Şimdi Ara

Avrupa'da yaşamak o kadar da hayaliniz de ki gibi güzel değil

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
389
Cevap
9
Favori
28.770
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
102 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öncelikle nefeslenip konuyu bir okumayı tavsiye ediyorum hararetle gelen arkadaşlara

1 senedir avrupada yaşıyorum avrupa birliğinin başkenti belçika da hatta. Bir proje kapsamıyla burda çalıştığım işimden ayrılıp ( yazılım mühendisiyim ) belçikaya göçtüm.

Gitme sebeplerim yaşım genç olduğu için bir denemek ve ordaki çalışma/yaşam ortamını görmekti , yani direk burda bıkmış kusacak seviye de değildim ama yakındı çünkü istanbulda yaşıyordum trafikten tut kalabalık insanlarda ki saygısızlık evet bunları görmezden gelmiyorum doğma büyüme istanbulluyum ve son 10 yıldaki kötüleşmesi de gözler önünde.

En kötü sıkılırım dönerim yurtdışı tecrübesiyle bir yerlerde iş bulmak gene kolay olur dedim ve taşındım.

Şimdi bu biraz gerçekçilik suratınıza vurma amaçlı yazıldı. Yani avrupa şen şakrak müthiş her yer 10 bir yer deil. Çok kusur var.

öncelikle siz avrupalı değilsiniz olamayacaksınız , bunu kabullenin çünkü kabullenmezseniz karşınızda ki size güzelce her ortamda kabullettirir. Her yerde 2.ci sınıf vatandaş olduğunuz ortaya çıkıyor bazen direk suratınıza vuruyorlar bazen alttan , kalifiye eleman olmama rağmen bunların hepsini gördüm. Avrupa'ya da gitseniz Türkiye'de doğdunuz bu gerçek değişmiyor. En ırkçı olarak takılmayanı bile yetiştiği ortam arkadaşları olsun bazen pot veriyor. Bir yerde istenmemek (manasız bir şekilde sizinle alakası olmayan sebeplerden) kadar kötü bir şey yok. **çarım avrupasına diyip gelesiniz geliyor.

Bunun dışında bürokratik devlet işleri çok yavaş-hantal ve kötü. eDevletin farkını görüyorsunuz açık ara bunu net söyleyeyim. Burda o kadar kötü ki , ben istanbulda 5 günde pasaport çıkarttım evime geldi direk gidip sıra alıp. Burda en basit bir kayıt işlemi aylar sürüyor , üstüne basit bi kartı teslim etmeleri bile 3-4 hafta ve hızlandırmak için "rüşvet" - "premium" verip 100€ ile erkene aldırabiliyorsunuz.

Rezil sistemleri var, verilen kartlar vs bir işlem yapmanız hiç mümkün değil 90'lardan kalma şu tarz kart okuyucular kullanıyorlar.

resmen PC'nize akbil sokmaya çalıştırıyorlar. Rezalet

en basit devlet işi ki yabancı vatandaş olduğunuz için çok devlet işine çok ihtiyaç duyarsınız

Bunlar dışında bankacılık TR'ye göre çok kötü . Appler rezalet,müşteri hizmetleri rezalet, en basit bir kart dağıtma işlemini bile düzgün beceremiyorlar. Kargo sistemleri rezalet bize göre her ne kadar yurtiçine falan küfür etsekte çok daha iyi anlık kargo hareketleri vs her şey yazılıyor. Burda yazılan şeyler "yoğunuz teslim etmeye çalışıyoruz" gibi manasız şeyler. Kargolarda eşyalar çalınabiliyor. Kargolarda eşyalar çok özensiz getiriliyor. Bunlar hayatınızı çok etkileyen şeyler.

Telefon / Sim sektörü de ne yazık ki kötü ama TR'de de harika olmadığı için bir şey demiyeceğim

Otobüs toplu taşıma bizim gibi doluyor istanbul otobüslerinden farkı yok. Korona morona diyorsunuz gene dopdolu ayakta dipdibe hele üniversitelere giden otobüsleri görseniz şaşarsınız bu mu avrupa diye

Yeme içme ben Türkiye yemekleri yapıyorum evde çünkü bunların yemek kültürü diye bir şey yok açıkçası. Yalandan salatalar , sandviç , bira, çikolata,waffle kültürleri. Bide bir tane köfte tarzı bir şey var ama bildiğin dolma. Sağlıksız ve manasız besinler evde güzel pişirirsiniz , fiyatlar biliniyor zaten youtube videolardan.

çoğu konuda zorluk çekersiniz insanlar birbirine hiç yardım göstermiyor bir şey taşıyamazsanız bir kişi yardım etmez , yaşlı birine yardım etmez, sokakta bayılsanız sallayan yok. Paranız olmasa 10 kuruş yetmese ürünü vermezler vs.

Birsürü ve sürekli sıkıntıyla karşı karşıyasınız , peki değer mi ailenizi ve arkadaşlarınızı bırakmaya. Dilinizi bırakmaya. Çok zor bir seçim bu burdan kolay geliyor arkadaşlara , bu arkadaşlar erasmus falan yapsın tadını alsın derim.

Ne sanıyorsunuz buraya gelip 7/24 bira mi içieceksiniz aileniz kızıyor ondan mı ?

istanbul'da da içersiniz ve sevişirsiniz sorun buysa. Ülke kaliteli demiyorum fakat bazı kendinizin çözebileceği sorunlardan dolayı yurtdışına taşınmak herkesin kaldırabileceği bir şey değil sosyo duygusal ağırlığı çok büyük. İstenmeyen bir yerdesiniz, bazı şeyler güzel olsa da onlar size güzel mi gerçekten ? yalandan yaşıyoruz burada ne yazık ki.

sorusu olan varsa alabilirim

• "öncelikle siz avrupalı değilsiniz olamayacaksınız , bunu kabullenin çünkü kabullenmezseniz karşınızda ki size güzelce her ortamda kabullettirir. Her yerde 2.ci sınıf vatandaş olduğunuz ortaya çıkıyor bazen direk suratınıza vuruyorlar bazen alttan , kalifiye eleman olmama rağmen bunların hepsini gördüm"

Bu biraz tipe bağlı. Avrupa-i tipin varsa ve iyi ingilizce konuşuyorsan böyle şeyle yaşamazsın.

Ben 2 yıl ABD'de work n travel yaptım. Kimse türk olduğuma inanmıyordu , herkes beni yerli ABD'li ya da Avrupalı sanıyordu.

Sen adamların ülkesine gidip giyinmeyi bilmiyorsan öyle muamele yersin. Adamların ülkesine gidip 2 kelime yabancı dil öğrenemiyorsan öyle muameleyi yersin kardeşim.

Bana daha çok aşağılık psikolojin varmış gibi gelieyor bu konuda.

çuvaldızı önce kendine batır.

Güzel ifade etmişsiniz ama size katılmıyorum. Ben bir süre İsveç'te yaşadım. İsveç her şeyiyle Türkiye'den kat kat iyiydi. Sokakta yürürken bile bir huzurluydum. Uçak Türkiye'ye iner inmez sıkıntı aldı beni, bağırış, çağırış, kornalar, insan kalabalığı vs. Biz burada kaosu yaşıyormuşuz, benim anladığım bu. Bilsem ki İsveç'e rahatça gidebileceğim, hemen istifa ederim. Ayrıca, bulunduğunuz kültüre uyum sağlamak zorundasınız. Varsın dilimi unutayım, hiç mühim değil. Oraya gidip de buradaki gibi yaşayacaksa kişi bir zahmet gitmesin. Entegrasyon olmazsa olmaz.
    Zırva

Hayatinda kitap açmamış bekcilerin belediye calisanlarinin muhendisten cok para aldigini görünce cok ararsin belcikayi

Para isteyen katlanir her seye kardesim aptalin teki bana ırkçılık yapsa niye umrumda olsun ki su foruma giriyorum 2 satir bir şey yazıyorum direkt linç yiyorum umrumda mi yoo niye umursayayim bu dünyada saldirgan insan bitmez ki
    Türkiye zaten kutuplasan bir ülke bir ortamda ortama ters tek bir lafin gecsin aninda mimlenip dislaniyorsun ve bunu sana yapan kendi insanın forumda gecen başörtülü kadinlari dislamayin dedim direkt akpli arapci vb ithamlarla tokat manyagi edildim ve konum silindi bu sadece bir tek örnek karsi taraf da ayni halti yiyor herkes cok kutuplasmis durumda

euro kazanıp gelip burada 10'la çarpıp harcayan ve "gardaş vatanın kıymetini bilin" diyenler geldi aklıma.

burada biz batarken onların kazanıp kenara attığı euro'lar değerleniyor tabi.

madem Türkiye'de yaşamak daha güzel, gel kardeşim? seni tutan mı var? bırakın şu sahteciliği.

son 1 yılda 9 kişilik bisiklet grubumdan 4 kişi yurtdışına taşındı. ben dahil 2 kişi de yurtdışına taşınmak için zemin yokluyor.

burada ırkçılığa uğramıyoruz ama ayrımcılığın kralına uğruyoruz. badem bıyıklı değiliz diye görmediğimiz hakaret, uğramadığımız haksızlık kalmıyor.

bırakın insanların aklıyla alay etmeyi. bugün bir kasiyer kadar kazanamayan mühendislerin çalıştırıldığına şahit oluyorum bu ülkede. her şeyi bitirdiler, her şeyi ayağa düşürdüler. bankacılık kötüymüş belçika'da! ah kuzum ya kıyamam sana.

• dediğim salak devlet kartı aleti. Bir manası olmayan bir alet ve 40 euro en az ödemeniz lazım ki linuxta falan calismiyor. Bir dökümana imza atmak için bununla adobe acrobat pro mu ne onun tek versiyonu ile adam akılı çalışır. Mac'e windows'a güncelleme gelir aylarca bunlar güncellenmez. Yani mantıken tekno devlet sistemi yok

Avrupa'da yaşamak o kadar da hayaliniz de ki gibi güzel değil
  • Ne yapmayı düşünüyorsunuz peki ? Hangi taraf daha ağır basıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • "öncelikle siz avrupalı değilsiniz olamayacaksınız , bunu kabullenin çünkü kabullenmezseniz karşınızda ki size güzelce her ortamda kabullettirir. Her yerde 2.ci sınıf vatandaş olduğunuz ortaya çıkıyor bazen direk suratınıza vuruyorlar bazen alttan , kalifiye eleman olmama rağmen bunların hepsini gördüm"

Bu biraz tipe bağlı. Avrupa-i tipin varsa ve iyi ingilizce konuşuyorsan böyle şeyle yaşamazsın.

Ben 2 yıl ABD'de work n travel yaptım. Kimse türk olduğuma inanmıyordu , herkes beni yerli ABD'li ya da Avrupalı sanıyordu.

Sen adamların ülkesine gidip giyinmeyi bilmiyorsan öyle muamele yersin. Adamların ülkesine gidip 2 kelime yabancı dil öğrenemiyorsan öyle muameleyi yersin kardeşim.

Bana daha çok aşağılık psikolojin varmış gibi gelieyor bu konuda.

çuvaldızı önce kendine batır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-89183934B -- 5 Ocak 2021; 16:51:31 >
  • nüfusla orantılı olarak bazı hizmetler gelişmemiş olabilir,

oraya neden gittiğini hatırla herhalde çabuk unutmuşsun..

sosyal haklar ve gelecek kaygısı başta olmak üzere tonla neden..

biz de kargon hızlı teslim oluyor,bankacılık gelişmişte ne oluyor?

• quote:

Orijinalden alıntı: Kepler Laveran

Ne yapmayı düşünüyorsunuz peki ? Hangi taraf daha ağır basıyor.

burda çalıştığım projenin vakti(bitirme süreci) tamamlayıp döneceğim. Ülke'de bir şeyler yapmak daha mantıklı firma açma fikri var aklımda start-up.

• Hukuk kavramı nasıl peki. En basitinden yanlış yere park edene crza kesiyorlar mı?
  • Zırva

Hayatinda kitap açmamış bekcilerin belediye calisanlarinin muhendisten cok para aldigini görünce cok ararsin belcikayi

Para isteyen katlanir her seye kardesim aptalin teki bana ırkçılık yapsa niye umrumda olsun ki su foruma giriyorum 2 satir bir şey yazıyorum direkt linç yiyorum umrumda mi yoo niye umursayayim bu dünyada saldirgan insan bitmez ki
    Türkiye zaten kutuplasan bir ülke bir ortamda ortama ters tek bir lafin gecsin aninda mimlenip dislaniyorsun ve bunu sana yapan kendi insanın forumda gecen başörtülü kadinlari dislamayin dedim direkt akpli arapci vb ithamlarla tokat manyagi edildim ve konum silindi bu sadece bir tek örnek karsi taraf da ayni halti yiyor herkes cok kutuplasmis durumda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hamza5806 -- 5 Ocak 2021; 17:10:37 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • hocam iyi yönlerini de yazabilir misiniz?
  • geçim sıkıntısı varmı onu söyle mesela benzini kaça alıyorsun. 3 öğün yemeği kaça yiyorsun birim olarak. veya 10 yaşında araba kaç birim para veya burdaki gibi 2 sene taksitle telefon alan varmı orada.

• soruna bak bankacılık appı çok kötüymüş

resmen sorun bulamamış

tamam kardeşim tamam al avrupa senin olsun biz gelmeyecez

tüm euroları siz yiyin

• Para olmadıktan sonra banka iyi olsa ne olur,kötü olsa ne olur knk.

• Opricnik kullanıcısına yanıt

DH forumunda bu açtığın konu ve içerik tutmaz. Burada DH gündemini belirleyen 200 kişinin linç etmediğine razı olacaksın.

Eğer ülkeni kötüleyen çarpıcı bir başlık kullanıp mesaj içeriğinde de bu şekilde devam etseydin, bırak konu dışını ülke ve dünya gündemi bölümünde bile günlerce en başta kalan bir konun olurdu!

• Güzel ifade etmişsiniz ama size katılmıyorum. Ben bir süre İsveç'te yaşadım. İsveç her şeyiyle Türkiye'den kat kat iyiydi. Sokakta yürürken bile bir huzurluydum. Uçak Türkiye'ye iner inmez sıkıntı aldı beni, bağırış, çağırış, kornalar, insan kalabalığı vs. Biz burada kaosu yaşıyormuşuz, benim anladığım bu. Bilsem ki İsveç'e rahatça gidebileceğim, hemen istifa ederim. Ayrıca, bulunduğunuz kültüre uyum sağlamak zorundasınız. Varsın dilimi unutayım, hiç mühim değil. Oraya gidip de buradaki gibi yaşayacaksa kişi bir zahmet gitmesin. Entegrasyon olmazsa olmaz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Problemlerin hepsini listelemedim ama bunu yaşamayan insanların "dışlanmak" konusunda biraz fikir sahibi edinmesi gerekiyor. Dışarıdan maaş - market - teknolojik ürün karşılaştırması güzel fakat her sokağa çıktığınızda sizden nefretle bakıyorlar. Ne yazık ki elimizde olmayan sebepler. Tayyip gibi sebeplerden ulkenın reputasyonu daha da düstü. O yuzden bunlardan haberdar olun

çünkü gün geliyor ulan sevgilini arkadaşını aileni bırakıyorsun bunlarla ugrasmaya mı diyorsun

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.