Şimdi Ara

Yavuz Sultan Selim Kanuni Sultan Süleymanı öldürmeye çalıştı 0ı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
16.454
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Tek varisini neden öldürmeye çalışsın?
  • Muhteşem Yüzyıl'a göre evet çalıştı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tarîhçî

Tek varisini neden öldürmeye çalışsın?

+1 neden?

ayrıca bu ne biçim soru. sadece ? koymuşsun
    eğer öyle birşey okuduysan paylaş bizde bakalım. yoksa bize öyle bir bilgi gelmedi
  • Derste arkadaşla tartıştık hocanın önünde Bana "Armut bunu tarihçiler de söylüyor" dedi bende tam kaynak göster dicekken hoca araya falan girdi sinirlendim bende doğrumu diye kanıtlamak için sordum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Katılyorum. Ancak I. Selim direkt öldürmeye çalışmasa da yemlemiştir büyük ihtimalle diye düşünüyorum. Çünkü Kanuni'ye babanız öldü gelin taht sizi bekler dendiğinde, hemen İstanbul'a gitmiyor. Bir hafta kadar bekliyor, kendi adamlarından onay alıyor gerçekten vefat edip etmediği hakkında. Sonra İstanbul'a geliyor.

Kanuni babasının doğasını biliyordur heralde, amcalarının ölümlerine şahit olarak büyüdü. O yüzden sürekli tedbirli davranmıştır diye düşünüyorum.

Gerçi Üveys Paşa var ama ona da taht nasip olmamış, bahtsız biri cidden.
  • Canis Majoris kullanıcısına yanıt
    Cahiligine sağlık muhteşem yüzyıl sadece kanuni dönemini ele alıyor böyle bir şey gerçeklesse bile dizede yer almaz
    .

Ve bildiğim kadarı ile tek varisi o tahtın diğer erkek çocuklari genç yaşta ölmüş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • üstteki arkadaşın dediği gibi yemlemiş olabilir. çünkü ağabeyini yemliyor (evet küçük olmasına rağmen tahta çıktı)
    abisi yemi yiyince abisini öldürtüyor. süleyman hakkında öyle bir iddia duyduysa yemler, zaten yavuz hiç istanbulda durmadı, süleyman arkasından iş çevirmesin diye yemleyebilir
    tabi tahmin benimkisi, bir bilgim yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cypon

quote:

Katılyorum. Ancak I. Selim direkt öldürmeye çalışmasa da yemlemiştir büyük ihtimalle diye düşünüyorum. Çünkü Kanuni'ye babanız öldü gelin taht sizi bekler dendiğinde, hemen İstanbul'a gitmiyor. Bir hafta kadar bekliyor, kendi adamlarından onay alıyor gerçekten vefat edip etmediği hakkında. Sonra İstanbul'a geliyor.

Kanuni babasının doğasını biliyordur heralde, amcalarının ölümlerine şahit olarak büyüdü. O yüzden sürekli tedbirli davranmıştır diye düşünüyorum.

Gerçi Üveys Paşa var ama ona da taht nasip olmamış, bahtsız biri cidden.

Çok şüpheci olduğu için Mustafa'yı öldürttü ya zaten

• quote:

Orijinalden alıntı: theGodDelusion

Cahiligine sağlık muhteşem yüzyıl sadece kanuni dönemini ele alıyor böyle bir şey gerçeklesse bile dizede yer almaz
    .

Ve bildiğim kadarı ile tek varisi o tahtın diğer erkek çocuklari genç yaşta ölmüş

Birader uydurmuyoruz ya bu video ne peki?

• Tahtı hak edip etmediğini denemek, bir bakıma yemlemek içindir bundan ötesi söylenemez buda tamamen mantıken çıkarılacak bir yaklaşım yazılı bir tarih olduğunu tahmin etmiyorum bununla ilgili.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Canis Majoris

quote:

Orijinalden alıntı: theGodDelusion

.

Birader uydurmuyoruz ya bu video ne peki?

Oha genclik hallerini super benzetmisler :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Tarih dizilerinin çoğu abartı , olmayan olayları olmuş gibi millete izlettirip insanları atalardan tiksinmelerine sebep oluyor.
    Bunları yapanlar da bence bilerek bu işi yapıyor.
  • Tarihte buna benzer birçok ''bilinmeyen'' var.

Misal Yavuz babasını tahttan zorla indirdi. Bunda bir yalan yok ama babasını zehirlediğini söyleyenler var. Bu konuda tartışmalar var. Yavuz'un oğluna Kanuniye tek varisine zehirli kaftan göndermesi meselesi Muhteşem Yüzyılda ''reyting'' uğruna yapılan bir olay bence. Yani olayın gerçekliği muamma iken bunu çekmişler. Kanuni'nin Mustafadan korkmasının sebebi babasının yaptığını yapıp tahttan indirilme korkusu.

Muhteşem Yüzyıl'a göre Kanuni de Mustafaya kaftan gönderdi, zehirliydi. Bizim diziler tarihi yansıtmaktan ziyade reyting amacı güdüyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: neleda

Tarihte buna benzer birçok ''bilinmeyen'' var.

Misal Yavuz babasını tahttan zorla indirdi. Bunda bir yalan yok ama babasını zehirlediğini söyleyenler var. Bu konuda tartışmalar var. Yavuz'un oğluna Kanuniye tek varisine zehirli kaftan göndermesi meselesi Muhteşem Yüzyılda ''reyting'' uğruna yapılan bir olay bence. Yani olayın gerçekliği muamma iken bunu çekmişler. Kanuni'nin Mustafadan korkmasının sebebi babasının yaptığını yapıp tahttan indirilme korkusu.

Muhteşem Yüzyıl'a göre Kanuni de Mustafaya kaftan gönderdi, zehirliydi. Bizim diziler tarihi yansıtmaktan ziyade reyting amacı güdüyor.

Dizinin amacı para kazanmak, tarih öğretmek değil dediğin gibi. Hiçbir zaman da olmadı ama birçok tepki aldı. Ama ne oldu? İnsanları tarihi araştırmaya itti. İnsanlar artık soruyor, okuyor öğrenmeye çalışıyor.

Gerçekte olup bizim bilmediğimiz bir sürü olay var. Elde olan belgeler üzerinden hareket ederek bir sonuç çıkarılmaya çalışılıyor tarihçiler tarafından. Konuya gelirsek Kanuni'nin veya Yavuz'un evlatlarına gerçekten zehirli bir kaftan göndereceğini sanmıyorum ben. Ancak yemlemek için, bakalım ne yapacak diye bazı şeyler tertiplemiş olabilirler. Yavuz bunu kardeşlerine yaptı örneğin. Kanuni de Mustafa'ya yapmış olabilir. Ama olmaya da bilir.

Elde belge olmadan kesin konuşulmamalı. Ve dediğin gibi kesinlikle dizi kıstas alınmamalı.

• O diziye inanmayın evet doğru yerler va ama yanlış yerler de var.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.