Şimdi Ara

Bankada dövizi olanlar dikkat! Banka hesabından döviz çekmek isteyen komisyon ödeyecek!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
0
Favori
15.747
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
34 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Uluslararası piyasalarda çalkantı nedeniyle nakit döviz işlemleri yani Dolar veya avroyu yurtdışından almak getirmek ve saklamak maliyetli olmaya başlayınca bankaların talebi ile Merkez Bankası nakit döviz işlemlerinden komisyon alınmasının yolunu açtı.

Merkez Bankası 4 Ağustos'ta yayımlanan 'Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliği Uygulama Esasları'nda bankaların efektif yani fiziki döviz çekimlerinde komisyon alınabileceğini belirtti.

TCMB talimatında "Finansal tüketicinin hesabının bulunduğu şubeden yapacağı Türk Lirası para çekimleri için ücret alınamaz ancak yabancı para (efektif) çekimlerinden ücret tahsil edilebilir. Yurt içi diğer şube, yurt dışı diğer şube ve nakit çekim ofisinden para çekme işlemleri ile rutin işlem saati veya iş günü dışında gerçekleştirilen para çekme işlemlerinden ücret tahsil edilebilir" denilerek net olarak döviz çekimlerinden komisyon alınabileceğini ifade etti.

3 BİN DOLARIN ÜSTÜNE BİNDE 3

Bunun üzerine bankalar da kendileri için maliyet oluşturan fiziki döviz taleplerinde komisyon kesmeye başladı. Bir kamu bankası 3 bin doların üstünde nakit döviz talebi olanlara binde 3 komisyon alırken diğer kamu bankalarında binde 2 ile 5 arasında komisyon kesilmesi bekleniyor. Büyük bir özel bankanın 20 bin doların üstüne binde 1.5, orta ölçekli bir diğer bankanın ise binde 2 oranında komisyon almaya başladığı öğrenildi. Nakit olmayan döviz talebinde yani örneğin internet sitesinden yapılan döviz alım satımı ile transferlerinde ise komisyon alınmıyor. Aynı durum döviz bozdururken de geçerli. Döviz bozdurulduğunda herhangi bir komisyon ödenmiyor.

Bankada dövizi olanlar dikkat! Banka hesabından döviz çekmek isteyen komisyon ödeyecek!

https://www.birgun.net/haber/bankadan-doviz-cekmek-isteyen-komisyon-odeyecek-311915

https://www.haberturk.com/nakit-doviz-cekmek-isteyene-binde-3-komisyon-2771160-ekonomi

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/kendi-paranizi-cekerken-komisyon-odeyeceksiniz-294824h.htm

https://www.milligazete.com.tr/haber/5106023/bazi-bankalar-nakit-doviz-cekiminden-komisyon-almaya-basladi

Haber sonrasında ben bankadaki dövizimi çekmeye karar verdim. Bugün binde 1 ile başlayan komisyonun yarın yüzde 5 olmayacağı ne malum? Bir kere o kapı açıldı. Bundan sonra neler gelir neler. Zaten alırken %1 vergisini ödeyerek almışım, faizsiz banka hesabında duruyor, paramın %22'si merkez bankasında görünüyor. MB rezervini makyajlıyor bu sayede. Bir de ben paramı çekerken komisyon ödeyeceğim. Daha neler!

Dün (14.08.2020 Cuma) Türkiye Finans'a gittim dövizimi çekmek için. Gişedekilere haberi söyledim ama bilgileri yoktu. Ben paramı çekerken yan gişeye üniformalı bir polis memuru geldi. O da aynı haberi görüp parasını (23bin $) çekmeye gelmiş. Onu da görünce gişedekiler daha bir şaşırdılar. Şubede $ olmadığı için sadece € hesabımı alabildim. Pazartesiye de $ hesabımı alacağımı söyledim. Hem yan gişeye gelen polis memuru hem de benim için $ ayıracaklar pazartesi için.

Şimdi bu olay neden yapıldı diye sormak lazım. Bence Merkez Bankası kendi ayağına sıkıyor böyle. Vatandaşın parasının %22'i merkez bankasında görünüyordu. Vatandaş bankalardan parasını çekerse MB bu mevduatların %22'si kadar kayıp yaşayacak. Bu saatten sonra bankada döviz bulundurmak bence risk olmaya başladı. Ben bankada döviz bulundurmamaya kadar verdim. Paramızın değerini korumaya çalışırken yok %1 vergi yok para çekerken komisyon falan derken paramızı tırtıklıyorlar. Sanal para veya sanal dolara geçiş zamanı gelmiş anlaşılan.

Ekleme: Bir de şöyle bir detay var. Herkes bankadan dövizini çekmeye kalkarsa ülkede öyle bir döviz olmadığı ortaya çıkar. Çünkü internet bankacılığından alınan dövizlerin fiziki karşılığı yok. Bu durumda bir anda döviz karaborsa olur, 20TL'yi bir anda geçer gider.

Ekleme2: Dk 11:44 Bunun adı "sermaye kontrolü"

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fractal design -- 15 Ağustos 2020; 10:6:30 >

• Akıllarınca;

• Döviz alımına %1 vergi getirerek alımın önüne geçecekler,
    • 100.000$ alımda 1 gün valor uygulayıp yine alımın önüne geçecekler,
    • Şimdi bir de para çekerken binde 1 ile binde 5 arasında komisyon ile para çekmenin önüne geçecekler

Vatandaş olaya nasıl bakıyor;

• Dolar alımına %1 vergi geldiyse bu uçacak
    • 1 gün valor geldiyse bu uçacak
    • Parayı çekerken komisyon geldiyse bu uçacak, çekerken de zorluk çıkartacaklar. Parayı bankadan alalım.
    Bu kararları alanlar o kadar salak ki! Bu dediğin laf ekonomi için çok tehlikeli. Şunu dedirtmemek için ne gerekiyorlarsa yapmaları gerekirken, resmen ülkeyi batırmaya çalışıyorlar.

Bi yandan dışardan %6-7 faizle dolar bulmaya çalışıyorlar, diğer yandan banka hesabına dolar alan adamın dolarının %22 sini faizsiz beleşe almamak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Tam tersini yapıp, banka üzerinden dolar alana avantaj sağlamaları lazım. Millet parasını çekmeyi aklına bile getirse ekonomi direk çöker.

Olur mu yahu dediğimiz şeyler olmaya başlıyor. Önce kambiyo vergisi %0.2 den 5 katına çıkarılacak %1 oldu, şimdi paranın kaydi olarak kalmasını sağlamak için bankalardan çeklmesini engelleyici önlemler alınıyor, ileride bu oran arta bilir ozaman, sonrasında iş nereye kadar gidebilir bu konuda ucu açık. Bddk ve MB nin bir tebliğine bakar.

Süreci daha kötü yönetmek için uğraşsak bundan çok farklı birşey yapamazdık. Liyakat'ın L sinin olmadığı bir otokratik sistemde bunların olması kaçınılmaz, tek işlevi diktatörün damadı olan adamı ekonominin başına oturtursan "vatandaşın dolarla işi yok" düşüncesi ile bizleri mahveder. Hak ediyor muyuz? Cumhur ittifakı halen %42 oy potansiyelinden bahsediliyorsa, toplum olarak sonuna kadar hak ediyoruz.

Bir Ortadoğu ülkesinden selamlar.
  • komisyon alınmadı yani doğrumu anlıyorum

henüz her banka bu sisteme geçmedi o zaman

• yakup13 kullanıcısına yanıt

Tüm bankalar geçmemiş henüz. MB 4 ağustosta yayınlamış bu bilgiyi. Kamu bankaları başta Ziraat Bankası komisyon almaya başlamış. Türkiye Finans'ta henüz böyle bir şey yok ama yakında hepsine gelecektir.

Bu arada ek bilgi: Saat 15:00'den sonra Vakıfbank hesabınıza (kendi hesabınıza) TL olarak bile para yatırmak isterseniz 5TL ücret alıyorlar. Saat 15:00'a kadar ücret almıyorlar. Şaka gibi olmaya başladı bankacılık sistemi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fractal design -- 15 Ağustos 2020; 10:4:34 >
  • bu komisyon nedeniyle dolar altın yastık altına gelmeye başlayacak

açıkça , gözgöregöre bunun yapılıyor olması ...

vatanhainliği kavranımı sorgulatıyo insana

bu karar neden alınırki ?

kısa vadede kazanacakları dolarlar kimi kurtaracak

hadi bankalar bunu istedi , niye izin veriliyor ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yakup13 -- 15 Ağustos 2020; 10:26:1 >

TL göz göre göre erirken vatandaşın parasının değerini korumak istemesi mi vatan hainliği?

Ne kadar basit bir kavram oldu sizin için vatan hainliği.

Ülkenin dibini kazanlar ülkenin başında.

• Ben de alır evde tutarım. Bankanın hesapında varlık olarak gözükmesine engel olurum.
  • fractal design kullanıcısına yanıt

komisyon kararını alıp dövizlerin bankalardan çekilmesine neden olacak olanlar ve buna izin veren yetkililere diyorum

doları olanlara değil.

• alırkende vergi var çekmeye de gelmiş. şaşırmadık baskılarla düzeltebileceklerini sanıyorlar.

Güven verseler düzeltirler aslında bu kadar basit. atamalara falan bakınca ben düz bir vatandaş olarak pozisyon alma ihtiyacı duyuyorum.

• iamburak kullanıcısına yanıt
    Bu kararları alanlar o kadar salak ki! Bu dediğin laf ekonomi için çok tehlikeli. Şunu dedirtmemek için ne gerekiyorlarsa yapmaları gerekirken, resmen ülkeyi batırmaya çalışıyorlar.

Bi yandan dışardan %6-7 faizle dolar bulmaya çalışıyorlar, diğer yandan banka hesabına dolar alan adamın dolarının %22 sini faizsiz beleşe almamak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Tam tersini yapıp, banka üzerinden dolar alana avantaj sağlamaları lazım. Millet parasını çekmeyi aklına bile getirse ekonomi direk çöker.

Akıllarınca;

• Döviz alımına %1 vergi getirerek alımın önüne geçecekler,
    • 100.000$ alımda 1 gün valor uygulayıp yine alımın önüne geçecekler,
    • Şimdi bir de para çekerken binde 1 ile binde 5 arasında komisyon ile para çekmenin önüne geçecekler

Vatandaş olaya nasıl bakıyor;

• Dolar alımına %1 vergi geldiyse bu uçacak
    • 1 gün valor geldiyse bu uçacak
    • Parayı çekerken komisyon geldiyse bu uçacak, çekerken de zorluk çıkartacaklar. Parayı bankadan alalım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fractal design -- 15 Ağustos 2020; 10:46:44 >
  • Paralar gidince anlarlar

ben o kadar masum bakamıyorum.

kendi akıllarınca hareket ettiklerine inanamıyorum artık.son 5-6 yıldır yaptıkları herşey ülkeye zarar

bu basitçe bir işbilmezlik olarak açıklanamaz.

Onlar görevlerini yapıyorlar. Hangi görev dersen BOP eşbaşkanlığı görevi.

• Önümüzdeki hafta bankadan dövizini çekmek isteyene döviz lobisi, dış mihraklar veya vatan haini diye açıklama yaparlar, ya da bankadan döviz çekmeyi komple yasaklarlar.

• Olur mu yahu dediğimiz şeyler olmaya başlıyor. Önce kambiyo vergisi %0.2 den 5 katına çıkarılacak %1 oldu, şimdi paranın kaydi olarak kalmasını sağlamak için bankalardan çeklmesini engelleyici önlemler alınıyor, ileride bu oran arta bilir ozaman, sonrasında iş nereye kadar gidebilir bu konuda ucu açık. Bddk ve MB nin bir tebliğine bakar.

• Ben az bi param var ama dolari cekicem fiziksele yoksa birkac aya bunlar para cekmeyi yasaklarlar ona dogru gidiyor milletin parasina çökecekler altinda dahil.Bankada calişan bir tanidik öyle diyor.
  • Süreci daha kötü yönetmek için uğraşsak bundan çok farklı birşey yapamazdık. Liyakat'ın L sinin olmadığı bir otokratik sistemde bunların olması kaçınılmaz, tek işlevi diktatörün damadı olan adamı ekonominin başına oturtursan "vatandaşın dolarla işi yok" düşüncesi ile bizleri mahveder. Hak ediyor muyuz? Cumhur ittifakı halen %42 oy potansiyelinden bahsediliyorsa, toplum olarak sonuna kadar hak ediyoruz.

Bir Ortadoğu ülkesinden selamlar.
  • Enişte parasını çekti komisyon almışlar.

• iamburak kullanıcısına yanıt

Ev çok tehlikeli. Hele hele büyük paralar için. 5 10bin için değil. 50 100bin için. Hirsizlik olabilir. Ev (allah göstermesin) yanabilir. Suya düşer. Yirtilabilir vsvs. Bunun için kilitli kasa lazım. Kilitli kasa da hem hirsiz hem de herkes açisindan çok dikkat çekiyor.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.