Şimdi Ara

Asgari ücret bu seviyede oldukça fiyatlar artmaya devam edecek.

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
102
Cevap
0
Favori
3.139
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Ülke ve Dünya Gündemi >> Asgari ücret bu seviyede oldukça fiyatlar artmaya devam edecek.
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
  • Uzaklaştırılmış 2 gün cezanın, 1 gün 12 saat 8 dakika kadarı kaldı.
    quote:

Orijinalden alıntı: lazer__

Asgari ücret değil, üretim artmadıkça diyecektin... Artık İktisada giriş kitabının liselerde okutulması lazım olmuyor böyle
    Üretim maliyetleri yüksek oldukça kimse Türkiyede üretim yapmaz. wolsvagen niye hükümetten indirim ve teşvik istiyor .Üretim maliyetlerini düşürmek için . çalışanın vergisi olmasa 600 dolar olan çalışan asgari ücretli maliyeti 400 dolara düşüyor . 3-5 yıl gelir vergisi silinirse %22den çok aşağıya düşmüş oluyor

son yıllarda sorunun kaynagı ülkede üretim yok demekte bir gelişmedir ancak üretim azlığının nedeni hakkında da gelişme göstermek gerekir . Sonra hala saman bile ithal ediyoruz nohut, fasulye, mercimek bile ithal ediyoruz , çatal-kaşık,plastik, pamuk , oyuncak , çay-kahve fincanı bile ithal ediyoruz demeye devam ederiz. Üretim maliyetlerinin en önemlisi ise çalışan maliyetidir. Eğer üretimde çalışan maliyeti %50 öngörülmüşse asgari ücret arttıkça diğerlerin maaşı düşürülmesi gerekir veya üretim maliyeti rakiplerinden fazla çıkmışsa üretime son verilmesi gerekir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baudelaire -- 23 Mayıs 2020; 23:49:42 >

• Teğmen
    183 Mesaj

Demeye çalıştığım şey şu. Asgari ücret ülkede enflasyona göre belirlenen en düşük ücrettir. Ülkede genel olumsuzluklar yahut vergiler vesaire nedeniyle fiyatlar yükselir ve hayat pahalaşır ondan sonra ise insanları ezdirmemek adına en düşük belirlenen yaşam gideri ölçütünde yeni asgari fiyat belirlenir. Tam tersi değil yani. Dolayısıyla hayat pahalılığının nedeni asgari ücrettir demek yanlış olur, saçma olur, değildir. En azından burada değinildiği gibi ana etken hiç değildir. Olsa olsa ekonomiyi bilmeyen ve beceremeyenlerin ileri sürüp algı yapması olur. Aklı olan da yemez bunu tabii.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SPAWN-TheUndead -- 24 Mayıs 2020; 2:47:22 >
    |
    |
    Reges67 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Tulpar T5 V14.1: 7.Nesil Kaby Lake Intel® Core™ i7-7700HQ, 16GB (2x8GB) DDR4L 1.2V 2400MHz, 256GB SSD, 15.6" Full HD 1920x1080 IPS Mat LED Ekran, 4GB GDDR5 nVIDIA® GeForce® GTX1060 192-Bit DX12, 2x M.2 SATA 1x HDD...
    quote:

Orijinalden alıntı: Adalet

Bunları yazan arkadaşa bir de Karl Marx'ın "Ücretli emek ve sermaye" kitabını okumayı öneririm. Akşama kadar fabrikada, atölyede şurda burda çalışıp ter döken ve asıl emeği üretip aldığı maaşla normal altı bir hayat süren işçiler açısından da bakmasını bilmek lazım.
    Şöyle de bakabiliriz... emek sömürüsün yoğun olduğu (ve Karl marx'ın yaşadığı) ingilterede işçi ücreti ne kadar emek sömürüsünün bitiren Sovyet ülkelerinde işçi ücreti ne kadar?

Zenginlik için belli bir kesimin sömürülmesi (!)* şarttır .Özellikle nüfusu çok artan kesimler için, yoksa nüfusu artan kesim diğer kesimi boğar yani nüfus gücüyle

Urfanın nüfusu 2.3 milyon devletten yardım alan 1.5 milyon Diyarbakır içinde muhtemelen böyledir. Romanlar içinde böyle . Kimse istanbula yada büyük şehire iş bulmak yada gasp için gelen biri için işveren 4-5bin lira ödeme yapmaz ancak hemşeri bulabilirse bir iş bulur . Urfalının istanbulda hemşehrisi sayesinde kaçak olarak iş bulması yerine urfada iş bulması daha mantıklıdır veya istanbulda kaçak olmadan iş bulması

* sömürü derken bir kesimin diğer kesimden düşük ücret almasından bahsediyorum. Mesela %15-20lik kesim illaki düşük ücret alacaktır. Bütün herkes eşit alsın sömürü kalksın demek yetenekli, bilgili kimselere yapılan da bir haksızlıktır aslında

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

• Yarbay
    4209 Mesaj
    Lan sanki asgari ücret 20 bin tl de adam gelmiş caz yapıyor. 2500 liracık maaş. Ben bile çalışmazdım o paraya.
    |
    |
    Saydığın ülkelerde asgari ücret var ama devlet tarafından belirlenmiyor. Onun yerine meslek örgütleri, işçi örgütleri belirliyor. Belirledikleri minimum ücret ise senin eleştirdiğin seviyenin çok çok üstünde.
    |
    |

Kimse kazanılmış hakkını vermek istemiyor

Asgari ücretli dolar bazında devamlı yüksek kazanmak istiyor ( böylece doktor mühendislerde asgari ücrete yaklaşıyor )

Memur da aynı şekilde dolar bazında yüksek maaş almak istiyor. Özel sektöre geçip yüksek maaş hayali bile yok çünkü kamu sektörü özel sektörü kurutmuş

Emekli 10 sene 1/5 pirimle 40 sene 2/3 maaşına devam etmek istiyor

AKPli yandaş ve Troll ekonomi iyi siz iş bilmiyorsunuz demeye devam edecek

yolsuz ve rüşvetçi bu zaten benim hakkım anlaşma yapmışım hatta ihtilaf durumunda londra mahkemesi bakacak diyor

AMA EKONOMİYİ BUNLARLA KANDIRAMAZSINIZ. MİLLETİN BURNUNU SÜRTE SÜRTE ÖĞRETECEK FAKİRLEŞTİKÇE FAKİRLEŞTİREREK (KAFA ERKEN BASMADIKÇA ÇİN SEVİYESİNE GELİNİR DİYECEĞİM AMA ÇİN BİZİ GEÇTİ ORTALAMA GELİRDE)... NASIL Kİ HÜKÜMETTE BİR BAKAN PARAMIZ VARKİ ALIYORUZ DERKEN DİĞERİ ÜLKEYİ İTHALAT CENNETİ YAPMIŞLAR BUNU ENGELLEYECEĞİZ DEYİP BAZILARI DA EL PENÇE WALSWOGEN KAPISINDA SIRA OLUŞTURMASI GİBİ EKONOMİ BEYLİK LAFLARA GELMEZ KANDIRMA İMKANI YOKTUR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baudelaire -- 23 Mayıs 2020; 23:38:58 >
    |
    |

• Yarbay
    2944 Mesaj
    Açlık sınırı senin çok dediğin asgari ücretten yüksek. Asgari ücret yüksek değil ekonomi sorun.Dolar 7 ye dayanmış. İşsizlik rekora gidiyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    O saydığın ülkeler vasfı, hattâ işi olmayan insanını evinden, donuna, yaptığı çocuğa kadar destekleyip emekçisini, üreticisini de ayrıca ihya etmiyor mu ? Onların ekonomisi buna rağmen sıralamalarda tepede yer almıyor mu ? Asgari ücret gerekliliği mi kalıyor bu durumda ? İktisattan pek anlamam ama bu argüman dümdüz saçmalık.

|
    |

Orijinalden alıntı: emrehan09

Zaten 2 dönem aldığın için ekonomiyi gram bilmiyorsun

Üstüne alınma veya alın ama 350 euro para mı ulan derler. Asgari ücret iş ahlakı yüksek ekonomik güvenin yüksek olduğu ülkelerde uygulanmayabilir. Hatta asgari ücret olsa bile Almanya'da Türkiye gibi değil. Nüfusun ezici çoğunluğu asgari ücretin üstüne çalışır bizdeki gibi yarısı değil. Ama sen Türkiye gibi gram iş ahlakının olmadığı hatta bunca kurala rağmen ahlaksızlığın kol gezdiği ülkede asgari ücreti serbest bırakırsan yapılacak ahlaksızların önünü alamazsın. 12 çalış 1000 mülyon diyen tipleri görürsün. Ve şuan serbest bıraksan fiyatların düşeceğine inanman apayrı saçmalık.

1600 liradan birden 2000 liraya çıkmamalıydı deseydin bir nebze anlardım ama serbest bırakalım dersen saçmalıktan başka birşey olmaz. Ekonomi 2 dönemde anlanılacak kadar basit birşey değil. Türkiye ekonomisinin bu hale gelmesinin nedeni asgari ücret değil. Senin mantıkta 10 aylık "asgari" maaşıyla sıfır araba alan Almanlarında sorunlu olması lazım. Ama güçlü ekonomi kurmak verilen ücretten daha çok onlarca sebebe birden bağlıdır. Sen güya Hollanda hastalığı vari birşeyden dem vurmuşsun ama saçmalıktan başka birşey değil. Türkiye Hollanda hastalığı vari birşeye yakalanmak için refah seviyesinde 100 basamak filan geride.

Alıntıları Göster
    senin için 350 euro önemli olmayabilir ama Urfada 1000 lira için km.lerce kuyruk oluyor ve verilen o 1000 lira asgari ücretli dahil milyonlarca insan belki 1 saat fazla çalışmasını gerektiriyor ... sen sapasağlam adamları çalıştırma ve 20 milyon kişinin gıda yemek barınma elektrik parası için diğer 20 milyon kişinin hergün 1 saat fazla çalışmasını şart koş. Bu adaletli mi?

• Binbaşı
    1047 Mesaj
    Fiyatların artışında o kadar çok etmen var ki, asgari ücret veya genel olarak ücretlerin artışı bunu çok az etkiliyor. Hatta ücretlerin artışı fiyatları arttırmak yerine, fiyatların artışı ücretleri arttırıyor. Sonuçta zam oranı belirlenirken temel gösterge yıllık enflasyondur.

Yıllardır büyüme odaklı bir ekonomiye sahibiz. Büyüyelim de nasıl olursa olsun diyerek yönetiliyoruz. Bu uğurda yıllardır faizler düşük tutuluyor. Halkı tasarruftan ve yatırımdan ziyade harcamaya teşvik eden bir sistem var. 2017 yılında %7.5 büyüdük. Bu kadar hızlı ve dengesiz büyümek de iyi değil tabi. Enflasyon denen bir kavram ortaya çıkıyor. Böylesine freni boşalmış gibi kamyon gibi nerede patlayacağı belli olmayan bir hızda büyüme rakamlarıyla haliyle yabancı yatırımcı da ürkek oluyor ve kur belası musallat olabiliyor (bkz 2018 yazı) Neticede bunun faturasını son 2 yılda neredeyse hiç büyümeyerek, hissedilen olarak da küçülerek yaşadık.
    |
    |

• Teğmen
    117 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: baudelaire

senin için 350 euro önemli olmayabilir ama Urfada 1000 lira için km.lerce kuyruk oluyor ve verilen o 1000 lira asgari ücretli dahil milyonlarca insan belki 1 saat fazla çalışmasını gerektiriyor ... sen sapasağlam adamları çalıştırma ve 20 milyon kişinin gıda yemek barınma elektrik parası için diğer 20 milyon kişinin hergün 1 saat fazla çalışmasını şart koş. Bu adaletli mi?

Alıntıları Göster
    2300 Lira bile ucu ucuna yetiyor insanlara. Benim için önemli değilmiş sanki 10 bin liradan bahsediyoruzda ben burjuvalık yapıyorum 2.300 lira ile kaç kişi geçinebiliyor şuan? Asgari ücreti 1500 lira yapalımda millet taşı mı yesin ne yiyecek millet? Ağaç yaprakları çeşme suyu ile çorba mı yapsınlar? İşsizlik varsa bunun sebebi asgari ücretten daha çok ekonomik düzendir. Sen dakika başı siyasi rant için darbe iması yaparsan, bir twitle ekonominin tüm ayarı bozulursa, ülkeye 8 milyon suriyeliyi doldurursan, herkes ayrıştırıcı söylem içinde olursa, hangi yatırımcı gelip ülkeye yatırım yapsın? Sen elini vicdanına koy sen Alman bir yatırımcı olsan gelip yatırım yapar mısın? Daha Türk yatırımcılar bile ne olur bilmiyor diye yatırım yapmıyor. Kaç tane zengin tanıdığım var parasını belirsizlikten dolar tutuyor.

Öyle bir sistem ki tek KHK ile millet yarın hesaplarıma el konulur mu diye korkuyor. Sence bu sistemde sorun asgari ücret mi? hayır. Herşey dolar üzerinden işler. Şuan ekonomik düzende asgari ücret önceki yıllardan çooook daha düşük. Yükselmesi diye birşey yok. Daha yazmaya üşendiğim tüm sebepleri birleştirince sonuç bu çıkıyor.

Ve şunuda senin gibi düşünenlere söyleyelim ütopik bir dünyada diyelim ki asgari ücret 1500 oldu. Sen diyorsan ki istihdam artacak bende sana derim ki sen bu ülkeyi gram bilmiyorsun. Mesela Şok Bim sırf asgari ücret 1500 oldu diye yeni 1 personel bile alacak mı? ALMAYACAK. Esnaf aa madem düştü 2 personel daha alayım mı diyecek? hayır yine 3 kişinin işini 1 kişiye yükleyecekler.

• Binbaşı
    1327 Mesaj
    Vasıflı olsan da olmasan da bu sistem seni sömürmeye bakıyor. Yeni üniversite mezunu mühendisleri bile nasıl harcıyorlar. Doğru, dürüst ve adaletli olursan değil, yalaka ve iş yeri menfaati için çalışanlarına haksızlık yaparsan poziyonun yükseliyor.

Kafayı asgari ücrete takmışsınız. Yaptığımız mesaiden aldığımız yol parasına kadar vergi kesiliyor. Patronlar milyarlık harcamalarını vergiden düşerken sıkıntı yok ama. Yıllık enflasyon zammını düşük vermek için kırk takla atıyor patronlar, niye onlara çıkıpta tek kelime etmiyorsunuz ? Adamlar ustabaşının yaptığı işi bile hor görüyor. Siz ise vasıflı eleman arıyorsunuz.

Zamları bahane ediyorsunuz. Esnafından büyük şirketlere kadar, fırsatı bulan zammı yapıştırıyor. Dolar fırlıyor zam, virüs geliyor zam.

Kaç tane işyeri, kanunda belirtilen çalışma saatleri ve mesai ücretlerine riayet ediyor ? Kim denetliyor iş yerlerini ? Çalışma şartları rezalet, isg uzmanı patron yalakası. Hele işveren aleyhinde bir durum olsun, işçinin arkasından dönen dolapların, yapılan şerefsizliklerin haddi hesabı yok. O filmlerde izlediğin entrikalar hava cıva kalır.

Patronun yatırımı zarar görüyormuş, işçinin kanını emiyorlar ve zarar görüyorlar he ? Kesin öyledir.
    Asgari ücretli 6 ay çalışıp 2 ay yatıyormuş. İşçilerin içerde biriken yıllık izinlerini bilmiyoruz sanki ?

Her gün insanın ömründen 8 saat almanın karşılığı bu kadar ucuz olmamalı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kreat -- 24 Mayıs 2020; 1:38:48 >
    |
    |

• Uzaklaştırılmış 2 gün cezanın, 1 gün 11 saat 26 dakika kadarı kaldı.
    Türkiye liberal, rekabete riayet eden bir ülke midir ki asgari ücretin varlığı tartışma konusu olsun. Bu ülkede mühendise, avukata bile asgari ücret teklif ediliyor. Asgari ücret vasıfsız işçinin başlangıç maaşıdır. Bugün çalışan nüfustaki asgari ücretli oranının %45 civarında olması büyük bir rezalettir. Zaten dünyanın en kötü yönetilen ekonomilerinden birine sahibiz. Asgari ücretteki artışa sorumlu arıyorsanız o da yine bu ekonomiyi yönetenlerdir. Ki bu artışlar bile asgari ücretlinin alım gücünü dengede tutmaya yetmiyor, bu güç sürekli azalıyor. Ne yapsınlar, taş mı kemirsin bu insanlar?
    |
    |
    İngiltere'de firmaların çoğu asgari ücretin bir tık üstünü verir. Türkiye'den oraya gidip iş kurmuş kişiler yine buradaki çakallığını konuşturup orada da çakallık peşinde. Asgari 8.21 iken 6.5 pound teklif edeni gördüm. Haftalık çalışma saat sınırı vardı onuda çeşitli yöntemlerle aşıyorlar. Bazısı elden veriyor. Bazısı aştığın saat ücretini service charge olarak girerek aşıyorlardı. Bir miktarda ordan kesinti oluyor. Restorantta haftalık 100 saat çalışanı bile duydum.
    |
    |

|
    |

Orijinalden alıntı: akıncı017

Hiç bir ülkede asgari ücretle hayat süremezsin...

İster Almanya olsun iste mozambik..
    Yanlış bilgi

|
    |
    quote:

Üretim maliyetleri yüksek oldukça kimse Türkiyede üretim yapmaz. wolsvagen niye hükümetten indirim ve teşvik istiyor .Üretim maliyetlerini düşürmek için . çalışanın vergisi olmasa 600 dolar olan çalışan asgari ücretli maliyeti 400 dolara düşüyor . 3-5 yıl gelir vergisi silinirse %22den çok aşağıya düşmüş oluyor

son yıllarda sorunun kaynagı ülkede üretim yok demekte bir gelişmedir ancak üretim azlığının nedeni hakkında da gelişme göstermek gerekir . Sonra hala saman bile ithal ediyoruz nohut, fasulye, mercimek bile ithal ediyoruz , çatal-kaşık,plastik, pamuk , oyuncak , çay-kahve fincanı bile ithal ediyoruz demeye devam ederiz. Üretim maliyetlerinin en önemlisi ise çalışan maliyetidir. Eğer üretimde çalışan maliyeti %50 öngörülmüşse asgari ücret arttıkça diğerlerin maaşı düşürülmesi gerekir veya üretim maliyeti rakiplerinden fazla çıkmışsa üretime son verilmesi gerekir

Alıntıları Göster
    Üretim maliyetlerinin yüksek olması kaçınılmaz bir sonuç...

Aslında herşey bir sarmal şeklinde birbirine bağlı.. Ülke enerjide dışa bağımlı. Yenilenebilir enerji kaynakları ne derece kullanılıyor tartışılır... dışarıdan doğalgaz alıp elektrik üretiliyor... Bu da enerji maliyetlerini yükseltiyor. Ayrıca benzin mazot çok pahallı bu ise ulaşım ve Ulaştırma maliyetlerin yükselten bir başka etken.. Ara mal ve hammadde üretiminin hali de ortada bu da etti mi sana başka etken..
    işçi ücretleri yüksek gibi görünse de paranın alımgücü ortada. Bu da başka bir etken.. İşletmelerden alınan vergiler de ortada gerçi büyük yatırımlarda vergi kolaylığı sağlanıyor bazen sanırım..

Neyse sonuç olarak bu kadar kalemi alt alta toplayınca üretim maliyetleri neden yüksek bir cevap ortaya çıkıyor galiba

|
    |

quote:

Orijinalden alıntı: emrehan09

2300 Lira bile ucu ucuna yetiyor insanlara. Benim için önemli değilmiş sanki 10 bin liradan bahsediyoruzda ben burjuvalık yapıyorum 2.300 lira ile kaç kişi geçinebiliyor şuan? Asgari ücreti 1500 lira yapalımda millet taşı mı yesin ne yiyecek millet? Ağaç yaprakları çeşme suyu ile çorba mı yapsınlar? İşsizlik varsa bunun sebebi asgari ücretten daha çok ekonomik düzendir. Sen dakika başı siyasi rant için darbe iması yaparsan, bir twitle ekonominin tüm ayarı bozulursa, ülkeye 8 milyon suriyeliyi doldurursan, herkes ayrıştırıcı söylem içinde olursa, hangi yatırımcı gelip ülkeye yatırım yapsın? Sen elini vicdanına koy sen Alman bir yatırımcı olsan gelip yatırım yapar mısın? Daha Türk yatırımcılar bile ne olur bilmiyor diye yatırım yapmıyor. Kaç tane zengin tanıdığım var parasını belirsizlikten dolar tutuyor.

Öyle bir sistem ki tek KHK ile millet yarın hesaplarıma el konulur mu diye korkuyor. Sence bu sistemde sorun asgari ücret mi? hayır. Herşey dolar üzerinden işler. Şuan ekonomik düzende asgari ücret önceki yıllardan çooook daha düşük. Yükselmesi diye birşey yok. Daha yazmaya üşendiğim tüm sebepleri birleştirince sonuç bu çıkıyor.

Ve şunuda senin gibi düşünenlere söyleyelim ütopik bir dünyada diyelim ki asgari ücret 1500 oldu. Sen diyorsan ki istihdam artacak bende sana derim ki sen bu ülkeyi gram bilmiyorsun. Mesela Şok Bim sırf asgari ücret 1500 oldu diye yeni 1 personel bile alacak mı? ALMAYACAK. Esnaf aa madem düştü 2 personel daha alayım mı diyecek? hayır yine 3 kişinin işini 1 kişiye yükleyecekler.

Alıntıları Göster
    memur ,emekli ve işveren asgari ücret 1500 lira olsun ister çünkü o zaman kendi maaşları değerlenir

fakat o nedenle yani memur-emekli yada işveren olduğum için asgari ücret 1500 lira olsun demiyorum zaten asgari ücretin emeklilik ve memurluk sistemiyle birlikte değiştirilmesi gerektiğini savunuyorum yoksa çalışanlar emekli ve memura köle olur ki düzgün çalışan da kalmayabilir veya ülkenin kalkınmasına zenginleşmesine bir faydası olmaz

fakat şunu unutmamak lazım şu an asgari ücret 600 dolar o net diyenler olabilir . Ekonomi bilimi için bunun net olup-olmaması ilgilendirmez . Oyuncak fabrikası açmak istiyorsan ve çinden ucuza mal edip Arap ülkelerine Avrupaya satmak istiyorsan 300 dolar işçi ücreti olması gerekiyor yani 2000 lira 300-500 lira sağlık-mamüllük-emeklilik pirimi olsa 1500 lira net . 1500lira az ben çalışmam diyebilirsin seni zorla oyuncak fabrikasında yada plastik fabrikasında çalış diyen yok zaten fakat bir urfalının diyarbakırlının romanın o 1500 liraya ihtiyacı var . onun ürettiği oyuncağı ayakkabıyı magazanda , e-ticaret sitende satıp 10-15bin lita kazanabilirsin aynı alibabadaki adamlar gibi sonra ford mustang'la gezersin .Asgari ücretle çalışıp ford mustang alamıyorum diye dert yanmaya gerek yok . Asgari ücret 2300 olduğunda ne sen ne de urfalı yada roman Ford mustang alabiliyor ama dediğim şekilde olduğunda sen alabiliyorsun en azından 1500 liraya çalışanda bugün 2300 lira alandan daha çok imkanı olacaktır çünkü 2300 lira alan sadece 1 kişi oysa 1500 liraya bir evde 2-3 kişi çalıştığında eve 3bin-4500 lira girmiş oluyor ve ford mustang olmasa da rahatlıkla toyota alabilir ( urfalılara, diyarbakırlılara , romanlara sosyal yardım azalacağı için vergiler düşük olacak olup toyota 70-80 bin lira olacaktır )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baudelaire -- 24 Mayıs 2020; 2:21:2 >

• Yüzbaşı
    763 Mesaj
    Bu iş arz talep dengesi. İş ve işçi ihtiyacı yani.

1) İş çok işçi azsa maaşlar artar. İşçi çok maaş aldığı için mutlu olur. İşçi çok kazandıkça çok harcar, işveren de malını çok satar, o da mutlu olur.

2) İş az işçi çoksa maaşlar düşer. İşçi mutsuz olur. Harcama yapamaz, işveren malını satamaz mutsuz olur. Ya işçi çıkarır, ya da verdiği maaşı azaltır/maaşın bir kısmını bi şekilde geri alır, toplu çöküşe doğru gidilir.

Hükümet ne işe yarar? Ülkeyi birinci senaryoya doğru götürmeye yarar.

Biz 2002 den sonra ne yaptık? İşi azaltıp işçiyi artırdık. Borç alıp parayı betona yola gömdükçe işi azalttık. Çağdaş eğitim yerine dini eğitim verip kaliteyi düşürdük. Çok çocuk deyip nüfusu patlattık, üstüne suriyelileri afganları doldurduk.

Sonuç: ülke 18 yılda 1,5'den 1,9'luk köle düzenine geldi.

İnsan sömürüsü modern yaşamla kalkmaya başlamıştı, ama siyasal islamla tekrar geldi.

Dipnot: Bugün bütük işadamları bile bu lafı söyleyemezken, burada 3-5 züppenin çıkıp asgari ücret fazladır demesine sadece küfür edilir aslında. Az önce diş temizliği için su jeti baktım.
    Amazon.com= 78 dolar. Orada asgari ücret 2300 dolar.
    Amazon.com.tr= 1500 lira (birebir aynı mal) burada asgari ücret 2300 lira.

Yiyecek, içecek, elektronik eşya, kıyafet, otomobil her şeyde durum aynı.

Buna rağmen asgari ücret çoktur diyenin harbiden sırtı kaşınıyordur.

İlave: hala anlamayanlar olacaktır. Abd veya almanya bizim 6-7 katımız asgari ücret verirken, bizim 10 katımız üretim yapabiliyorlar. Bu nasıl oluyor yahu? Azıcık çalıştırın beyninizi(!)

Mesele asgari ücrette değil. Çin örneğini verip duruyorsunuz. Aklı olan adam çin vatandaşı gibi olmak istemez. Avrupa gibi kuzey Amerika gibi olmak ister. Kaldı ki çinde bazı yerlerdeki asgari ücret dolar olarak bizden çok daha fazla. Daha ne kadar düşürmemiz lazım yahu?

Asgari ücret çok demek şunun gibi olur: türkiyedeki vergiler çok az, bütçe düşük çıkıyor. Tüm vergileri 5 kat arttıralım, gelir vergisini de %95 yapalım. Ödemeyeni de asalım. O zaman hazinemiz güçlenir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asderty -- 24 Mayıs 2020; 2:40:7 >

• Teğmen
    117 Mesaj
    quote:

memur ,emekli ve işveren asgari ücret 1500 lira olsun ister çünkü o zaman kendi maaşları değerlenir

fakat o nedenle yani memur-emekli yada işveren olduğum için asgari ücret 1500 lira olsun demiyorum zaten asgari ücretin emeklilik ve memurluk sistemiyle birlikte değiştirilmesi gerektiğini savunuyorum yoksa çalışanlar emekli ve memura köle olur ki düzgün çalışan da kalmayabilir veya ülkenin kalkınmasına zenginleşmesine bir faydası olmaz

fakat şunu unutmamak lazım şu an asgari ücret 600 dolar o net diyenler olabilir . Ekonomi bilimi için bunun net olup-olmaması ilgilendirmez . Oyuncak fabrikası açmak istiyorsan ve çinden ucuza mal edip Arap ülkelerine Avrupaya satmak istiyorsan 300 dolar işçi ücreti olması gerekiyor yani 2000 lira 300-500 lira sağlık-mamüllük-emeklilik pirimi olsa 1500 lira net . 1500lira az ben çalışmam diyebilirsin seni zorla oyuncak fabrikasında yada plastik fabrikasında çalış diyen yok zaten fakat bir urfalının diyarbakırlının romanın o 1500 liraya ihtiyacı var . onun ürettiği oyuncağı ayakkabıyı magazanda , e-ticaret sitende satıp 10-15bin lita kazanabilirsin aynı alibabadaki adamlar gibi sonra ford mustang'la gezersin .Asgari ücretle çalışıp ford mustang alamıyorum diye dert yanmaya gerek yok . Asgari ücret 2300 olduğunda ne sen ne de urfalı yada roman Ford mustang alabiliyor ama dediğim şekilde olduğunda sen alabiliyorsun en azından 1500 liraya çalışanda bugün 2300 lira alandan daha çok imkanı olacaktır çünkü 2300 lira alan sadece 1 kişi oysa 1500 liraya bir evde 2-3 kişi çalıştığında eve 3bin-4500 lira girmiş oluyor ve ford mustang olmasa da rahatlıkla toyota alabilir ( urfalılara, diyarbakırlılara , romanlara sosyal yardım azalacağı için vergiler düşük olacak olup toyota 70-80 bin lira olacaktır )

Alıntıları Göster
    Hocam kütük Kayseri mi? Yedigöbek Kayserili olmanız lazım bence

Sen istersen 15.000 TL kazan ama millet 1.500 ile sürünsün lağımdan su içsin :))) Kiralar 1 K civarı Anadolu kentlerinde bile artık yalnız yaşayanlar ev sahibine ödemeyi başka yoldan yapacak sanırım. Hatta sizinde evleriniz var sanırım fantaziniz güzel ama güzel kiracı bulmanız gerekecek Dikkat edin kiracı sağlam çıkarsa takviye ile ödemeyi size yaptırır

Millet ülkece zenginleşmeyi düşünür bizim millet nasıl fakirleşiriz onun hesabını yapıyor. ANLAYIN ARTIK KARDEŞİM ANLAYIN. Ekonomik refah her toplumun hakkıdır. Mustang diyorsun troll gibi troller bu kadar uzun yazmaz normalde HALK 90 MODEL ŞAHİN ZAR ZOR ALIYOR. Sen nerede yaşıyorsun? Doğuya oy için yardım etmeyeceksin o zaman onu yapman için asgari ücreti 1500 lira yapmana gerek yok. İnşaat ekonomisine betona para gömeceğine üretim ekonomisine geçersin. Yollarda köprülerde hastanelerde olduğu gibi 1 liralık ürüne 20 lira garanti vermezsin kendin yapar para kazanırsın. İnşaat şirketlerinin milyar dolarlık borçlarını affetmezsin gider fabrikalara vergi subvansiyonu verirsin hayvancılık tarım kredilerini yandaşa veya doğudaki dolandırıcılara değil yerine ulaştırıp verirsin o zaman merak etme 5-10 yıl içinde ekonomi kendini toplar.

Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Mobilya Takımları
Bey Azura
bankalar.org
192.168.1.1
Media Sözlük
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR1
0,625
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.