Şimdi Ara

Osmanlı ile Moğollar Nasıl karşılaşmadı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
2.111
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • benim anlamadığım bir konu var şimdi Moğollar osmanlı beyliğinin kuruluş sırasında anadoluda selçukluyu yıkmıştı ve bütün beylikleri kendine tabi tutmuştu kafamı karıştıran soru şu Tarihe belgelere araştırmalara baktığımız da osmanlı ve moğolların karşılaşması hakkında hiç bir bilgi yok kayıt yok yine anadoluda hüküm süren moğollar ile osmanlının karşılaşmaması imkansız gibi duruyor sanki osmanlı anadoluda kurulmamış gibi hiç bir kayıt yok bunun hakkında. siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında ?  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Koks34 -- 13 Eylül 2020; 17:24:16 > • Benim aklımda Osman Gazi, Orhan Gazi döneminde Moğollara(yani İlhanlılara yahut başka bir tabirle Tatarlara) haraçgüzar olunduğu kalmış. Fakat nereden okuduğumu hatırlayamıyorum. İnalcık'ın Fatih Sultan Mehemmed kitabında mı okudum diye bir çırpıda kontrol ettimse doğrulayamadım(gözümden kaçmış olabilr). Yine de, Hacivat Karagöz Niçin Öldürüldü diye bir filmde "Tatarlara" haraç veriliyordu. Kahretsin ki, bu film haricinde bir makale, kitap hatırlayamıyorum.
 • Memlükler İlhanlıları 4 defa yeniyor sanırım Suriyede ve Hatay önlerinde. Bu nedenle İlhanlılar zayıflamış ve Anadolu'nun batısına geçememiş olabilir. Fakat Timur 100 yıl sonra Moğolları aratmayacak tabii ki de.
 • Osman çöküntü halindeki Bizans hakimiyetinin dibinde faaliyet gösteren sıradan bir serhat beyiydi ve Bizans'a yönelik gaza (Müslüman Türkmen tarzında cihad) yapsa da zaten Moğollara tabi olmuştu. Beyliğinin diğer tabi beyliklerden bir farkı yoktu. Kimse Osman'ın Beyliği'nden bir dünya imparatorluğu çıkacağını henüz Osman Gazi hayatteyken düşünmezdi. Bu dediğin şuna benziyor, Cape Verde Adaları ile ABD neden savaşmadı? Cevap oldukça basit. Amerika'nın nazarında Cape Verde'nin herhangi bir belirgin özelliği veyahut niteliği yok. Kaynak ayırmaya değmez. Kaynak ayırsa, yani tenezzül edip üflese, Osman Bey uçar giderdi ama işte bundan Moğollar kayda değer herhangi bir şey elde etmezdi. Moğolların nazarında Anadolu'daki beylikler bölgeye serpilmiş yerel kabile liderlerinden ibaretti ve bunlar zaten hukuken Moğollara bağlıydı. Türkmen göç dalgası ve gazilerin seferleri altında ezilen Bizans'ın Türkmen beylere karşı Moğolları kışkırtması da pek işe yaramadı çünkü Moğollar Bizans'ı da fazla ciddiye almıyordu. Esasen Moğolların başta Memlükler olmak üzere farklı problemleri vardı. O dönemdeki Memlük ve Moğol (İlhan) rekabetini de ABD ve Rusya rekabeti gibi düşünebilirsiniz. Memlük Devleti ile Moğol İlhanlığı bölgenin iki süper gücüydüler.

  İlaveten Osman Bey ilhanın elçisi bir Moğol noyanına açıkça kafa tutsaydı bugün bir Osmanlı'dan söz ediyor olur muyduk? Bence olmazdık. Muhtemelen Osman'ın bütün sülalesi katledilirdi daha önce Moğollara kafa tutan yüzlerce mülk (devlet) sahibinin başına geldiği gibi. İran Moğolları dağılıp gittikten sonra da Moğol tehdidi tamamen bitmedi. İlhanlığın pratikte çöküşünü (1335) takip eden birkaç on yıl içinde Moğol geleneğini izleyen Timurlenk Osmanlı'yı hem de artık kocaman bir imparatorluk haline gelmiş Osmanlı'yı neredeyse yok olmanın eşiğine getirdi (1402 Ankara Savaşı). Yıldırım Beyazıd zamanında Osmanlı çoktan kurumsallaşmıştı eğer Türko Moğollara kafa tutulması Osmanlı'nın erken beylik zamanında yaşansaydı Osmanlı bir devlet olaraktan derinlemesine teşkilatlanamadan ortadan kalkardı.
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Nat Alianovna

  Osman çöküntü halindeki Bizans hakimiyetinin dibinde faaliyet gösteren sıradan bir serhat beyiydi ve Bizans'a yönelik gaza (Müslüman Türkmen tarzında cihad) yapsa da zaten Moğollara tabi olmuştu. Beyliğinin diğer tabi beyliklerden bir farkı yoktu. Kimse Osman'ın Beyliği'nden bir dünya imparatorluğu çıkacağını henüz Osman Gazi hayatteyken düşünmezdi. Bu dediğin şuna benziyor, Cape Verde Adaları ile ABD neden savaşmadı? Cevap oldukça basit. Amerika'nın nazarında Cape Verde'nin herhangi bir belirgin özelliği veyahut niteliği yok. Kaynak ayırmaya değmez. Kaynak ayırsa, yani tenezzül edip üflese, Osman Bey uçar giderdi ama işte bundan Moğollar kayda değer herhangi bir şey elde etmezdi. Moğolların nazarında Anadolu'daki beylikler bölgeye serpilmiş yerel kabile liderlerinden ibaretti ve bunlar zaten hukuken Moğollara bağlıydı. Türkmen göç dalgası ve gazilerin seferleri altında ezilen Bizans'ın Türkmen beylere karşı Moğolları kışkırtması da pek işe yaramadı çünkü Moğollar Bizans'ı da fazla ciddiye almıyordu. Esasen Moğolların başta Memlükler olmak üzere farklı problemleri vardı. O dönemdeki Memlük ve Moğol (İlhan) rekabetini de ABD ve Rusya rekabeti gibi düşünebilirsiniz. Memlük Devleti ile Moğol İlhanlığı bölgenin iki süper gücüydüler.

  İlaveten Osman Bey ilhanın elçisi bir Moğol noyanına açıkça kafa tutsaydı bugün bir Osmanlı'dan söz ediyor olur muyduk? Bence olmazdık. Muhtemelen Osman'ın bütün sülalesi katledilirdi daha önce Moğollara kafa tutan yüzlerce mülk (devlet) sahibinin başına geldiği gibi. İran Moğolları dağılıp gittikten sonra da Moğol tehdidi tamamen bitmedi. İlhanlığın pratikte çöküşünü (1335) takip eden birkaç on yıl içinde Moğol geleneğini izleyen Timurlenk Osmanlı'yı hem de artık kocaman bir imparatorluk haline gelmiş Osmanlı'yı neredeyse yok olmanın eşiğine getirdi (1402 Ankara Savaşı). Yıldırım Beyazıd zamanında Osmanlı çoktan kurumsallaşmıştı eğer Türko Moğollara kafa tutulması Osmanlı'nın erken beylik zamanında yaşansaydı Osmanlı bir devlet olaraktan derinlemesine teşkilatlanamadan ortadan kalkardı.
  güzel yazmışsınız hocam elinize sağlık. şu taraftan düşünürsek peki moğolların müslüman katliamlarını hepimiz biliyoruz bazı kayıtlarda da islama tabi olan beylik obalara baskınlarıda var ayrıca moğollar da şamanizm ve budizm çoğunluk olarak vardı bazı araştırmalara göre ise Osmanlının temelinde şamanizm gök tanrı inancı yattığı(Sonradan islama geçtiği) söylenir ki bunu destekleyen bir kanıt var ertuğrul gazi ve osman bey zamanında yaşamış osman beyin(Osmanlının) uç beyi olan isa sofi türbesinde islama ait hiç bir öğe bulunmadı duvarlar da şamanizm motifleri vardı osmanlının uç beyi isa sofinin türbesinde yani demem o ki moğollar osmanlı ile islama tabi olmadığı için uğraşmadığınıda düşünmüyor değilim nasıl ki moğollar sonradan islama tabi oldu ise(Mahmud gazan han) Osmanlı aileside şamanizm(Gök tanrı inancından) sonradan islama geçtiğini düşünüyorum bu yüzden moğollar ile karşılaşmamış da olabilir biraz saçma gelebilir ama mantıklı düşünürsek moğolların derdi islama tabi olanlar ileydi ki bir çok kayıt mevcut bu konu hakkında  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Koks34 -- 14 Eylül 2020; 11:19:51 >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Koks34

  güzel yazmışsınız hocam elinize sağlık. şu taraftan düşünürsek peki moğolların müslüman katliamlarını hepimiz biliyoruz bazı kayıtlarda da islama tabi olan beylik obalara baskınlarıda var ayrıca moğollar da şamanizm ve budizm çoğunluk olarak vardı bazı araştırmalara göre ise Osmanlının temelinde şamanizm gök tanrı inancı yattığı(Sonradan islama geçtiği) söylenir ki bunu destekleyen bir kanıt var ertuğrul gazi ve osman bey zamanında yaşamış osman beyin(Osmanlının) uç beyi olan isa sofi türbesinde islama ait hiç bir öğe bulunmadı duvarlar da şamanizm motifleri vardı osmanlının uç beyi isa sofinin türbesinde yani demem o ki moğollar osmanlı ile islama tabi olmadığı için uğraşmadığınıda düşünmüyor değilim nasıl ki moğollar sonradan islama tabi oldu ise(Mahmud gazan han) Osmanlı aileside şamanizm(Gök tanrı inancından) sonradan islama geçtiğini düşünüyorum bu yüzden moğollar ile karşılaşmamış da olabilir biraz saçma gelebilir ama mantıklı düşünürsek moğolların derdi islama tabi olanlar ileydi ki bir çok kayıt mevcut bu konu hakkında

  Alıntıları Göster
  Türkmenlerde şaman adetler ve motifler bulunması normal, günümüzde bile Alevilerde Ortaasya kültürüne dair unsurlar bulabiliyorsun. Osman'ın kendisinin "Müslüman" olduğunu düşünsemde, pekala belki uzak belki de yakın bir kuşak dahilinde bir noktada Osman'ın ataları şamandı. Moğollar cihangirlik politikalarında herhangi bir inanç ayrımı yapmazlardı hocam Osman eğer itaat göstermeseydi şaman veya Müslüman olup olmadığına bakmazlardı. Osman'ı ortadan kaldırırlardı. Moğollarda Hıristiyan din adamlarının belirli bir etkisi olduğu ve Moğolların Hıristiyanlara karşı bir tık daha merhametli olduğu doğru ancak Moğol mezalimini genel olarak araştırırsanız Müslümanlara dönük olmadığını, Moğol karakterinin bozkıra özgü iptidai ancak efektif acımasızlığıyla ilgili olduğunu görebilirsiniz. Moğollar genel olarak Müslümanlara yaptıkları zulümlerin aynısını diğer Mongoloidlere, Çinlilere, Ruslara, Kıpçaklara, Macarlara, Lehlere yani farklı farklı inançlara mensup sayısız halka da yaptılar. Burada "Moğollar" derken Cengiz Han'a ve Cengiz sülalesine sadık Mongoloidleri anlamamız gerekiyor. Cengiz "Okyanus" demekti ve Al-i Cengiz Moğol Türk inancında dünyayı yönetmeye yazgılıydı; bu sebeple Cengizid Moğollar yollarına çıkıp da onlara itaat etmeyen her şeyi yok etme veya zorla istediklerini yaptırtma haklarını kendilerinde görüyorlardı. Müslümanlar bu metafiziği bilmedikleri ve mezalimin boyutlarını bilmeden yerel bağlamlarında en kötüsüne hedef oldukları için Moğolların yalnızca kendileriyle bir derdi olduğu kanısına kapıldılar. Mesela Mengü Han'ın İlhan Hülâgü'ya mektubunu okursanız Bağdat Halifesi'ne teslim olursa bir şey yapmamasını, yok eğer büyüklenir teslim olmazsa itaat etmeyen diğer herkes gibi öldürülmesi gerektiğini yazdığını görebilirsiniz. Bu denklemde anahtar kelimeler boyun eğmek / isteneni yapmak ya da ölmek. Ortası yok. Moğol siyasasında Müslüman olup olmamanın zulümde rolü bulunmuyor. Aksi takdirde zaten Hülâgü'nün yanında Tusi gibi Müslüman alimler bulunmaz, Moğolların safında bazı Müslümanlar savaşmaz, Hülâgü'nün torunları İlhanlar Müslümanlığı benimsemezdi. Osman Bey'le Moğolların karşılaşmamasının tek sebebi Osman Bey'in Moğol üstünlüğünü kabul edip itaat etmiş olması. Karşılaşsalar zaten az çok bahsettiğim gibi, bu Cape Verde ile Birleşik Devletler arasında bir savaş gibi şey olur. Bir Moğol tümeninden sevk edilmiş bir birlik tarafından Osman Bey bozguna uğratılıp yakalanıp oracıkta (çünkü yaşadığı çağda Moğol perspektifinde gayet önemsiz birisi) katledilirdi. Tabii Osman'dan sonra Ortadoğu ve ön Ortaasya'daki Müslümanlaşan Cengizid Moğol-Türk kavimlerinde Osmanlı'ya karşı Osmanlı'nın üstlendiği Gazilik misyonundan ötürü sempati oluştuğunu söyleyebiliriz. Timurlenk Yıldırım Beyazıd'la yazışırken bu konudaki saygısını göstermiştir ama Beyazıd Moğol kudretine ve zihniyetine aynı saygıyı göstermekte başarısız olmuş, Cengizid Moğol Türk göçer anlayışında küstahlık edip Timurlenk'i üzerine çekmiştir. Osmanlı Ankara Savaşı'nda yenilip Fetret Devri denilen bir felaket ve karmaşa dönemine girmiştir.
  < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.