Şimdi Ara

Bakımsız Kurşun Akü Ters (baş aşağı) Çalışır mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
1
Favori
2.537
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Kullanmış olduğum fakir marka el süpürgesinin aküsü ömrünü bitirince yenisi ile değiştirdim. Ancak dikkat ettim ki; akü, süpürgeyi duvar askı aparatına takınca ters duruyor. Süpürgeyi ters çevirme imkanım yok, orjinali böyle. Aküyü söküp 180 derece çevireyim dedim ama yerleştiği yuva aküye göre milimetrik yapılmış ve kutuplar sebebi ile bu şekilde yerleştirmem mümkün değil. Elin alaman mühendisi elbette düşünmüştür ama benim içime kurt düştü. Akü şarj olurken gaz tahliye edecek ve ters durduğunda sorun olmayacak mı?

Bir ikinci sorum, bu süpürge 12V 2,4Ah akü kullanıyor. Adaptör 14V 200mA. Devamlı takılı durması sakınca yaratmaz mı? Zira tampon şarj akımının 1/20 ya da 1/30 hesabı ile 80mA civarında olması lazım ama adaptör 200 sabit vermekte. Bu bir sorun yaratır mı? Zira her gün kullanmıyoruz. Belki 3-5gün hatta 1-2 hafta kullanılmadığı oluyor.

Teşekkürler.

• hocam sanırım yazdığınız iletiyi bilerek yada bilmeden sildiniz.
    forum bildirimlerinden yanıt yazdığınız bilgisi geldi ama iletiniz görünmüyor.
    teşekkürler.
  • Arkadaşın yorumunu gece ben de gördüm. Gayet doğru bir yorumdu neden silindi bilmiyorum.

Yanıta gelince bu şekilde kullanın. Şarj esnasında askı aparatını süpürgenin aküsü düz duracak şekilde ayarlayın ve o şekilde kullanın.

24 saat şarja gelince, cihazda otomatik şarj kesici varsa sorun olmaz. Yoksa arada bir fişten çıkarırsanız daha iyi olur.

Akım hesabı ise doğru. Bir yanlışlık yok, güle güle kullanın.
  • 12V akü tam şarja ulaştığında 14.4V luk bir gerilime sahip olur. Sizin adaptör 14V olduğu için, akü şarj olurken 14V a geldiğinde şarj akımıda kesilecektir. Adaptörün 200mA vermesi bunu şarjın her aşamadında vereceği (daha doğrusu akünün bu akımı çekeceği ) anlamına gelmez. Tam şarja yaklaştıkça adaptörden çekilen şarj akımıda düşecektir. Bataryaı korumak için 0,4V luk bir güvenlik payı bırakmışlar.

Akü yerleşim yönü hakkında net bilgiye sahip değilim. Bazı ups lerde akülerin dikey şekilde yerleştirildiğini görmüştüm buna binaen, bahsettiğiniz şekildeki yerleşimin sorun olacağını sanmıyorum.
  • Yazdıklarımı silmemin nedeni bilinen şeyleri yazmış olmamdır.
    1- Bence de tasarım hatası var. Aküler kullanım ömrünü tamamlandığında ya aynı tip kuru akü veya 18650 li-on la değişim yapabilirsiniz.
    2-Akü şarjlarında 1/10. oranı tavsiye edilir. 2.4A 'e .20A oranında şarj , batarya sağlığı açısından olumludur.
    3- 12v akünün şarj olabilmesi için 14.4v oranı gereklidir. 12v gerilimle 12v akuyu şarj edemezsiniz.

İyi çalışmalar, kolay gelsin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba, bu tip bakımsız akülere SLA akü deniyor. Diğer kurşun asit akülerin aksine içinde sıvı bulunmuyor. Onun yerine emdirilmiş keçe kullanılıyor. Bu sebepten gaz çıkış valflerinin ağzı her konumda açık kalabiliyor. Dik, yan veya baş aşağı durmasında bir sorun yok.
  • Aküyü her şekilde ters,düz vs. kullanabilirsiniz. Ancak boş durumda akünün ters durması sağlıklı değildir. İçerisindeki elektrolit yumuşamış durumda olacağı için sızıntı oluşturabilir.

Saygılarımla...
  • muhsin kamer kullanıcısına yanıt
    Yanıtlayan herkese teşekkürler.

Ayrıca Muhsin bey;
    Her ne kadar biliniyor deseniz de yazdığınız ileti bilmeyen biri için ileride referans olabilir. O kadar emek verip yazmışsınız, bir de silmek için efor harcamayın

Bu arada eski ürün de olsa bir şekilde kullanım kıavuzuna ulaştım. Orada şarj süresinin 15saat olduğu ve bu sürenin sonunda adaptörün fişten çekilmesi gerektiği yazıyordu. Demek ki koruma falan yok. Tek kafama takılan başaşağı durması, o da dediğiniz gibi tasarım hatası olabilir. Zaten ileride bu akü nalları dikince elimdeki 12V 10A adaptörü kullanıp kablolu süpürge yapacağım.

Tekrar sağolun.
  • rabitelli kullanıcısına yanıt
    Kablolu ile uğraşılmaz. Kablo kısa/uzun gelir, Oraya buraya takılır. En iyisi kablosuz çözümdür derim.

Aküler kullanım ömrünü tamamladığında, ya aynı tip kuru akü veya. Bir kaç tane 18650 li-on pil ve balanslı, şarj korumalı BMS devre ile değişim yapabilirsiniz.( bu çözümü öneririm.)

Akü değişiminde tekrar buraya yazın. Pratik çözüm bulunur.

İyi calismalar, kolay gelsin.

Yanıtınız için çok teşekkür.
    O zamana kadar ölmez sağ kalırsak siz ve sizin gibi bilgisi kuvvetli arkadaşları tekrar rahatsız ederiz
    Sanırım yeni değiştirdiğim akü bizi bi 2-3 yıl idare edecektir. Sonrasında bakacağız. Şu an kafamdaki soru işaretleri kayboldu "gibi"
    Keşke süpürgeyi tasarlayan zat'ı muhterem kutuplarına dikkat etseydi de akü başaşağı durmasaydı, benim de kafam rahat olsaydı.
    Neyse, akü akıp kokana, ruhunu teslim edene kadar kullanım kılavuzunda yazanlara dikkat ederek devam edelim. Sonrasında bakacağız.
    (Evde ufaklık olmayaydı bunların hiç birini takmazdım aslında )

Değerli yorumarı için herkese çok ama çok teşekkürler.

Konu ile alakalı bende birşey sormak istiyorum.
    Bende de el süpürgesi ve şarjlı tornavida vardı pilleri ni-cd olduğundan ömrünü tamamlamıştı, daha önceleri @mustyyyyy arkadaşın deneyimlerinden ve yazılarından bunlara lityum pil taktım Çin'den bsm devre alıp. Şöyleki; el süpürgesi 14v idi ben 4 lityum pili bsm devreye bağlayıp şarjlı süpürgeye taktım. Yine şarjlı tornavidaya (9.6v tu orijinali) 3 lityum pili bsm ile batarya haznesine bağladım.
    Piyasada satılan lm2596 (ismi yanlış yazmış olabilirim) kartı alıp in tarafına 5v luk şarj aletini bağladım, çıkışı ise süpürge veya tornaviday göre ayarlıyorum. Çıkış ayarlarını acaba doğru mu yapıyorum:
    Süpürge için çıkış 16v-16.5v
    Tornavida için çıkış 12v-12.5v

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tb_fb -- 1 Eylül 2019; 11:32:52 >
  • tb_fb T kullanıcısına yanıt
    LM2596 modülün çıkışlarını Süpürge için BMS devreye, 4.2 X 4 = 16.8 v. Tornavida için BMS devreye 4.2v X 3 = 12.6 v. şarj voltajı ayarlamalısınız.

LM 2596 modülün girişi 4-35 DC ye kadar toleransı vardır.

LM 2596 Modülün giriş voltajı, çıkıştan almak istediğiniz voltajdan yüksek olmalıdır.

Kolay gelsin.
    Muhsin beyin verdiği şarj gerilimleri ile sarj ediniz fakat o step up kitlerde şöyle bir problemle karşılaşacaksınız, girişe uyguladığınız voltaj ile çıkıştan almak istediğiniz voltaj arasında 3 kattan fazla fark var bu da verimi çok düşürecek. Siz her ne kadar trimpottan ayarlama yapıp boşta iken 16v seviyelerini görseniz de yüke bindiği anda gerilim çökecektir. Tavsiyem modüle 12v adaptör bağlayınız. 5volt giriş ile çıkıştan istediğiniz seviyeleri görmeniz çok zor.

Bu arada yazdığım durum lm2577 veya xl6009 gibi step up yükseltici kartlar için geçerli. Sizin bahsettiğiniz voltaj düşürücü. Bir yanlış anlama olmasın.

İsmi yanlış yazmışım hocam kusura bakmayın. Ayarlanabilir Step Up Boost Voltaj Regülatör Kartı - XL6009 - 4 A. Çok önceleri bunu şipariş etmiştim bunu kullanıyorum. Bunun içinde dedikleriniz geçerli mi. İn bağlantısı 5v-1A şuan. Çıkışı da dediğiniz volta verirsem sıkıntı mı olur

• quote:

Orijinalden alıntı: mustyyyyy

Bu arada yazdığım durum lm2577 veya xl6009 gibi step up yükseltici kartlar için geçerli. Sizin bahsettiğiniz voltaj düşürücü. Bir yanlış anlama olmasın.
    Haklısınız hocam ben ismi yanlış yazmışım. Doğrusu ayarlanabilir Step Up Boost Voltaj Regülatör Kartı - XL6009 - 4 A.
    Ben çıkış voltajlarını istediğim voltaja çıkarabilmek için minimum 12v adaptörümü İn girişine başlamalıyım.

Evet, 5 voltu 16 volta çıkarmaya çalışmak için kart kaynaktan 3 kattan fazla akım çekmeye çalışacak, aşırı ısınacak ve verim düşecektir, bunun yerine 12v girmeniz çok daha verimli ve kararlı çalışmasını sağlayacaktır.

• Yukarıdaki yanıtım XL6009 modülü içinde geçerlidir.
    Giriş voltajı, çıkış voltajindan yüksek olacak.

19v. Laptop şarj cihazı kullanabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhsin kamer -- 2 Eylül 2019; 10:18:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mustyyyyy

Evet, 5 voltu 16 volta çıkarmaya çalışmak için kart kaynaktan 3 kattan fazla akım çekmeye çalışacak, aşırı ısınacak ve verim düşecektir, bunun yerine 12v girmeniz çok daha verimli ve kararlı çalışmasını sağlayacaktır.
    Peki hocam amper değeri önemli mi giriş için. 12v 1A bağlasam makul mıdır istediğim çıkış değerleri için.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.