Şimdi Ara

BMW 1 SERİSİ F20 (1973. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
43.608
Cevap
311
Favori
2.867.905
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
15 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 19711972197319741975
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar selam, 2014 116i ile aranıza katılmış bulunmaktayım. Aracın son bakımı yaklaşık 2 sene kadar önce olmuş. 2 senede 5-6 bin km yapmış araba(Şuan 46 binde). Aracın bilgisayarında motor yağı falan hepsi OK görünüyor ama ben aracı bakıma sokacağım, motor yağı filtreler falan. Bugün bi özel servisi aradım fiyat sormak için, usta şasi numarasına göre bakıp fiyat vermem gerekiyor dedi. Bu araç için ortalama maliyet ne tutar ve nelerin değişmesi gerekiyor. Yakın zamanda bunun için servise giden var mı veya bu işleri bilen arkadaşlar bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Batukara -- 15 Haziran 2019; 14:7:18 >
  • Batukara kullanıcısına yanıt
    Parçalarınızı internetten tedarik edip sadece işçilik ucreti karşılığı bakımını yaptırabilirsiniz. çok ekonomik oluyor.. benzinli araçlarda her periyodik bakımda yağ,yağ fitresi ortalama her iki veya uç bakimda polen(klima) filtresi, her iki bakimda (ben her bakimda degiştiriyorum) hava filtresi, kulanima gore kmsi değişkenlik gösteren fren balata ve diskler ile , azami 40 bin km de buji degişiyor... Bunlardan başka bir de yakıt filtresi değişir Onu da ben Benzinli araçlarda kolay kolay değiştirmem. Benzinli araçların bakımı bundan ibarettir periyodik bakıma tabi olmayan hiçbir parça (v-
    kayışı gibi gözle görülebilen istisnai parçalar haric) arizalanmadikça kontrol edilmez değiştirilmez.( bu araçların periyodik bakım maliyeti bellidir şase numarasından sorgulamasina gerek yok; internetten bile araç kodunu belirttikten sonra çok kolaylıkla markasina gore parça maliyetine hesaplayabilirsiniz) işçilik ucreti i her yerde değişkenlik gösterir.idrive dan balata ve yağ degişimi icin kalan kmyi görebilirsiniz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Esatesat -- 16 Haziran 2019; 15:8:35 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Esatesat

Parçalarınızı internetten tedarik edip sadece işçilik ucreti karşılığı bakımını yaptırabilirsiniz. çok ekonomik oluyor.. benzinli araçlarda her periyodik bakımda yağ,yağ fitresi ortalama her iki veya uç bakimda polen(klima) filtresi, her iki bakimda (ben her bakimda degiştiriyorum) hava filtresi, kulanima gore kmsi değişkenlik gösteren fren balata ve diskler ile , azami 40 bin km de buji degişiyor... Bunlardan başka bir de yakıt filtresi değişir Onu da ben Benzinli araçlarda kolay kolay değiştirmem. Benzinli araçların bakımı bundan ibarettir periyodik bakıma tabi olmayan hiçbir parça (v-
    kayışı gibi gözle görülebilen istisnai parçalar haric) arizalanmadikça kontrol edilmez değiştirilmez.( bu araçların periyodik bakım maliyeti bellidir şase numarasından sorgulamasina gerek yok; internetten bile araç kodunu belirttikten sonra çok kolaylıkla markasina gore parça maliyetine hesaplayabilirsiniz) işçilik ucreti i her yerde değişkenlik gösterir.idrive dan balata ve yağ degişimi icin kalan kmyi görebilirsiniz..
    Aslında araç bilgisayarında yağ seviyesinde OK yazıyor ama ben genede değiştirmek istiyorum, yaklaşık 2 senedir değişmediği için. İnternetten kodu girip parça bakabileceğimiz bildiğiniz bi site var mıdır ?

• Batukara kullanıcısına yanıt
    F20 filtre balata buji vs aratırsanız bir cok site çıkıyor.filtrelerde mann hengst bujide ngk balatada texter, ate, zimmerman yağ olarak da luqui molyy tavsiye ederim( uretim yeri uzakdoğu olan markalardan kaçının) araştırma yaparken Belli bir zaman sonra zaten markaları ve hangi ülke menşeli olduklarını öğreniyorsunuz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Esatesat -- 16 Haziran 2019; 21:56:49 >
  • benim araba işi yalan oldu arakdaşlar 110 bine kadar 116d dizel otomatik arıyorum satmayı düşünenler varsa yazarsa sevinirim arkadaşlar.önden kazası olmasın masrafsız olması kafi.
  • LeonEyes L kullanıcısına yanıt
    Hayırlısı olsun herşey kısmet..

• Esatesat E kullanıcısına yanıt
    Eyvallah teşekküler, acaba diyorum 118 alsam yakıtı beni üzer mi sizce malum 110 civarı 2015 ve üsttü 116d bulmak çok zor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: LeonEyes

Eyvallah teşekküler, acaba diyorum 118 alsam yakıtı beni üzer mi sizce malum 110 civarı 2015 ve üsttü 116d bulmak çok zor
    Ne kadara razı oluyorsunuz?
  • Panthér kullanıcısına yanıt
    Km de 60-65 kuruş sıkıntı olmaz heralde şehiriçi

• quote:

Km de 60-65 kuruş sıkıntı olmaz heralde şehiriçi
    Ben Antalya'da 25km ort. hız ile 8lt yakıyorum, full klimaya geçince de max. 8.5lt oluyor. Genel de sakin ama gerektiğinde yapıştırıyorum. 7tl fiyat ile kabaca 60krş desek olur.

Ben bu araacı almadan önce önceki araçlarımın yakıtları ve kaba hesaplarım 8lt yakarım demiştim. Benim beklentimi karşıladığı için sorun yapmıyorum.

Sizin şehir/trafik/kullanım alışkanlıkları vs. nedir bilemiyorum ama 9-10lt'ye kendini odaklayan kişi için sorun olmayacaktır.
  • Panthér kullanıcısına yanıt
    Anladım hocam değerlendirmeniz için teşekkürler bu gidişle 118 alacağım tabi onlarda uçuyor ama artık kısmet diyelim😁

• quote:

Anladım hocam değerlendirmeniz için teşekkürler bu gidişle 118 alacağım tabi onlarda uçuyor ama artık kısmet diyelim😁
    Hayırlısı ne ise o olsun.

Beklenti ve ihtiyaçlarınızı iyi belirleyin, yürütme maliyetlerini iyi hesap edin. Yanlış hesaplar sonucu çıkan yanlış araç alımları, sonradan keyifsizlik ve mutsuzluk yaratır. O yüzden aceleci olmamak lazım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bence suanda bmw 118 yurutme maliyetleri olarak cok uygun , bakimlari 15bin veya 1 bucuk sene lastikler, 205 bakimlar yetkili servis disinda cok uygun.

• Şöyle bir konu açılmış :https://eksisozluk.com/17-haziran-2019-bmw-yetkili-servis-rezaleti--6075105?a=popular

Konu sahibini tanımıyorum, teknik bilgim yok ve olay anlatıldığı gibi midir bilmiyorum. Lakin konu sahibinin üslubu ve olayi anlayış tarzı inandırıcı geldi.

İnsanın olduğu yerde elbette hata olabilir. Ancak firmalar bu hataları kabul etmeli, müşterilerini mağdur etmemelidir. Hele hele paranın kolay kazanılmadığı, alım gücünün düşük olduğu bir ülke de bu durum, daha büyük sıkıntılar yaşatıyordur.

Akaryakıt fiyatları malum bir iniyor iki çıkıyor. Bu sebeple kr hesabı yapmak yerine, şu anki şehir içi ortalama yakıt tüketimimden bahsedeyim : 9.1 lt.
    Ancak genel olarak İstanbul e5 trafiğine maruz kaldığımı belirtmek isterim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 17Scorpion -- 18 Haziran 2019; 12:24:42 >
  • 17Scorpion kullanıcısına yanıt
    anladım hocam benim trafikle işim pek olmaz evden işe haftada 2-3 kez giderim o da 7-8 kmlik bir mesafe günlük 16 desek birde hafta sonraları gezmek için binerim ancak.
    Anlattıklarınız doğrultusunda 1.18 sizi üzmez gibi görünüyor. Benim aracım da %95 oranında, İstanbul'da, sabah trafiğinde, e-5 üzerinde kullanılıyor, eşimi işe getirip götürüyorum esasen,gidiş dönüş 30 km. civarında kısacası,neredeyse motorun ısınmasına bile yetmeyecek bir mesafe, bir de hafta sonları kullanıyoruz tabii. Sonuç., Ben NEREDEYSE hiç 10 km./lt yi görmedim..
    "Herşeyin gönlünüzden geçtiği gibi olması dileğiyle" diyelim..

Not : Merakımdan soruyorum, hesaplama yaparken, ülkemiz gibi, her şeye her gün zam geldiği bir ülkede, değişken bir birim olan "kuruş" üzerinden hesaplama yapmak bana hep tuhaf gelmiştir, neden sabit bir değer olan litre üzerinden değil de kuruş üzerinden yapılır ki bu hesap?
  • Hocam 205 55 16 91v Conti PremiumContact 6 aldım , şu anda gayet memnunum :)

Arkadaşlar bir diğer sorum olacak , bizim bu n13 motorların ideal yağ ve coolant sıcaklıkları nedir acaba ? biraz fazla ısınıyor gibi geliyor araç o yüzden sormak istedim
  • Archi33tect kullanıcısına yanıt
    değerlendirmeniz için teşekkürler not kısmı içinse bir nedenim yok ama aracın gösterdiği değerlere pek güvenmiyorum sürekli yakıt alımlarıma göre hesaplıyorum örnek vermek gerekirse önceki aracım hundai i20 idi 100 tl alarak 200 km gidiyordum ama gösterge de 6,4 diyordu pey uyuşmadığı için aldığım miktar ile yaptığım yola göre hesaplama yaparım hep.
  • quote:

değerlendirmeniz için teşekkürler not kısmı içinse bir nedenim yok ama aracın gösterdiği değerlere pek güvenmiyorum sürekli yakıt alımlarıma göre hesaplıyorum örnek vermek gerekirse önceki aracım hundai i20 idi 100 tl alarak 200 km gidiyordum ama gösterge de 6,4 diyordu pey uyuşmadığı için aldığım miktar ile yaptığım yola göre hesaplama yaparım hep.
    Işık yandı 100tl-ışık yandı 100tl .....
    Pek sağlıklı bir ölçüm yöntemi değil.

Aynı şartlar altında kullanım koşulu var ise; pompa atınca bırakmak kaydı ile depo doldur 200~300km git tekrar doldur(sağlaması için 1 defa daha), yapılır ve yol bilgisayarı ile karşılaştırılır.

• 
Sayfa: önceki 19711972197319741975
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.