Şimdi Ara

CNG DÖNÜŞÜMÜ (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
180
Cevap
9
Favori
49.767
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yine bir ton laf kalabaligi yapilmis. Ama binek aracina donusum yaptiran var mi, yok. Sebebi ise cok basit yukarida bir arkadas da yazmis: Pompadan aldigin zaman LPG'ye gore getirisi cok az oluyor. Evde doldurmak icinse mustakil ev lazim + dolum cihazini kacak getirmek lazim kimsenin de buna yeltenecek hali yok gordugum kadariyla.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • CNG işi rafa mı kalktı yoksa kullananlar var mı?

Not: Bugün bayağı bir haber olmuştu ulusal medyada..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fragman44 -- 15 Mart 2013; 11:40:36 >
  • Sonuç?

• henuz bir gelişme yok sanırım.
  • gelişme var aslında , uzun araştırmalar sonucu devletin bu işe kılıf uydurdugunu evlerde yakılan dogalgaz ıle araclara konulan gazın aynı sekılde vergilendirilmediğini ayrıca tankların ağırlığı ve ebatının olumsuzluğu, aracın motorunun gürültülü çalışıyor olması ve menzil kısalıgı gibi hususları göz önünde bulundurdugumda yaptırmamaya karar verdim ve tavsiye etmiyorum.
  • LNG-CNG liket naturel gaz..yani skıştırılmış doğal gaz...
    bende 2 yıl önce çok araştırdım..istasyon azlığı nedeniyle vazgeçtim..

avrupada devlet kurumları ve filolarda görev yapan tüm çöp kamyonları,otobüsler,misibüsler,tırlar gibi araçlar cng sistemine sahip.
    iettde çalışan yeşil motorlı otobüsler de cng ile çalışmaktadır.

en çevreci yakıt sistemidir.0 emisyona sahiptir.doğalgazın yüksek basınçlı komresörler "180-230bar" vasttasıyla sıkıştırlmasıyla elde edilir.
    dizel ve benzinli her araca uygulanabilir.havadan hafiftir.parlama ısısı benzinden daha fazladır.1lt dizel ile 1m3 cng ayı ısıl değere sahiptir.kısacası evlerde kullandığınız doğalgazdır.

evinize 2500€verip cng dolum istasyonu taktırabilirsiniz.aracınızı 3 saatte evinizde doldurabilirsiniz.
    aracın altına monte edien tüpler sağlam ve güvenilirdir.sanayide halen daha bu tüpler in büyükleri oksijen-argon-armix gibi gazları"160-180bar" depolamak için kullanılmaktadır.kaza esnasında en son zarar görecek olan da bu tüplerdir.basınç altında kalan çelikleri ezmek bükmek çok zordur..kafa kısımları da korumalı olduğu için benzinden cok daha güvenlidir.

devlet cng istastonlarını açılmasını engelliyor..önlerine 50 türlü engel koyuluyor.çünkü doğalgazda ötv yoktur.buda devletin işine gelmez..onun yerine size ötvli lpg tavsiye edecektir.

• quote:

Orijinalden alıntı: falken34

LNG-CNG liket naturel gaz..yani skıştırılmış doğal gaz...
    bende 2 yıl önce çok araştırdım..istasyon azlığı nedeniyle vazgeçtim..

avrupada devlet kurumları ve filolarda görev yapan tüm çöp kamyonları,otobüsler,misibüsler,tırlar gibi araçlar cng sistemine sahip.
    iettde çalışan yeşil motorlı otobüsler de cng ile çalışmaktadır.

en çevreci yakıt sistemidir.0 emisyona sahiptir.doğalgazın yüksek basınçlı komresörler "180-230bar" vasttasıyla sıkıştırlmasıyla elde edilir.
    dizel ve benzinli her araca uygulanabilir.havadan hafiftir.parlama ısısı benzinden daha fazladır.1lt dizel ile 1m3 cng ayı ısıl değere sahiptir.kısacası evlerde kullandığınız doğalgazdır.

evinize 2500€verip cng dolum istasyonu taktırabilirsiniz.aracınızı 3 saatte evinizde doldurabilirsiniz.
    aracın altına monte edien tüpler sağlam ve güvenilirdir.sanayide halen daha bu tüpler in büyükleri oksijen-argon-armix gibi gazları"160-180bar" depolamak için kullanılmaktadır.kaza esnasında en son zarar görecek olan da bu tüplerdir.basınç altında kalan çelikleri ezmek bükmek çok zordur..kafa kısımları da korumalı olduğu için benzinden cok daha güvenlidir.

devlet cng istastonlarını açılmasını engelliyor..önlerine 50 türlü engel koyuluyor.çünkü doğalgazda ötv yoktur.buda devletin işine gelmez..onun yerine size ötvli lpg tavsiye edecektir.

evde dolum için olan istasyonları bende araştırdım avrupa da yaygın olan bu sistemin türkiyede kurulması yasak. nedeni ise yukarıda belirttiğim gibi vergilendirme farkı. ancak yapabileceğiniz müstakil bir eviniz var ise
    , kaçak göçek yapabilirsiniz

• cng işinde son durum, benzinli araçlarda lpgye göre cok fark olmasada dizel kamyonlara da uygulanabilir olması asıl pazarın buradan geleceğini gösteriyor.
    istasyonlar da açılmaya başlamış. başka firma gören varsa istasyon olarak konuya eklesin.

http://www.naturelgaz.com/tr/istasyonlar.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi astalavista_b -- 18 Eylül 2013; 8:28:40 >
  • Arkadaşlar merhaba bende bu CNG olayı araştırıyorum. 2011 Model 3.16i var. Malum en az 11 Lt yakıyor. Son gelen LPG zammı ilede LPG nın 30 kr olması ile LPG ıyıce avantajını yitirdi. Bugün Kayserideki otobüslere CNG veren istasyona gittim halka satış yapıp yapmadıklarını sordum. Yaptıkları soylediler. Pompa fiyatı şu anda 2.54 TL/m3 müş. Araç olup olmadığını sordum 4 tane araç geliyormuş. 3000 motor eski bir mersedesin geldiğini soyledi Adam benzinde 1 TL/km, LPG de 60 Kr/Km yaktığını CNG de 25 Kr/Km yaktıgını soylemıs. 1 depo 65 TL ye dolup 300 Km yapıyormuş bunlar edindiğim bilgiler. Yanlız ben montajı parasını LPG ıle aynı bılıyordum fakat o adam 3000-3500 TL civarı bir rakam soyledi.
  • rise of fall R kullanıcısına yanıt
    Pompa fiyatı evde kullanılandan iki katından fazlaymış, ev için herşey dahil 1.1TL
  • Bugun baya bir bayi ile görüştüm tank ağırlığı yuzunden binek araçlar için uygun olmadıgını soylediler. Binek araca göre en kucuk tank 75 Kg imiş oda 15 m3 CNg alıyormus bununda menzılı cok kısaymıs. Ustelik bu tank bagajın yarısından fazlasını alıyor dedıler. Anlaşılan mevcut teknoloji ile binek araçlarda CNG işi biraz zor bize LPG yolu gözüktü tekrar
  • quote:

Orijinalden alıntı: rise of fall

Arkadaşlar merhaba bende bu CNG olayı araştırıyorum. 2011 Model 3.16i var. Malum en az 11 Lt yakıyor. Son gelen LPG zammı ilede LPG nın 30 kr olması ile LPG ıyıce avantajını yitirdi. Bugün Kayserideki otobüslere CNG veren istasyona gittim halka satış yapıp yapmadıklarını sordum. Yaptıkları soylediler. Pompa fiyatı şu anda 2.54 TL/m3 müş. Araç olup olmadığını sordum 4 tane araç geliyormuş. 3000 motor eski bir mersedesin geldiğini soyledi Adam benzinde 1 TL/km, LPG de 60 Kr/Km yaktığını CNG de 25 Kr/Km yaktıgını soylemıs. 1 depo 65 TL ye dolup 300 Km yapıyormuş bunlar edindiğim bilgiler. Yanlız ben montajı parasını LPG ıle aynı bılıyordum fakat o adam 3000-3500 TL civarı bir rakam soyledi.

Pompa fiyatı 2,54TL/m3 doğru mudur? Zira bu sıkıştırılmış gaz yine bildiğimiz ev m3 ile mi satılıyor. Yani demek istediğim evdekinden daha basınçlı ise daha avatajlı olabilir 1 litre LPG 26MJ gibi bişey. 1m3 doğalgaz ise 39MJ. arada arada %50 fark var bu demektir ki minumum %50 daha karlı tabi sıkıştırma oranı yüksekse daha da karlı olur.

• ulan yeni lpg taktırdık :)
  • bu başlığada büyük bir heycanla baktık lakin yine devletin işgüzarlığına takıldık. milleti bezdirdiler sonunda %100 suyla çalışan arabayı icat ettirecekler ellerinde ne ötv kalacak ne başka 10türlü vergi. öyle alık alık bakacaklar biz tekerlekli suluk arabalarımızla volta atarken arkamızdan:)
  • quote:

Orijinalden alıntı: relic07

bu başlığada büyük bir heycanla baktık lakin yine devletin işgüzarlığına takıldık. milleti bezdirdiler sonunda %100 suyla çalışan arabayı icat ettirecekler ellerinde ne ötv kalacak ne başka 10türlü vergi. öyle alık alık bakacaklar biz tekerlekli suluk arabalarımızla volta atarken arkamızdan:)

O zaman da mtv ye veya kite koyarlar pesinen vergi. Bu ulkede vergi odemeden vatandasa bisy yaptiramazlar

• quote:

Orijinalden alıntı: Kaygerya

quote:

Orijinalden alıntı: relic07

bu başlığada büyük bir heycanla baktık lakin yine devletin işgüzarlığına takıldık. milleti bezdirdiler sonunda %100 suyla çalışan arabayı icat ettirecekler ellerinde ne ötv kalacak ne başka 10türlü vergi. öyle alık alık bakacaklar biz tekerlekli suluk arabalarımızla volta atarken arkamızdan:)

O zaman da mtv ye veya kite koyarlar pesinen vergi. Bu ulkede vergi odemeden vatandasa bisy yaptiramazlar

ya da suyun litresi olur 5tl:) aman kimse yapmasın baride suyumuzdan bari olmayalım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kaptân-ı Cihan

quote:

Orijinalden alıntı: SeKSandDoRT

quote:

Orijinalden alıntı: Tasfiye

quote:

Orijinalden alıntı: SeKSandDoRT

quote:

Orijinalden alıntı: Tasfiye

Arkadaşlar hepinizin bildiği gibi akaryakıt fiyatları sol şeritten kapattı gidiyor. yani yakıt akmaz oldu, bende aracıma doğalgaz (CNG) dönüşümü yaptırmaya karar verdim.

Ankara gülverende PO da dönüşüm yapıyorlar ve dolumuda var. ancak hala bazı endişelerim yok değil.

Gerçi onlarla konuştum bana güvence verdiler 2 yıl garanti var dediler aracada uygun olduğunu söylediler ( 2004 peugeot 307 xt)

85 metreküplük tüp takılacak yaklaşık 30 TL ye doluyor ve 300 km yol yapıyor. LPG ile kıyaslandığında gerçekten büyük fark var yarıdan fazla. dönüşüm fiyatı 2500 TL

bilgisi olanlar yada kullananlar varmı CNG aracın çekişini nasıl etkiler ? ileride sorun yaparmı ? araç bu yakıtı kabul edermi ?

şu endişeleri giderirsem direkt olarak gidip yaptırıcam dönüşümü.

kitin markasi nedir?

bilgileri telefondan aldım, iş yerinde olduğum içinde gidemedim. akşam iş çıkışında gidip her şeyini soracağım. telefonda aldığım sadece ne kadar yakıt alıyor ne kadar yol gidiyor ve buna benzer tabu bilgiler.

detaylı bilgi aldıktan sonra buradan yazarım

tmm hocam ayrintili cevablarini bekliyorum, lpg ninde boku cikti artik, devir cng devri

hocam birde pompadan cng nin satisina bakar misin, kactan satiyorlar, ve kg mi litremi m3 uzerinden mi hesapliyorlar, eve giren dogalgaz 0.9 tl civari, orasi 85 m3 30 a doluyor diyorsa pompada cok ucuz demektir ...

sitede cng pompa fiyatı yazmıyor onuda sorup net bilgi verebilirim.
    artık psikopata bağladım aracın arkasına römork bağlayıp 8-10 tane tank bağlatmayı dusunuyorum
    hatta dorse bile bağlatabilirim bunaldım artık LPG den benzinle yarısıyor mundar yakıt !

Arkadaşım dorseye karar verirsen benimle iletişime geçebilirsin. Sana uygun fiyattan bir tane 2 dingil üretirim....:D

• ben ank da dönüşüm yapan yer bulamadığım için bolu daki naturelgaz bayisi ile görüştüm.
    cng dönüşümü yaptıklarını ve gayet başarılı olduklarını söyledi.
    genel olarak olumlu/olumsuz taraflarını sıralarsak

---
    dolum tesisleri yaygın değil
    düşük menzil
    tank ağırlığının fazla olması

+++
    lpg oranla yüzde 20-30 daha avantajlı (1.6 motor bir araç km de 12-17krş civarı yakıt tüketir diyo, 37 tl 300km)
    hem motor hem çevre için daha temiz bir yakıt

ben yine de dönüşümü yaptırmayı planlıyorum. tecrübelerimi burdan sizlere aktaracağım.
  • mnedim1 M kullanıcısına yanıt
    NATUREGAZ'a izmirdeki tesinine fiyat sordum 2.64 tl/m3 dediler tabi ki bu fiyat evlere verilen doğalgaz m3 fiyatından pahalıdır ancak 200/250 bar arası
    doğalgazı sıkıştırılması ciddi bir elektirik tüketimi getiriyor.
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.