetmek veya korumak ile bir ilgisi yok yalnız. Tamam, dediğini biliyorum ve anlıyorum. Genel manada bir sorun yok, fakat niye ve nasıl kısmı sorunlu. Osmanlı'nın derdi İran kültürü ve edebiyatıyla yarışmaktı. Safeviler'in derdi ise, bir nevi, var olanı korumak. Dolayısıyla o taraftakinin Türkçe ve bu taraftakinin Farsça yazması da gayet doğal. Mektubunda "senin aslını da neslini de biliriz" diyen Timur'un da bütün resmi yazışmaları Farsça'dır. Çünkü o dönemde kimsenin milliyet olarak Türklük gibi bir derdi yok. Bütün olay meşruiyet üzerine. Ayrıca her şeyi dönemine göre değerlendirmekte fayda var. O dönemin Osmanlı'sı artık bir imparatorluktu; Safeviler ise bir oldukça kaba bir tabirle "bir grup Türkmen devletiydi". Dolayısıyla Türk diline ve Türk kültürüne daha yakındılar gibi bir argüman, temelden hatalı. Üstelik yanlış da.

Ha bana kalırsa, mesele Türklük olduğunda Safeviler belli bir döneme kadar bizden çok daha Türk idiler ve Türk kaldılar. Bunun temel sebebi "Türkmen devleti" olmalarıydı, ama neticede öyleydi. Dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Forsu içinde yer almayı Altınorda'ya göre çok daha fazla hak ediyorlar.

• YIL 2018 AMA HALA DAHA CUMHURBAŞKANLIĞI FORSUNUN 16 DEVLET SAÇMALIĞINDAN OLUŞTUĞUNA İNANAN OKUMA ÖZÜRLÜ İNSANLAR VAR. BİR DE BUNU TARTIŞIYORLAR.

ALLAH AKIL FİKİR VERSİN.
  • quote:

Timur unda bulunmasi tartisilir oyleyse. Yani Anadolya gelip bizim atalarimizi dogramis insanlari forsumuza almak dogru degil,

Safeviler konusunuda acikladim. Sah Ismail dini onder yuce kisilik gibi mehdi gibi kebdisini gosteren bir adam ve fethetmedigi topraklarda propaganda yapip dini fanatizmi canlandirarak gerek sivillerin birburini gereksede devketler ve sivillerin yine birbirlerini cok feci bucimde katletmelerine yol acmis bir adam.

Safeviler eklemek veya benzer sekilde Timur u eklemek ne kadar dogrudur. Bence dogru degildir ama Timur dogrudan saldirirken Safeviler'in yaptiklari daha sinsuce ve nefret edilesi yontemler oldugundan bugun bile o donemde olusan nefretin izlerini halkta gormek mumkundur.

Sahsen sizin ve benim atalarimiz muhtemelen bu topraklarda yasayan insanlardi ve bu iki toplulukta disardan gelip burada buyuk acilara neden oldular 9 nedenle benim onkari saygiyla anmam fakan mumkun degil. Kendimi aTürk olarak gorsemde Turk olmakla butun Türk liderlerini sevip sayacagim denek birbirinden oldukca farkli durumlardir.

Ayni sekilde devletimizinde gecmuste kendi halkina ve varligina cok agir hasarlara neden olmus devletleri forsuna eklemene gibi bir hakki olduguna inaniyorum. ( Özellikle Timur'un Sivas'ta yaptıklarıda ortadayken onunda belki cikartilmasi daha uygun olabilir. )

Yazdıklarını okuyunca aklıma şairin sözü geldi. Cahil ile tartışma. Çünkü o zaten biliyordur.. Timur a Cumhurbaşkanlığı Forsunda yer verilmemesi gerektiğini söyledikten sonrasını okumadım. Osmanlı dört dörtlük kusursuz mükemmel devlet (!)

• unalper_ U kullanıcısına yanıt
    Su dunyada en kotu sey gizu donmus fanatizmdir. Once insan olalimda gerisi konusulur !!!

• quote:

Su dunyada en kotu sey gizu donmus fanatizmdir. Once insan olalimda gerisi konusulur !!!

Senin gibilerin hatası ise Osmanlı'ya savaş açan herkes kötü zalim gaddar, ama Osmanlı'nın savaş açtıkları düşman, gavur haksız sanmanız. Timur Ankara savaşını başlamamak için sonuna kadar uğraşmış fakat Yıldırım Beyazıt'ın kibiri ve gaddar üslubu yüzünden savaş kaçınılmaz olmuştur. Araştırmak lazım bunları.

Timur'un Türklüğünü tartışmak Osman Gazi nin Türklüğünü tartışmaya benzer

• unalper_ U kullanıcısına yanıt
    Timur'un Türklüğü umrumda bile değil. Sivas'ta yaşananlar beni ilgilendiriyor anlatabiliyor muyum ??? Benim ait olduğum bir halkı bir toplumu katledersen öldürüsen kılıçtan geçirirsen, söz verip sözünü tutmayıp çoluk çocuk demeden katledersen benim gözüm Türklük falan görmez !!!
  • quote:

quote:

Senin gibilerin hatası ise Osmanlı'ya savaş açan herkes kötü zalim gaddar, ama Osmanlı'nın savaş açtıkları düşman, gavur haksız sanmanız. Timur Ankara savaşını başlamamak için sonuna kadar uğraşmış fakat Yıldırım Beyazıt'ın kibiri ve gaddar üslubu yüzünden savaş kaçınılmaz olmuştur. Araştırmak lazım bunları.

Yahu nereye savaşı engellemeye çalışmış? Bayezidi provoke eden Timurdur. Ki Bayezid,Karamanoğullarının mektupları değiştirdiğini iddia ediyor. Gururunu ayaklar altına alarak, savaşı engellemek için yumuşak mektuplar gönderiyor. Ama nafile.

Bugün Rus topraklarına Türki toplulukların değilde Rusların hakim olmasının sebebi Timurdur. Rusyaya hakim Altınordanın belini büküp onları Ruslara yem eden Timurdur Timur.

• quote:

quote:

quote:

Yahu nereye savaşı engellemeye çalışmış? Bayezidi provoke eden Timurdur. Ki Bayezid,Karamanoğullarının mektupları değiştirdiğini iddia ediyor. Gururunu ayaklar altına alarak, savaşı engellemek için yumuşak mektuplar gönderiyor. Ama nafile.

Bugün Rus topraklarına Türki toplulukların değilde Rusların hakim olmasının sebebi Timurdur. Rusyaya hakim Altınordanın belini büküp onları Ruslara yem eden Timurdur Timur.

Osmanlı Devleti de Safevi leri Çaldıran savaşında yenip yıkılma sürecine sokmasaydı bugün İran topraklarında o pers kalıntıları değil de Türkler olacaktı.

İranı Farsların eline veren Osmanlıdır Osmanlı.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Osmanlı Devleti de Safevi leri Çaldıran savaşında yenip yıkılma sürecine sokmasaydı bugün İran topraklarında o pers kalıntıları değil de Türkler olacaktı.

İranı Farsların eline veren Osmanlıdır Osmanlı.

Sende haklısın

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.