Şimdi Ara

Atmosferik Benzinli Kullanma Pişmanlığı (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
244
Cevap
3
Favori
17.324
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Max torkunu 3200 devirde kazanan bir motoru 2000 devirde vites atarsan motorda aşırı tüketim ve vuruntu olur👍

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • bio technolog kullanıcısına yanıt
    Hiç otomatik vites araba kullandiniz mi bilmiyorum ama benim diğer aracım otomatik araba sakin kullanimda 2000 devre varmadan vites degistiriyor tabi bunun yaninda agresif kullanimda daha ust devirde vites degistiriyor sizin dediginiz gibi olsaydı mühendisler buna müsade etmezdi ve az çok araba kullanmasını bilirim motorun ne zaman vites duş diye sinyal verdiğinde anlarım . Aheste aheste giderken 1700 devir civarı herhangi bir vuruntu olmaz tabi ki böyle giderken ani hizlanman gerekirse bir vites dusersin öyle hızlanırsin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Antalyada yaşadığım için heryer düz sayılır bunun yanin da heryerde kamera var insan basmaya korkuyor en fazla 100 e kadar çıkıyorum genelde araçi tek kullanıyorum vites değiştirirken 2000 devri çok geçirmiyorum bir de lpg ayari iyi sanırım böyle olunca 7lt civarı lpg yakiyor.

• Yazdığım diğer cevapları bir zahmet okursan bilgi sahibi olursun gerçekte nasıl hesapladığımı görürsün.

"26 mayısta depoyu fulledim ve 381 km yol yaptım, 12 haziranda gene fulledim 6,81 liradan 25,26 lt. benzin aldım 172 lira verdim.

381 km de 172 lira yakarsa; 100 km de 45,14 lira yakar bunu da benzinin litre fiyatı 6,81 liraya bölersen benim 6,63 lt/100 km ya da 45 kuruş yakıt sarfiyatımı bulursun."

Senin dediğin gibi de deneriz hiç merak etme neticeyi sen de görürsün 30 kuruş mu 70 kuruş mu hesabını

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi degobar -- 17 Haziran 2019; 21:44:59 >
  • Yazdığım diğer cevapları bir zahmet okursan bilgi sahibi olursun gerçekte nasıl hesapladığımı görürsün.

"26 mayısta depoyu fulledim ve 381 km yol yaptım, 12 haziranda gene fulledim 6,81 liradan 25,26 lt. benzin aldım 172 lira verdim.

381 km de 172 lira yakarsa; 100 km de 45,14 lira yakar bunu da benzinin litre fiyatı 6,81 liraya bölersen benim 6,63 lt/100 km ya da 45 kuruş yakıt sarfiyatımı bulursun."

Senin dediğin gibi de deneriz hiç merak etme neticeyi sen de görürsün 30 kuruş mu 70 kuruş mu hesabını

Ek : son bir haftalık seyahatlerin log kayıtları

Atmosferik Benzinli Kullanma Pişmanlığı

bu hesaba göre 122,97 km yol için bilgisayar 45,95 lira sarfiyat hesaplamış 37 kuruş ya da 5,49 litre yapar

yarın depoyu yeniden fullediğim zaman benzin fişi bilgisini paylaşırım

• quote:

Orijinalden alıntı: degobar

Yazdığım diğer cevapları bir zahmet okursan bilgi sahibi olursun gerçekte nasıl hesapladığımı görürsün.

Atmosferik motorla 30 kuruş yakıyorum diyen birinin yazdığı diğer yazıları okumama gerek yok

• şahinler Ş kullanıcısına yanıt
    Kullandığınız araç nedir. Kaç model. Manuel benzin Gets den bahsediyoruz. 3000 devirden düşük vites atarsanız yakıt tüketimi artar. Aynı aracın 1.5 dizeli max torkunu 1900 devirde kazanır 2000 de vites atmanız gerekir yani ekonomi için. Yeni nesil turbo benzinlerde dizel gibi torku erken kazanır. Örnek 1.4 TSI max torkunu 1400 devirde kazanır. Sizin aracınızda ya dizel ya yeni nesil turbo benzin 👍

• quote:

Orijinalden alıntı: bio technolog

Kullandığınız araç nedir. Kaç model. Manuel benzin Gets den bahsediyoruz. 3000 devirden düşük vites atarsanız yakıt tüketimi artar. Aynı aracın 1.5 dizeli max torkunu 1900 devirde kazanır 2000 de vites atmanız gerekir yani ekonomi için. Yeni nesil turbo benzinlerde dizel gibi torku erken kazanır. Örnek 1.4 TSI max torkunu 1400 devirde kazanır. Sizin aracınızda ya dizel ya yeni nesil turbo benzin 👍
    Tüketim lpg de 22 kuruş sizce daha düşük olabile mi

• .Rigby kullanıcısına yanıt
    LPG'de fazla yakan araba mi var hocam? Ayrica 1.6 crdi rakiplerine göre yaklasik 1.5 lt fazla yakıyor tecrubeyle sabittir. Yeni taksiler de genelde fiat grubu oluyor. Gözlemim bu. Rakamlara bakmadim.

• NazımHikmetRan kullanıcısına yanıt
    Gayet memnunum. Benzinli alsaydım 500 yapmazdım sanırım.

• Bu konu ara ara açılır forumda. Yılda 5000 km için standart c-d sınıfı araçlarda lpg ve dizele gerek yok arkadaşlar. Olursa da kötü olmaz orası ayrı.

Standart otomobil çok çok az yaksa varsayalım 100kmde 5 lt, çok yaksa 10-11 litre yakar zaten. 10 litre hesabını yapalım.

5000km x(10lt/100km)x7tl/lt = 3500tl eder 1 yılda.

Yani bırak lpgyi dizeli, arabaya yelken taksanız 3500 lira kar edersiniz yılda. Diğer çözümlerle olsun olsun 1750 lira kar edersiniz.

Bu arabanın kasko+sigorta+vergi+değer kaybı+bakımı+temizliği+lastiği+otu botu 10 bin lira civarıdır zaten yıllık.

Yani cayır cayır benzinde de binseniz asıl gider diğer kalemlerdir. Elin gavuru asgari ücretli bile olsa maaşının çok daha küçük bir payını arabaya yedirirken, bizde ortalama üstü maaş alan kişiler için bile (misal 7-8 bin) arabayı kullanma maliyeti maaşa oranla oldukça yüksektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asderty -- 17 Haziran 2019; 22:57:25 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• şahinler Ş kullanıcısına yanıt
    Olabilir torku dahada erken kazanabilirsiniz. Vakum gücü teknolojisi VGT diye bir cihaz var emme manifoldu hortumuna bağlıyorlar YouTube dan izleyin

• quote:

Orijinalden alıntı: .Rigby

hyundai motorlarin cok yaktigina katilmiyorum lpgli 1.4 era var gayet az yakmakta.Ayrica cogu taksici accent blue kullanmakta 1.6 dizel 5 6 litre civari yakiyor daha once kullanmadiginizdan boyle yorum yaptiniz sanirsam.
    1.2 atmosferik motor benzinde mi 30 kurus yaktiriyorsunuz sehir ici mi disi mi? benim suanki aracim 1.2 clio 75hp lpg sehir ici 28 30 kurus yakmakta benzinde imkani yok

Alıntıları Göster
    Lpgde benzin dahil tuketim.

1.2 80hp cvt otomatik

Hayirli gunler

• bio technolog kullanıcısına yanıt
    Sizin düşük devirde vites değiştirme çok yaktirir varsayımıni bizim getz ler direk curutuyor niye derseniz otomatik getz ler sizin dedıginiz gibi yüksek devirde vites degistiriyor ve şehir içi 10 lt yakiyor benim kullanımımla yani 2000 devri geçince vites değiştirerek 6lt civarı yakiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Akustik34

2017, benzin, otomatik 1.4 Rio hakkında ne dersiniz hocam?

Alıntıları Göster
    Kalite olarak sınıflarına göre daha iyi araç içi plastik olsun ,polodan geniş mesela araç büyük b ve c segmenti arası gibi bişi c de denilebilir,yan hava yastıkları var.Bakımları uygun. 1.4 konusunda bilemiyorum otomatik illaki biraz fazla yakacaktır kanımca. Test edip görmeniz sizin için daha faydalı olur bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: PsyBeowulf

Dostum maddi olarak sıkıntı yok ama koyuyor insana. 5.5 lt yakmak şehir içi birde 10 lt. Ben bunun bu kadar yakacağını tahmin etmiyordum.

Alıntıları Göster
    nasıl tahmin etmiyordun hiç mi araştırmadın yani ?
    yahu arkadaş bu tip konular sır değil ki ,günümüzde internete girip yarım saat araştırma yapsan tüm bilgiye ulaşırdın
    işin ilginci araç alırken hiç araştırmamışsın ama aldıktan sonra gelip foruma konu bile açmışsın ?

bende az araç kullandığım için benzinli tercih ettim ve hiçbir zaman pişmanlık duymadım ,çünkü zaten yakıta yüksek para ödemiyorum
    yılda bir kaç bin km. kullandığım araç için mazot yada lpg. kokusunu niye boşa çekeyim ,tabi aynı zamanda ek ücret ödeyim ?
    rampalarda araç niye bayılsın ,hayırdır araba da ne taşıyorsun da bayılıyor ,en fazla vites küçültmen gerekir ,vites küçültüp biraz düşük hızlarda çıkınca ne oluyor ?

arkadaş ülke olarak hepimiz ralliciyiz ,gaza basınca uçacak arkadakilere toz yutturacak ,virajlara son sürat girecek ,rampalarda şahlanacak ve yakıtı koklayacak

iyi ki bu ülkede azami hız limitleri 110 - 120 km. ,eğer 140 -150 km. falan olsaydı ne olurdu acaba ?

bu kadar pişman olmana gerek yok ,arabayı nikahına almıyorsun ,beğenmiyorsan sat dizel al
    ama yine pişman olup "yaa dizelin de şu sorunları varmış" diye konu açma :)

• ister oku ister okuma benim için de çok fifiydi, ak troller gibi laf anlatılamıyor sana sabit fikirlisin, sana yol bilgisayarı verilerinin ekran görüntüsünü gösteriyorum cıkk diyorsun, son aldığım benzin fişi bilgilerini paylaşıyorum ona da cıkk diyorsun, biri 37 kuruş vermiş gerçekte 45 kuruş çıkmış neyin kafasındasın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi degobar -- 18 Haziran 2019; 4:1:14 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cyraxus

Kalite olarak sınıflarına göre daha iyi araç içi plastik olsun ,polodan geniş mesela araç büyük b ve c segmenti arası gibi bişi c de denilebilir,yan hava yastıkları var.Bakımları uygun. 1.4 konusunda bilemiyorum otomatik illaki biraz fazla yakacaktır kanımca. Test edip görmeniz sizin için daha faydalı olur bence.

Alıntıları Göster
    Arkaya 3 kişi sığar mı ne dersiniz hocam?
    Ayrıca 100 km'de 10 litreyi geçer mi? Var mı bi fikriniz..?

• Sürücü kursunda i20 kullanmıştım dizel manuel. Getze geçtikten sonra baya fark vardı arasında o araba sürücü kursu aracı olduğu halde ufacık dokununca uçuyordu benimde uçuyor ama turbo beslemeli olduğu için baya fark var. Corsa 1.3 dizel kullandım mesela daha az performansı vardı ama yine az yakıyor arkadaşım baya memnun

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.