Şimdi Ara

Asgari ücret bu seviyede oldukça fiyatlar artmaya devam edecek.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
103
Cevap
0
Favori
3.578
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Eğer asgari ücretin yokluğu insanların 3 kuruşa çalışmasına sebep olacak olsaydı, şu anda Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde asgari ücretten bir kuruş fazla kazanan kimsenin olmaması gerekirdi.

Bugün imrenerek baktığınız Norveç, İsviçre, Finlandiya, İsveç, Danimarka, İzlanda gibi ülkelerde asgari ücret diye bir kavram yok. Almanya'da bile 2015 yılına kadar asgari ücret diye bir şey yoktu.

Her işçi fiyatını kendi belirler. Devlet herhangi bir vasıfsız elemanın bulunduğu şirkete/organizasyona 2500(vergilerle birlikte yaklaşık 4500) liralık katkı sağlayacağını garanti edemez.

Aidiyetle çalışan, kendini yetiştiren, kıyafet değiştirir gibi iş değiştirmeyen adam zaten asgari ücretten fazlasını kazanır.

Asgari ücretin pahalılığı sayesinde 6 ay çalışıp 2 ay yatmak normalleşmeye başladı. Ortalama bir mühendisten daha çok tatil yapan asgari ücretliler var. Çünkü bilgi ve birikim kazanmasının hiçbir önemi ve avantajı yok. Bu hem sektörlerde kalifiye işçi yetişmesini önlüyor, hem de üretim bantlarında insan sermayesini geçici kılarak işletmelerin gelişimini ve potansiyel yatırımlarını zedeliyor. Bu 2 ileri 1 geri durumları da ister istemez fiyatlara yansıyor.

Devlet şu anki durumda resmen vasıfsız elemanlara "Senin eski işinden hangi sebeple çıktığın önemli değil. İstersen keyfi ayrılmış ol, ister kasıtlı olarak iş yerine zarar ver, ister yanında çalışan evli kadına sarkıntılık etmiş ol; ben bir sonraki işinde sana 2500 lira nakiti garanti ediyorum." demektedir.

Asgari ücretin arttığı her yıl vasıfsız eleman olmak daha avantajlı hale geliyor. Günün sonunda hiçbir bilgi-birikimi olmayan vasıfsız eleman orduları sayesinde yavaş yavaş Çin olma yolunda ilerliyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Pink -- 23 Mayıs 2020; 20:25:21 >

• Asgari ücreti arttıran gılışdar ve ceğabeyi kınıyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bu ülkede popülizm oldukça, kimsenin refahı artmaz.

Bakın :
    20 yaşındaki insanın işi yok.
    30 yaşındaki insanın arabası yok.
    40 yaşındaki insanın evi yok.
    50 yaşındaki insanın iş yeri yok.
    60 yaşındaki insanın hiçbiri yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Last Troll Bender

Asgari ücreti arttıran gılışdar ve ceğabeyi kınıyorum.
    hayır eko yapmıştır bence, en son duydum haliçi de batırmış
  • Asgari ücret değil, üretim artmadıkça diyecektin... Artık İktisada giriş kitabının liselerde okutulması lazım olmuyor böyle

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lazer__ -- 24 Mayıs 2020; 1:58:41 >
  • Redeemertr kullanıcısına yanıt
    Asgari ücretle 6 ay çalışıp 2 ay yatıyorlar yazmış. Artık trollük de ayaklara düştü.

• Doğru tespitler,hatta asgariyi geç,kendini geliştirip çalışmak bile artık Türkiyede mantıksız,çalışmazsan zaten ya akp yada chp sana bakıyor.Çalışıp çok fazla kastırmaya gerek yok.
  • lazer__ kullanıcısına yanıt
    bence bu ülkenin alayının (dandirik üniversitelerde bile dahi) İşletme bölümüne girmesinde fayda var. (Tıpkı ilk 2 sene okuyan ben gibi -daha sonra bankacılığa geçiş yaptım-)

(Aynı zamanda En eğlenceli ve keyifli derstir işletme bölümleri)

Tabi ekonomi ile alakalı ders anlatımı esnasında telefonda papçi mobıl oynar, sınavlarda ise sıfır çeker bizim millet.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YananGülYoldaşlığı -- 23 Mayıs 2020; 19:49:55 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Malvolorne

Doğru tespitler,hatta asgariyi geç,kendini geliştirip çalışmak bile artık Türkiyede mantıksız,çalışmazsan zaten ya akp yada chp sana bakıyor.Çalışıp çok fazla kastırmaya gerek yok.
    Ağzına sağlık hocam.

Asgari ücret bireyciliği de arttırıyor. Adam 2500 lira maaşla stüdyo daireye çıkıyor. Ona göre bulaşık makinesi, buzdolabı, çamaşır makinesi alıyor.

Cari açığı ve dolaylı olarak enflasyonu da etkiliyor.
  • Lan devlet 6 aydır okulun kapısından içeri girmeyen öğretmene eylüle kadar evinin salonundan takır takır maaş ödeyecek,birde diyorlar ki market fiyatları arttı ? Neden acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: lazer__

Asgari ücret değil, üretim artmadıkça diyecektin... Artık İktisada giriş kitabının liselerde okutulması lazım olmuyor böyle
    Üretim neyle yapılır? İş ile. İş ne ile yapılır? Fabrikayla, atölyeyle.

Asgari ücret bu seviyedeyken ağababalar dışında kimse iş kurmaya, fabrika/atölye açmaya cesaret edemez. Günün sonunda iş fırsatlarını azaltıp, işsizliği de tetikler.

Ben Boğaziçi Üniversitesi'nde aldığım iki dönem derste bu kadar öğrenmişken, senin iktisat dersini nerede aldığını çok merak ettim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Pink -- 23 Mayıs 2020; 20:50:44 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Pink

Üretim neyle yapılır? İş ile. İş ne ile yapılır? Fabrikayla, atölyeyle.

Asgari ücret bu seviyedeyken ağababalar dışında kimse iş kurmaya, fabrika/atölye açmaya cesaret edemez. Günün sonunda iş fırsatlarını azaltıp, işsizliği de tetikler.

Ben Boğaziçi Üniversitesi'nde aldığım iki dönem derste bu kadar öğrenmişken, senin iktisat dersini nerede aldığını çok merak ettim.

Alıntıları Göster
    Avrupa da asgari ücret 1500 birim para burada 2400 birim para... ama Avrupa'daki adamın alım gücü niye daha yüksek?

Bunu da sana iktisada glrişten sonra 2. Ödev olarak veriyorum

Bol şans

• Mr. Pink kullanıcısına yanıt

• lazer__ kullanıcısına yanıt

• konuya bak.
  • 2016-2020 arasinda asgari ucret 2.5 katina cikti.Ancak kimsenin maasi(is degistirenler,terfi alanlar haric) 2.5 katina cikmadi.Bu durumun hic konusulmamasi cok tuhaf.18 sene boyunca yapilan en yanlis hareket buydu.Asgari ucret resmen standart ucret haline geldi.Muhendis,avukat hatta disci asgari ucret ile calisiyor.Bugun belki 1500 lira asgari ucret olsa ulke cok daha iyi konumda olacakti.Asgari ucretli 1500 lira da alsa 2300 lira da alsa zaten yasamiyor. Asgari ucrete gelen anlamsiz zamlar resmen orta kesimi bitirdi

• Saçmalık.Asgari ücret olmasa İşveren çalıştırabildiği elemanı en düşük maaşdan işe alır.Kim daha çok az maaş isterse onu işe alır buda çeşitli sorunlara yol açar.Zaten işlerin birçoğu vasıfısız işci statüsünde.Mühendis tasarımcı falan olmadığın surece herşey pc sistemleri otomasyon yazılımlara bağlı.Herkesi nitelikli isçi yapamassı olsa bile nitelikli işlerdede çalısan sayısı çok olduğu için onlarında maaşı düşücek. Sacma bende isterim asgari ücret die bir kavram olmamasını ama bu toplumun işverenleride çok acımasız kimsenin gözünün yaşına bakmaz umrunda bile olmaz insanlar açlıktan ôlüyormuş die o yüzden asgari ücret şarttır.

• Asgari ücretin artırılması, Kılıçdaroğlu nun akp ye attığı kazıktır, ekonomideki bozulmanın sebeplerinden biridir

• Saçmalamışsınız. Bu ülkede fiyat artması için maaşların veya aü nün artması gerekmiyor.
    1- Araç ve ev fiyatları bu yıl %30 a yakın arttı. Gıdayı saymıyorum bile.
    2-2005 ten beri asgari ücret %10 civarında artıyor ayrıca 2007-2012 arası herşey güllük gülistanlıktı. Alım gücü çok iyiydi.
    Bu 2 durum sizin teoriyle net olarak zıt düşüyor.

@aykut291 bir arkadaş fabrikalara teknik servise gidiyor, fabrikaların bazıları işçileri AÜ nüm altında çalıştırıyormuş. Her ay fazl parayı şirkete havale yapıyorlarmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aksinaletinsan -- 23 Mayıs 2020; 21:26:59 >
  • İşsizliğin bu kadar yüksek olduğu ülkede bunu yapamazsın. Önce işsizliği düşürmek gerekir.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.