Şimdi Ara

Atmosferik Benzinli Kullanma Pişmanlığı (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
244
Cevap
3
Favori
17.321
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: antizero

Yanılıyorsam düzeltin. Genel anlamda fiat grubu kullanan (albea-linea-egea) taksicilerin çoğunda 1.3 multijet oluyor. Benzinli vardır illa ki ama nadir gördüm ben. En azından öyle deneyimledim. Gerçekten de lpgli çok taksi var mı?
    Ben de tam tersi nadiren dizel gordum. Hatta o saydigin modellerin bile lpglisini gordum. Simdi yeni taksilere bakiyorum cogu corolla veya elantra oluyor. Tabi hepsi 1.6 atmosferik motorlu ve lpgli.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hyundainin ürettiği en kötü motor var araçta verimsiz ve hantal gerçekten

• quote:

Orijinalden alıntı: commandx

Arabanın tek masrafının yakıt olmadığını anlatamıyoruz.

Benzinli getz parasına alacağınız dizelle çok ekonomik gezeceğinizi mi sanıyorsunuz? Turbosu dert, enjektörü dert, volantı dert, dpf'i dert. Dizel arabayı düzgün bir expere sokuyorsun, her yerinde yağ kaçağı var yazıyor. Bunun yanında gürültüsü de ayrı dert(yeni nesiller fena değil).

Yıllarca benzinli, lpg'li kullandım, ilk defa dizel aldım. Evet güzel gidiyor, yokuş performansı benzinden sonra çok iyi. Ama araba zerre güven vermiyor. piyasada temiz kullanılmış dizel bulmak zor. Abanıyor bizim millet. Bir arıza çıkarsa zaten yapacağınız kar gidiyor, uğraştığınızla kalıyorsunuz. Ekonomi istiyorsanız lpg takın. Daha ekonomiği yok. Dizelde ekonomi olsa taksilerin büyük çoğunluğu lpg'li olmazdı.
    Forumun kötü yanlarından biri, biri rastgele birşey yazıyor millette o doğruymuş gibi inanıyor.
    Hangi ilde yaşıyorsunuz acaba lpg li taksi çok?
    İstanbulda 3 adet taksi plakasına sahibiz, florya mevkisinde. Özel Fiat-Renault servisimiz var bağcılarda. Dizel aracım mantığı zaten senede 15 bin km den fazla kullanımda kâr etmesi, taksiler yaklaşık 40-50 bin km yol yapıyor yılda. Dizel bir 1.3 linea-egea şehir içi 6 litre mazot yakıyor. 1.6 accent blue yine 7 litreye yakın mazot tüketiyor. Benzin+lpg ye para mı yetişir taksi de. Dizel araç 200 bin her türlü sıkıntısız gidiyor, rutin bakım dışında hiçbirşey yaptırmadan. Benzinde o iş zor. Gidip bir taksi duragina oturup neden dizel tercih ediyorsunuz diye bir sorun.

• quote:

Orijinalden alıntı: tasshelhoff

Oncelikle piyasadaki en musrif markalardan birini almissiniz.

Getz yerine colt alsaydiniz tabi arada fiyat farki var farkindayim istanbul sehirici 7.5 litre yakardiniz ve 45 litre deposuyla 600km giderdiniz.

Yani her atmosferik motor bir degil.

Keza jazz da alsaydiniz yukardaki gibi yakacakti.

Su an 1.2 atmosferik otomatik benzinli lpg arac sahibiyim ve İstanbul sehirici 30-31 kurus yakmaktayim benzin dahil.

Yani basligi degistirin getz alma pismanligi yazin, hoş guncel hyundai benzinli motorlari da pek farkli degil, hyundainin dizeli bile cok yakiyor henüz bu tuketim olayini cozemedi hyundai.

Hayirli gunler
    hyundai motorlarin cok yaktigina katilmiyorum lpgli 1.4 era var gayet az yakmakta.Ayrica cogu taksici accent blue kullanmakta 1.6 dizel 5 6 litre civari yakiyor daha once kullanmadiginizdan boyle yorum yaptiniz sanirsam.
    1.2 atmosferik motor benzinde mi 30 kurus yaktiriyorsunuz sehir ici mi disi mi? benim suanki aracim 1.2 clio 75hp lpg sehir ici 28 30 kurus yakmakta benzinde imkani yok

• Polo 1.0 atmosferik 1.3 multijetle hemen hemen aynı yakıyor motordan motora değişiyor he neden yakmıyor noktasına gelirsek araba zaten gitmiyor

• Abi benzin ya gerçekten gülüyorum. Burada şehir içi 6 litre yakmanız falan yani hangi şehir abi orası bende geleyim

• deatless22 kullanıcısına yanıt
    Bindiğim bütün taksilerde sohbet ederim, daha dizel araca bindiğimi hatırlamıyorum. Son bindiğim iki taksi de lpg liydi. Accent blue ve corolla 1.6 life.

200bin km taksi için çok değil. 600bin küsür km de corolla taksiye bindiğimi hatırlıyorum. Son bindiğim blue da 300küsür binde, motor hiç tamir görmedi demişti.

Fiatta 1.3 takside tutuluyor olabilir ama asla lpg ekonomisini yakalayamaz. 1.3multijetin 7litre yaktığı yerde lpgli egea da 11-12litre yapar. Lpg 3.19, dizel 6.28

• şimdi ki aklın olsa hangi arabayı alırdın
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-F1CD3AB5A

şimdi ki aklın olsa hangi arabayı alırdın
    Şuan cebimde 60.000 tl olsa manuel clio 4 icon veya touch paket alırdım max 80.000 km de

• Cebimde getz parası olsa dizel getz alırdım sanırım. Araçtan memnunum ama yakıtı sıkıntı. Dizel getzler performansı güzel yakıtıda şehir içi 6.0-6.5 arası uzun yolda 3.5-4.0 arası düşüren bile var bizim grupta

• PsyBeowulf kullanıcısına yanıt
    Kullanım tarzınızı degistirirswnix %20 tasarruf edersiniz
    Vites yükseltirken araba bagirtmadan değiştirin çok dik rampa cikmiyorsaniz bu da 2000 devir civarına denk gelir.
    10 litre yerine 8 litre yakar siniz.
    Bir de ani kalkiş ve duruslardan kaçının yumurta mod kullanırsanız ekstra tasarruf yaparsınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi şahinler -- 17 Haziran 2019; 19:28:34 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: degobar

Nasıl araç kullanıyorlar anlamıyorum,

Geçen gün Bostancı'dan sahil yolunu kullanarak Pendik üzerinden 1 saat 40 dakikada Sabiha Gökçen'e gittim ve geldim 55,86 km yol için torque uygulaması 19,07 lira benzin harcaması hesapladı, km de 34 kuruş yapar, 100 km de 5,01 lt benzin yapar.

benim aracım da 1.4 motor, otomatik, 100 bg gücünde, lpg siz otomobil, gaza nasıl basıyorsunuzda bu kadar yakıyorsunuz, tamam yolda rampa olur çıkarken motora yüklenirsin sarfiyat artar bunu anlayabilirim o da çok abartılı olmaz sanıyorum.

ayda bir ankara yaparım cc 130 km.de ayarlı iken sarfiyatım 6,7 litre oluyor giderken, dönüşte 7,1 litreye çıkıyor

Alıntıları Göster
    Forumda birde bu tayfa var az yakınca madalya takıcaklar size
    Hesap öyle yapılmaz güzel kardeşim fulle depoyu 100 kö sonra yine fulle bak bakalım 30 kuruşmu yakıyor 70 kuruşmu

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Yemişim yakıtını çok önemli değil fb7 sattım 7 senede 62 bin yapmışım isterse 3 litre ş. içi yaksın birdaha atmosferik falan asla bulaşmam
    O nedir kardeşim arabamı sürüyoruz kağnımı arabanın altını delip fred çakmaktaş gibi ayaklarımla gitsem daha hızlı giderim

• Havya Makinesi kullanıcısına yanıt
    3 ayda 1500 km için dizel aldınız , yılda 6-7 bin km yapıyor olmasınız.
    Ben almazdım...
    Güle güle binin.

• quote:

Orijinalden alıntı: NazımHikmetRan

3 ayda 1500 km için dizel aldınız , yılda 6-7 bin km yapıyor olmasınız.
    Ben almazdım...
    Güle güle binin.
    Hocam anlamıyorsun herhalde araç yakıtı içiyor yol yapamıyorum Türkçe konuşuyorum.
  • Şu kuruş hesabı yapanlar arabalarıyla birlikte lütfen şu ülkeyi terketsin valla bu kadar cahilce bir hesap yok
  • bende 1.3 getz var ve lpg li. ağırlık problemi falan yok simit depo oluyor.muayeneden geçiyor. ee daha ne? lpg de ort 30krş yakıyor.doğrudur benzinde çok yakıyor ama lpg de net %45 tasarruf var. atmosferik motor lpg için var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: The@Thing

Şu kuruş hesabı yapanlar arabalarıyla birlikte lütfen şu ülkeyi terketsin valla bu kadar cahilce bir hesap yok
    lpg de yol bilgisayarı ölçmüyor,gösterge doğru göstermiyor.mecburen krş hesabı yapıyoruz. lpg yi litre olarak veren göstergemi var
  • quote:

Orijinalden alıntı: şahinler

2004 model 1.3 getz kullanıyorum .
    Antalya gibi bir yerde 35 litre lpg ile 500 km civarı yol yapıyorum .
    Şuan için benzin dahil 25 kuruş yakiyor um .
    Getz çok yakar diyenlere katılmıyorum .
    Kullanım tarzı çok önemli arabayi bagirtmadan vites değiştirmek lazım tabi yokuş cikmiyorysak ben genelde 2000 devri geçince vites yükseltirim. Konuyu açan arkadas buna dikkat ederse tüketimi 8 li rakamlara düşebilir. Ama otomatik getz için yapacak birsey yok
    O araçşehir içi 10 lt nin altına zor düşer . Son olarak geçenlerde 43 luk tank 42 lt gaz aldı ve o yakıtla 600 km yi geçtim tabi bu yolu sadece sehir ici değil cevre yollari da dahil olmak üzere yaptim . Yani genel olarak aracın yakıtı en az yakanlar listesine aday bu konuda merak eden olursa antalyaya beklerim sonucu beraber görürüz herkese keyifli ve ekonomik sürüşler dilerim.
    Not:Yazdığım değerler klima kapalı ve sakin trafikte çevre yolu güzergahı dahil olarak yapilmistir .
    aynı araçtan bende var depo 32lt ve 28,5lt lpg alıyor uzun yolda 330km ancak gidiyor. anlamadım bu kadar az nasıl yaktırıyorsun. herhelade ancak düz eğimsiz yolda 90km sabit hız yüksüz,klimasız ancak olur ama ben öyle araç süremem acımadan gazlarım zaten motor zayıf devirsiz hantal kalıyor,klima zaten hep açık. geçen yaz kilma açık uzun yolda devirli yüksek hızda 28,5lt 254kmde bitti. oldukça acımasız kullanmıştım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi power-pc -- 17 Haziran 2019; 20:34:39 >

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.