Şimdi Ara

Candaroğulları ile Karamanoğulları Beyliklerinin Bayrakları ve Davut Yıldızı ?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
65
Cevap
4
Favori
43.868
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Wikipedia'nın ingilizce sayfasında bu iki beyliğin bayrakları bu şekilde. Ayrıca Davut Yıldızı bloglarında da bu bayraklar geçiyor.

bu bayraklara Catalan Atlas'ı kaynak olarak gösteriliyor. Catalan Atlas (1375) ise katalan yahudisi haritacı Abraham Cresques'e ait.

http://en.wikipedia.org/wiki/Abraham_Cresques

Biraz araştırdım ama bize ait kaynaklarda bu beyliklerin bayraklarına ait doyurucu bir belgeye ve bilgiye ulaşamadım.

sizce nasıl? şaşırtıcı değil mi? Osmanlı bayrağının üç hilal olduğunu biliyoruz peki bu bayraklar gerçek mi?

Değil ise gerçek bayraklar nasıldı?

Karamanoğularının Bayrağı

http://en.wikipedia.org/wiki/Karamano%C4%9Flu

Photo is courtesy of Wikipedia(Flag of Karaman according to the Catalan Atlas, c. 1375.
    Karamanid Flag is very similar to the Israeli flag also in its color.
    Karaman is a province of central Turkey. It was the location of the Karamanid emirate, which came to an end in 1486 after 250 years.

Candarogullarinin Bayrağı

http://en.wikipedia.org/wiki/Candaro%C4%9Flu

Photo is courtesy of Wikipedia (Flag of Candaroğlu according to the Catalan Atlas c.1375)
    The Candar Flag has a red hexagram in its center.

Candar dynasty, also called Isfendiyar, had been a Turkmen dynasty (c. 1290–1461) that ruled in the Kastamonu-Sinop region of northern Anatolia (now in Turkey).
    The dynasty took its name from Semseddin Yaman Candar, who served in the army of the Seljuq sultan Mas'ud II (reigned 1283–98) and was awarded the Eflani region, west of Kastamonu, in return for his services.

bu türkçe sayfa

http://tr.wikipedia.org/wiki/Anadolu_Beylikleri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İlahi Morluk -- 30 Temmuz 2008; 10:26:30 >

• bu davut yıldızı blogunda Wikipedia kaynak gösterilerek aynı bayraklar gösteriliyor.

http://star-of-david.blogspot.com/2007_01_01_star-of-david_archive.html
  • bir kaç gündür bu konu hakkında meraklanıp internette biraz araştırma yaptım ve türkçü bir sitede Anadolu beyliklerine ait olduğu iddia edilen bayraklarla ilgili bir yazıya rastladım ve iyice şaşmış durumdayım...

çünkü burada da kaynak ispanyol papazı denen Abraham Cresques olmalı...

bu konu hakkında bilgisi olan birileri yok mu ?

31.08.2004

Azîzim Tuğrul Beğ,

1-Bayrak mes’elesi hakkındaki sorunuz bizim de sorumuzdur. Bu mes’ele yanlış hatırlamıyor isek, 1968 yılı sonlarında TeReTe tarafından bastırılan 1969 yılı takvimi ile gündeme geldi. Sizin bize sorduğunuz soru o târihlerde enine boyuna yazıldı, çizildi, soruldu, soruşturuldu. Ama bu sorgulamanın muhâtabı olan TeReTe’den hiçbir ses ve sedâ çıkmadı. Çok ulu yazar, çizer takımı sazan gibi işe sâhip çıktılar. İşin ciddî olamayacağını düşünenler ise TeReTe’den bir açıklama beklemeye başladılar. Açıklama bekleyenlerin bâzıları toprak oldular. Hâlen hayatta olan bâzıları ise hâlâ cevâbı intizâr etmektedirler!

Tarafınızdan konu hakkındaki menfî görüşümüzün kaynağı sorulmaktadır. En basit hukuk kâidesine göre “müddeî isbat ile mükelleftir.” Bu durumda bayrakların varlığını iddiâ eden TeReTe’dir ve müddeî durumundadır. Bu bakımdan bu bayrakların nereden ve nasıl bulunduğu sorusunun muhâtabı TeReTe olmalıdır.

Hâfızâmızda kalanlara göre 1939 yılında “Türklük” adlı bir dergi yayınlanmakta idi. Bu derginin sayılarından birinde Rahmetli Ismâil Hâmî Dânişment’in bir makâlesi çıkmıştı. Te’lîf mi, tercüme mi olduğunu hatırlayamadığımız bu yazı, 14üncü yüzyıla âit bir İspanyol vesîkasına göre Anadolu Türk Beylikleri’nin haç işâretli bayrakları ile ilgili idi.

Vesîkanın yazarı bir İspanyol papazıdır ve vesîka 1350 yılında yazılmıştır. Vesîkada Anadolu’ya Naturi denilmektedir. Ayrıca vesîkaya bâzı beyliklerin bayrakları da resmedilmiştir. Tartışmaya açık olmakla birlikte bu bayraklar;

1-Antalya (Satalia) Beyliği’ne,

2-Ermenîye-i Sugrâ (Kilikya) Beyliği’ne,

3-Alâîye (Candebor) Beyliği’ne,

4-Alaşehir (Fradelfia) Beyliği’ne,

5-Konya (Cunya) Beyliği’ne,

6-Sıvas havâlîsi ve Sıvas (Savasto, Savasco) Beyliği’ne,

7-Samsun (Semiso) Beyliği’ne,

8-Sinop (Castello) Beyliği’ne âittirler.

Yakın bir târihle ilgili ve vesîkaya kayıtlı olmasına rağmen, bu bilgiler ve resimler akılda tereddütler ve türlü sorular uyandırmaktadır. TeReTe de Türk hükümrânlıklarına âit olduğunu söylediği bu bayraklar için en azından bir vesîka veyâ kaynak göstermekle yükümlüdür.

http://www.tonyukuk.net/gelengiden/056-agustos-04.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İlahi Morluk -- 23 Nisan 2007; 0:08:24 >

• wikipedi ye güvenme ne mal olduğu ortaya çıktı
  • Ama adam oraya bayrak hakkında ihtilafa düşülebilir, fakat eskiden bu amblem sadece yahudilere mahsus değilmiş, müslümanlar onu Hz.Süleyman'ın mührü olarak kullanıyorlarmış demiş. Ben sanki bazı Selçuk eserlerinde bu amblemi motif şeklinde gördüğümü hatırlıyorum. Araştırmak lazım.

Diğer bayrakların ise uydurma olduğunu düşünüyorum. Zaten kendi tarihimizin bir numunesi için elin İspanyol'una kaldıysak, vah bize.
  • daha birkaç ay önce sinemalarda bir film oynadı.

Da Vinci şifresi diye.

filimi izleyenler bilir. bugün kullanılan simgelerin eskiden anlamları böyle değildi.

buda heykeklinin boynunda gamalı haç vardı. barış işareti isanın karşıtlarının kullandığı
    aşağılamak amacıyla ters çevrilmiş bir haç imiş meğer. ve daha bir çok örnek de verilmişti.

bu simgelerin bugünkü anlamlarına bakmayın. eskiden böyle değildi.

ben size bir şey söyleyeyim:
    islamın simgesi olan hilal aslında asurlulardan beri ortadoğuda kullanılmaktadır ve iranlılar-
    bizanslılar dahil bir çok toplum tarafından kullanılmıştır.

araplarda hilal simgesini düşman bizanstan alıp kullanmaya başlamış.

bu simgelerin şimdiki anlamlarına bakmayın. eskiden anlamları böyle değildi.
    ancak 19. ve 20 yüzyıllarda ulusal yada dini simgeler olarak belli gurupları gösterir oldular.

bu eski bayraklara gelince bu beyliklerde kullanılan birçok bayraktan birkaçı olabilir.

osmanlı devletine ait 80 kadar bayraktan oluşan bir liste görmüştüm eskiden.

ve en nihayet bu 1375 tarihli katalan atlasını hazırlayan kişinin bu konuyu iyi bilmediği
    uzak ve küçük ülkelerin bayraklarını tanımadığıda düşünülebilir.

özellikle üzerinde haç olan o bayraklar bu kentlerin daha eski dönemden bizans zamanından
    kalmış simgeleri de olabilir.

davudun kalkanı denen o 6 uçlu yıldız ise türklerin yada başka halkların binlerce yıllık
    motiflerinde de hep vardır. yalnız yahudilere özgü bir simge halinde kabul edilmesi ancak 19 yy
    sonları ile 20. yy da gerçekleşmiştir.

eskiden başka halklarda 6 uçlu yıldız ve haç simgeleri kullanırlardı. bu simgeler şimdiki
    anlamlarına ancak yakın tarihlerde kavuştular.

• Europa Universalis 3 oyununda da bu beyliklerin bayrakları yukarıda gösterildiği gibi verilmiş...
  • GökTürk Sikkelerinde Ay Yıldız

Orta Asya’da yapılan kazılarda GökTürkler’e ait sikkeler bulundu. Sikkelerdeki ay-yıldız motofi, Türkler’in ay yıldızı İslamiyetten önce de kullandığının en somut kanıtı olarak gösteriliyor.

Arkeologlar tarafından Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan’da yapılan kazılarda ortaya çıkarılan toplam 104 sikke, ilk olarak geçen yıl Kırgızistan’da yapılan uluslararası bir konferansta kamuoyuna duyuruldu.

Altıncı ve yedinci yüzyılda basıldığı tahmin edilen ay yıldız motifli sikkelerin, Türk tarihindeki en eski paralar olduğu bildirildi.

Sikkelerdeki ay yıldız motifleri ise, Türkler’in ay yıldızı İslamiyetten önce de kullandığının somut kanıtı olarak gösteriliyor.

9 Eylül Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yardımcı Doçent Doktor Yavuz Daloğlu şunları söyledi:
    “Bunlar Türk tarihi açısından ilk paralar ve bu paraların bizim tarihimiz açısından çok önemli bir özelliği olduğu gibi bizim uygarlık tarihimiz açısından çok önemli özellikleri var. Nedeni de Türkler’in gelişmiş bir uygarlıkları olduğunu, Türkler’in devletlerinin her türlü gereklerini yerine getiren unsurları içerdiğini görüyoruz.

kaynak:http://www.trt.net.tr/wwwtrt/hdevam.aspx?hid=117531&k=6

• Wikipedia da gösterilen bu bayraklar kendilerine tarih yazmak ve üzerinden rant sağlamak isteyenlerin kötü emllerinden başka birşey değildir.Amaçları ülkemiz topraklarında hak iddaa etmekten başka birşey değildir.
  • ben yukarda yazdım işte.
    daha yorum yürütecek bir şey yok.

benim açıklamamı okusanıza.
  • Her millet benzer semboller kullanmış olabilir ama bu sembol biz Türklere İslam dini ile geçmedi!!! 1500 yıldır hatta daha da eski bir sembol Türklerde....
  • nasıl ki gamalı haç nazilerin tekelinde değilse ve tarihte çok sık kullanışsa davut yıldızı da yahudilerin tekelinde değildir. zaten basit bir şekil. çok sık kullanılmış olabilir. iç içe geçmiş üçgen kullandık mı bilmiyorum ama iç içe geçmiş kare kullanıyorduk. o da benziyor zaten buna...
  • çok ilginç geldi ama inandırıcılıktan biraz uzak
  • AKP, yeni genel merkez binasında ilginç bir yıldız motifi kullandı. Binanın giriş kapısının üst tarafında 10 adet asimetrik olarak içiçe geçmiş iki karenin oluşturduğu 8 köşeli yıldız motifi yer aldı.

Sekiz köşeli yıldız motifinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’nın, Özbekistan gezisi sırasında Buhara şehrindeki eserlerde görüp beğenmesi üzerine genel merkez binasında kullanıldığı bildirildi. Selçuklu kültür ve sanatının temel figürlerinden biri olan sekiz köşeli yıldızın Ortadoğu’da bulunan eski medeniyetlerde ve İslam dünyasında yaygın olarak kullanıldığı, sayı biliminde 8’in cenneti anlatan bir sembol olduğu belirtiliyor.

Ayrıca dini kaynaklarda İslamiyet’in 8 esasa dayalı olduğu, bunlara “sekiz cennet kapısı” dendiği, sekiz köşeli yıldızın da sekiz cenneti simgelediği belirtiliyor. Sekiz ilke “Merhamet ve şefkat, sabretmek, doğruluk, sır tutmak, sadakat, fakirliğini ve acizliğini bilmek, cömertlik, Rabbine şükretmek” olarak sıralanırken Sekiz cennet de şöyle isimlendiriliyor:

1. Dâri-celal

2. Dâri-karar

3. Dâri-selam

4. Cennetül huld

5. Cennetül mevâ

6. Cennetül adn

7. Cennetül firdevs

8. Cennetü naim.
    VATAN

ilginç bir durum paylaşmak istedim.gerçi 6 köşeli yıldız değil ama ibraniyet çağrıştıran çok benzer bir figür. Selçuklu sanatında kullanıldığını haberde de görüyoruz.demek ki 6 veya 8 köşeli yıldız kültürümüzde bir şekilde var.

akp'nin açıklamasındaki sayı bilimi denen şeyin yahudi mistizmi kabala ve hurufilik kaynaklı olduğundan eminim. ayrıca islamiyetin 8 esasa dayalı olduğu düşüncesi fazlasıyla judaik duruyor ( 10 emir misali).

Recep Tayyip Erdoğanın beğenmesi üzerine parti binasına konulacak kadar sevilmiş bir şekil çok ilginç.
    Akpnin parti amblemindeki ampül simgesininde bir illuminati sembolü olduğu söylenir.

Türkiyede sabataizm ve kripto yahudileri ortaya çıkaran prof. dr. yalçın küçük'e göre biliyorsunuz tayyip erdoğan ile eşi ve dahi abdullah gül ile eşinin onomastik bilimince ibrani asıllı olduğunu iddia ediyor.bununla kalmayıp bütün kilit atamalarda akpnin ibrani asıllıları iş başına getirdiğini söylüyor.İslamın yahudileştirildiğinden şikayet ediyor.

yakın zamanda ergun poyraz'ın bir kitabı çıktı. şu anda okuyorum. Musa'nın Çocukları Tayyip ve Emine

bu kitapta da çok ilginç bilgiler var. bu topraklardaki gizli veya açık ibraniyet izlerini merak edenlere tavsiye ediyorum.

düzeltme : yazım hatası

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İlahi Morluk -- 9 Mayıs 2007; 11:37:34 >

• Bu topraklarda yahudiler binlerce yıl güven içinde yaşadılar,
    KUDÜSTE OLMAYAN GÜVEN, KÜÇÜK ASYA VE YUKARI MEZOPOTAMYADA VARDI.
    O yüzden gezgin hahamların gezi notlarında, kenan topraklarındaki yahudi nüfusu çok az iken
    Bağdatta Diyarbekirde Halep ve Urfada onbinlerce yahudi yaşardı.
    O nedenle Anadolu tarihini 100 yıldan ibaret sanmak yanlış olur.
    İsrailliler halen Güneydoğuya her yıl ufak turlarla gelip geziyorlar.
    Moşe DAYAN, nusaybinli bir yahudi idi.
    Nusaybin de Nuh'un oğlu-yahudilerin atası olduğuna inanılan bir yatır da var.
    Anadolu'da yahudi izleri yok edilemeyecek kadar derin ve kalındır...
  • o kitabı okumak lazım doğrudur... sağol.. bende gördüm o kitabı 2hafta oluyor sanırım. kitapevlerinde mevcut... 5.basım demiş zaten
  • up
  • siyonist karamanoğulları devleti çok ilginç ama zaten osmanlının sürekli arkasından vuran bir beylikten ne beklenebilirki
  • quote:

Orjinalden alıntı: PANZERGENERAL

siyonist karamanoğulları devleti çok ilginç ama zaten osmanlının sürekli arkasından vuran bir beylikten ne beklenebilirki

eee pes yani
  • quote:

Orjinalden alıntı: ares_turk

quote:

Orjinalden alıntı: PANZERGENERAL

siyonist karamanoğulları devleti çok ilginç ama zaten osmanlının sürekli arkasından vuran bir beylikten ne beklenebilirki

eee pes yani

değilmi ama osmanlıyı çökertmek için haçlılarla işbirliği yapan kim balkanları siz alın anadoluda bizin olsun diyen kim
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.