Şimdi Ara

CNG DÖNÜŞÜMÜ (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
181
Cevap
9
Favori
49.752
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ugurozer

180 barda sıvı hale gelmiş olsaydı 220 bar nasıl basılırdı? sıvıların genleşme özelliği yoktur. 180 barda sıvı hale gelmiş olsaydı hiçbir güç onu 220 bara çıkaramazdı.

Sıvılar basınçlandırılabilir. Bakınız denizde derinlikle artan basınç. Sıkıştırılabilme ve basınçlandırılabilme farklı kavramlardır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 19can84

quote:

bende ev var kardeşim daha doğrusu babamın oturduğu evimiz taksam hiçbir allahın kuluda duymaz tırcı arkadaşımda var cihazı bana getirecek, ankarada cng takacak yeride buldum gibibirşey ancak gelgelelim dürüstçü davut babamdan asla onay alamadım yasal değilse öyle şeylerle asla işimiz olmaz oğlum diyor başka birşey demiyor.... hiçbirzaman izin verecek gibide durmuyor....

merak etme igdaşın alarm sistemi var.

300 metrekarelik eve ayda 10bin lira doğalgaz faturası gelirse sistemde kaçak var diye gelir bakarlar.

o yüzden babanın sözünü dinlemeye devam

Araba 10 bin liralık CNG yakarsa gelip baksın mümkünse.
    Ayrıca evine kimse ama kimse arama izni olmadan giremez. İGDAŞ kimmiş?
  • quote:

Orijinalden alıntı: carretera

quote:

Orijinalden alıntı: 19can84

quote:

bende ev var kardeşim daha doğrusu babamın oturduğu evimiz taksam hiçbir allahın kuluda duymaz tırcı arkadaşımda var cihazı bana getirecek, ankarada cng takacak yeride buldum gibibirşey ancak gelgelelim dürüstçü davut babamdan asla onay alamadım yasal değilse öyle şeylerle asla işimiz olmaz oğlum diyor başka birşey demiyor.... hiçbirzaman izin verecek gibide durmuyor....

merak etme igdaşın alarm sistemi var.

300 metrekarelik eve ayda 10bin lira doğalgaz faturası gelirse sistemde kaçak var diye gelir bakarlar.

o yüzden babanın sözünü dinlemeye devam

Araba 10 bin liralık CNG yakarsa gelip baksın mümkünse.
    Ayrıca evine kimse ama kimse arama izni olmadan giremez. İGDAŞ kimmiş?

bir tek araba için konuşmuyorduk orada. gaz basma sistemi ile cevremizdeki cng'ye geçen kişilere satmayı planlıyorduk
  • CNG istasyonlarını araştıran var mı arkadaşlar.
    Bir dernek kurmuşlar ama 2003 ten beri sitesi güncellenmemiş sanırım... :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: carretera

quote:

180 barda sıvı hale gelmiş olsaydı 220 bar nasıl basılırdı? sıvıların genleşme özelliği yoktur. 180 barda sıvı hale gelmiş olsaydı hiçbir güç onu 220 bara çıkaramazdı.

Sıvılar basınçlandırılabilir. Bakınız denizde derinlikle artan basınç. Sıkıştırılabilme ve basınçlandırılabilme farklı kavramlardır.

hiç okulda fizik dersi almadınız mı ? madem bilmiyorsunuz bari yanlış bilgi vermeyin
  • aga demis ki bgn kü hesapla 10lt/100km yakan bi aracin yakit maliyetine benzine 32lira mazota 22 lira demis 2 sayfa once bu nuhnebiden kalma fuar ve yazi herhalde
  • Merhaba 2012 lpg cng fuarına katıldım ,sadece bir firma dönüşümü yapmıştı GASITALY adlı bir firma fiorinoları dönüştürmüş ,zaten firma uzakdoğuda ve güney amerikada sürekli cng kitlerini satıyorlarmış ve çok profesyoneller ve 2000 tl ye herşey dahil şu anda montaj yapabiliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sènior Farfalla

CNG istasyonlarını araştıran var mı arkadaşlar.
    Bir dernek kurmuşlar ama 2003 ten beri sitesi güncellenmemiş sanırım... :)

Bolu otobüs terminalinin önünde bir adet CNG istasyonu var fakat kullanım amacını bilemiyorum. Belediye otobüsleri için mi yoksa tüm araçlar için mi bilgim yok.
  • çok güvenliymiş..benzine ve lpg ye göre patlama riski çok daha düşük...ankara nın neresinde bu dolum tesisi.??????????.
  • Motorlu Taşıtlarda Yakıt Olarak Kullanılan" doğalgazın ÖTV'si 0,6964 TL/Sm3, "Diğerleri"nin ÖTV'si 0,0230 TL/Sm3'tür. KDV oranları ise %18'dir. Kurumumuzun vergi oranlarının belirlenmesine ilişkin bir yetkisi bulunmamaktadır.
    EPDK

Yani doğalgaz arabada kullanınca evdeki fiyata 67 kuruş fazladan ÖTV geliyor. Şu anda evde 90 kuruş ise araba için 1.6 lira yapar.

Ayrıca bizim ülkede evde dolum yaptırtmazlar adama. Yapılsa bile riskli. Tüm binanın havaya uçma riski var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: abavf

Motorlu Taşıtlarda Yakıt Olarak Kullanılan" doğalgazın ÖTV'si 0,6964 TL/Sm3, "Diğerleri"nin ÖTV'si 0,0230 TL/Sm3'tür. KDV oranları ise %18'dir. Kurumumuzun vergi oranlarının belirlenmesine ilişkin bir yetkisi bulunmamaktadır.
    EPDK

Yani doğalgaz arabada kullanınca evdeki fiyata 67 kuruş fazladan ÖTV geliyor. Şu anda evde 90 kuruş ise araba için 1.6 lira yapar.

Ayrıca bizim ülkede evde dolum yaptırtmazlar adama. Yapılsa bile riskli. Tüm binanın havaya uçma riski var.

binanın havaya uçma durumu var demişsiniz ? hangi sebepten acaba ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: DAMİR KARA

quote:

Motorlu Taşıtlarda Yakıt Olarak Kullanılan" doğalgazın ÖTV'si 0,6964 TL/Sm3, "Diğerleri"nin ÖTV'si 0,0230 TL/Sm3'tür. KDV oranları ise %18'dir. Kurumumuzun vergi oranlarının belirlenmesine ilişkin bir yetkisi bulunmamaktadır.
    EPDK

Tam bilmiyorum ama sonuçta basınç altında doğalgaz olayı tehlikeli gibi görünüyor.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: DAMİR KARA

quote:

EPDK

Tam bilmiyorum ama sonuçta basınç altında doğalgaz olayı tehlikeli gibi görünüyor.

peki hocam kaç tane uçan bina gördünüz ???
    bizim apartmanda dogalgaz var her apartmanın önünde vana olur ana vana . o vana bir kutu içinde olur o kutu eskiden dış bahçe duvarının oradaydı şimdi hemen camının dibine koydular. gaznet geldi anlattı durumu '' buraya alamazsınız '' dedim . buraya sigara atılıyor çocuklar kağıt yakıp atıyor patlasa benim daire uçar dedim. adam ne dese beğenirsin '' bana uçan bir tane daire göstersene '' çok kızdım tabi çünkü herif lafı oturttu bana . bende apartman yöneticisi oldugum için '' bana bu işi yapman için olan izni göster , bu işi yapacak olanların sertifikasını göster , ayrıca gaznetin müdüründen oluşacak bir patlama veya yanma durumunda maddi manevi hasarlarımın günece altında oldugunu gösteren imzalı kaşeli kağıt getir ondan sonra istediğini yap , ayrıca sende bu işle ilgili sertifikanıda getir '' dedim bu sefer o kızdı ama bişey diyemedi ertesi gün hepsini getirdi tamam dedim işini gördü gitti .
    yani anlayacağın bu doğalgaz denen şey öyle kolay kolay patlayacak bişey değil . lpg olsa anlarım ama cng patlamaz patlasa bile sadece tankın patlar ama yanma olmaz
  • doğalgaz en güvenli yakıttır ama bu ülkede değişmeyecek bir şey varsa oda örümcek beyinlerdir..

yıllardır Ankarada belediye otobüsleri cng ile çalışıyor ve bugüne kadar milyonlarca kişiyi taşıdı,taşımaya devam ediyor..ama bu cng işi yaygınlaşmaz devlet baba istemez bunu
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tasfiye

Arkadaşlar hepinizin bildiği gibi akaryakıt fiyatları sol şeritten kapattı gidiyor. yani yakıt akmaz oldu, bende aracıma doğalgaz (CNG) dönüşümü yaptırmaya karar verdim.

Ankara gülverende PO da dönüşüm yapıyorlar ve dolumuda var. ancak hala bazı endişelerim yok değil.

Gerçi onlarla konuştum bana güvence verdiler 2 yıl garanti var dediler aracada uygun olduğunu söylediler ( 2004 peugeot 307 xt)

85 metreküplük tüp takılacak yaklaşık 30 TL ye doluyor ve 300 km yol yapıyor. LPG ile kıyaslandığında gerçekten büyük fark var yarıdan fazla. dönüşüm fiyatı 2500 TL

bilgisi olanlar yada kullananlar varmı CNG aracın çekişini nasıl etkiler ? ileride sorun yaparmı ? araç bu yakıtı kabul edermi ?

şu endişeleri giderirsem direkt olarak gidip yaptırıcam dönüşümü.

ankara nın neresinde bu dolum tesisi...istasyon yakınsa yaptırmayı düşünüyorum...
  • burada bile tartışma çıkıyor yok bar mış yok bilmem neymiş bizim insanımıza hiçbir şey yaramaz.

isterse cng tankı 300 kilo olsun yakıt ucuzsa değer

ama devlet buna izin vermez. normalde benzinde 1.6 tl rafineri çıkışı araba 8 litre yaksa 12 tl eder. cng oldumu 11 tl yazmışlar. aslında dünyada herşey normal ilerliyor sadece istisna olarak burası var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmtıl

quote:

Orijinalden alıntı: Tasfiye

Arkadaşlar hepinizin bildiği gibi akaryakıt fiyatları sol şeritten kapattı gidiyor. yani yakıt akmaz oldu, bende aracıma doğalgaz (CNG) dönüşümü yaptırmaya karar verdim.

Ankara gülverende PO da dönüşüm yapıyorlar ve dolumuda var. ancak hala bazı endişelerim yok değil.

Gerçi onlarla konuştum bana güvence verdiler 2 yıl garanti var dediler aracada uygun olduğunu söylediler ( 2004 peugeot 307 xt)

85 metreküplük tüp takılacak yaklaşık 30 TL ye doluyor ve 300 km yol yapıyor. LPG ile kıyaslandığında gerçekten büyük fark var yarıdan fazla. dönüşüm fiyatı 2500 TL

bilgisi olanlar yada kullananlar varmı CNG aracın çekişini nasıl etkiler ? ileride sorun yaparmı ? araç bu yakıtı kabul edermi ?

şu endişeleri giderirsem direkt olarak gidip yaptırıcam dönüşümü.

ankara nın neresinde bu dolum tesisi...istasyon yakınsa yaptırmayı düşünüyorum...

Aktaş da ankara hastanesinin çapraz solunda kalıyor. plevne caddesi üzerinde Petrol ofisi.
  • bana çok ters miş...dünyanın yolu...
  • arkadaşlar gerekli araştırmaları yaptım. ama biraz dumur oldum diyebilirim. evden dolum yapılmadıkça aman aman bi kârı yok. 25 kurus yakan aracı 17-18 kurusa düşürüyor. biraz ses artışı var ayrıca :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmtıl

bana çok ters miş...dünyanın yolu...

siz neredesiniz ki ?
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.