Şimdi Ara

Cmd ekranından ping testi - tracert testi - tracert testi nedir? Türk Telekom looking glass

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
12
Cevap
2
Favori
853
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 2 yıl
  • Cevaplayan Üyeler 7
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 6
  • Ortalama Mesaj Aralığı 43 gün 15 saat
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 1
  • Favoriye Eklediklerim 2
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • XpressMusic34 (6 mesaj) miskindvd (1 mesaj) Ö1f1 (1 mesaj) Der Meister. (1 mesaj) cormen (1 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (12 mesaj)
  • @
1 oy
Öne Çıkar
Giriş

Bu konuda forumumuzda bir kafa karışıklığı olduğunu gözlemledim. Bu yüzden bir konu açmak istedim.

Windows için;

Adım 1: Windows başlat ekranını açıyoruz. Arama çubuğuna "çalıştır" yazıyoruz. Akabinde bu kısma "cmd" yazıyoruz.

Cmd ekranından ping testi - tracert testi - tracert testi nedir? Türk Telekom looking glass

Adım 2: Açılan ekrandaki satır kısmına "tracert" yazıp bir boşluk bırakarak ping sorgulamak isteğimiz adresi yazıyoruz ve enter tuşuna basıyoruz.

Adım adım test etmeye başlayacaktır.

Adım 3:

Görüldüğü gibi test tamamlandı ve google dns adresine 14ms ile ulaştığımı bildirdi.

Alternatif;

"tracert" yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra web sayfasının adını da yazabiliriz.

Tracert testi konusunda işletmecilerin sayfalarını dolaştım ama @TurkNetDestek dışındaki işletmeciler web sayfasında bu test hakkında bilgiye yer vermemiş.

Bilgi : https://turk.net/destek/sozluk/internet/tracert-nedir.html

Gelelim bir başka seçeneğe. Türk Telekom looking glass sayfası ile de ping değerlerini ve tracert adımlarını öğrenmek mümkün.

http://lg.turktelekom.com.tr/lg/index.php

Adım 1:

Adım 2: Alt satırda ping değerleri ve tracert adımları görünmeye başlayacaktır. Tracert seçeneği yerine Ping seçeneğini de seçebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XpressMusic34 -- 11 Ocak 2021; 18:17:58 >

|
    |

• @The Hollow hocam senin internet ile Türk Telekom looking glass sayfasından ping testi yapar mısın bakalım sonuç ne çıkacak? Cmd ekranından ping testi - tracert testi - tracert testi nedir? Türk Telekom looking glass Yukarıdaki mesajımda linkini ekledim.

• XpressMusic34 kullanıcısına yanıt

Bu arada belirtmiş olalım, Türk Telekom'un LG sayfası genel olarak min. ulaştığı süreyi göstermiyor. Sadece Acıbadem santralini yansıtıyor.

• Çok teşekkür ederim hocam.
  • tracert windows sistemler için geçerlidir linux sistemlerde traceroute komutu kullanmak gerekir ayrıca modem shell ekranına erişiminiz varsa traceroute komutuyla en doğru sonucu oradan alırsınız.
  • LG, işletmeci üzerinden kendi ağınıza olan latency ve routing'i kontrol etmek içindir.

• Djdy D kullanıcısına yanıt

Ya da Keenetic marka modeminiz varsa modem arayüzü üzerinden ping trace hız testi gibi şeyleri çok kolay yapabilirsiniz :D

• Djdy D kullanıcısına yanıt
    Bilgi için teşekkürler.
  • Acubadem'den Acıbadem'eCmd ekranından ping testi - tracert testi - tracert testi nedir? Türk Telekom looking glass 

Cloudflare İstanbul

Google Sofya

Ote'nin Telia bağlantıların artık hangisiyse :)

Telekom Ulus DC

• cormen kullanıcısına yanıt
    Evet, meraklısı için istatistiksel bilgi verdiği için ekledim hocam. Bilgi için teşekkürler.
  • Ö1f1 kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkürler hocam katkınız için.
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.