Şimdi Ara

Atmosferik Benzinli Kullanma Pişmanlığı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
244
Cevap
3
Favori
17.319
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba 1.4 atmosferik beslemeli 1.4 doch motora sahihim. Aracım Getz. Lpg kullanmıyorum benzinli aracım. 1 yıldır araç bende ve size pişmanlığımı anlatmak istiyorum. Araç almadan önce araştırma yapıyordum ilk başta pek tecrübem olmadığı için ve anlamadığım için akrabalarımıza komşuya falan soruyordum. 10 kişiden 8 i benzinli al dedi tüpe gerek yok falan. Bende onların tecrübesine güvendiğim için aldım ve hem acemiliğimi attım yaklaşık 5000 km falan yaptım şehir içi çoğu.

Şimdi diyeceksiniz ee zaten 5000 yapmışsın ne gerek var dizele. Arkadaşlar araç benzini içiyor evet yanlış anlamadınız içiyor. Şehir içi 30 litre benzin ile 300 km gidiyorum. Kullanımım sakindir fazla ani gazlama yapmam aracın baskı balatası yağ bakımları buji kablo falanda tamam. Ama psikolojim bozuldu gerçekten ibreye bakmaktan yola odaklanamıyorum. Bu ayın 6 sında depoyu fullemiştim il dışına falan çıktım dün ışık yandı uzun yolda bile 6 litre falan yakıyor. 90-100 ile gidiyorum.

Atmosferik Benzinli araba aldığım için o kadar pişmanım ki arkadaşlarım her akşam gezerken ben evde oturuyorum veya toplu taşıma kullanıyorum.

Tüp konusuna gelirsek bizim araçlarda kilo sorunu var 2 adet tank gerekli birisi ufak birisi büyük 2 defa tak çıkar yapmak lazım. Ben lpg kullamayı sevmiyorum ve satmaya karar verdiğim için boşuna masraf etmek istemiyorum. Eğer alırsanız lpg sistemi takılı araç alın.

Edit

Acemiliği atmakta biraz zorladı dizel gibi kaldırması kolay değildi. Ve araçta 4 kişiyken klima açınca aşırı şekilde motorun gücü düşüyor rampada falan kapatıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PsyBeowulf -- 17 Haziran 2019; 8:18:48 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Arabanın tek masrafının yakıt olmadığını anlatamıyoruz.

Benzinli getz parasına alacağınız dizelle çok ekonomik gezeceğinizi mi sanıyorsunuz? Turbosu dert, enjektörü dert, volantı dert, dpf'i dert. Dizel arabayı düzgün bir expere sokuyorsun, her yerinde yağ kaçağı var yazıyor. Bunun yanında gürültüsü de ayrı dert(yeni nesiller fena değil).

Yıllarca benzinli, lpg'li kullandım, ilk defa dizel aldım. Evet güzel gidiyor, yokuş performansı benzinden sonra çok iyi. Ama araba zerre güven vermiyor. piyasada temiz kullanılmış dizel bulmak zor. Abanıyor bizim millet. Bir arıza çıkarsa zaten yapacağınız kar gidiyor, uğraştığınızla kalıyorsunuz. Ekonomi istiyorsanız lpg takın. Daha ekonomiği yok. Dizelde ekonomi olsa taksilerin büyük çoğunluğu lpg'li olmazdı.
    Oncelikle piyasadaki en musrif markalardan birini almissiniz.

Getz yerine colt alsaydiniz tabi arada fiyat farki var farkindayim istanbul sehirici 7.5 litre yakardiniz ve 45 litre deposuyla 600km giderdiniz.

Yani her atmosferik motor bir degil.

Keza jazz da alsaydiniz yukardaki gibi yakacakti.

Su an 1.2 atmosferik otomatik benzinli lpg arac sahibiyim ve İstanbul sehirici 30-31 kurus yakmaktayim benzin dahil.

Yani basligi degistirin getz alma pismanligi yazin, hoş guncel hyundai benzinli motorlari da pek farkli degil, hyundainin dizeli bile cok yakiyor henüz bu tuketim olayini cozemedi hyundai.

Hayirli gunler
    1 yılda 5000 yaptıysan değiştirmeye gerek yok bence.
    En azından şu hesaba bak.
    Senin araç kaç para
    Daha az yakan bi araç kaç para
    Arada çok fark varsa o farkı peşin vermektense yavaş yavaş benzine var.
    Ama güzel bi araba bulduysan arada az fark varsa değiş gitsin.
    Ama insanların abartı az tükedim 'söylrmlerine' fazla inanma. İnsanlar genelde en az yaktıkları değeri söyler fazla yaktığını söylemez.
    300 km de 30 litre gayet normal bir tüketim. Araçta kilo sorunu yok büyük silindir taktırırsınız tankı olur biter. Bu devirde en az tüketim yapan araç olsun yine benzin ile binilmez. Lpg şart. Aracınızın motoru lpg ye en uyumlu motorlardan biri doğru kit - montaj - ayar ile yıllarca sorunsuz kullanılır.

Lpg li aracım ile 4 ayda 10000 km yi geçtim.
    Aracım 300 binde lpg 50 bin km de takılmış 250 bin km dir sorunsuz bir şekilde kullanılıyor
    Nerden baktigina bagli,turbo benzinliden cok yakar,az kacar belki ama sorunsuzdur,ariza cikarmaz,uzun omurludur,tamiri kolaydir,sessizdir,servise gerek duymaz.Yokuslarda vites dusurur,devirlendirirsin,motor sesi heyecan verir insana,keyif alirsin.Yani 2019 yilinda dunyanin en iyi motoru atmosferiktir demiyorum ama TR sartlarinda kotu degildir,ustelik en guzel lpg uygulamasini atmosferiklere yaparsin.OTV varken,kur boyleyken yeni araba almak bircok kisi icin hayal,boyle olunca elindekini korumak en iyisi.
  • Arabalar çok yakmıyor ülkede yakıt pahalı.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kesinlikle hocam benzinli bala dert. Ben araba alırken az kullanırım benzinlide olur diyordum fakat dizel aldım. 3 ay olmadan 1.500km yi devirdim. Şimdi düşünüyorum da benzinli olsa arabayı çoktan satmıştım.

23km hız ile 6.3 ortalamam c4 otomatik

• Clio 4 var akrabamda şehir içi otomatik vites max 5.5 litre görüyor ekrandan baktığım zaman. Nerdeyse 2 kat fark var yakıt ücreti arasındada 30 kuruş falan fark var birde

• 300 km de 30 litre gayet normal bir tüketim. Araçta kilo sorunu yok büyük silindir taktırırsınız tankı olur biter. Bu devirde en az tüketim yapan araç olsun yine benzin ile binilmez. Lpg şart. Aracınızın motoru lpg ye en uyumlu motorlardan biri doğru kit - montaj - ayar ile yıllarca sorunsuz kullanılır.

Aracım 300 binde lpg 50 bin km de takılmış 250 bin km dir sorunsuz bir şekilde kullanılıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bio technolog -- 17 Haziran 2019; 8:35:57 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bio technolog

300 km de 30 litre gayet normal bir tüketim. Araçta kilo sorunu yok büyük silindir taktırırsınız tankı olur biter. Bu devirde en az tüketim yapan araç olsun yine benzin ile binilmez. Lpg şart. Aracınızın motoru lpg ye en uyumlu motorlardan biri doğru kit - montaj - ayar ile yıllarca sorunsuz kullanılır.

Hocam kilo sıkıntısı var facebook grubunda çoğu insan bundan şikayetçi aracım 2010 model. Ruhsattaki max ağırlıkta 4x75 300 kiloyu çıkarınca çok az kilo kalıyor geriye

• 100 km de 10 litre gerçekten cok fazla. Adamı arabadan soğutur. Her atmosferik benzinlide aynı degil bu arada. 3 sene 1.25 i20 kullandım. 2016 model. 25.000 km ortalamam 6 litre/100 idi.

• quote:

Orijinalden alıntı: PsyBeowulf

Hocam kilo sıkıntısı var facebook grubunda çoğu insan bundan şikayetçi aracım 2010 model. Ruhsattaki max ağırlıkta 4x75 300 kiloyu çıkarınca çok az kilo kalıyor geriye

Alıntıları Göster
    Piyasadaki lpg li gets ler nasıl kullanıyor nasıl geçiyor muayeneden o zaman projeyi çizen mühendis işini doğru yaparsa hiçbir sorun olmaz o aracın max taşıyabildiği 1500 kilo

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Seni o kadar iyi anlıyorum ki 1.2 Clio 4 var bende de. 6 litre yaktırıyorum ankara şehir içinde ama başedilmez. Gidip lpg taktırdım da rahat ettim

• hocam değerler normal gibi.
    Validede var 1.4 otomatik getz.
    9 litrenin altına düşmedi araba. Hep şehiriçi biniliyor.
    Ama gel gelelim. Yılda 5 bin km yapmıyor bile.
    200 tl'lik benzin alıyorduk 1 aydan fazla gidiyordu.
    Şimdi tutup tüp taktırsam, lpg benzin farkından tüp çıkana kadar araba çürüyecek. Birde tank mank değişim isteyecek. Bir ton masraf girecek.
    O yüzden, inan göze batmıyor bizde. Hani dizel falan olsa iyi güzel de.
    Depo da küçük olunca hemen bitiyormuş gibi oluyor.
    edit: Ha getz yaktığı kadar gidiyor mu, dersen. Gitmiyor o konuda haklısın.

İnan 3 silindirli 1.0 yada 0.9 motorlu dacia da 7-8 litrenin altına inmiyor arkadaşın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VideSupra -- 17 Haziran 2019; 8:54:39 >
  • küçük motorlu benzin dizel farketmez klima açınca zorlanıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: bio technolog

Piyasadaki lpg li gets ler nasıl kullanıyor nasıl geçiyor muayeneden o zaman projeyi çizen mühendis işini doğru yaparsa hiçbir sorun olmaz o aracın max taşıyabildiği 1500 kilo

Alıntıları Göster
    Bilmiyorum hocam lpg taktırmayıda düşünmüyorum uğraşamam tekrar muayneye sok falan. En mantıklısı satmak. Ağustos ayında ilana koyacağım aracım 77.000 kmde kolay satılıcağını düşünüyorum

• 1 yılda 5000 yaptıysan değiştirmeye gerek yok bence.
    Senin araç kaç para
    Ama insanların abartı az tükedim 'söylrmlerine' fazla inanma. İnsanlar genelde en az yaktıkları değeri söyler fazla yaktığını söylemez.

• quote:

Orijinalden alıntı: PsyBeowulf

Clio 4 var akrabamda şehir içi otomatik vites max 5.5 litre görüyor ekrandan baktığım zaman. Nerdeyse 2 kat fark var yakıt ücreti arasındada 30 kuruş falan fark var birde
    Nasıl araç kullanıyorlar anlamıyorum,

Geçen gün Bostancı'dan sahil yolunu kullanarak Pendik üzerinden 1 saat 40 dakikada Sabiha Gökçen'e gittim ve geldim 55,86 km yol için torque uygulaması 19,07 lira benzin harcaması hesapladı, km de 34 kuruş yapar, 100 km de 5,01 lt benzin yapar.

benim aracım da 1.4 motor, otomatik, 100 bg gücünde, lpg siz otomobil, gaza nasıl basıyorsunuzda bu kadar yakıyorsunuz, tamam yolda rampa olur çıkarken motora yüklenirsin sarfiyat artar bunu anlayabilirim o da çok abartılı olmaz sanıyorum.

ayda bir ankara yaparım cc 130 km.de ayarlı iken sarfiyatım 6,7 litre oluyor giderken, dönüşte 7,1 litreye çıkıyor

• DoctorEconomy kullanıcısına yanıt
    aynen dogru aslında. ornegın ABC marka araç 100 KM'de 6 litre yakıyor diyelim.

şuanki maaşlarımızı aynı düşünsek ve benzinin fiyatının 12 lira olmasıyla beraber, 100 KM'de 72 lira yakar.

ama tekrardan aynı maaşlarımızı düşünüp benzinin fiyatının 2,5 lira gibi bi fiyatı olmasıyla beraber 15 lira yakar.

şuan benzin 7 lira ve bu ABC maalesef 42 lira yakıyor ve gün geçtikçe artacak gibi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Erreguay

1 yılda 5000 yaptıysan değiştirmeye gerek yok bence.
    Senin araç kaç para
    Süremiyorum hocam çok yakıyor dizel olsa 15000 yapardım rahat kış sezonu binildi araca yaz sezonu daha yeni geldi binilmedi fazla

• Arabanın tek masrafının yakıt olmadığını anlatamıyoruz.

Benzinli getz parasına alacağınız dizelle çok ekonomik gezeceğinizi mi sanıyorsunuz? Turbosu dert, enjektörü dert, volantı dert, dpf'i dert. Dizel arabayı düzgün bir expere sokuyorsun, her yerinde yağ kaçağı var yazıyor. Bunun yanında gürültüsü de ayrı dert(yeni nesiller fena değil).

Yıllarca benzinli, lpg'li kullandım, ilk defa dizel aldım. Evet güzel gidiyor, yokuş performansı benzinden sonra çok iyi. Ama araba zerre güven vermiyor. piyasada temiz kullanılmış dizel bulmak zor. Abanıyor bizim millet. Bir arıza çıkarsa zaten yapacağınız kar gidiyor, uğraştığınızla kalıyorsunuz. Ekonomi istiyorsanız lpg takın. Daha ekonomiği yok. Dizelde ekonomi olsa taksilerin büyük çoğunluğu lpg'li olmazdı.
  • Oncelikle piyasadaki en musrif markalardan birini almissiniz.

Getz yerine colt alsaydiniz tabi arada fiyat farki var farkindayim istanbul sehirici 7.5 litre yakardiniz ve 45 litre deposuyla 600km giderdiniz.

Yani her atmosferik motor bir degil.

Keza jazz da alsaydiniz yukardaki gibi yakacakti.

Su an 1.2 atmosferik otomatik benzinli lpg arac sahibiyim ve İstanbul sehirici 30-31 kurus yakmaktayim benzin dahil.

Yani basligi degistirin getz alma pismanligi yazin, hoş guncel hyundai benzinli motorlari da pek farkli degil, hyundainin dizeli bile cok yakiyor henüz bu tuketim olayini cozemedi hyundai.

Hayirli gunler

• başlığa gelmiş yine 30 kuruş yakanlar, yav he he
  • Atmosferik Benzinli Kullanma Pişmanlığı

Al sana atmosferik benzinli. Kullandığınız araç lpg taktırmak isteyenler alsın diye satılıyor zaten. Bayırda boğulan arabaya kimse benzin yetiştirmek istemez. Siz de acemiliğinizi atmışsınız zaten abartmaya gerek yok. Ya satıp farklı bir arabaya geçecekseniz ya da tüp taktıracaksınız.

Bu arada kullandığım araç 1,5 Yaris otomatik(cvt)

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.