Şimdi Ara

Askerlik Tecil ve Yüksek Lisans

Bu Konudaki Kullanıcılar: kanaryafurki
1 Kayıtlı Üye ve 1 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
4.475
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Şu anda muhtemelen bu durumda olan bir çok kişi vardır diye tahmin ediyorum umarım yardımcı olabilecek birileri çıkar.

Soruma başlamadan önce tecilimle ilgili bilgileri yazıyorum:

Aşağıda kimliği yazılı yükümlünün 30.09.2018 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur.

CELP DÖNEMİ: KASIM 2018
    SON YOKLAMA TARİHİ : 28.10.2016
    MEZUNİYET/TERK TARİHİ: 24.06.2016
    MUHTEMEL SEVK TARİHİ: 30.09.2018
    ERTELEME BİTİM TARİHİ: 24.06.2018

Bu belge şubeden tecil ettiğimde aldığım mühürlü damgalı belge.

E-devletten aldığım belgede ise "24.06.2018 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur." diyor.

Ben şimdi yüksek lisansa kayıt olmak istesem burada bakılacak tarih 30.09.2018 mi yoksa 24.06.2018 mi?
    Çünkü eğer 6. aydan sonra kayıt yaptıramayacaksam (erteleme bittiği için) şu anda kayıt yaptırmam lazım. Yüksek lisansa kayıt olurken hangi tarih baz alınıyor?

Şimdiden teşekkürler.

• 24 Haziran tecilinin aon günüdür, çünkü mezuniyetinin tam 2. senesi oluyor. 30 Eylül dediği ise, Kasım celbi olduğun için o tarihe kadar askere alma işlemlerine gelip başvurmalısın diyorlar.

24 Hazirana kadar şubene git, onlara yüksek lisansa kaydolacağım de yardımcı olurlar. Sana askere gitmek istiyorum tarzı bir yazı bile imzalatsalar, Kasım ayına kadar kaydolacağın bir yüksek lisans programı sayesinde tecilin olur. Ama ne yapıp et 24 Haziranı geçirip bakaya kalma. Ben 5 gün bakaya kaldım, bakaya olsam bile yine de askerlik durum belgesi verdiler ve yüksek lisansa kaydoldum. Ama sağ olsun 5 gün bile kütüğümün bulunduğu askerlik şubemin gözünden kaçmamış 380 küsur borç kitlediler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi glory34 -- 12 Şubat 2018; 19:21:33 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: glory34

24 Haziran tecilinin aon günüdür, çünkü mezuniyetinin tam 2. senesi oluyor. 30 Eylül dediği ise, Kasım celbi olduğun için o tarihe kadar askere alma işlemlerine gelip başvurmalısın diyorlar.

24 Hazirana kadar şubene git, onlara yüksek lisansa kaydolacağım de yardımcı olurlar. Sana askere gitmek istiyorum tarzı bir yazı bile imzalatsalar, Kasım ayına kadar kaydolacağın bir yüksek lisans programı sayesinde tecilin olur. Ama ne yapıp et 24 Haziranı geçirip bakaya kalma. Ben 5 gün bakaya kaldım, bakaya olsam bile yine de askerlik durum belgesi verdiler ve yüksek lisansa kaydoldum. Ama sağ olsun 5 gün bile kütüğümün bulunduğu askerlik şubemin gözünden kaçmamış 380 küsur borç kitlediler.
    Hocam benim de tecil tarihi haziran sonu gözüküyor. Haziran sonu tecil bitiyor ise ilk tabii olduğumuz celp dönemi kasım mı oluyor? Eğer kasım ayına kadar yüksek lisansa kayıt olmak gerekiyorsa sorun yok ama haziran/temmuz ayına kadar kayıt olmak gerekiyorsa sorun olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Huseyinn31

Hocam benim de tecil tarihi haziran sonu gözüküyor. Haziran sonu tecil bitiyor ise ilk tabii olduğumuz celp dönemi kasım mı oluyor? Eğer kasım ayına kadar yüksek lisansa kayıt olmak gerekiyorsa sorun yok ama haziran/temmuz ayına kadar kayıt olmak gerekiyorsa sorun olur.

Alıntıları Göster
    Haziran'da tecilin bitiyorsa, Kasım celbine kalırsın. Ağustos'ta askere gitmek için son başvuru tarihi 31 Mayıs. Tecilin bitene kadar bir yüksek lisansa kaydolamazsan, askerlik şubene başvur ki bakaya kalma. Daha sonra Kasım ayına kadar bir yüksek lisansa kaydolunca tecilin yapılır.
  • quote:

Haziran'da tecilin bitiyorsa, Kasım celbine kalırsın. Ağustos'ta askere gitmek için son başvuru tarihi 31 Mayıs. Tecilin bitene kadar bir yüksek lisansa kaydolamazsan, askerlik şubene başvur ki bakaya kalma. Daha sonra Kasım ayına kadar bir yüksek lisansa kaydolunca tecilin yapılır.

Alıntıları Göster
    Siz bilgili bir abiye benziyorsunuz

Saka bir yana benimde bir sorum olacak.

E devletteki belgede 19.12.2019 tarihine kadar sakinca yoktur yaziyor.

Bu yuksek lisans ertelemesinde ortaya cikan tarih. Ben yuksek lisanstan bu donem sonu atilacagim cunku ders donemi bitmek uzere ve dersleri veremedim. Yani temmuz agustos gibi atilmis olurum.

Yeni kayit yaptiacagim baska bir unide ancak bilemedim durumlari. Şu anda calisiyorum ve calismam gerekiyor.

Atildiktan sonra o tarih nereye gerileyecek ne olacak bilmiyorum. Kaydim silinmeden baska uniye kayit olabiliyor muyum ? Basvuru tarihleri de onemli. Simdi eylulde basvurular baslasa ben bakaya filan kalirsam sikinti olmasin...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • rorschach_ kullanıcısına yanıt
    Çok bilgiye sahip olduğum söylenemez, öğrenebildiklerimi paylaşmaya çalıştım. şunu söyleyeyim; yüksek lisanstan atıldığınız anda tahminim öğrenci işleri yasal sıkıntı yaşamamak için durumunuzu hemen askerlik şubenize bildirir ve bir hafta içinde teciliniz iptal edilir. Bazı şubeler bunu yoğunluktan geciktirebilirler ama her zaman kötü senaryoyu göz önünde bulundurmalısınız.

Yeni bir yüksek lisansa kaydolacaksanız, atılmadan kaydınızı sildirmeniz gerekebilir. Atılınca, yenisine kaydolursanız tecil olur mu bilmiyorum açıkçası. Sildirip, yeni bir okula kaydolunca tecil kesin oluyor onu biliyorum. Yaz aylarında atılır veya kayıt sildirirseniz, o sıralar kayıt alan bir yüksek lisans yoksa (Süleyman Demirel'e Temmuzda kaydolmuştum) bence askerlik şubesine Kasım'da gidecekmiş gibi başvurun. Böylece bakaya kalmazsınız. Daha sonra başvurular başlayınca bir okula hak kazanırsanız alacağınız "Askerlikle ilişiksiz belgesi" ile Kasım ayına kadar bir okula kaydolursanız teciliniz tekrar yapılır.
  • quote:

Çok bilgiye sahip olduğum söylenemez, öğrenebildiklerimi paylaşmaya çalıştım. şunu söyleyeyim; yüksek lisanstan atıldığınız anda tahminim öğrenci işleri yasal sıkıntı yaşamamak için durumunuzu hemen askerlik şubenize bildirir ve bir hafta içinde teciliniz iptal edilir. Bazı şubeler bunu yoğunluktan geciktirebilirler ama her zaman kötü senaryoyu göz önünde bulundurmalısınız.

Yeni bir yüksek lisansa kaydolacaksanız, atılmadan kaydınızı sildirmeniz gerekebilir. Atılınca, yenisine kaydolursanız tecil olur mu bilmiyorum açıkçası. Sildirip, yeni bir okula kaydolunca tecil kesin oluyor onu biliyorum. Yaz aylarında atılır veya kayıt sildirirseniz, o sıralar kayıt alan bir yüksek lisans yoksa (Süleyman Demirel'e Temmuzda kaydolmuştum) bence askerlik şubesine Kasım'da gidecekmiş gibi başvurun. Böylece bakaya kalmazsınız. Daha sonra başvurular başlayınca bir okula hak kazanırsanız alacağınız "Askerlikle ilişiksiz belgesi" ile Kasım ayına kadar bir okula kaydolursanız teciliniz tekrar yapılır.
    Atilmak ile kayit sildirmek arasinda fark var midir ki acaba ? Sonucta ben atilinca yine gidip kasim da askere gidecekmis gibi ayarlama yapacagim.

Agustos icin zaten gecmis oluyor yanlisim yoksa.

Tesekkurler cevap icin.

• rorschach_ kullanıcısına yanıt
    İkisi arasında normalde fark yok ama Askerlik Kanununa göre var mı bilmiyorum. Askerlik denince bildiklerimiz yanlış olabiliyor, emin olmak için şubenize sormanızda fayda var.
  • quote:

İkisi arasında normalde fark yok ama Askerlik Kanununa göre var mı bilmiyorum. Askerlik denince bildiklerimiz yanlış olabiliyor, emin olmak için şubenize sormanızda fayda var.
    Tesekkurler hocam.

• Aynı durum bende de var herkesin bu durumunu düşündüklerine göre 30.09.2018'i baz alırlar bence
  • glory34 kullanıcısına yanıt
    yüksek lisansa nasıl kaydoluyoruz hocam bilgi verirmisiniz tezsiz olana ?
  • Arkadaşlar askerlik şubesinde bana denen Kasım Celbine kaldıysanız örneğin Eylül sonuna dek okulunuz kaydınızı bildirecek askeriyeye
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.