DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Portal arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de bu deneyime davetlisiniz. Gizle Detaylar ve Geri Bildirim
AYAK MANTARI NASIL GEÇER ??
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
72
Cevap
6
Favori
322.323
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Sağlıklı Yaşam >> AYAK MANTARI NASIL GEÇER ??
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      1820 Mesaj
      14 Temmuz 2008 01:28:58
      ya nasıl bişeydir bu ya insan kaşıdıkça zevke gelio..nasıl geçicek bu yaw önerebileceğiniz ilaç varmı?eczacıbaşının melhemini kullandım bi yararını görmedim.

Biz cahil dediğimiz zaman,mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz.Kastettiğimiz ilim,hakikati bilmektir.Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi,hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir.
    • Teğmen
      139 Mesaj
      14 Temmuz 2008 12:19:24
      geçmiş olsun
      --------------------------------
      AYAK MANTARI

Atlet ayağı olarak da adlandırılan bu mantar infeksiyonu, vücudumuzda zaten bulunan mantarların uygun ortamda hızla çoğalıp infeksiyona neden olması ile karakterizedir. (özelikle ayak parmakları arasında) .Diğer mantar infeksiyonları ile birlikte görülebilir ve Tinea infeksiyonları içinde en yaygın olanıdır. Sıkı ayakkabılar giyilmesi, cildin uzun süre nemli kalması, çok terlemek, küçük cilt veya tırnak sıyrıkları riski artırır.

Bulaşıcıdır. Direkt temas ile veya ayakkabı, duş, havuz zeminlerinden geçebilir.
      Ayak mantarını önlemek için dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir.

Duş ve yüzmeden sonra ayak temiz, serin ve kuru tutulmalıdır.
      Ortak kullanılan duş veya havuz gibi yüksek yoğunlukta mantar sporları içerebilecek yüzeylerde yalın ayak yürümekten kaçınılmalıdır.
      En azından günde 1 defa çoraplar değiştirilmelidir.
      Eğer risk taşıyan ortamlarda bulunuyorsanız veya yatkın grup içindeyseniz antifungal bir ilaç veya pudra kullanılmalıdır.
      Havadar ve tercihen deri gibi doğal materyallerden yapılmış ayakkabılar tercih edilmelidir. 1 gün arayla değiştirilen ayakkabılar aradaki günlerde kuruyacağından ayak mantarından korunmayı sağlayacak bir yol olabilir.

BELİRTİLER NELERDİR?

En yaygın belirti ayak parmakları arasındaki derinin yarılması, tabak tabaka ayrılması, soyulmasıdır. Enfeksiyonlu bölge genellikle kırmızı ve kaşıntılıdır. Enfeksiyonlu bölgede yanma, acıma hissedebilir. Kabarcık, kabuklanma ve sızıntı oluşabilir.

TANI VE TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Çoğunlukla cildin görünümünden tanı konur ama eğer test yapılırsa şu şekilde gerçekleştirilir.
      Cilt kültürü, Biyopsi örneğini mikroskobik inceleme veya kimyasal maddelerle yapılan testlerle tanı konulur. Tedavide kişisel bakım çok önemlidir. Ayaklar özelikle parmak araları temiz ve kuru tutulmalıdır. Ayaklar en az günde 2 defa olmak üzere su ve sabunla yıkanmalı ayrıca dikkatli şekilde kurulanmalıdır. Ayrıca deriye sürülen veya ağız yoluyla alınana ilaçlar tedavi sağlar. Şiddetli enfeksiyonlarda mantarlı bölgede oluşan ikincil bakteriyel enfeksiyonları önlemek için antibiyotik tedavisi de gerekebilir.
      Ayak mantarı zor iyileşebilir ve tekrarlayabilir. Uzun süreli tedavi gerekebilir.

• Binbaşı
      1820 Mesaj
      14 Temmuz 2008 14:31:18
      bunları biliyorum ama hangi ilaç iyi gelir eczaneden gidip alsak.şu ilacı kullanıpta bnm geçti diyen varmı ??

Biz cahil dediğimiz zaman,mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz.Kastettiğimiz ilim,hakikati bilmektir.Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi,hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir.
    • Yüzbaşı
      358 Mesaj
      15 Temmuz 2008 22:16:08
      Doktora niçin gitmediğini merak ediyorum doğrusu...Hatta eczahaneye dahi gitsen bir derece...Forumlarda böyle bir şeyin cevabını aramanda traji komik(bknz.Konu dışı bölümü)...

Edit:İlaç isimleri kaldırıldı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BBB -- 15 Temmuz 2008; 22:48:14 >

• Binbaşı
      1079 Mesaj
      16 Temmuz 2008 05:08:29
      Belki bu site sorununuza bir nebzede olsa çözüm sağlayabilir.

http://www.uzmantv.com/mantar-nasil-tedavi-edilir
      quote:

Orjinalden alıntı: groll

ya nasıl bişeydir bu ya insan kaşıdıkça zevke gelio..nasıl geçicek bu yaw önerebileceğiniz ilaç varmı?eczacıbaşının melhemini kullandım bi yararını görmedim.

2012 Der Golf 1.6 Benziner 102PS Trendline 5-Gang

DH
      Eski Üyelerin Mekanı...
      2003 Üyesi.

KATHREIN UFS 913 TWİN HD PVR
    • Binbaşı
      1820 Mesaj
      16 Temmuz 2008 13:53:39
      quote:

Belki bu site sorununuza bir nebzede olsa çözüm sağlayabilir.

http://www.uzmantv.com/mantar-nasil-tedavi-edilir

eyvallah saol..

• Yarbay
      2237 Mesaj
      17 Temmuz 2008 10:02:29
      bence ihmal etme kaşısdıkça yayılabilir. özellikle ayak mantarı çok inatçı oluyor. Tedavisi de uzun sürüyor. Bence bir an evvel git doktora (sağlık ocagı bile olabilir ) ve verilen krem ve hapları düzenli kullan.

• Yüzbaşı
      485 Mesaj
      17 Temmuz 2008 12:28:16
      evet en azından bi sağlık ocağına görün tehlikeli olabilir

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      18 Temmuz 2008 03:30:51
      doktor şart

yumuşak bakışlı nazik çocuk
    • Binbaşı
      1755 Mesaj
      20 Temmuz 2008 13:48:32
      mantar bantları var denedinmi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi L4st -- 20 Temmuz 2008; 13:47:41 >

• Binbaşı
      1820 Mesaj
      20 Temmuz 2008 14:59:43
      quote:

mantar bantları var denedinmi

yok denemedim geçiriyormu?eğer işe yarıycaksa ilacın ismini söyle gidip alıyım..

• Teğmen
      242 Mesaj
      20 Temmuz 2008 18:35:29
      Başkasının ayakkabısını giymemeye gayret edin.

Gerçi bize milliyetçi derler. Ama, biz öyle milliyetçileriz ki, işbirliği eden bütün milletlere hürmet ve riayet ederiz. Onların milliyetlerinin bütün icaplarını tanırız. Bizim milliyetçiliğimiz herhalde hodbince ve mağrurca bir milliyetçilik değildir.M.Kemal ATATÜRK.
    • Er
      0 Mesaj
      26 Ekim 2010 22:45:14
      TUZLU SU KÜRÜ BU HASTALIĞI GEÇİRİR. HER TİP MANTAR RAHATSIZLIĞINA İYİ GELİRMİ EMİN DEĞİLİM AMA ÇOK FAYDALI OLDUĞUNU VE İYİLEŞTİRDİĞİNİ SÖYLEYEBİLİRİM. DENEYİN FAYDASINI GÖRECEKSİNİZ.
      AYAKLARINIZIN SIĞACAĞI KADAR BÜYÜKLÜKTE BİR KABA 2 LİTRE SU KOYUN VE %3-6 ORANINDA BULABİLİRSENİZ DOĞAL TUZ YOKSA SOFRA TUZU KOYARAK AYAKLARINIZI 15-20 DAKİKA BEKLETİN SONRA TUZUN ÇÖZDÜĞÜ ARTIK DERİYİ ELİNİZLE YADA POZA TAŞIYLA TEMİZLEYİN VE AYAKLARINIZI YIKAYIN BUNU HAFTADA 3 GÜN YAPIN 1 AY SONRA AYAKLARINIZ TERTEMİZ OLACAKTIR.
      KREMLERİ VE BANTLARI BOŞVERİN BİR İŞE YARAMAZ ONLAR.

• Çavuş
      45 Mesaj
      27 Ekim 2010 03:29:14
      Ayak hep kuru tutulmalı ...Nibulen krem , Terbisil hap kullanın(3-4 ay)...günlük 15 mg çinko minerali alın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Astralle -- 27 Ekim 2010; 3:29:47 >
    • Yüzbaşı
      263 Mesaj
      21 Mart 2011 21:22:28
      ayak mantarı için kına iyi gelir diyorlar

• Yüzbaşı
      951 Mesaj
      03 Ağustos 2011 05:05:07
      tuzlu su kuru gercekten benim de aklima yatti. sagolasin kardes. bu arada soyle 1 hafta kaplica tatili yapabilsem ah keske, en cok onun faydasi olur diyorlar. kukurtlu su yani. bir de onca yildir sapasaglamdi cildim, bu mantar ciktiktan sonra el derimde de soyulmalar basladi. umarim alakasi yoktur. hayirdir insallah.

Konu hortlatma üstadı
    • Binbaşı
      1109 Mesaj
      05 Ağustos 2011 21:21:42
      Bendede vardı, denize gidip geri geldiğimizde geçmişti yani tuzlu su işe yarıyor.
      Sizin geçtimi bilmiyorum ama geçmediyse halan ilacın ismini verebilirim, şuanda yazarımda nerde bilmiyorum :) ama lazımsa bulurum sorun değil mesajatın

Bilmek yetmez, uygulamalıyız
      İstemek yetmez, yapmalıyız
    • Yarbay
      21606 Mesaj
      05 Ağustos 2011 21:56:38

Yağlı derim olduğundan belirli zamanlarda mantar illetini çekiyorum ve her defasında bu ilaçla kurtuluyorum.

Bazıları hayatı dolu dolu yaşar. Bazıları ise yavaşça akıp geçmesini bekler. Ama hayatı biryerde yakaladın mı, işte O zaman muhteşem birşey olur...
    • Teğmen
      115 Mesaj
      03 Eylül 2011 14:14:05
      quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

Yağlı derim olduğundan belirli zamanlarda mantar illetini çekiyorum ve her defasında bu ilaçla kurtuluyorum.

evde bundan var etkili midir

• Er
      10 Mesaj
      04 Şubat 2012 15:17:36

http://www.hekimzade.tv...arlarindan-kurtuldu.html

birde bunu deneyin derim ben. Deneyen bir kişinin videosu var.

MARİFET;İLTİFATA TABİİDİR...
Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.