Canlı Yayın
Apple yeni iPad’leri tanıtıyor - Türkçe Simultane Çeviri ile Canlı Yayın
Şimdi Ara

Anfi Yapmak İstiyorum Yapabilirmiyim (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
120
Cevap
1
Favori
9.785
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • evimde küçük bir aparat var.üzerine monteli 2 tane hoparlörü var 4 adet kalem pille çalışıor.kaç wattlık olduğunu bilmiyorum.bunun üzerinde oynayarak biraz daha fazla ses çıkışı almam mümkünmü açaba ?

Anfi Yapmak İstiyorum Yapabilirmiyim
  • açık şema çiziyosun ya daha ne olsun kardeş
    ben aslında bağlantıları filan yaparım ama
    şemadan hiçbirşey anlamıyorum
    meslek lisesinde değilim
    bi kursa filan da gitmedim
    kendi çapımda uğraşıp bişeyler yapıyorum
    ama şema olayıını halledemedim
    şemalar hiç anlaşılmıyor
    misal bu şemadan hiçbirşey anlamıyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: ThKrkmz!

evimde küçük bir aparat var.üzerine monteli 2 tane hoparlörü var 4 adet kalem pille çalışıor.kaç wattlık olduğunu bilmiyorum.bunun üzerinde oynayarak biraz daha fazla ses çıkışı almam mümkünmü açaba ?

%99 TEA 2025 var içinde fakat soğutucu takıp kondansatöreri de 16 volt olarak değiştirirsen güç artar. Hoparlörü 2-3 W civarıdır onların. Fazla zorlama bence.

Ayrıca @apparel

Şu TDa 7377 şemasının neresini anlamadın? Dünyanın en basit amfisidir bu. Söyle ki yardımcı olsunlar

• quote:

Orijinalden alıntı: Nipp10

quote:

Orijinalden alıntı: ThKrkmz!

evimde küçük bir aparat var.üzerine monteli 2 tane hoparlörü var 4 adet kalem pille çalışıor.kaç wattlık olduğunu bilmiyorum.bunun üzerinde oynayarak biraz daha fazla ses çıkışı almam mümkünmü açaba ?

%99 TEA 2025 var içinde fakat soğutucu takıp kondansatöreri de 16 volt olarak değiştirirsen güç artar. Hoparlörü 2-3 W civarıdır onların. Fazla zorlama bence.

Ayrıca @apparel

Şu TDa 7377 şemasının neresini anlamadın? Dünyanın en basit amfisidir bu. Söyle ki yardımcı olsunlar

üzerindeki hoparlörleri deiştiricem.logitech marka 2+1 im vardı arızalandı.hoparlörlerden ses gelmiyor.sadece bass'dan geliyor.aslında onun tamir ile uğraşsam daha iyi olur ama şuan ne fotograf çekme imkanım var nede malzeme alma inkanım.

• aynen öle şuan içini açtım ve tea 2025b entegresi var deiştirmem gereken yer neresi bana yardımcı olurmusunuz ve ne ile deiştiricem ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: apparel

açık şema çiziyosun ya daha ne olsun kardeş
    meslek lisesinde değilim
    şemalar hiç anlaşılmıyor

/>

Bu yazıyı okuduktan sonra, tekrarbir şemaya bakın bakalım!! 10led vumetre entegresinde küçük noktanın olduğu yerden bacaklar başlıyor 1 - - 18 e kadar U şeklinde devam ediyor dimi.. TDA1554 yada TDA7377 de ise soldan 1 - - - -17veya15 e kadar sağa doğru gider..
    TDA7377 şemasında kocaman kare bölüm anamalzememiz olan TDA7377 entegresini temsil ediyor, bu kare şekil önemli değil, önemli olan içindeki numaralar, işte bu sayılara göre etrafındakileri, malzemeciden almış olduğun TDA7377 ye lehimliyorsun.

Burada IN L ile IN R veya sesgiriş yazan uçlar, Pc ses kablosunu kesince 3 tane kablo çıkar, renkli olanların 2 si bunlara. 3.sü ise anfinin eksi (birazdan anlatacam çoğu yerler eksiye yani PC power beslemesinin siyah kablosuna bağlanacak) .Şu vumetre devresinde jack dediğimiz bölüm.
    C olanlar kondansatör C1 c2 devrede kaçtane olduğunu gösteriyor, anfiye giden tarafı +, toprak işaretine veya büyük --- işaretine giden tarafı eksi.
    R olanlar drenç yani vumetredeki kahverengi malzeme..
    Siz malzemeleri alsanız, üzerinde değerleri ve +/- yönleri yazar.. Öncelikle TDA1554 mü TDA7377mi?
    Ben TDA7377 yi anlatim..
    TDA7377 yi delikli plakete lehimlediniz,, 4.ve5. ucu birleştirip buraya 0.47uF lik kondansatör parçamızı lehimliyoruz, bir ucu bilgisayardan gelen sesçıkış kablosuna bağlanacağı için boşta kalacak. 12. ile 15. ucu birleştirip aynısını yapıyoruz 0.47uF ile. İşte anfinin sesgirişi tamam.
    Örnek pcye sesgiriş kablosu;http://www.seas.upenn.edu/~ese250/week1/lab/smm.jpg bu kabloyu kestiğiniz zaman 3 tane uç çıkar, renkli olanlar sağ ve sol, bakır olan ise eksi. Anfinin IN L ile IN R veya sesgiriş yerine bağlanacak..

Bakalım +12v (PC psusundaki sarı kabloya) nereye; 13. ile 3. ucu birleştiriyoruz ve bu uç PC psunun sarı kablosuna bağlanacak.
    Şimdi PC nin siyah(eksi) kablosuna neleri bağlıyoruz; 8. ve 9. bacağı birleştirip siyah kabloya. Arkadaşım bunlar vede TDA1554 deki 7. 11. ve 3. bacak lar hep eksi. kafan karışmasın TDA7377 ye devam edelim; sarıyla siyah kablonun arasına yani +ve - ye paralel C4 ve C3 malzemelerini bağlıyoruz, C4 ü istediğin yönde bağlıyabilirsin fakat C3 malzemesinin kenarında - - - işareti var, burası siyaha gelecek.
    Eline birtane hoparlor kablosunu alıyorsun, bir ucunu 1. bacağa diğerini 2. bacağa. Diğer hoparloru 15 ile 14. bacağa.
    Biraz önce siyah kablo dedim, eksi dedimya. devrede birde ST-BY ucu var, o ucu sarı kabloya bağlıyorsun.
    10uF kondansatörünü alıyorsun, ---işaretli yerini değilde diğer tarafını 7. bacağa bağlıyorsun. diğer ucu eksiye. Birde orada 10K R1 var işte o drenç, bir ucu 7. bacağa bir ucu sarı kabloya. Devre bitti.. Entegrenin arkasına aliminyum parçayı vidalıyacağın için, arkasına malzeme lehimleme.. Ne olur bir ışık olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emin-Firtina -- 13 Ocak 2013; 20:37:17 >

• http://www.silisyum.net/htm/temel_elektronik/temel_elektronik.htm
    http://www.robotiksistem.com/temel_elektronik.htm
    apparel kardeşim. Yapamam diye birşey yok. Hiç birimiz uzaydan gelmedik. Sizin tek eksiğiniz , biraz temel bilgi. Bu 2 linki incelemeniz , biraz daha hızlı yol almanızı sağlayacaktır. Anlamadıklarını yine sorunuz. Yardımcı olmaya çalışalım.

ThKrkmz! kardeşim. Bir amplinin gücünü arttırmanın ilk şartı besleme voltajını arttırmaktır. Bu durumda devre daha fazla güç verebilir ancak. Bu durumda , ısınma miktarı artacağından , aktif malzemelerinin soğutma miktarı arttırılmalıdır. Daha fazla güç veren bir ampliye , küçük kalan hoparlörleri değiştirmek de ardından yapılması gereken iş olarak karşınıza çıkacaktır. Pardon ama , tüm malzemeleri değiştirdikten sonra bu işin anlamı ne diyebilirsiniz. Zaten anlamsız bir iş olacaktır. Seri üretimi yapılmış bir ürün , zaten verebileceği en iyi performansı verebilecek şekilde yapılır. Bunun performansını daha da arttırmaya çalışmak , ancak ömrünü kısaltmaya yarayacaktır. Overclock yapılan bilgisayarlar gibi düşünün. Adam anakartı zaten en iyi çalışacak şekilde tasarlar. OC yapanlar ise , bu karta extra soğutmalar , extra yazılımlar ( genelde çiplerin çalışma voltajlarını limit değerlerine kadar arttırma amaçlı ! ) vs. ilave ederek , sanki bir üst seviye makine gibi çalışmasını sağlarlar. Ancak sonuç çoğunlukla anakartın çökmesi ile son bulur. Bir Ferrari nin verebileceği performansı bir Tofaş tan alamazsınız. Alınabilseydi zaten , Tofaş ın fiyatı Ferrari den pek de aşağı olmazdı. Tavsiyem , daha yüksek çıkış güçlü bir sistem alıp , elinizdekinin canına okumamanız olacaktır.
    Saygılar.

• quote:

Orijinalden alıntı: untayk

http://www.silisyum.net/htm/temel_elektronik/temel_elektronik.htm
    http://www.robotiksistem.com/temel_elektronik.htm
    apparel kardeşim. Yapamam diye birşey yok. Hiç birimiz uzaydan gelmedik. Sizin tek eksiğiniz , biraz temel bilgi. Bu 2 linki incelemeniz , biraz daha hızlı yol almanızı sağlayacaktır. Anlamadıklarını yine sorunuz. Yardımcı olmaya çalışalım.

ThKrkmz! kardeşim. Bir amplinin gücünü arttırmanın ilk şartı besleme voltajını arttırmaktır. Bu durumda devre daha fazla güç verebilir ancak. Bu durumda , ısınma miktarı artacağından , aktif malzemelerinin soğutma miktarı arttırılmalıdır. Daha fazla güç veren bir ampliye , küçük kalan hoparlörleri değiştirmek de ardından yapılması gereken iş olarak karşınıza çıkacaktır. Pardon ama , tüm malzemeleri değiştirdikten sonra bu işin anlamı ne diyebilirsiniz. Zaten anlamsız bir iş olacaktır. Seri üretimi yapılmış bir ürün , zaten verebileceği en iyi performansı verebilecek şekilde yapılır. Bunun performansını daha da arttırmaya çalışmak , ancak ömrünü kısaltmaya yarayacaktır. Overclock yapılan bilgisayarlar gibi düşünün. Adam anakartı zaten en iyi çalışacak şekilde tasarlar. OC yapanlar ise , bu karta extra soğutmalar , extra yazılımlar ( genelde çiplerin çalışma voltajlarını limit değerlerine kadar arttırma amaçlı ! ) vs. ilave ederek , sanki bir üst seviye makine gibi çalışmasını sağlarlar. Ancak sonuç çoğunlukla anakartın çökmesi ile son bulur. Bir Ferrari nin verebileceği performansı bir Tofaş tan alamazsınız. Alınabilseydi zaten , Tofaş ın fiyatı Ferrari den pek de aşağı olmazdı. Tavsiyem , daha yüksek çıkış güçlü bir sistem alıp , elinizdekinin canına okumamanız olacaktır.
    Saygılar.

sölicek söz bırakmamışsınki o zaman şöyle söyleyeyim.çocukluğumdan beri sürekli pille çalışan aletler üzerindeki merakım hiç bitmemiş üzerine artmıştır.yaşım büyüdükçe cesaretimde artmış pil'ler yerini 220 volta bırakmış durumda.su ürünleri mühendisiyim.diceksin allahın sucusu ne işin olur elektrikle :) ama gel görki merakımın ve hevesimin önüne geçemiyorum.hayatımda hiç sıfırdan bişi yapamadım hep var olanı bozdum küçük oynamalar yaptım o kadar.şimdi kış aylarındayız ve saat 5'de evimde oluyorum.kalan zamanımı boş boş geçirmek zoruma gidiyor.bu zamanımı en mutlu olduğum şeyle harcamak istiyorum.elektrik-elektronik.şimdi elimde logitech s220 2+1 arızalı bir sers sistemim var.sadece bassdan ses geliyor.hoparlörler sağlam ama asla ses gelmiyor sadece cızırtı geliyor.bana yardımcı olma şansınız varmı ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Emin-Fırtına

quote:

Orijinalden alıntı: apparel

açık şema çiziyosun ya daha ne olsun kardeş
    meslek lisesinde değilim
    şemalar hiç anlaşılmıyor

/>

Bu yazıyı okuduktan sonra, tekrarbir şemaya bakın bakalım!! 10led vumetre entegresinde küçük noktanın olduğu yerden bacaklar başlıyor 1 - - 18 e kadar U şeklinde devam ediyor dimi.. TDA1554 yada TDA7377 de ise soldan 1 - - - -17veya15 e kadar sağa doğru gider..
    TDA7377 şemasında kocaman kare bölüm anamalzememiz olan TDA7377 entegresini temsil ediyor, bu kare şekil önemli değil, önemli olan içindeki numaralar, işte bu sayılara göre etrafındakileri, malzemeciden almış olduğun TDA7377 ye lehimliyorsun.

Burada IN L ile IN R veya sesgiriş yazan uçlar, Pc ses kablosunu kesince 3 tane kablo çıkar, renkli olanların 2 si bunlara. 3.sü ise anfinin eksi (birazdan anlatacam çoğu yerler eksiye yani PC power beslemesinin siyah kablosuna bağlanacak) .Şu vumetre devresinde jack dediğimiz bölüm.
    C olanlar kondansatör C1 c2 devrede kaçtane olduğunu gösteriyor, anfiye giden tarafı +, toprak işaretine veya büyük --- işaretine giden tarafı eksi.
    R olanlar drenç yani vumetredeki kahverengi malzeme..
    Siz malzemeleri alsanız, üzerinde değerleri ve +/- yönleri yazar.. Öncelikle TDA1554 mü TDA7377mi?
    Ben TDA7377 yi anlatim..
    TDA7377 yi delikli plakete lehimlediniz,, 4.ve5. ucu birleştirip buraya 0.47uF lik kondansatör parçamızı lehimliyoruz, bir ucu bilgisayardan gelen sesçıkış kablosuna bağlanacağı için boşta kalacak. 12. ile 15. ucu birleştirip aynısını yapıyoruz 0.47uF ile. İşte anfinin sesgirişi tamam.
    Örnek pcye sesgiriş kablosu;http://www.seas.upenn.edu/~ese250/week1/lab/smm.jpg bu kabloyu kestiğiniz zaman 3 tane uç çıkar, renkli olanlar sağ ve sol, bakır olan ise eksi. Anfinin IN L ile IN R veya sesgiriş yerine bağlanacak..

Bakalım +12v (PC psusundaki sarı kabloya) nereye; 13. ile 3. ucu birleştiriyoruz ve bu uç PC psunun sarı kablosuna bağlanacak.
    Şimdi PC nin siyah(eksi) kablosuna neleri bağlıyoruz; 8. ve 9. bacağı birleştirip siyah kabloya. Arkadaşım bunlar vede TDA1554 deki 7. 11. ve 3. bacak lar hep eksi. kafan karışmasın TDA7377 ye devam edelim; sarıyla siyah kablonun arasına yani +ve - ye paralel C4 ve C3 malzemelerini bağlıyoruz, C4 ü istediğin yönde bağlıyabilirsin fakat C3 malzemesinin kenarında - - - işareti var, burası siyaha gelecek.
    Eline birtane hoparlor kablosunu alıyorsun, bir ucunu 1. bacağa diğerini 2. bacağa. Diğer hoparloru 15 ile 14. bacağa.
    Biraz önce siyah kablo dedim, eksi dedimya. devrede birde ST-BY ucu var, o ucu sarı kabloya bağlıyorsun.
    10uF kondansatörünü alıyorsun, ---işaretli yerini değilde diğer tarafını 7. bacağa bağlıyorsun. diğer ucu eksiye. Birde orada 10K R1 var işte o drenç, bir ucu 7. bacağa bir ucu sarı kabloya. Devre bitti.. Entegrenin arkasına aliminyum parçayı vidalıyacağın için, arkasına malzeme lehimleme.. Ne olur bir ışık olsun

kardeş anlattıklarını paint ten açıklayıcı bi biçimde çizmeye çalıştım bi bakarmısın yanlış bişey varmı eksik varmı söylermisn

• Hiç de sizin gibi düşünmüyorum doğrusu Çünkü ben de bir İKTİSAT Fak. mezunuyum, müh. bile değilim yani.
    Ben de yaklaşık 1980 gibi bir yılda , pilli orgumun pil yemesinden bıkıp , 220 ye bağlayıp , apartmanın kofrasını falan yemiştim. Ve evde ne var ne yoksa bozmuşumdur... Çok farklı değiliz yani. Ancak o yıl bu yıldır , çoook yollar aldık. Artık parçalayıcılıktan , tasarımcılığa terfi ettik yüzlerce cilt kitap ve binlerce devre uygulamalarının ardından. İlk 5 yıl amatör olarak başlamıştım.
    s220 için anladığım kadarı ile tek yapabileceğiniz iş var , o da sağ ve sol hoparlöre ses veren çıkış katı entegresini/entegrelerini değiştirmek. Bunun için şema bulamadım maalesef ama cihazın içinin , paröaların okunabildiği veya net olarak görülebildiği bir kaç resmi , yardımcı olabilmemizi kolaylaştıracaktır sanırım.
    Saygılar.

• Çizim iyi.. 6. bacaktada bir adet C 47uF kondansatör var, bir ucu eksiye gelecek.
    7. bacak yalnış.. R1 7. bacağa ve artı12v a. C5 ise 7 bacağa ve eksiye. Siz paintte bunu ön izleme yapınca şeklin hepsi çıkıyormu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: untayk

Hiç de sizin gibi düşünmüyorum doğrusu Çünkü ben de bir İKTİSAT Fak. mezunuyum, müh. bile değilim yani.
    Ben de yaklaşık 1980 gibi bir yılda , pilli orgumun pil yemesinden bıkıp , 220 ye bağlayıp , apartmanın kofrasını falan yemiştim. Ve evde ne var ne yoksa bozmuşumdur... Çok farklı değiliz yani. Ancak o yıl bu yıldır , çoook yollar aldık. Artık parçalayıcılıktan , tasarımcılığa terfi ettik yüzlerce cilt kitap ve binlerce devre uygulamalarının ardından. İlk 5 yıl amatör olarak başlamıştım.
    s220 için anladığım kadarı ile tek yapabileceğiniz iş var , o da sağ ve sol hoparlöre ses veren çıkış katı entegresini/entegrelerini değiştirmek. Bunun için şema bulamadım maalesef ama cihazın içinin , paröaların okunabildiği veya net olarak görülebildiği bir kaç resmi , yardımcı olabilmemizi kolaylaştıracaktır sanırım.
    Saygılar.

fotoğraf makinam yok laptop'un kamerasıyla çektim işe yararmı bilmem.2 adet entegre var fakat üzerlerinde hiç bir yazı yok :((

• http://elektronikprojeler.com/index.php?topic=2586.0
    Maalesef entegrenin adı ile ilgili hiç bir bilgiye ulaşamadım kardeşim. Biraz zor gibi...
    Saygılar.
  • Amfi yapmak o kadarda zor değil önemli olan nasıl amfi yaapacağın yaparken lehimlere çok dikkat et yalnız
  • Apparel, Çizdiğin şekli, asıl alacağın entegre bacaklarına göre uyarlayıp çizeceğim. akşama doğru hazır olur..

Thkrmz!, Küçük hoparlorlerin bağlı olduğu yolu takip et, hangi entegreye gidiyorsa onu değiştir (entegrede mutlaka yazar, söküp tam önden bakınca belli olur, böyle küçük bir sistemi karalıyacaklarını düşünmüyorum). Haa şahit oldum, biir seslendirme sistemine seri modül üretmişler, entegrelerin hepsi zımparalanmış şekildeydi, kopyalanmasın diye.. Ayrıca hoparlorlerini başka bir cihazda kontrol et, sesveriyormu? Hoparlolerin yanıksa tekrar bozabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Emin-Fırtına

Apparel, Çizdiğin şekli, asıl alacağın entegre bacaklarına göre uyarlayıp çizeceğim. akşama doğru hazır olur..

Thkrmz!, Küçük hoparlorlerin bağlı olduğu yolu takip et, hangi entegreye gidiyorsa onu değiştir (entegrede mutlaka yazar, söküp tam önden bakınca belli olur, böyle küçük bir sistemi karalıyacaklarını düşünmüyorum). Haa şahit oldum, biir seslendirme sistemine seri modül üretmişler, entegrelerin hepsi zımparalanmış şekildeydi, kopyalanmasın diye.. Ayrıca hoparlorlerini başka bir cihazda kontrol et, sesveriyormu? Hoparlolerin yanıksa tekrar bozabilir.

hoparlörlerim sağlam kontrol ettim.dediğiniz gibi şimdi sotuçuyu sökicem.fakat soğutucu ile entegre arasında termal macun var soğutma işlemi tam olsun diye.onu nasıl halledicez geri bakalım...

• ve dediğim gibi hiç bir yazı yok entegrelerin üstünde .son nokta galiba artık pes etme vakti geldi...
  • Krem şeklindeyse entegrenin üstündekini soğutucuta aktarın. Eğer donma yapmışsa soğutucu yüzeyini temizleyin..
  • valla hocam macunu sürmeme gerek kalmadı.entegrenin üzerinde hiç birşey yazmıor :(
  • TDA7377 nin bacaklarına göre şema; Devreyi bakırdelikli plakete yapacaksınız mı?
    Entegrenin arka kısmı soğutucuya gelecek, soğutucuyu kendiniz çıkma(pc powerinden, eski işlemcilerden) yada malzemecilerden hazır alabilirsiniz. Entegreye göre sogutucu isterseniz vereceklerdir. 2 yada 3mm entegreye göre deldirerek. Hırdavatçılardan alacağınız somunlu vida ile sağbitlersiniz.http://www.bluemavi.com/vitrin/table.asp http://www.bluemavi.com/vitrin/table.asp
    http://www.bluemavi.com/vitrin/table.asp (ortadan kesip, 2. bir devre için tekrar kullanılabilir).
    Çevrilmişi;http://d1301.hizliresim.com/15/g/hyfrk.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emin-Firtina -- 14 Ocak 2013; 18:32:08 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.