Şimdi Ara

Asgari ücret bu seviyede oldukça fiyatlar artmaya devam edecek. (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
103
Cevap
0
Favori
3.578
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bir insan yanlış bilebilir. Okur doğrusunu öğrenir. Ama sen, belki de işine gelmediği için anlamak istemiyorsun. Bu zihniyetin insanları usandırıyor.

Domateste yerli olmayan şey mazot, tohum, gübre. Hepsi dolarla geliyor (hadi birazı mazot desteği de). Üstüne işçilik de var. Hepsi toplamı köylüden çıkışı kilosu 1 lira. Daha ne kadar ucuza çalışsın bu adam?

Geçen arkadaşım kirazı toplamaya adam lazım demişti, günlüğü 70 liraya topluyormuş. 70 kilo toplasa maliyeti 1 tl/kg. Parasını yarıya düşürsen 0,5 tl kar edersin.

Hamburger hesabında garip bi şekilde 2 kat buldun bitti mi yani?
    Hem o da yanlış zaten. İnternet denen bişey var yahu. Yaz bak. Abd fiyatı 6,5 dolar, türkiye fiyatı 30 lira. Nasıl matematik seninki? Oradaki burger king sahibi 2300 dolara, buradaki 2300 liraya çalıştırıyor. O adam nasıl verebiliyor o maaşı?

Yukarda örnek verdim aç bak yahu internetten. Buradaki asgari ücretli zaten sürünüyor, hiçbirşey alamıyor, daha ne maaş azaltması. Muz orda 1 birim, burda 15 birim, et orda 5 burda 60 birim.

Kaldı ki mesele bu değil. Daha neyi konuştuğumuzdan haberin yok senin. Ne yazıyorsun boş boş alakasız.

Adamlar 2300 dolar maaş verip üretip, o malı sana satabiliyor. Kendin yazmışsın kendin. Adam 2300 dolar asgari ücretle (belki daha fazla) işçi çalıştırıp, buraya kadar gönderip, üstüne %100 vergiye rağmen sana mal satıyor. Sen burada 2300 liraya adam çalıştırıp, tonla teşvikten yararlanıp yanındaki adama telefon satamıyorsun. Demek ki mesele asgari ücrette değil, bu kadar basit yahu!

İngiltere ortadoğu falan sallamışsın ortaya karışık. Almanya ve japonya 2.dünya savaşında sıfırlandı. Güney kore komple geçmişi ne kadar? Suçu ona buna atma.

Siyasal islam fakir edebiyatı yapar ama bir yandan milleti fakirleştirir. Sonra da senin gibi suçu ona buna atıp ezik gibi davranır. Ama olayın aslı şu: Din, Allah, kitap diyerek ancak bu kadar yol alırsın işte.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asderty -- 24 Mayıs 2020; 17:28:14 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• asgari ücret dediğin nedir,, 4 kişilik bir aileyi 15 gun götürmez şakamısin sen, helede ev kira ise vayki vay,,,

şu devletin topladığı vergi, uyguladığı vergi dunyada yanina yaklasabilen ulke varmı, bundan dem vursaydin

kazandığını haketmeyen asgari ücretli degil,,bu ülkede her hangi bir bakanlık, belediye, meclis vs vs vs vs vs yerlerdekilerdir,, onların aldığı bu haksız yuksek kazancın bedelidir, bu memleketin hali

cumhurbaşkanı en az 3 çocuk, 4 çocuk diyordu ya

ben 2 iki çocuğun geleceğini kara kara düşünürken

ülkenin başı neye dayanarak en az 3 4 çocuk diyordu

sence vasıflı insan 3 4 çocuk yaparda ser sefalet içinde bırakırmi,,, ee kim dinleyecek cumhurbaşkanı ni tabiki karnını bile doyuramayan asgari ücretli 3 4 çocuk garanti

• quote:

Orijinalden alıntı: S20FE

asgari ücret dediğin nedir,, 4 kişilik bir aileyi 15 gun götürmez şakamısin sen, helede ev kira ise vayki vay,,,

şu devletin topladığı vergi, uyguladığı vergi dunyada yanina yaklasabilen ulke varmı, bundan dem vursaydin

kazandığını haketmeyen asgari ücretli degil,,bu ülkede her hangi bir bakanlık, belediye, meclis vs vs vs vs vs yerlerdekilerdir,, onların aldığı bu haksız yuksek kazancın bedelidir, bu memleketin hali

cumhurbaşkanı en az 3 çocuk, 4 çocuk diyordu ya

ben 2 iki çocuğun geleceğini kara kara düşünürken

ülkenin başı neye dayanarak en az 3 4 çocuk diyordu

sence vasıflı insan 3 4 çocuk yaparda ser sefalet içinde bırakırmi,,, ee kim dinleyecek cumhurbaşkanı ni tabiki karnını bile doyuramayan asgari ücretli 3 4 çocuk garanti
    asgari ucretli adam cocuk yaparken bana mi sordu?

• Mr. Pink kullanıcısına yanıt
    yok sana sormadı, cumhurbaşkanı söyledi yapın diye

• Diger konuda haddini bildirdim ama burada haklısın. Asgari ücret kesinlikle düşmeli bence. Asgari ücret alanlar zaten hallerinden memnun olan bize oluyor. Herşeyin fiyatı uçmuş. Geçen hafta daha iphone 11 pro max aldım bütçem sarsıldı. Yeni pc toplamak için 1 ay beklemek zorunda kalacagım malesef. Ne güzel 10700k stoklara da girdi ama
  • quote:

Orijinalden alıntı: asderty

Bir insan yanlış bilebilir. Okur doğrusunu öğrenir. Ama sen, belki de işine gelmediği için anlamak istemiyorsun. Bu zihniyetin insanları usandırıyor.

Domateste yerli olmayan şey mazot, tohum, gübre. Hepsi dolarla geliyor (hadi birazı mazot desteği de). Üstüne işçilik de var. Hepsi toplamı köylüden çıkışı kilosu 1 lira. Daha ne kadar ucuza çalışsın bu adam?

Geçen arkadaşım kirazı toplamaya adam lazım demişti, günlüğü 70 liraya topluyormuş. 70 kilo toplasa maliyeti 1 tl/kg. Parasını yarıya düşürsen 0,5 tl kar edersin.

Hamburger hesabında garip bi şekilde 2 kat buldun bitti mi yani?
    Hem o da yanlış zaten. İnternet denen bişey var yahu. Yaz bak. Abd fiyatı 6,5 dolar, türkiye fiyatı 30 lira. Nasıl matematik seninki? Oradaki burger king sahibi 2300 dolara, buradaki 2300 liraya çalıştırıyor. O adam nasıl verebiliyor o maaşı?

Yukarda örnek verdim aç bak yahu internetten. Buradaki asgari ücretli zaten sürünüyor, hiçbirşey alamıyor, daha ne maaş azaltması. Muz orda 1 birim, burda 15 birim, et orda 5 burda 60 birim.

Kaldı ki mesele bu değil. Daha neyi konuştuğumuzdan haberin yok senin. Ne yazıyorsun boş boş alakasız.

Adamlar 2300 dolar maaş verip üretip, o malı sana satabiliyor. Kendin yazmışsın kendin. Adam 2300 dolar asgari ücretle (belki daha fazla) işçi çalıştırıp, buraya kadar gönderip, üstüne %100 vergiye rağmen sana mal satıyor. Sen burada 2300 liraya adam çalıştırıp, tonla teşvikten yararlanıp yanındaki adama telefon satamıyorsun. Demek ki mesele asgari ücrette değil, bu kadar basit yahu!

İngiltere ortadoğu falan sallamışsın ortaya karışık. Almanya ve japonya 2.dünya savaşında sıfırlandı. Güney kore komple geçmişi ne kadar? Suçu ona buna atma.

Siyasal islam fakir edebiyatı yapar ama bir yandan milleti fakirleştirir. Sonra da senin gibi suçu ona buna atıp ezik gibi davranır. Ama olayın aslı şu: Din, Allah, kitap diyerek ancak bu kadar yol alırsın işte.
    Zaten ucuza çalıştığı için domates 1 lira 70 liraya amerikalıyı getir çalışırmı... veya sen çalışır mısın? O çalışan diyor ki asgari ücret şu kadar ben niye 70 liraya çalışayım . O 70 liraya çalışan çingene, diyarbakırlı urfalı olduğu için ucuza domates alabiliyorsun buna kafanız basmıyor urfalıya çingeneye şehirdeki asgari ücreti yani 600 doların (aylık 25 gün) günlüğü olan 24 dolar verelim yani 165 lira .O zaman niye bu domates böyle patates böyle süt böyle yoğurt-peynir böyle pahalı diye dert yanacaksınız. Hem durmadan herşey pahalı diye dert yanıyorsunuz bir yandan maliyetleri artıracak şeyler talep ediyorsunuz....

hamburger hesabını ben yapmadım yapanlar zamanında yapmışhttps://emoji.com.tr/dunyadan-big-mac-fiyatlari/ https://www.nefisyemektarifleri.com/blog/mcdonalds-menu-fiyatlari-2019-ekonomik-ve-doyurucu-kampanyalar/

Tek sorun asgari ücrette değil zaten asıl sorun vergilerde .Peki hükümet vergileri düşürür mü .Mümkün değil .Sosyalist bir iktidar bunu yapmaz /yapamaz .

Sizin düşüncelerinizi zaten iktidar yapıyor bunun sonucunda çöküş kaçınılmaz . siyasal islam ,din ,Allah işin sos kısmı sadece hem AKP için hemde sizin için. AKP'nin yaptıklarından farklı bir çözüm öneriniz de yok ( asgari ücret artışı, memur ücret artışı, emekli maaş artışı , memur kadrosunun artırılması, yoksullara yardım vs bunlar zaten AKPnin politikaları)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baudelaire -- 24 Mayıs 2020; 21:2:48 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• baudelaire B kullanıcısına yanıt
    Bu ülkenin insanı hatasını hiç mi kabul etmez?

70 liraya yemek ve konaklamayı eklersen asgari ücrete gelir zaten. Bu şekilde bile zaten maliyetin içinde devede kulak. 200 lira da versen, ama ilacı, tohumu, sulamayı desteklersen yine aynı fiyata gelir. Ama o adam 200 lira alınca piyasaya can verir işte. Tarımda zaten fazla emek yoğun çalışıyoruz. Eski usul kara düzen. Tohum gübre fabrikasını kapatıp yurtdışından alıyoruz vs.

Adamlar bizden fazlasını bizden ucuza malediyor. Çiftçisi bizden fazla kazandığı halde bizden ucuza satıyor. Senin gözüne işçi parası batıyor.

Maliyet dediğin şeyi maaştan kesmeye başlamak işgüzarlıktır.

Neden anlamıyorsun bilmiyorum. Hamburger ya da başkası. Adamların işçisi bizim 6 katımız kazanıyor. Buna rağmen yiyecek içecek elektronik çoğu şey bizden daha ucuz. Demek ki o maaşı verse bile kurtarıyor, sorun maaşların yüksek olması değil. Hata başka yerde.

İnsan odaklı bakarsan: Kazançları ile alabileceklerini kıyaslarsan bizden 5-15 kat daha ucuz. Mesele zenginliği de fakirliği de bölüşmekse habire patrona çalışmayacaksın.

Asıl sorun çok vergiyle ilgili değil. Vergiyle ilgili olan sorun gelir vergisi alamamak. Çünkü iktidar, senin zannettiğin gibi işçiyi fakiri değil işadamını zengini koruyor.

Akp zengin partisidir. Fakire sadece ölmeyecek kadar dağıtıp oylarını alır o kadar. Akpnin ana tayfasında 1 tane fakir var mı? Emekliyi sevmez, memurdan gıcık kapar.

Dolar fırlayınca asgari ücrete zam yaptırdı, çünkü seçimi kaybedecekti.

Şu corona zamanında hangi fakire dokunan kanun çıktı? İşçinin kemdi parası olan işsizlik parasını bile patrona verdi.

Benim söylediklerimin akp ile alakası yok. Bi defa en önemlisi eğitim. Bilimin, teknolojinin, eğitimin, tarımın üretimin ihracatın herşeyin kaynağı eğitim. Atatürk 15 yılda eğitimi misal %5den alıp %50ye getirdi. Bunlar 18 yılda %30 dan alıp %10a düşürdü. Daha 3 yıl önce bilgisayara fazla kafa yormayın balatayı yakarsınız diyorlardı.

Her yere üniversite açıp fetöcü ve akplileri doldurdular. Millet öğretim görevlisine küstü. Meslek lisesi deyip heryeri imam hatip yaptılar. İmamlar mı üretim ihracat yapacak? Parlak beyinli gençleri resmen küfür edip kovaladılar ülkeden. Kalan eğitimli insanları ezip, üstlerine yandaş yeteneksizleri getirdiler.

Yandaş olmayana, birilerini görmeyene iş yaptırmadılar. Vergiyi alırken bile yandaş muhalif diye ayırdılar.

Kar eden üretim tesisleri satıldı. Borç giren parayla dışardan alırız dediler. Trilyon dolar borç para girdi hepsiyle yol köprü yapıldı. Asıl paranın inşaatta olduğunu gören herkes işi gücü bırakıp inşaata girdi.

Tarım ürünlerini üretmeyip ithal ettirdiler (düşük kur, şehir hayatına özendirme, toprağı betona çevirip zengin etme)

EKONOMİDE ASIL SORUN ŞU: Ülke içimde dönen para az. Yurtdışından borç girerken herkese biraz düşüyordu. İyi kötü vergi bile oluyordu. Para olunca iş de oluyordu bi şekilde. Şimdi para girişi durdu. Çıkış başladı. İhracat zaten azalmıştı, hep ithalata dönmüştük. Ortada paylaşacak para kalmadı. E yandaş çakalların payı da düşünce millete bişey kalmadı. Senin gibiler de çıkıp fakirlerin payını keselim diyor. Ne kadar kesersen kes. Sıra sana da gelecek. Yandaş müteahhitinden işçisine, emeklisinden çiftçisine kadar herkes fakirleşecek. Havuzdaki su azalıyor. Herkesin geliri de, vergi de iş de azalacak. Böyle olacağı belliydi zaten. Millet dinle kandırıldığı için iyi bile gittik.

Neyse bunları yazmaktan sıkıldım. Düşünen zaten buluyor. Görmeyen de görmüyor işte.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asderty -- 24 Mayıs 2020; 22:25:7 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Stand Alone

Konu sahibi haklı, ben de asgari ücret yanılsaması hakkında forumda konu açmıştım ancak üyelerin çoğunluğunun bilgi birikimi ve iktisadi düzeyi ilkokul seviyesi düzeyinde olduğu için çoğunluk konuyu anlayamamıştı.

Bu ülkede 2013 yılına kadar asgari ücretle çalışan insan sayısı çok fazla değildi. Genellikle vasıfsız, alt iş gücü ya da tecrübesiz insanlar asgari ücretle işe başlarlardı. 2013 yılında yeni mezun bir mühendis ortalama dönemin x2,5 asgari ücreti ile işe başlarken bugün bu durum kişinin durumu ve şansının iyi gitmesi halinde x1,5 asgari ücret olmaktan öteye gitmiyor. Her geçen gün asgariye yaklaşan maaşlar yüzünden artık insanlar ya asgari ücretli ya da asgari ücretten hallice maaş alır duruma geldi. Ne yazık ki siyasi partilerin popülist yaklaşımları yüzünden asgari ücrettin artması ile ülke insanının alım gücünün artacağına dair bir algı oluşturuldu. Çok değil, bundan 6-7 sene öncesine kadar 1,000 TL bile olmayan asgari ücret bugün 2,300 TL seviyesine kadar gelmiş durumda. Doğru bir iktisadi projenin uygulandığı ülkelerde asgari ücretin arttığını değil de asgari ücretlinin sayısının azaldığını görebilirsiniz. Bu konuda Cem Toker'in çok güzel bir videosu var. Atilla Yeşilada gibi isimlerin de söylediği, uzun yıllar boyunca Türkiye'de asgari ücret artmayacak ve sabit kalacak. Kılıçdaroğlu'nun başlattığı asgari ücret kampanyasından sonra günün sonunda halkın yarısından fazlasının asgari ücret aldığı, geriye kalanların da asgariden hallice maaş aldığı saçma sapan bir ülke düzenine kavuşmuş olduk. Bu durum işsizlik konusunda da insanların daha kötü bir duruma gelmesine sebep oluyordu. Eskiden asgari ücret 800 TL idi ama işsiz insan yok denecek kadar azdı. Bugün asgari ücret 2,300 TL ama bu parayı dönemin 800 TL'lik asgari ücret alan işçisi şu an alamıyor. İşverene bunun maliyeti sigorta ile 3,000 TL üstüne geliyor. Türkiye dediğiniz ülke şirketlerden ya da holdinglerden oluşmadığına göre mevcut durumda işsizliğin daha da artmaması çin hiçbir sebep yok.

Asgari ücreti kaldırırsak haftada 6 gün 12 saate 700 TL maaş ile adam çalıştıracak insanlar var. Bu sebeple en az 5 sene Türkiye'de asgari ücretin artmaması lazım.

Hükümetin halkı kandırma araçlarından biri de net asgari ücreti gösterip kendi aldığı komisyonu saklaması ...Asgari ücretin artırılma nedenlerinden biri de iktidarın alacağı vergi-sigorta ücretlerini garanti altına alması. Hükümet 1 asgari ücretliden 1300 lira alıyor en az . Bazı işyerleri yatırılan ücreti alıyormuş 1000 lira geri alıyorsa günde 10 saat çalışan işçi 1300tl devlet yattığı yerden yine 1300 lira alıyor .Böyle saçmalık olur mu?

Ayrıca artık asgari ücret konusu kapanıp ortalama ücret uygulamasına geçilmeli. Asgari ücret iktidarın ülkeyi toz pembe gösterme araçlarından biri olmuş durumda... Muhalefettekiler hala herşeyi asgari ücretle hesaplıyorlar maalesef bu da hükümetin işine geiyor

Şunu da yazayım dayanamadım. Ben en az 2 yıldır şunu yazıyorum: Asgari ücret kadar, kaç kişinin bu ücret ya da benzeriyle çalıştığı önemli. Türkiyenin %40a yakını asgari ücretle, %65 i de a.ü.in %20 fazlasından daha az maaş alıyor. Gelişmiş ülkelerde a.ü. li çalışan %3-5 bilemedin %10.

Mesela yabancı ülkelerle şu kıyas mantıklı. Medyan kişinin maaşı. Gelirleri aşağıdan yukarıya yaz, tam %50.kişi ne maaş alıyor. İşte orada da biz felaket durumdayız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asderty -- 24 Mayıs 2020; 22:30:41 >
  • quote:

Bu ülkenin insanı hatasını hiç mi kabul etmez?

70 liraya yemek ve konaklamayı eklersen asgari ücrete gelir zaten. Bu şekilde bile zaten maliyetin içinde devede kulak. 200 lira da versen, ama ilacı, tohumu, sulamayı desteklersen yine aynı fiyata gelir. Ama o adam 200 lira alınca piyasaya can verir işte. Tarımda zaten fazla emek yoğun çalışıyoruz. Eski usul kara düzen. Tohum gübre fabrikasını kapatıp yurtdışından alıyoruz vs.

Adamlar bizden fazlasını bizden ucuza malediyor. Çiftçisi bizden fazla kazandığı halde bizden ucuza satıyor. Senin gözüne işçi parası batıyor.

Maliyet dediğin şeyi maaştan kesmeye başlamak işgüzarlıktır.

Neden anlamıyorsun bilmiyorum. Hamburger ya da başkası. Adamların işçisi bizim 6 katımız kazanıyor. Buna rağmen yiyecek içecek elektronik çoğu şey bizden daha ucuz. Demek ki o maaşı verse bile kurtarıyor, sorun maaşların yüksek olması değil. Hata başka yerde.

İnsan odaklı bakarsan: Kazançları ile alabileceklerini kıyaslarsan bizden 5-15 kat daha ucuz. Mesele zenginliği de fakirliği de bölüşmekse habire patrona çalışmayacaksın.

Asıl sorun çok vergiyle ilgili değil. Vergiyle ilgili olan sorun gelir vergisi alamamak. Çünkü iktidar, senin zannettiğin gibi işçiyi fakiri değil işadamını zengini koruyor.

Akp zengin partisidir. Fakire sadece ölmeyecek kadar dağıtıp oylarını alır o kadar. Akpnin ana tayfasında 1 tane fakir var mı? Emekliyi sevmez, memurdan gıcık kapar.

Dolar fırlayınca asgari ücrete zam yaptırdı, çünkü seçimi kaybedecekti.

Şu corona zamanında hangi fakire dokunan kanun çıktı? İşçinin kemdi parası olan işsizlik parasını bile patrona verdi.

Benim söylediklerimin akp ile alakası yok. Bi defa en önemlisi eğitim. Bilimin, teknolojinin, eğitimin, tarımın üretimin ihracatın herşeyin kaynağı eğitim. Atatürk 15 yılda eğitimi misal %5den alıp %50ye getirdi. Bunlar 18 yılda %30 dan alıp %10a düşürdü. Daha 3 yıl önce bilgisayara fazla kafa yormayın balatayı yakarsınız diyorlardı.

Her yere üniversite açıp fetöcü ve akplileri doldurdular. Millet öğretim görevlisine küstü. Meslek lisesi deyip heryeri imam hatip yaptılar. İmamlar mı üretim ihracat yapacak? Parlak beyinli gençleri resmen küfür edip kovaladılar ülkeden. Kalan eğitimli insanları ezip, üstlerine yandaş yeteneksizleri getirdiler.

Yandaş olmayana, birilerini görmeyene iş yaptırmadılar. Vergiyi alırken bile yandaş muhalif diye ayırdılar.

Kar eden üretim tesisleri satıldı. Borç giren parayla dışardan alırız dediler. Trilyon dolar borç para girdi hepsiyle yol köprü yapıldı. Asıl paranın inşaatta olduğunu gören herkes işi gücü bırakıp inşaata girdi.

Tarım ürünlerini üretmeyip ithal ettirdiler (düşük kur, şehir hayatına özendirme, toprağı betona çevirip zengin etme)

EKONOMİDE ASIL SORUN ŞU: Ülke içimde dönen para az. Yurtdışından borç girerken herkese biraz düşüyordu. İyi kötü vergi bile oluyordu. Para olunca iş de oluyordu bi şekilde. Şimdi para girişi durdu. Çıkış başladı. İhracat zaten azalmıştı, hep ithalata dönmüştük. Ortada paylaşacak para kalmadı. E yandaş çakalların payı da düşünce millete bişey kalmadı. Senin gibiler de çıkıp fakirlerin payını keselim diyor. Ne kadar kesersen kes. Sıra sana da gelecek. Yandaş müteahhitinden işçisine, emeklisinden çiftçisine kadar herkes fakirleşecek. Havuzdaki su azalıyor. Herkesin geliri de, vergi de iş de azalacak. Böyle olacağı belliydi zaten. Millet dinle kandırıldığı için iyi bile gittik.

Neyse bunları yazmaktan sıkıldım. Düşünen zaten buluyor. Görmeyen de görmüyor işte.
    asgari ücretin artırılmasını savunup asgari ücret için işverenin cebinden çıkan tutarı bilmemek garip aslında garip değil hükümet zaten işçi-işveren zıtlığı yaratıp aradan çıkmak istiyor

Hükümet senin net ücreti görmeni istiyor bu durumda tarımda çalışan 70 lirayı işte yol yemekle aynı oluyor diyebiliyorsun. Bugün şehirdeki asgari ücretlinin maaşı 3500 liradır yol yemek hariç bunlarda birlikte nerdeyse 4bin lira olmakta. Peki kaç gün çalışıyor 5.5 gün yani ayda 23.5 gün 3500den hesaplarsak ( yol ve yemeği saymayalım ) 149 lira ediyor üstelik yol yemek dahil değil

Domates biber patates toplayıp 149 lira yerine 70 lira alması önemli değil senin için çünkü orda Roman yada Urfalı çalışsın ne yaparsa yapsın ucuza domates patates geliyor mu geliyor . Fakat şehirde ücret düşmesin çünkü orda ben çalışıyorum demek istiyorsun...şehirde roman yada urfalı senin işini alacağını düşünüyorsan zaten sen o işi haketmiyorsun demektir fiyatların boşuna şişmesine neden oluyorsun demektir... Ayrıca maaşların düşmesi satın alma gücünü düşürmez (hatta yeni yeni iş sahaları açıp daha çok para kazananların sayısını artırır). Domates örneği verdim %100 yerli domates ürettiğimizde ücret oranında bir düşüklük bekleyebiliriz diye. Sen diyorsun mazot gübre vs zaten dışardan .Dışardan olsun üretim maliyetin yarısı işçi ücretiyse ve işçi ücreti 5te 1iyse yarısı ithal girdi ise 1/2.5 oranında bir fiyat bekleyebiliriz. Bu bağlamda Amerikada 28 lira olan domates ülkemizde 11 lira olması gerekiyor ama tarlalada 600 dolar asgari ücretle değil 300 dolar ücretle çingene , urfalı , suriyeli çalıştığı için 5 liraya domates bulabiliyoruz https://www.tarim.com.tr/Ulkelere-Gore-En-Pahali-Sebzeler,39575h

Diğer dediklerinde doğru da var yanlışta bugün S.Soylu ve N.kurtulmuş AKPde makam sahibi olmasa onlarda atıp tutacaktı eski videolarında diyorlarda zaten şimdi Babacan ve Davutoğlu var onlarda eleştiriyorlar yarın daha fazla eleştirecekler . Herkes liyakat liyakat diyor zaten bir AKPli için liyakat imam hatipli olması alnı secdeye varması SHPli için Alevi olması . Liyakati ölçen cihaz var mı yok herkes bir bahanesi vardır .i. Tatlıses Urfada Oxford vardı mı okumadık demişti imam hatipli de diyebilir imam hatipli olduğum için iyi üniversiteye gidemedim vs.

dediklerin içinde önemli olan düşük kur .Önceden yazmamışım bunu . Düşük kur halkı kandırma aracıdır . Memur -emekli maaşı artışı asgari ücret artışı gibi düşük kurda insanları kandırmak için en büyük silahtır. Fakat halkın düşük kur talebini yok etmeden siyasetçiler devamlı bunu kullanacaklardır veya yasal düzenlemeyle iktidar bunu kullanamayacak duruma getirilmesi gerekir. Peki bunu kim yapacak ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baudelaire -- 25 Mayıs 2020; 20:23:22 >

Kuruşu hesaplayıp haklı çıkmaya çalışıyorsun. Alamanyada vergi yok anasını satayım.

Verdiğin linkten belli zaten zihniyetin. Al sana ayaküstü bulduğum güncel ingiltere sebze fiyatları, çevre bakanlığının verisi. Bizim fiyatlarda nerdeyse aynı. AYRICA DİKKAT: onların sebzesinin kalitesini, burada reis harici kimse altın verse bulamaz.

Asgari ücret bu seviyede oldukça fiyatlar artmaya devam edecek.

Dahada uğraşmak istemiyorum seninle. Aktrol tarzı insanlar zekamı köreltip vaktimi yiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asderty -- 25 Mayıs 2020; 20:47:7 >

• quote:

Kuruşu hesaplayıp haklı çıkmaya çalışıyorsun. Alamanyada vergi yok anasını satayım.

Verdiğin linkten belli zaten zihniyetin. Al sana ayaküstü bulduğum güncel ingiltere sebze fiyatları, çevre bakanlığının verisi. Bizim fiyatlarda nerdeyse aynı. AYRICA DİKKAT: onların sebzesinin kalitesini, burada reis harici kimse altın verse bulamaz.

Dahada uğraşmak istemiyorum seninle. Aktrol tarzı insanlar zekamı köreltip vaktimi yiyor.
    Ben Amerika dedim sen ingiltere diyorsun Ordaki domates %100 yerli üretim mi acaba?

senin verdiğin listeye göre yine domates karşılaştırmasında ülkemizdeki asgari ücretteki durumun ürün fiyatlarındaki ucuzluğa etkisini gösteriyor

sterlin 8.31 lira 1kg domates 1.06 sterlin toplamda 8.80tl ediyor .asgari ücret düşüklüğü için bunu 2.5e böldüğümüzde 3.52 ediyor . Zaten şimdiki fiyatlarda 3.45 tl

Asgari ücret bu seviyede oldukça fiyatlar artmaya devam edecek.

Amerikanın domatesi de ithal zaten. Trump meksikayı kıllık yapıp vergiyi köklemiş domateste.

Kaldı ki o domatesi, organik sertifikalı beef domatesi burada satsan burda da ederi en az 20 lira olur. Tadı patatese benzeyen domatesin kilosu 7-8 lira burda. Elmayla armudu kıyaslama. Bıktım yahu bıktım.

• quote:

Amerikanın domatesi de ithal zaten. Trump meksikayı kıllık yapıp vergiyi köklemiş domateste.

Kaldı ki o domatesi, organik sertifikalı beef domatesi burada satsan burda da ederi en az 20 lira olur. Tadı patatese benzeyen domatesin kilosu 7-8 lira burda. Elmayla armudu kıyaslama. Bıktım yahu bıktım.
    Amerikanın domates üretememesi olabilir mi.Bizle aynı enlemdeler iklim şartları Türkiyeye benzer yerleri çok... Domates ithal etmişlerse bizim Rusyadan buğday Bulgaristan'dan saman ithalatına benziyordur. Adamlara meksikadan almak ucuza gelmiştir bizim buğday ve saman ithalatı gibi ... üstelik adamların tarlaları 100 dönüm 1000 dönüm herşeye uygun tarım aleti yapmışlar buda üretim maliyetini düşüren şeyler. Trump ithal domatese vergi koymuşsa üretsinler işte fakat fiyatta Türkiyeye yaklaşmaları çok zor

Bana ne yahu niye ithal ediyorlar. Belki onlarda da "paramız var ki alıyoruz" diyen biri vardır. Türkiyeye yaklaşması zor diyorsun. Onu bilemeyiz şimdi. Sen önce o kalitede domatesi bi üret de bakalım kaça malediyorsun? O zaman bakarız kıyasa.

Sen hala neyi anlamıyorsun ya? Harbiden sıktın artık!

Yahu bu domatesi bizim çiftçi 1 liraya satıyor 1 liraya. Zannetmem ama hadi 1 liraya zararına satıyor olsun, 1,5 liraya satıyor diyelim senin anlamaz zihnin için.

Bu fiyatın içinde tarla kirası, sera üzerine naylon, toprak hazırlama, fide, ilaç, gübre, mazot, ısınma bedeli, elektriği, suyu, işçisi, kaarı bilmemnesi var. Hepsi dahil 1,5 lira yahu. İşçilik çok çok olsun bol bol dağıtsın 20 kuruş yahu. Yarıya düşürsen 10 kuruş kar edersin ya 10 kuruş. Adamları köle yapmanın kaarı 10 kuruş ya.

20 kalem var o fiyatın içinde niye gözüne o batıyor yahu! Bi de çıkmışsın kendi rahatın için diyorsun. Benim sezonluk işçi olduğumu nereden çıkardın?

Nasıl bir düşünce stiliniz var yahu! Bıktık ulan sizden. Bi azalarak bitin de kurtulsun şu millet asalaklardan...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asderty -- 25 Mayıs 2020; 23:28:45 >

• quote:

Bana ne yahu niye ithal ediyorlar. Belki onlarda da "paramız var ki alıyoruz" diyen biri vardır. Türkiyeye yaklaşması zor diyorsun. Onu bilemeyiz şimdi. Sen önce o kalitede domatesi bi üret de bakalım kaça malediyorsun? O zaman bakarız kıyasa.

Yahu bu domatesi bizim çiftçi 1 liraya satıyor 1 liraya. Zannetmem ama hadi 1 liraya zararına satıyor olsun, 1,5 liraya satıyor diyelim senin anlamaz zihnin için.

Bu fiyatın içinde tarla kirası, sera üzerine naylon, toprak hazırlama, fide, ilaç, gübre, mazot, ısınma bedeli, elektriği, suyu, işçisi, kaarı bilmemnesi var. Hepsi dahil 1,5 lira yahu. İşçilik çok çok olsun bol bol dağıtsın 20 kuruş yahu. Yarıya düşürsen 10 kuruş kar edersin ya 10 kuruş. Adamları köle yapmanın kaarı 10 kuruş ya.

20 kalem var o fiyatın içinde niye gözüne o batıyor yahu! Bi de çıkmışsın kendi rahatın için diyorsun. Benim sezonluk işçi olduğumu nereden çıkardın?

Nasıl bir düşünce stiliniz var yahu! Bıktık ulan sizden. Bi azalarak bitin de kurtulsun şu millet asalaklardan...
    Tabi tabi bir toplayıcı çalışan... fideyi üreten uzaylı , tohumu üreten robot, çapalayan, kebanda baraj inşaat işçisi , elektrik idaresinde çalışan , elektriği getirmek için direkleri diken, traktörü üreten , sabanı üreten , domatesi kasalara koyan -kasadan indiren , hale görüten şofor bunların hepsi robotlar yapıyor haklısın

domates 1 lira diyorsun daha neyi anlatıyorsun .Bunun nedeni senin emek sömürüsü dediğin şey.Emek sömürü olmasa ,Ucuza çalışanlar olmasaydı domates 1 lira olma imkanı yok . Amerikalıyı getir 2bin dolara çalıştır bak bakalım domates 1 lira olacak mı?

Kafanızın basmadığı nokta en sondaki çalışanı görüp sadece onu işçi olarak görmeniz. Sera diyorsun serayı fiyat olarak görüyorsun oysa o da üretilen birşey çalışanlar tarafından . Elektriği fiyat olarak görüyorsun oysa o da üretim sonucu oluşur . Bu üretilen şeylerin hepsinde vergi ve işçilik ücreti vardır... işçilik ücreti ve vergi yani maliyet fazla olursa kimse naylon bile üretemez çivi üretemez elektrik üretmez ithal ederiz .ithal için borç arar dururuz

ek: sen önceki yazdıklarımı da anlamadığın görülüyor hala ''Bi de çıkmışsın kendi rahatın için diyorsun. Benim sezonluk işçi olduğumu nereden çıkardın?'' dediğine göre

kırsalda 70 lira yevmiye ücreti var demedin mi oysa asgari ücret olsa 150 lira olmalıydı demiştim.Bende tekrar diyorum köydekinin hakkını niye savunmuyorsun o zaman.Çünkü o senin umrunda değil mevsimlik işçilik yapmadığın için. Herkes kendi çıkarına göre politika istemesi bu ülkenin en büyük problemi zaten

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baudelaire -- 26 Mayıs 2020; 0:15:20 >

Naylonu fidesi tohumu gübresi zaten ithal. Elektrik idaresi traktör üreticisi zaten asgari ücretli değil. Çapalayanın işçiliği dahil zaten işçiliğe, kasalayan taşıyan da satış fiyatının sonrasında.

Köydekinin hakkını da ben savunuyorum merak etme. Senin zihniyetin sarayda yaşamayı amaç edinmiş zihniyet. İnsan olan benim, sen değilsin.

Vakit harcadığım canlıya bak yahu. Bencil, zekasız, çapsızlar.

• quote:

ek2. Yine kafan basmaz diye ayrıntılı yazayım.

mevsimlik işçi Tarım sigortası pirimi için 913 lira ödemeli. 70 lira günlük yevmiye alan 13 gün sigorta için çalışmış oluyor geriye kalan 11 gün buda 770 lira... Sizler 770 lira ile yaşayan insanları görmezsiniz ama kendinizin çok düşük maaş aldığınızı iddia edersiniz ve 770 lira gelirle domates üretenlerin domatesleri patateslerini ucuza yemeyi bilirsiniz sadece

Bana kafası basmaz diyene bak! Benim zekamın kdvsi senden fazladır. Ama fazla zeki olan ben değilim.

Ortaya yazayım. Belli ki senin utanman yok. Okuyan varsa anlar.

1) Avrupa ve abd, o asgari ücretle hem tarımsal hem sanayi ihracatı yapıyor mu? Yapıyor. Hem de bizden çok. Demek ki sorun bizim asgari ücretin çok olması değil. BİTTİ.

2) Bizim asgari ücret çinle neredeyse aynı oldu. Çinin bazı eyaletlerinde bizden fazla bile. Daha ne kadar düşeceğiz?

3) Amacımız dünyanın en ucuz işgücünü sağlayıp milleti aç köleler yapmak mı? Yoksa milletin gelirini artırmak mı?

Benim yazacaklarım bu kadar. Zekam şimdiden geriledi bile.

• quote:

Orijinalden alıntı: BlackGhost12

Bu ülkede popülizm oldukça, kimsenin refahı artmaz.

Bakın :
    20 yaşındaki insanın işi yok.
    30 yaşındaki insanın arabası yok.
    40 yaşındaki insanın evi yok.
    50 yaşındaki insanın iş yeri yok.
    60 yaşındaki insanın hiçbiri yok.
    Kesinlikle katılıyorum.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.