Şimdi Ara

Canon kit lens yerine Sigma 17-70 almak iyi fikir mi? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
87
Cevap
3
Favori
18.238
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Sh@rKs-PoWeR

quote:

Orijinalden alıntı: umittsahin

quote:

Orijinalden alıntı: tenitra

Merhaba, Canon kit lensimin (18-55 / 3.5-5.6) yerine Sigma 17-70 almak istiyorum, OSli olanını bulamadım ama OSsiz olanını bir yerde gayet uygun fiyata buldum. Sizce bu lensin kalitesi nasıl? Yani kit lens ile arasında çok fark var mı? Keskinliği nasıl mesela? (Kit lensim IS bulunan modeldendir.)

Kardeşim burada hala fotoğrafı çekenin makine olduğunu sanan 1990 larda yaşayan insanlar var. Şu bir gerçek ki, 18-55 le kötü fotoğraf çekilmez diye bir şey yok. Ama gidip 5,000 TL lik bir lensin olursa mükemmel bir fotoğrafçı olursun diye birşey de yok.

17-70 ile kit lensin arasında inanılmaz bir fark var. Herşeyden önce netleme süresi inanılmaz yavaş kit lenslerin. Gölgeliklere bıraktığı yeşil ve kırmızı lens hatalarından bahsetmeye gerek yok. 17-70 kesinlikle daha iyi bir lens. OS olsa tabi ki daha iyi ancak, bana çok büyük bir kayıp gibi gelmiyor. Yerinizde olsam alırdım. Kolay gelsin.

Buraya birçok kişi mesaj attı.Bir şey yazarken ortaya atmadan konuşun ..

Siz her ortaya atılanı üzerinize alınmadan konuşursanız kafanız daha rahat olur. Mesajlarınızda, Fotoğrafçılık-Lens ilişkisini kurmadıysanız gayet ki size değildir bu söz.

• Akşam akşam nereden çıktınız bilimiyorum ancak gelip forumun huzurunu bozmayın.Burada kimse artniyet ile birşey yazmıyor.Herkes arkadaşa yardımcı olmaya çalışıyor.Gelip sizin yazdığınız yorum ile bizlerin yazdığı arasında fark yok.Ne yapmaya çalışıyorsunuz.Post kasmak yada forumda ünlü olmakmı amacınız ??
  • quote:

Akşam akşam nereden çıktınız bilimiyorum ancak gelip forumun huzurunu bozmayın.Burada kimse artniyet ile birşey yazmıyor.Herkes arkadaşa yardımcı olmaya çalışıyor.Gelip sizin yazdığınız yorum ile bizlerin yazdığı arasında fark yok.Ne yapmaya çalışıyorsunuz.Post kasmak yada forumda ünlü olmakmı amacınız ??

Ben inanın huzur bozmaya çalışmıyorum. Post kasmak gibi bir amacım hiç olmadı. Burada yeni başlayan herkese yönlendirmeler yapılıyor. Yanlışa yanlış dedim diye neden huzu bozan oluyorum. Burada yanlış varsa susayım mı? Lütfen abartmayın bu kadar.

İnsanlar bu hobiye (ya da buna ne gözle bakıyorlarsa artık) başlarken daha ilk günden fotoğrafın makine ile ya da lens ile alakalı olduğunu değil, işin sadece kendileinde bittiğini öğrenmeleri gerekiyor. Yanlış mı söylüyorum? 1-2 arkadaş yazmış bu lens ile iyi bir fotoğrafçı olunmaz diye. Yahu söyleyin ben şimdi buna yanlış diyerek huzur bozan mı oldum ? Fotoğrafçılık ile makineyi bağdaştıran insanlar burada yorumlar yazarken insanların bakış açılarını tamamen ters yönde etkiliyorlar.

Bu kadar infazcı olmayın ben yanlış gördüğüme yanlış dedim. Özür diliyorum huzurunuzu bozduğum için.

• Ozaman direk o kişi üstünden konuşun.Görüşünüze katılıyorda olsam aktarma biçiminiz yanlış

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Ozaman direk o kişi üstünden konuşun.Görüşünüze katılıyorda olsam aktarma biçiminiz yanlış

Güzel bir dille yaptığınız uyarınız için teşekkür ederim. Günün stresli geçişi ile bu bahsettiğim yorumları fazla sayıda okuyunca sanırım yanlış bir şekilde aktardım. Kusura bakmayın.
  • Cevap veren herkese çok teşekkür ederim. Ben Sigma 17-70 aldım. Tamron ikinci el biraz daha pahalı.
    Kit lensten şikayetçi olmamın nedeni, iç mekan çekimlerinde hayal kırıklığı yaratan sonuçlar vermesiydi. Özellikle aynı ayarlarla fotoğraf çeken arkadaşların objektiflerinin verdiği sonuçla kıyaslandığında. Mümkün olduğunca ellerimi titretmeden çekmiştim üstelik kit lens gibi hafif bir lens söz konusu. Aslında günlük güneşlik havalarda dışarıda mavi gökyüzü altında çektiğim fotoğraflarda kit lensin performansından şikayetçi değildim ama iç mekanlar sorundu. Size iki fotoğraf örneği gösteriyorum, iki ay önce Tülin Şahin'i ve Eda Taşpınar'ı hem ben kit lensle çektim hem de arkadaş Nikon makinesiyle çekti (modeli ve objektifini bilmiyorum)
     Canon kit lens yerine Sigma 17-70 almak iyi fikir mi?

Özellikle o zamandan beri kit lensi değiştirmeye karar vermiştim. Sigma 17-70 ve Tamron 17-50 arasında kararsız kaldım, belki yukarıda arkadaşın fotoğraflarındaki gibi bir sonucu Tamron 17-50 verecekti ama 50 mm de çok kısa. Eğer ona geçmek stersem önce tele objektif alayım ondan sonra geçerim, zaten fiyat farkı var. Öte yandan 17-70 Sigma ile özellikle sahilden vapurları filan çekerken 70 mm çok işime yarıyor. İç mekanlar için de 50mm 1,8 var zaten.

Bu objektiften memnunum. Kit lensten biraz daha iyi çekiyor. Ama aradaki farkı karşılar mı derseniz, ben 450 TL'ye ikinci el aldım, yani o kadar para farketti mi diye sorarsanız belki tam olarak değil, yani kit lensten daha iyi çekiyor, ama kit lensin yanında vay be bu da neymiş dedirtmiyor ama kesinlikle daha iyi çekiyor. Bir de iyi kopya kötü kopya meselesi var belki bana kit lensin çok da iyi bir versiyonu denk gelmemişti ne de olsa kit lensi de ikinci el aldım. (Makineyi de)

Size test olsun diye Sigma 17-70 fotoğraflarımı gönderiyorum, kompozisyon kuralları vb. gözetilmeden öylesine çektiğim bir vapur fotoğrafı. HDR değil, ben çekim modlarında kullanıcı tanımlı özel ayar yaparak çektim. Bu ayar gökyüzünde ışık patlamasına yol açıyor o yüzden genelde obje çekerken kullanıyorum aslında.

Gene aynı ayarla çektiğim güvercin fotoğrafları.

Bu da çektiğim bir saksıda çiçekler fotoğrafı, normal ayarla (portre modu) çektim üzerinde sadece PS ile curves ayarı yaptım pozlamayı biraz karanlık tutmuşum. Sol üstteki mavi plastik bidon gibi şey görüntüyü çok bozuyor ama ne yapalım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tenitra -- 30 Ocak 2012; 15:54:07 >

• Öncelikle hayırlı olsun. Bilmem farkında mısınız da sizin kit lensle çektiğiniz fotoğraflar Nikondan çok çok daha güzel. O Nikon fotoğrafları nedir öyle ? Sarı resmen.
  • sn tenitra

17-70 hayırlı olsun. 17-70 herseden biraz yapan tak gez tur objektif. Haliylede yaptıgı herseyde cok iyi degil ama KIT ten sadece keskinlik anlamında farklılıgı yok.

Diger artılarına bakın.

17-70 genis acıda 2.8 ısık alıyor KIT alıyormu hayır.
    17-70 macro olmasada yeterli bir buyutme oranına sahip KIT sahipmi hayır.
    17-70 1 mm avantaja sahip genis acıda onemli KIT 18mm den baslıyor
    17-70 70mm orta teleye sahip ve f:4.5 acılıyor KIT 55 de 5.6 acılabiliyor

17-70 size bunları kazandırıyor. Keskinlik farkı da var ama cok buyuk fark beklemeyin.

Ayrıca 2 objektifin farkını gormek icin aynı ortamda, aynı sabit ısıkta, aynı ayarlarla, aynı objey,i aynı kadrajla makinayı sabitleyerek cekin.
    Ancak bu sekilde hersey ortaya cıkar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 30 Ocak 2012; 22:21:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tenitra

Cevap veren herkese çok teşekkür ederim. Ben Sigma 17-70 aldım. Tamron ikinci el biraz daha pahalı.
    Kit lensten şikayetçi olmamın nedeni, iç mekan çekimlerinde hayal kırıklığı yaratan sonuçlar vermesiydi. Özellikle aynı ayarlarla fotoğraf çeken arkadaşların objektiflerinin verdiği sonuçla kıyaslandığında. Mümkün olduğunca ellerimi titretmeden çekmiştim üstelik kit lens gibi hafif bir lens söz konusu. Aslında günlük güneşlik havalarda dışarıda mavi gökyüzü altında çektiğim fotoğraflarda kit lensin performansından şikayetçi değildim ama iç mekanlar sorundu. Size iki fotoğraf örneği gösteriyorum, iki ay önce Tülin Şahin'i ve Eda Taşpınar'ı hem ben kit lensle çektim hem de arkadaş Nikon makinesiyle çekti (modeli ve objektifini bilmiyorum)

Iste heryerde anlatmaya calistigim mesele bu. Nikonlar varsayilan ayarlarda "asiri parlak, asiri doygun" cekiyor. Ondan sonra "vay efendim Nikon'un renkleri" O renkler ne oyle? Arka plandaki detaylar patlamis gitmis, suratlar bir acaip.
    Canon da tam tersi varsayilan ayarlarda kontrasti ve renk doygunlugu dusuk sonuc veriyor, ama gordugun gibi tum detaylar yerli yerinde.
    Nikon kotu mu cekiyor? Tabii ki degil. Sayisal makinelerde renk-kontrast ayarlari var, degistirip istedigin gibi cekim yaparsin. Zevke kalmis. Ben Nikon'da doygunlugu azaltip Canon'da arttiriyorum mesela
    Lensin hayirli olsun. OS'li model mi aldigin?

• Evet Nikon'daki renkler fazla parlak ve doğal değil bence de, ama keskinlik açısından demiştim. Yani kit lensimle özellikle iç mekan çekimlerinde ben eşyaları ve insanları Dolmabahçe Sarayı'nın önündeki askerler gibi hiç kımıldamadan çektiğim halde fluluk oluşuyordu oysa Nikon çok keskin. Yani benimkinin renkleriyle Nikon'un keskinliği birleşse işte mükemmel sonuç olurdu:) (Zaten fotoğraf kursunda hocamız da benimkinin renklerini daha fazla beğenmişti.) Neyse ki Sigma'da keskinlik sorunu epey azaldı. Yine de bu keskinlik konusunda aklım Tamron'da kalmadı değil, ama 70 mm avantajını tercih ettim. Önümdeki yol haritasına göre, önce 250-300mm'lere kadar çıkabilen objektif alacağım, ondan sonra istersem Sigma ile Tamron'u değiştiriririm.

Bu arada benimki OSsiz versiyon.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tenitra -- 30 Ocak 2012; 19:47:02 >
  • Kusura bakmayın ama ben soldaki fotoları beğendim ve birazcık fotoşopla sağdakinden daha kaliteli hale getirilebilir.
  • Her markanın jpg yorumu farklı. Goze hos gelmesi acısından gereginden fazla renk doygunlugu, kontrast, keskinlik ve nr islemleri uygulanır ama yukardaki ornekler gibi hicte dogal olmayan hatta rahatsız eden bir durum olusur. Ozellikle insan ten rengi onemlidir. Sagdaki karelerde bildigimiz sarılık hastalıgı basgostermis.
    Isık patlamıs, keskinlik abartılmıs, renk doygunlugu cosmus.

DSLR nin amacı yuksek kalitede dogru fotograf almaktır.
    Mumkun oldugunca dogal renk, dokuların ayrıntıların korundugu ve gercekmis gibi alınan karelerdir.
    O yuzden kaliteyi korumak adına raw buyuk onem kazanır. Jpg zaten kaybedilmis artık kurtarılması mudahalesi guc bir dosyadır. Sagdaki kareler resmen yanlıslarla dolu ziyan olmus fotograflar. D-SLR ye yakısmıyor bence.
  • Benim de benzer bir sorunum var. 4 senedir 400D ile 17-85 IS USM kullanıyordum ama lensim arızalandı ve tamir fiyatı 270TL. Sanırım tamir ettirmek yerine lensi değiştirmek daha iyi bir fikir. Şu aşamada uygun bir tak-gez lens arıyorum. Bir kaç lens arasında kaldım:

Sigma 17-70 (2.8 diyafram ve makro kalitesinden öne çıkıyor)
    Tamon 17-50 (İyi ama fiyatı cazip değil. Ayrıca elimde 50mm var. Çok fazla artısı olur mu?)
    Canon 15-85
    Canon 18-135
    Sizce hangisini almalıyım?
  • quote:

Orijinalden alıntı: cengizdehmen

Benim de benzer bir sorunum var. 4 senedir 400D ile 17-85 IS USM kullanıyordum ama lensim arızalandı ve tamir fiyatı 270TL. Sanırım tamir ettirmek yerine lensi değiştirmek daha iyi bir fikir. Şu aşamada uygun bir tak-gez lens arıyorum. Bir kaç lens arasında kaldım:

Tamon 17-50 (İyi ama fiyatı cazip değil. Ayrıca elimde 50mm var. Çok fazla artısı olur mu?)
    Canon 15-85
    Canon 18-135

Tamron'un fiyatı gayet uygun aslında.Size neden cazip gelmiyor ?
  • Düşük bütçede en iyi sonuç alabileceğiniz lens Tamron. Sigma için makro kalitesi demeyin bence, makro özelliği diyin. Çok da kaliteli makro çekimler yaptığı söylenemez. Seçenekleriniz genelde insanların 18-135lik kit lensinden kaçmakta kullandığı seçenekler bu yüzden 18-135'ten de uzak durmalısınız bence.

15-85 Canon ile 17-50 Tamron arasında seçim yapıp sizin için aralığı en uygun olanı almalısınız bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Eceliktenli

Düşük bütçede en iyi sonuç alabileceğiniz lens Tamron. Sigma için makro kalitesi demeyin bence, makro özelliği diyin. Çok da kaliteli makro çekimler yaptığı söylenemez. Seçenekleriniz genelde insanların 18-135lik kit lensinden kaçmakta kullandığı seçenekler bu yüzden 18-135'ten de uzak durmalısınız bence.

15-85 Canon ile 17-50 Tamron arasında seçim yapıp sizin için aralığı en uygun olanı almalısınız bence.

Hocam sigma'nın hakkını yemeyin.Gayette güzel 1:2 macro çekimler yapabiliniyor

http://www.flickriver.com/lenses/sigma/sigma1770mmf2.84.5dcmacro/

• Fiyatına göre yaptığı makro çekimler güzel ancak gerçek anlamda makro diyecek olursak yani örneğin bir 100mm Canon f2.8 lensle kıyaslarsak Sigma erir gider. Ha makro düşünülüyorsa arkadaş elindeki 50mm lensi 30 liralık bir adaptörle ters bağlayıp çok daha güzel sonuçlar alabilir diye düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Eceliktenli

Fiyatına göre yaptığı makro çekimler güzel ancak gerçek anlamda makro diyecek olursak yani örneğin bir 100mm Canon f2.8 lensle kıyaslarsak Sigma erir gider. Ha makro düşünülüyorsa arkadaş elindeki 50mm lensi 30 liralık bir adaptörle ters bağlayıp çok daha güzel sonuçlar alabilir diye düşünüyorum.

Elbette gerçek bir macro lens değil ancak kalite durumu gayet güzel
  • quote:

Orijinalden alıntı: cengizdehmen

Benim de benzer bir sorunum var. 4 senedir 400D ile 17-85 IS USM kullanıyordum ama lensim arızalandı ve tamir fiyatı 270TL. Sanırım tamir ettirmek yerine lensi değiştirmek daha iyi bir fikir. Şu aşamada uygun bir tak-gez lens arıyorum. Bir kaç lens arasında kaldım:

Canon 15-85
    Canon 18-135

Tamron 17-50 L serisi kaliteyi o fiyata sunuyor aslında fiyatı uygun. Fiyat/performans acısından basarılı oldugu icin bu kadar ün yaptı.
    Bu aralıkta L serisi fiyatlara bakın anlarsınız durumu.

17-50 tak gez turu objektif degil. O kalitede tak gez Tamron 28-75 daha uygun olur.
    18-135mm gibi aralıgı fazla olan objektiflerin eksi yanlarıda fazladır uzak durmak lazım D-SLR nin ruhuna ters dusuyor. Anı fotografı icin belki dusunulebilir.

17-70 tak gez icin bir cok kosulu bir arada sunuyor. Sadece IS olmaması durumu var.

Burda sizin daha cok ne tarz calısmalar yaptıgınız ve kullanım tarzınız onemli. Mesela makinayı uzun enstanteneli calısmalarda titretmek dert oluyorsa IS olması sart olur.
    Sizin icin manzara ve ic mekan agırlık onemliyse 15mm buyuk avantaj olur. Ama orta telede cok calısmalar yapıyorsanız telesi fazla objektif onem kazanır vs vs.

• Aslında bu linkler de faydalı olabilir karar veremeyenlere, kullanıcıların ilgili objektiflerle çektikleri fotoğrafları koydukları forum başlıkları:

Sigma 17-70mm f/2.8-4.5 DC Macro

Sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro (OS versiyonu)

Tamron 17-50mm f/2.8

Tamron 17-50mm f/2.8 (VC versiyonu)

Canon EF-S 15-85mm f/3.5-5.6 IS USM

Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS

Tabii koyulan bazı fotoğrafta Photoshop var ama en azından bu objektiflerle neler yapılabilir fikir veriyor.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.