Şimdi Ara

Asgari ücret bu seviyede oldukça fiyatlar artmaya devam edecek. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
103
Cevap
0
Favori
3.578
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Asgari ücretli 6 ay çalışıp 2 ay izin yapıyormuş. Hangi ülkeden bahsediyorsun ? Amerika mı kore mi ? Yoksa türkiye ile alakalı bir hayalden mi bahsediyorsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Üste para versinler süper güç olalım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Pink

Üretim neyle yapılır? İş ile. İş ne ile yapılır? Fabrikayla, atölyeyle.

Asgari ücret bu seviyedeyken ağababalar dışında kimse iş kurmaya, fabrika/atölye açmaya cesaret edemez. Günün sonunda iş fırsatlarını azaltıp, işsizliği de tetikler.

Ben Boğaziçi Üniversitesi'nde aldığım iki dönem derste bu kadar öğrenmişken, senin iktisat dersini nerede aldığını çok merak ettim.

Alıntıları Göster
    Asgari ücret Çin'in asgari ücreti seviyesine düştü. Bu seviyelerden iş kuramıyorsa hiç bulaşmasın. Gıdadan elektroniğe çoğu ürün avrupa ülkelerinden pahalı buna rağmen asgari ücrette sonuncunun 1 basamak önündeyiz. Mevcut kurlarda Bulgaristan'ın asgari ücreti bile bizi geçmiş. Avrupanın fakirinden bile daha fakir duruma düştük hala suçu başka yerlerde arayın. https://tr.euronews.com/2019/12/17/asgari-ucret-hangi-ulkede-ne-kadar-tespit-komisyonu-toplantilar-suruyor-sendikalar-anlasti

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 3qzotix -- 23 Mayıs 2020; 21:33:50 >

• Bunları yazan arkadaşa bir de Karl Marx'ın "Ücretli emek ve sermaye" kitabını okumayı öneririm. Akşama kadar fabrikada, atölyede şurda burda çalışıp ter döken ve asıl emeği üretip aldığı maaşla normal altı bir hayat süren işçiler açısından da bakmasını bilmek lazım.
  • Biri çıkıyor öğretmen maaşlarına laf eder biri çıkar asgari ücret çok der yettiniz be biktik artık bıktık

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Pink

Üretim neyle yapılır? İş ile. İş ne ile yapılır? Fabrikayla, atölyeyle.

Asgari ücret bu seviyedeyken ağababalar dışında kimse iş kurmaya, fabrika/atölye açmaya cesaret edemez. Günün sonunda iş fırsatlarını azaltıp, işsizliği de tetikler.

Ben Boğaziçi Üniversitesi'nde aldığım iki dönem derste bu kadar öğrenmişken, senin iktisat dersini nerede aldığını çok merak ettim.

Alıntıları Göster
    Zaten 2 dönem aldığın için ekonomiyi gram bilmiyorsun

Üstüne alınma veya alın ama 350 euro para mı ulan derler. Asgari ücret iş ahlakı yüksek ekonomik güvenin yüksek olduğu ülkelerde uygulanmayabilir. Hatta asgari ücret olsa bile Almanya'da Türkiye gibi değil. Nüfusun ezici çoğunluğu asgari ücretin üstüne çalışır bizdeki gibi yarısı değil. Ama sen Türkiye gibi gram iş ahlakının olmadığı hatta bunca kurala rağmen ahlaksızlığın kol gezdiği ülkede asgari ücreti serbest bırakırsan yapılacak ahlaksızların önünü alamazsın. 12 çalış 1000 mülyon diyen tipleri görürsün. Ve şuan serbest bıraksan fiyatların düşeceğine inanman apayrı saçmalık.

1600 liradan birden 2000 liraya çıkmamalıydı deseydin bir nebze anlardım ama serbest bırakalım dersen saçmalıktan başka birşey olmaz. Ekonomi 2 dönemde anlanılacak kadar basit birşey değil. Türkiye ekonomisinin bu hale gelmesinin nedeni asgari ücret değil. Senin mantıkta 10 aylık "asgari" maaşıyla sıfır araba alan Almanlarında sorunlu olması lazım. Ama güçlü ekonomi kurmak verilen ücretten daha çok onlarca sebebe birden bağlıdır. Sen güya Hollanda hastalığı vari birşeyden dem vurmuşsun ama saçmalıktan başka birşey değil. Türkiye Hollanda hastalığı vari birşeye yakalanmak için refah seviyesinde 100 basamak filan geride.

• Tek asgari ücret değil. Sektöre ve illere göre asgari ortalama işletme ücreti olmalı

Mesela hammadde üretim, insaat ,madende asgari ortalama işletme ücreti 3bin belirlenebilir. Orada 1500'ede çalışan da olur 6-7bin lirayada fakat ortalaması en az 3bin olur

Lokanta restaurant, magaza da bu 3500 olur

medya ,otel sektöründe 5bin olur gibi

Şehir olarakda göç veren illerde mesela Urfada en düşük olur nüfusu değişmeyen illerde 1.5 katı göç alan yerlerde 2 katı ( böylece yeni işletme kurma imkanı oluşmaz)

fiyatların artmasın nedeni tek asgari ücreti değildir emeklilik ve memurluk sistemi ,döviz kuru dalgalanması, yolsuzluklar da etkilidir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baudelaire -- 23 Mayıs 2020; 21:40:7 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: PrensMişkın

Asgari ücretli 6 ay çalışıp 2 ay izin yapıyormuş. Hangi ülkeden bahsediyorsun ? Amerika mı kore mi ? Yoksa türkiye ile alakalı bir hayalden mi bahsediyorsun
    Ülkemizde asgari ücret yetmediği için insanlar 7/12 çalışıyor hatta 7/16 ama bazı saksakci tayfalar Sanki böyle olmuyor gibi algı oluşturuyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trakyAli-1986 -- 23 Mayıs 2020; 21:36:45 >
  • Malvolorne kullanıcısına yanıt
    Sizin içinde geçerli kendinizi geliştirme den elestiri yapıyorsunuz.

• Asgari ücret alıyor gözüken çoğu insanın asgari ücret aldığını sanmıyorum. Bankadan çekip elden iade ediyorlardır.
  • Reges67 R kullanıcısına yanıt
    Siz sapik misiniz? İnsanların alım gücü düştü 1500 TL.ye ne alıyorsun kafadan kontak misiniz.

Maaş pazarlığı yapabilen sektörlerde çalışanlar neden pazarlığını iyi yapmamış.

Türkiye de asgari ücretli çalışan sayısi neden fazla onu düşünün. Asgarî ücretten yüksek maaş verilsin ozaman asgari ücretin artışına gerek kalmaz

• 4 sene okudum artı 2 sene de başka üniversitede iktisat dersleri aldım açılın.

Arz talep emek piyasasında tek belirleyici değil. Belirleyici dediğim dengeye ulaşma, yani herkesi memnun edecek ücret seviyesinden bahsediyorum.

Ülke ekonomisi söz konusu ise yatırım tasarruf kısmına bakacaksınız. Misal ben çalışıyorum, tasarrufta bulunabilsem yatırım yapıp iş kururum belki istihdama katkım olur ama nanay. Hiçbir ülkede tekrar ediyorum işinin kalitesi ne olursa olsun bir çalışanı haftalık maksimum saatte çalıştırıp onun açlık sınırı altında maaş alması kabul görmemelidir. Bunu anlayın hele.

• İyi de asgari ücret artmasa da fiyatlar artıyor ki...?

G.tünden uydurmanın en güzel örneği. Bak bakalım kaç kat artmış.

Asgari ücret bu seviyede oldukça fiyatlar artmaya devam edecek.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Last Troll Bender kullanıcısına yanıt
    2015 net asgari ucret 950 tl.2020 net asgari ucret 2324 tl. 2.44 kat artmis.burute daha az yansidi o da patronlara yapilan kolaylik.yani devlet vergisinden vazgecti

• SPAWN-TheUndead kullanıcısına yanıt
    Uzun uzun aciklanabilir ama asgari ucretin anlamsiz artisi butun dengeleri alt ust etti.

• Trollun ekonomik kriz yok demesibile daha mantıklı şu yazıya göre.
    Bu kadar saçma bir çıkarım ben hayatım boyunca görmedim, duymadım tebrik ederim kardeş sübhanallah ibretlik olmuş.

• Norveç, İsviçre, Finlandiya, İsveç, Danimarka ve İzlanda'da yok.

Ama Almanya, Fransa, İngiltere, Hollanda, Belçika ve İrlanda'da var. Ayrıca Amerika, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya ve Güney Kore'de var.

Dahası örneğin İsveç özelinde ufak bir arama yaparsanız devlet tarafından belirlenen bir asgari ücret olmamasına rağmen uygulamada olduğunu İsveçlilerin kendisinden öğrenebilirsiniz.

Her işçi kendi fiyatını kendi belirler diyen bu arkadaşa İsveçliler bir cevap verecek olsa idi, hayır bizim fiyatımızı bireysel olarak kendimiz değil, sendikalarımız belirliyor olurdu.

Vasıfsız ya da düşük vasıflı işçiler, mühendis, avukat ve dişçi gibi meslek gruplarının rakibi olmadığı gibi bu meslek grupları asgari ücretle çalışıyor iseler bunun sebebi de asgari ücret değildir. Gerekenden çok daha fazla mühendis, avukat ve dişçi yetiştirilmesidir.

Bir işten çıkıp başka bir işe girene kadar geçen süre "tatil" değil işsizliktir.

Bir işten "keyfi" olarak ayrılmak bir işçinin en doğal hakkıdır.

İş yerine kasti olarak zarar vermek veya bir kadına sarkıntılık yapmak zaten ucunda hapis cezası olabilecek adli konulardır.

Yavaş yavaş Çin olma yolundayız derken ne dediğini kendisinin bile bildiğinden şüpheliyim. Çin'in asgari ücreti 10 senede dolar bazında 2 kattan fazla artmış, son 15 sene içerisinde ise 3 kattan fazla artmış, ama adamlar enflasyon sorunu yaşamıyor. Dahası asgari ücreti dolar bazında ikiye katlarken alınan patentlerde de şu anda dünyada birinci sırayı aldı. Avukatı, dişçisi, mühendisi de asgari ücrete çalışmıyor.

Brüte daha az yansıdı ne demek yahu ağır saçmalıyorsun. Asgari ücret Brüt olarak belirlenir her zaman. Netin brütten daha fazla artması mümkün değil teknik olarak. Aynı oranda gelir, damga vergisi ve sgk primleri kesiliyor.

Herkes de ekonomist oldu anasını satayım. He doları arttıran da asgari ücret. Cari açığı arttıran da asgari ücret.

• Hiç bir ülkede asgari ücretle hayat süremezsin...

İster Almanya olsun iste mozambik..
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.