Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara

Çok acil yardım!!! Doğal gaz borusunda elektrik var. Kelepçe ark yaptı plastiği eridi.

3
Cevap
0
Favori
185
Tıklama
Tüm Forumlar >> Ev Elektroniği ve Elektrikli Ev Aletleri >> Kombi vb. Isıtma sistemleri >> Çok acil yardım!!! Doğal gaz borusunda elektrik var. Kelepçe ark yaptı plastiği eridi.
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
      695 Mesaj
      12 Eylül 2018 00:36:35 Konu Sahibi
      Merhaba üçlü prize modem adaptörünü takmamızla bina dışındaki doğalgaz panosundan çıkan borunun ilk kelepçe yerinden ark yaptı çok kötü yanık kokusu oluştu ve kelepçedeki plastik yandı eridi. Hemen internet den bir elektrikçi numarası buldum aradım bu çok önemli sorun kimse bunu yapmaya yanaşmaz siz direk 187 yi arayın tutanak tutsunlar dedi ondan sonra elektrikçi gelir diğer türlü sıkıntı dedi aradım doğalgaz ekibi geldi ark yapmış tesisatta sorun var elektrikçi çağırın tamir edilene kadar gazı kesecez dediler bizimle birlikte 2 binanın komple gazını kestiler. Karşı binanın sabırsız şahsı ara şunu açsınlar düzelttir falan dedi zaten sinirliyim sanki ben bayılırım gaz olmamasını akşam vakti güç bela tanıdık vasıtası ile elektrikçi buldum adam geldi üçlüyü taktı üçlüye bir şey bağladığı an aynı yerden ark yaptı. Sonra üçlüyü söktü meğerse topraklama ve nötr üçlünün içinde birbirine temas ediyormuş doğalgaz borusundaki kelepçenin birisi binanın topraklaması ile temas ettiği için olmuştur dedi. Bir şey olmaz dedi bu evinizin topraklama sisteminin düzgün çalışıyor olmasının ve içeriden sigorta atmasının sigortanın sağlam olduğunu gösteriyor dedi eee dedim tespit edemez miyiz hayır dedi dedim komple kelepçeleri söktüreyim tekrar taksınlar bir anlamı olmaz bir şey olmaz dedi. İçime sinmedi ark yapan kelepçeyi kestiler. Şimdi sorun neyden kaynaklanıyor her topraklama hatasında doğalgaz borusundan ark mı yapacak Allah korusun havaya uçarız bu problemi nasıl çözebilirim lütfen yardımcı olur musunuz korku panik içerisindeyim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

|
      |

• Yüzbaşı
      543 Mesaj
      12 Eylül 2018 14:17:24
      Büyük bir problem yok. Problem toprak ile nötürü birbirine bağlamak. Onu da yapan prizi bulmuşsunuz. Zaten o üçlü prizi hangi eve takarsanız takın ufak tefek sorunlara neden olur. (Bazı cihazların hafif elektrik çarpmaya başlaması gibi)

Bence büyük sorun o toprak kablosuna değen kelepçenin ucu zaman içinde faz a temas etme ihtimali. Sonuçta o kablolar Yanyana gidiyor. Topraklama hattına temas eden kelepçeyi tespit etmekte baya zor olacaktır. Elektrik hatlarının yerlerini tespit eden bir cihaz var. Onunla deneye deneye belki bulunabilir. Çünkü ölçme yaparak tespit edilebilecek bir şey değil.

HOSTESLERİN GÖRÜNMEYEN YANLARI +18
      Focus Titanium 4K 1.6i 115PS EGE MAVİSİ
      VAIO SR29VN.........LG 42LW5400
    • Yüzbaşı
      695 Mesaj
      12 Eylül 2018 15:54:48 Konu Sahibi

Teşekkür ederim Allah razı olsun cevap için sorun şimdi kelepçelerin bir tanesinin vidasının duvar içindeki kabloya değmesi mi yoksa duvar içindeki kaçak akım olan inşaat demirine değmesi mi? Ark yapan kelepçeyi duvara sıfır olarak Demir testere ile kestik. Sorun ark yapan kelepçede midir yani temas eden yer yoksa başka kelepçelerde de olabilir mi? Ark yapan orası diye sorunlu olan kelepçe o olmak zorunda değil sanırım.

|
      |
      l.a.c.i.w.e.r.t kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Çavuş
      50 Mesaj
      14 Eylül 2018 09:07:45
      Üstad işi bilen kaliteli bir elektrikçi bulup tek tek kelepçeleri ölçü aleti ile kontrol ettirirsen, elektrikçi hangi kelepçede sıkıntı olduğunu anlar.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
      |
      |
Reklamlar
Paykasa
doğum sigortası, doğum paketi, çocuk sigortası
Yeni Abonelik d-smart
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,234
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.