Şimdi Ara

Canon kit lens yerine Sigma 17-70 almak iyi fikir mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
88
Cevap
3
Favori
18.237
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba, Canon kit lensimin (18-55 / 3.5-5.6) yerine Sigma 17-70 almak istiyorum, OSli olanını bulamadım ama OSsiz olanını bir yerde gayet uygun fiyata buldum. Sizce bu lensin kalitesi nasıl? Yani kit lens ile arasında çok fark var mı? Keskinliği nasıl mesela? (Kit lensim IS bulunan modeldendir.)

• 17-70 güzel bir lens tir ama sizi süper bi fotoğrafçı yapmaz. Tamron 17-50 ya da sigma 17-70 gibi lenslerle çektiğiniz fotoğrafları elinizdeki kitlens ile de çekebilirsiniz. Ya da şöyle söyleyeyim, 17-70 ile çekeceğiniz fotonun kalitesine 100 dersek elinizdeki kit lens ile çekeceğiniz fotonun kalitesi 90 diyebiliriz. Birisi 50 diğeri 100 değil yani. Sonuçta çok ta prof değilseniz takılmayın şu ekipman detaylarına.
  • Bence fotoğrafçılıkta keskinlik herşey değildir eğer kit lensin keskinliği sizi tatmin etmiyorsa.Ben olsam 18-55 yanına canon 50 f1.8 alırım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kit lens ile 17-70 arasında bence uçurum var...
    Kendim kullandığım için söylüyorum neredeyse 1-2 cm den netleme imkanı sunuyor ve gerçekten kendinden beklenmeyen makro fotograflar çekmenize olanak sağlıyor ayrıca 2.8 diyaframda çok işe yarıyor geniş açılar için ve makrolar için bunun haricinde keskinlik ve renk sapması az olduğu için bence iyi tercih olur...
    Ama kullanım amacınızı bi gözden geçirirseniz daha iyi seçim yaparsınız.
  • @bravaman Peki sizce hangi lensi alayım? Yani kit lens 50 ise 100 olan herhangi bir lens öneriniz var mı? Birisi Canon 17-85 tavsiye etti o nasıl sizce?
    @Sh@rKs-PoWeR canon 50 f1.8 var bende, gerçekten çok güzel bir lens, çekitği fotoğraflardan çok memnunum, ama bir de zoom aralğı olan lens arıyordum.
    qburak03 beni de cezbeden makro özelliğinin olması zaten, tabii makro için özel üretilen prime nitelikte lensler kadar iyi olmayabilir makrosu ama başlangıç seviyesinde bir makro deneyimi yaşamak isterdim
  • quote:

Orijinalden alıntı: tenitra

@bravaman Peki sizce hangi lensi alayım? Yani kit lens 50 ise 100 olan herhangi bir lens öneriniz var mı? Birisi Canon 17-85 tavsiye etti o nasıl sizce?
    @Sh@rKs-PoWeR canon 50 f1.8 var bende, gerçekten çok güzel bir lens, çekitği fotoğraflardan çok memnunum, ama bir de zoom aralğı olan lens arıyordum.
    qburak03 beni de cezbeden makro özelliğinin olması zaten, tabii makro için özel üretilen prime nitelikte lensler kadar iyi olmayabilir makrosu ama başlangıç seviyesinde bir makro deneyimi yaşamak isterdim

Amacınız azda olsa macro çekmekse güzel lenstir.Ben sadece 18-55 varken gereksiz olduğunu düşünüyorum.Ancak macro yanı için satın alınabilinir.

• 17-70 ile kit lensten daha iyi sonuçlar alacağınız kesin, hem portre hem de yakım çekimlerinde başarılı bir lens almış olursunuz.
  • Kendim icin soyluyorum sabit odakli lens kullanmak buyuk avantaj. Bende sizin gibi kit lens yerine daha iyi birsey alayim dedim ve Sigma 17-70 almistim macrolu falan guzel diye, biraz tecrube ettikten sonra Tamron 17-50 ile degistirdim. Tamron'la 2 senelik mutlu birlikteligimizi -daha yeni sayilir- 24-70 f 2.8 L ye gecerek sonlandirdim. Sunu soyleyebilirm keskinlik acisindan 24-70 ile Tamron( VC siz modeli ) arasinda cok fark yok koseleri hesaba katmazsak.
  • 17-70 genis kullanım amaclı ve basarılı bir objektiftir. Tak gez turunden objektiftir. KIT ten daha fazla imkanlar sunacaktır.

Nedir bunlar:

En genis acıda f:2.8 daha fazla ısık demektir.
    En tele acıda f:4 KIT e gore 2 kat fazla ısık alıyor demektir
    1:2 buyutme oranıyla KIT ten daha basarılı macro cekimleri demektir
    Orta tele acıyla portrede calısılabilir
    17mm le 1 mm de olsa genis acıda avantajdır

Fiyat/performans tak gez turunden calısmalar icin cok basarılı.
    Tabi genis acı tamron 17-50 f:2.8 gibi sonuclar alınmaz tabi ama amacı farklı.
  • Kesinlikle doğru bir iş yapmış olursunuz. Diyafram değeriyle ve keskinliğiyle karşılaştırılmaz bile.
  • Bence almayın, zaten elinizde 50mm varmış. Bir arkadaşımız kit lens ile arasında uçurum var demiş. Kendince haklı olabilir ama bence uçurum yok, sadece birazdaha iyi diyelim. Ne makrosu tam makro, ne de tele si kit ten çok farklı. Ama para sizin, imkanlarınız geniş ise alınız. Kit lensin neredeyse 2 misli hacim ve ağırlık ta yanında hediyesi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bravaman

Bence almayın, zaten elinizde 50mm varmış. Bir arkadaşımız kit lens ile arasında uçurum var demiş. Kendince haklı olabilir ama bence uçurum yok, sadece birazdaha iyi diyelim. Ne makrosu tam makro, ne de tele si kit ten çok farklı. Ama para sizin, imkanlarınız geniş ise alınız. Kit lensin neredeyse 2 misli hacim ve ağırlık ta yanında hediyesi.

+1

2 cm'den makro cekerken aydinlatmayi nasil yapacaksin? Lens cektigin objeyi golgeleyecek.
    Onun yerine sigma 50mm f2.8 makro veya Canon 50mm f2.5 makro veya 50mm f1.8'in onune orta kalite bir makro buyutme filtresi al.
    "Objektiflerin onune takilan makro lensleri makro lensin yerini tutmaz" lafi dogru ama zaten Sigma da gercek makro lensi degil
    Kit lensten memnun degilsen alacagin lens 17-50 f2.8 (Sigma veya Tamron), Canon 15-85mm veya Canon 18-135mm (tak-gez amacli) olmali.

• Hemen hemen aynı fiyata yine canon'un 17-85mm lensini tercih edebilirsin. Diyafram aralığı çok yüksek değil ancak IS'i çok iyi bir lens. Bak aşağıda bazı fotoğraflar paylaşıyorum 17-85mm ile çekilen.
    17mm (27mm ile eşdeğer)
    85mm (136mm ile eşdeğer)

• Epey para vererek sıfır sigma 17-70 almıştım. Sonra yarı fiyatına satıp kit lens aldım.

Kit lense göre artıları var ama aradaki fiyat farkına değmeyecek artılar bunlar. Kit lensiniz varsa almanıza gerek yok.
  • Kit lensden sonra bu lensi aldığınızda "oh be iyiki almışım " diyeceksiniz. Zamanla bu da kesmemeye başlayacak. Ben elimdeki 17-70 i satmak için 3 kez ilan açıp 3 kez vazgeçtim. Olsa da olmuyor, olmasa da...Benim 18-135 kit ten çok daha keskin bir lens bu..O yönden baktığımda hiç pişmaz olmadım AMA 18-55 nasıl bir lens bilemem. Piyasada 850 tl gibi fiyatlara ikinci el OS li olanı var, almışken OS olsun derim ben...

18-55 den sonra acayip bir değişiklik olmaz ama pişman da olmazsınız...
  • Çok farklı cevaplar gelince kafam karıştı:D ben zaten 17-70 sigma ve 17-85 canon arasında kararsız kalmıştım, 17-85 canon'a iyi diyen de var kötü de.
    Bir de nette 17-70'i araştırdığımda baktım konu sık sık tamron 17-50'ye geliyor, burada da konu tamron lense gelmiş:) tamron da keskinliğiyle çok beğeniliyor ama aralık bana az geldi diye pek düşünmedim, bir de her zaman 2,8 olması büyük avantaj da ben de 50 mm için 1,8 diyafram veren objektif zaten var, o yüzden tamron'a herhalde ihtiyacım yoktur diye düşünmüştüm. Ama galiba keskinlik açısından sigma'dan daha çok beğeniliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tenitra -- 27 Ocak 2012; 15:44:42 >
  • quote:

Çok farklı cevaplar gelince kafam karıştı:D ben zaten 17-70 sigma ve 17-85 canon arasında kararsız kalmıştım, 17-85 canon'a iyi diyen de var kötü de.
    Bir de nette 17-70'i araştırdığımda baktım konu sık sık tamron 17-50'ye geliyor, burada da konu tamron lense gelmiş:) tamron da keskinliğiyle çok beğeniliyor ama aralık bana az geldi diye pek düşünmedim, bir de her zaman 2,8 olması büyük avantaj da ben de 50 mm için 1,8 diyafram veren objektif zaten var, o yüzden tamron'a herhalde ihtiyacım yoktur diye düşünmüştüm. Ama galiba keskinlik açısından sigma'dan daha çok beğeniliyor.

Aslına bakarsan mtf tablolarına göre sigma çok daha keskin.Ancak sigma 70mm de biraz kaybediyor

http://www.photozone.de/Reviews/289-tamron-af-17-50mm-f28-sp-xr-di-ii-ld-aspherical-if-canon-test-report--review?start=1
    http://www.photozone.de/canon-eos/517-sigma1770f284osapsc?start=1

• quote:

Çok farklı cevaplar gelince kafam karıştı:D ben zaten 17-70 sigma ve 17-85 canon arasında kararsız kalmıştım, 17-85 canon'a iyi diyen de var kötü de.

Olaya sadece keskinlik olarak bakmamak lazim. Sigma 17-70 gercekten iyi bir lens, ama kit lensin uzerine coook sey koymayacak. "Para cok" dersen sorun yok ama kit lensin uzerine cok fazla "deger" katmis olmayacaksin. Tamron'da sabit f2.8 oldugu icin daha fazla "deger" satin almis olursun. Yoksa dedigim gibi, Sigma'yi kullananlar begeniyorlar.

• quote:

Merhaba, Canon kit lensimin (18-55 / 3.5-5.6) yerine Sigma 17-70 almak istiyorum, OSli olanını bulamadım ama OSsiz olanını bir yerde gayet uygun fiyata buldum. Sizce bu lensin kalitesi nasıl? Yani kit lens ile arasında çok fark var mı? Keskinliği nasıl mesela? (Kit lensim IS bulunan modeldendir.)

Kardeşim burada hala fotoğrafı çekenin makine olduğunu sanan 1990 larda yaşayan insanlar var. Şu bir gerçek ki, 18-55 le kötü fotoğraf çekilmez diye bir şey yok. Ama gidip 5,000 TL lik bir lensin olursa mükemmel bir fotoğrafçı olursun diye birşey de yok.

17-70 ile kit lensin arasında inanılmaz bir fark var. Herşeyden önce netleme süresi inanılmaz yavaş kit lenslerin. Gölgeliklere bıraktığı yeşil ve kırmızı lens hatalarından bahsetmeye gerek yok. 17-70 kesinlikle daha iyi bir lens. OS olsa tabi ki daha iyi ancak, bana çok büyük bir kayıp gibi gelmiyor. Yerinizde olsam alırdım. Kolay gelsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: umittsahin

quote:

Merhaba, Canon kit lensimin (18-55 / 3.5-5.6) yerine Sigma 17-70 almak istiyorum, OSli olanını bulamadım ama OSsiz olanını bir yerde gayet uygun fiyata buldum. Sizce bu lensin kalitesi nasıl? Yani kit lens ile arasında çok fark var mı? Keskinliği nasıl mesela? (Kit lensim IS bulunan modeldendir.)

Kardeşim burada hala fotoğrafı çekenin makine olduğunu sanan 1990 larda yaşayan insanlar var. Şu bir gerçek ki, 18-55 le kötü fotoğraf çekilmez diye bir şey yok. Ama gidip 5,000 TL lik bir lensin olursa mükemmel bir fotoğrafçı olursun diye birşey de yok.

17-70 ile kit lensin arasında inanılmaz bir fark var. Herşeyden önce netleme süresi inanılmaz yavaş kit lenslerin. Gölgeliklere bıraktığı yeşil ve kırmızı lens hatalarından bahsetmeye gerek yok. 17-70 kesinlikle daha iyi bir lens. OS olsa tabi ki daha iyi ancak, bana çok büyük bir kayıp gibi gelmiyor. Yerinizde olsam alırdım. Kolay gelsin.

Buraya birçok kişi mesaj attı.Bir şey yazarken ortaya atmadan konuşun ..

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.