Şimdi Ara

Cosa Oda Termostatı Kombi ve Klima Kiti Hakkında Herşey (475. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
11.987
Cevap
211
Favori
476.312
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
21 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 473474475476477
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Atif Zafrak

Yani bu işin mantığı bu çünkü (Cosa'ya) göre. Sonuçta adamlar bir teknoloji yapmışlar ve verimlilik konusunda en iyi verimi almak için kombiyi en az 50 - 60 arası ayarlayın diyorlar. Bizim Türk insanı her şeyi ben bilirim kafasında olduğu için her şeyi herkes kendisi iyi biliyor :)
    herkesin evi yalıtımı alışkanlıkları başka, evini sık havalandıran bir eşin olsun bakalım o 60 derecede ne ödüyon bir bak bence hele yalıtım sakatsa seni cosa posa kurtaramaz 500-650+ fatura ödersin...cosa o olayı belli alışkanlık ve 0 yalıtımlı gıcır ev üstünden yürütüyor....

ayrıca 60 derece çok rahatsız eder ozellik peteğe yakın oturanları yatanları adamı pişiriyor resmen...küçük odalardada ısı yı fırlatıyor odayı pişiriyor...
    sadece karı koca yaşayıp bir odaya tıkışan mini ailelerde sorun olmaz ama kalabalık ailelerde çoklu oda kullanımlarda işkenceye donebilir..herkesin evi yalıtımı alışkanlıları birey sayısı başka..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 2 Kasım 2019; 16:42:4 >

• kerimcem K kullanıcısına yanıt
    Yani bizim ev deniz tarafında kalıyor , rüzgarı direk karadenizden alıyoruz. Yalıtım var ama yapılması gereken başka noktalarda var tabi. Ev sıcaklığını 23 e ayarladım ben kombi ona göre çalışıyor. Benim eşimde havalandırıyor ama öyle çılgınlar gibi değil tabiki. Gerektiği kadar :)) Sizi 60 derece rahatsız ediyor ise sizin birde akıllı termostat başlığı da almanız lazım. Tam size gore veya petege çok yakın olup rahatsız eden arkadaşlara göre mantıklı bir seçenek olur diye düşünüyorum.

Zaten yalıtım yoksa cosa kullanmanın da çok bir espirisi olmuyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Atif Zafrak kullanıcısına yanıt
    Benim Baymak duotec kombi icin o geçerli değil maalesef. Her evin ve kombinin dinamikleri farklı olur. Benim kombi set edilen kazan sıcaklığına hızlı ulaşmak icin dip gaz çalışıyor. Bu sırada sayaçta uçuşa geçiyor. Gözlem ve denemeler ile dış sıcaklığa göre kendim kazan sıcaklığını set ediyorum. Bu aralar gece 8-9 derece oluyor kazan 40 derece de 3 saat kadar kombi calisma süresi var.

• quote:

Orijinalden alıntı: ezimuse

Benim Baymak duotec kombi icin o geçerli değil maalesef. Her evin ve kombinin dinamikleri farklı olur. Benim kombi set edilen kazan sıcaklığına hızlı ulaşmak icin dip gaz çalışıyor. Bu sırada sayaçta uçuşa geçiyor. Gözlem ve denemeler ile dış sıcaklığa göre kendim kazan sıcaklığını set ediyorum. Bu aralar gece 8-9 derece oluyor kazan 40 derece de 3 saat kadar kombi calisma süresi var.
    Geceleri bizim buralar (Eskişehir) son 2-3 gündür geceleri 5-6 sabaha karşı 0-1 arasında değişiyor. Gece 00.00'dan 07.00'a kadar 22 dereceye ayarlı kombi 60C'de toplam çalışma süresi 48 dakika. Yani benim kombim sizin kombinizden daha az çalışmış üstelik daha soğuk şartlarda.

Tabii ki yalıtım vs faktorlar var bende 40C ye alsam kombiyi sizin gibi 3 saat belkide üstü calışma süresi olacak hedefe ulaşmaya zorlanacak vs.

O yüzden ben bildiğimi okur, tecrübelerimi devreye sokarım.

Termostat kullanılıyorsa yogusmasiz standart kombilerde 60-65C, yogusmalilarsa 45-50C civarında olmalı.

Heleki termostatinizda öğrenme modu varsa zaten direk en az 60C ayarlanmalı. Bende cosadan hariç birde honeywell var bir kaç gün sonra onu bağlayacağım. O varken hele kombi hiç 60 dereceleri görmüyor, çünkü evin isinma-soguma karakteristiğini bildiği için 45-50 ye geldi mi kapatıyor peteklerdeki dolaşan su ile ev zaten hedefe ulaşmış oluyor, e termostatta bunu öğrenip bildiği için mis....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cloud Nine -- 3 Kasım 2019; 3:0:9 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Cloud Nine kullanıcısına yanıt
    Şu honeywell'i bende düşünüyorum ileriki zamanlarda. Öğrenme modundan herkes çok memnun, bu bizim COSA'lara öğrenme modu gelmeyecek anlaşılan. Yapımcıları gelecek diyordu ama geleceğini sanmıyorum.
  • Ben Cosa'dan önce almıştım. Sonra black friday kampanyasından Cosa denk gelmişti Hepsiburada dan öyle almıştım, bı deneyelim diye. Şükür bı sıkıntı yaratmadi bana 3 yıldır.

450 TL'ye almıştım Honeywell'i şimdi 700 TL civarı olmuş.
    Cosa'ya öğrenme modu ile mail attım 2-3 gün önce cevap gelmedi halen. Bu sezon gelecek demişlerdi, gerçi her sezon gelecek diyolarda yalan dolan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cloud Nine -- 3 Kasım 2019; 17:8:4 >
  • Cosa indirim kodunuz varmı ?

• css2005 C kullanıcısına yanıt
    Kablosuz kontrol ünitesi hiç açılmıyor ki internete bağlansın. Çağrı merkezi de hiçbir şekilde görüşme yapmadan internet sitesine yönlendiriyor belki hafta sonu yada mesai saati dışı arıyorum diye böyledir fakat teknik destek vereceklerini şuan sanmıyorum. En azından nasıl devreden çıkarabileceğimi bilen var mı? Kombiye bağlı olan üniteyi söküyorum ama sanırım tüm kablo sistemini sökmem lazım çünkü kombiye müdahale edemiyorum şuan.
  • Kimse yardımcı olmuyor yahu. Takmıyorsunuz. Kod diyorum, cosa sitesindeki ürün v4 mü diyorum. Hiçç

• kadirkul20 kullanıcısına yanıt
    Ben cosa alırken istek bıraktım . Aradılar dedim cosayı alcam indirim kodunuz varmı dedim 50₺ lik kod yolladırlar sizde öyle yaparsanız yardımcı oluyorlar

• quote:

Orijinalden alıntı: impure

Kablosuz kontrol ünitesi hiç açılmıyor ki internete bağlansın. Çağrı merkezi de hiçbir şekilde görüşme yapmadan internet sitesine yönlendiriyor belki hafta sonu yada mesai saati dışı arıyorum diye böyledir fakat teknik destek vereceklerini şuan sanmıyorum. En azından nasıl devreden çıkarabileceğimi bilen var mı? Kombiye bağlı olan üniteyi söküyorum ama sanırım tüm kablo sistemini sökmem lazım çünkü kombiye müdahale edemiyorum şuan.
    Kombiye bağlı olan kombiden modeme giden 2 kabloyu birbirine bağlayın kombi normal çalışsın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Geleceğe benzemiyor öğrenme modu.net cvp yok cosadan.benim kombi confeo plus.46 derece ye ayarlı çalışma modu +/- 9 yani 55 dereceye kadar cikiyor.soguk havalarda hedefe bazen ulaşamadan kombi su sıcaklığına ulaşmış oluyor ve kombi kendini kapatıyor ama cosa roleyi hedef sıcaklığa ulaşamadığı için açık tutuyor.peteklerdeki su sıcaklığı içerisini biraz daha ısıtarak cosayı hedef sıcaklığına ulaştırıyor.ortamda sıcaklık dalgalanması maksimum 0.2, 0.3 oluyor.sahteden öğrenme modu yani.😊

• quote:

Orijinalden alıntı: erkostu

Geleceğe benzemiyor öğrenme modu.net cvp yok cosadan.benim kombi confeo plus.46 derece ye ayarlı çalışma modu +/- 9 yani 55 dereceye kadar cikiyor.soguk havalarda hedefe bazen ulaşamadan kombi su sıcaklığına ulaşmış oluyor ve kombi kendini kapatıyor ama cosa roleyi hedef sıcaklığa ulaşamadığı için açık tutuyor.peteklerdeki su sıcaklığı içerisini biraz daha ısıtarak cosayı hedef sıcaklığına ulaştırıyor.ortamda sıcaklık dalgalanması maksimum 0.2, 0.3 oluyor.sahteden öğrenme modu yani.😊
    Akşam üzeri Honeywell'i bağladım. 23C ayarlı.
    Cosa'dan da takibi yapıyorum.

Seviyorum ya Honeywell'in calışma mantığını. Hedefte sıcaklıkta mıh gibi çakiliyor alet, müthis.

Ah Cosa ah, bana illa Honeywell'in internet kontrollusunu aldiracaksin...

Yalitimsiz evde ot ne kadar mantikli sizce kullanmalimiyim

• erkostu E kullanıcısına yanıt
    Öğrenme modu ne oluyor ki

• emreozgerr kullanıcısına yanıt
    Ev yalitimsiz olabilir sağ,sol,alt üst katlardan ısı desteğiniz varsa olur aksi takdirde tasarruf yapamazsınız ama kullanabilirsiniz?

• cem650 kullanıcısına yanıt
    Termostat ortam sıcaklığını hep aynı derecede tutuyor.en fazla 0.1 veya 0.2 sıcaklık dalgalanması oluyor.termostad evin ısınma süresini öğrenerek kombiyi hedef sıcaklığa ulaşmadan kapatıyor petek içerisinde ısınan su ortamı biraz daha ısıtarak hedef sıcaklığa ulaştırıyor.

Cosa v4 0.1 sicaklik hassasiyetine sahip şekilde ayarlı. çok soguklarda 0.4-0.5 bir dalgalanma oluyor ve insan bunu hissediyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: emreozgerr

Yalitimsiz evde ot ne kadar mantikli sizce kullanmalimiyim
    Yalıtımsız evde OT -sahsi fikrim- kullanılmaması taraftarıyım.

• quote:

Orijinalden alıntı: cem650

Öğrenme modu ne oluyor ki
    Termostat, evin ne kadar sürede ısındığını, ne kadar sürede ısıyı kaybettiğini, ne kadar süre ısıyı koruyabildigini bir süre sonra öğreniyor. Bu öğrenme modu oluyor.

Mesela 23 dereceye set ettiniz. Eviniz 22.5 derece kombiyi çalıştırıyor 22.8'e gelince durduruyor tesisattaki sıcak su ile evin isinacagini öğrenmişti, bunu uyguluyor. Daha sonra sıcaklığı ne kadar koruyabiliyor bunu öğreniyor ona göre kombiye komut veriyor. Termostat devamli döngüde oluyor, yani devamlı birşeyleri kontrol ediyor.

Bunu en iyi yapanlar Honeywell, Hasan hocamın San-Tek'i ve Siemens Rev24 bu ürünlerin fiyatlarıda biraz pahali.

Rev24 pek bulunmuyor eskisi gibi, Danfoss'un bir ürünü vardı onuda pek tercih eden görmedim.

• 
Sayfa: önceki 473474475476477
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.