Şimdi Ara

ANAKART TAMİRİ YAPIYORUM. MARKALARA GÖRE GENEL SORUNLAR (23. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
642
Cevap
67
Favori
82.883
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
144 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: mikail13

yapılabilir ama foxconn uğraşmaya değmez. 50-60 tl tamire vereceğine 70 tl ye al g31m3 msi... getli ama.

bu konuda biri foxconn un bu sorunu durduk yerde çıkardığını yazmıştı.
    Hocam ücreti önemli değil tanıdık elektronikçi varda tam olarak ne demem gerekiyo benim adama biraz fransızım konuya yani hangi parça değişecek veya ne yapılması gerekiyo adama ne diye izah edeyim?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ßaron ß kullanıcısına yanıt
    quote:

Arızanın sebebiyeti %90 işlemci. İşlemcinin altındaki sdm kondansötürlere baktım 0 değerde. Ölçüyüde doğrumu yaptım emin değilim multimetre sinyal kısmında iki ucu değdirdim bip sesi geliyor, sağlam olanda da bip sesi geliyor ama en azından değerler var.

işlemciyi çıkarıp ölçmek gerek. takılı iken kondansatör ölçülmez.

asus anakartın modeli ne?

noktalama kullanın. anlaşılmıyor..
  • Merhaba

konu icabı araştırıken denk geldim ve sormak ıstıyorum. Elimde sapphire rx480 ekran kartı var ve garantisinin bittiği gün görüntü vermeyi kesti ölçü aleti ile ölçüm yaptıgım zaman pin baglantısının önundeki 2 sigorta arızalanmış ve mosfetlerde kısa devre var ekran kartı takıldıgı zaman sadece rgb led yanıyor. konuyla ilgili yardımlarınız olursa sevinirim.

tesekkürler
  • merhaba hocam asus p5kse anakart kullanıyorum. 6 gb ram var. bunları slotlara tek tek taktığımda ekran geliyor ama hepsini beraber taktığımda ya ekran gelmiyor ya da bios ekranında donuyor. acaba ramler mi uyuşmuyor yoksa ram slotlarındamı bir arıza var?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi x7cyclops -- 18 Ocak 2019; 17:41:53 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • x7cyclops X kullanıcısına yanıt
    bios güncel mi? açması lazım.. remler aynı olsa sıkıntı olmayabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mikail13

bios güncel mi? açması lazım.. remler aynı olsa sıkıntı olmayabilir.
    sistem şu an çalışıyor. ram'ler kingston aynı frekansta hepsi. xeon işlemci kullanıyorum onun için modlu bios yüklemesi yapmıştım. ara ara bu sorunu yaşıyorum sebebini anlayamadım. bu arada sistem açılırken 1-2 defa kapandı pc. işlemci fanını tam oturtamadığım için cpu sıcaklığı 106 derece gözüküyordu biosda.

bir sorum daha var işlemciyi diğer anakarta taktığımda boşta 32 34 derece gözüküyordu asus anakarta taktığımda sistem açılır açılmaz boşta 50 60 derece gösteriyor. sıcaklık sensörü bozuk olabilir mi acaba? bana normal gelmedi. pcye geçtiğimde ss atacağım hocam.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • x7cyclops X kullanıcısına yanıt
    ANAKARTTA ARIZALI KONDANSATÖR ÇİP VS VARSA İŞLEMCİ SICAKLIĞI YÜKSEK OLUR.
  • Üstadım merhabalar, anakart mai 990fxa-g65

Realtek hd audio arka jak lar aktif değil.

Çalışan sistem bir anda gitti.

Eski driver ları da son surum driver ları da kurdum, win7 - win10 ile format atip da denedim ama yinde de aktik olmuyor. Sistrm testleride sorun gozukmuyor ama jaklar bir turlu aktiklesmiyor.

Birde e.karti güncel driver ı atı.amd den indirip yüklersem wind. Çöküyor. Ama asus un kendi sitesinden indirirsem sorun olmuyor.

E.kartini çözdük ama ses yok. Bakmadığım site kalmadı.

Varmıdır bir fikrin?

• Selam arkadaşlar sorunum şu 15-20 gün PC kullanmadım PC acınca ekrana görüntü gelmedi PC’den bip sesi de gelmedi bunun üzerine bende,

Bios pilini çıkardım sıfırlama yaptım olmadı
    Ramden sorun vardır dedim onları 4 slotta da denedim yine sorun ayni oldu
    İşlemciyi çıkardım macun değiştirdim temizledim sorun ayni oldu
    Ekran kartını denedim ekran kartı sağlam Emin’im buna,

Bunları yaptıktan sonra PC den işlemciyi ve ramleri çıkardım PC çalıştırdım uzun bip sesi gelmesi gerekirken hiçbir ses gelmedi.
    Klavye Işık’ları da yanmıyor
    İşlemciyi taktım RAM takmadan çalıştırdım bip sesi yine gelmedi ramleri silgi ile temizledim kondansatörler sağlam şişme falan Yok monitör kablosunu da değiştirdim anakart pilini de çıkardım RAM işlemci çıkararak da çalıştırdım hic bip sesi gelmiyor görüntü ss vermiyor

Anakart model : ga-970a-ds3 (rev. 3.0) monitör girişi desteği Yok cmos yerini bulamadım bi onu denemeyemedim

Sizce sorun neyden kaynaklıdır çözümü var mi

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Rizeli kullanıcısına yanıt
    Jackı çevir yavaş yavaş.. eğer ses bir noktada gelirse çıkışlar değişmeli
    veya ön panelden ses alıyorsanız port sıkıntılıdır. önden de ses gelmiyorsa çip arızasıdır.
  • Zamanında Çizgi RMA eğitimlerimizi alırken konuştuğumuz konuların birçoğundan bahsetmişsiniz. :) Ancak biraz alengirli bir konuyla bir soru sormak istiyorum eğer rahatsız etmezsem.

Notebook Acer ES1-531-C3A5. Hani şu A*01' in meşhur ucuz Laptop' u. (Bu arada bizim zamanımızda Laptop tabiri basit kelime işlemci ve Ms-DOS türevi işletim sistemi olan çoğu monokrom ekranlı cihazlardı.)

Sorun notebook şarja takılı iken birden bire bataryasının tamamen boşalması, hatta artık eski bataryasının tanınmaz hale gelmesi. Yeni batarya ile de aynı hatayı verip AC takılı şarj olmuyor hatası vermesi.

Yapılan işlemler; Yeni batarya alındı. Hata aynı. İşletim sistemi windows 10 idi. Bundan kaynaklanabileceği düşünülüp tamamen UEFI windows 10' dan Legacy (AHCI) mod Windows 7 Ultimate' e geçildi.

Anakart tamamen söküldü. Statik boşaltması yapıldı. Pili v.s. herşeyi sökülüp bekletildi. Aynı.
    İnternette görülen denenen her türlü yöntem (Pil sıfırlama, Güç soketi değiştirme, Farklı adaptör ile kontrol) denendi. Sonuç aynı.

Bu arada şu an sistem pili görmesine rağmen Pilden açılış yapmıyor. Tahminim Anakart üzerinde pil ile bağlantılı besleme elemanı ne ise bozulmuş olması. Ancak o kadar detaylı bir çalışmaya denk gelmediğim için bu elemanın hangisi olabileceğini bulamadım.

Acaba bu konuda bir tavsiyeniz olabilir mi? Ayrıca Benim diğer mesleğim de Veteriner Hekimlik.

• Bu arada dikkatimi çekti bir el atayım dedim. :) İşlemci fanı takılı değilken çok uzun süre olmayacak şekilde diğer tüm bağlantıları yapın ve pc yi başlatın. işlemci üzerine parmağınızla dokunun. Eğer ısınma hissediyorsanız (süre uzun olursa işlemcinizi yakarsınız.) işlemciniz sağlamdır. Ancak normalde buzzer (Pc hoparlörü) sorununuz yoksa ve bu şekilde hata alıyorsanız öncelikli sorun işlemcidedir.

Ayrıca gördüğüm kadarıyla anakartınızda bütünleşik buzzer yok. Anakartın alt tarafında bulunan speaker girişine uyacak bir başka buzzer temin edebilirseniz daha net sonuç alabilirsiniz.

Sarı ile işaretlenmiş kısım buzzer ve diğer bağlantıların yapıldığı front panel connector set dediğimiz kısım.
    ANAKART TAMİRİ YAPIYORUM. MARKALARA GÖRE GENEL SORUNLAR
    Bu da şeması
    Bu kısımda yukarıdaki resimde kırmızı ile işaretli CMOS Clear jumper seti. Buraya bir jumper takarak kısa devre yaptırıp güç tuşuna birkaç kez basarak ya da dikkatli şekilde manuel olarak kısa devre yaptırıp güç tuşuna birkaç kez basarak CMOS Sıfırlama yapabilirsiniz.

• slowfood kullanıcısına yanıt
    Bilgi icin teşekkür ederim hiçbir tepkime vermediği icin uzman birisi baksın diye servise yolladim Bilgi gelince burdan yazarım ilgin icin teşekkür ederim

• Merhaba hocam bilgiler için teşekkürler elinize sağlık, i7 980x işlemci ve asus rampage 3 extreme anakart var. Yıllar oldu alalı ikisi de taş gibi maşAllah
    Ancak artık sistem eskidi, displayport kablosunu kullandığımda bilgisayar açılışında sorun yok, anakart ekranı geliyor ancak windows önyüklemeden hemen önce ekran kararıyor ve kalıyor öylece. Kapatmak için güç tuşuna basıyorum hemen kapanıyor.(normalde kapatmak için birkaç saniye basılı tutmak gerekiyor). Ancak monitörün fişini çekip sistemi başlatırsam ve önyükleme sürecinden sonra monitörün fişini takarsam ekran geliyor. Ne oluyorsa önyükleme sürecindeyken monitör açıksa oluyor.
    Sizce bu problem anakarttan mıdır ? anakartın eski olmasından kaynaklı olabilir mi ?Yabancı bir forumda yaşadığım sıkıntının aynısını yaşayan birisi(onunda anakart eski) anakartı değiştirince çözüme kavuşmuş.
    bu arada denediğim şeyleri de yazayım aklınızda soru işareti kalmasın
    1-format attım
    2-sürücüyü silip yükledim(ddu ile güvenli modda sildim)
    3-2 tane displayport kablosuyla denedim.
    4-ekran kartının slotunu değiştirdim.
    5-Anakart üzerindeki reset tuşuna bastım.
    6-hızlı başlangıcı hem anakarttan hem windowstan kapattım.
    Maalesef hiçbiri çözüm olmadı.

• quote:

Orijinalden alıntı: slowfood

Zamanında Çizgi RMA eğitimlerimizi alırken konuştuğumuz konuların birçoğundan bahsetmişsiniz. :) Ancak biraz alengirli bir konuyla bir soru sormak istiyorum eğer rahatsız etmezsem.

Notebook Acer ES1-531-C3A5. Hani şu A*01' in meşhur ucuz Laptop' u. (Bu arada bizim zamanımızda Laptop tabiri basit kelime işlemci ve Ms-DOS türevi işletim sistemi olan çoğu monokrom ekranlı cihazlardı.)

Sorun notebook şarja takılı iken birden bire bataryasının tamamen boşalması, hatta artık eski bataryasının tanınmaz hale gelmesi. Yeni batarya ile de aynı hatayı verip AC takılı şarj olmuyor hatası vermesi.

Yapılan işlemler; Yeni batarya alındı. Hata aynı. İşletim sistemi windows 10 idi. Bundan kaynaklanabileceği düşünülüp tamamen UEFI windows 10' dan Legacy (AHCI) mod Windows 7 Ultimate' e geçildi.

Anakart tamamen söküldü. Statik boşaltması yapıldı. Pili v.s. herşeyi sökülüp bekletildi. Aynı.
    İnternette görülen denenen her türlü yöntem (Pil sıfırlama, Güç soketi değiştirme, Farklı adaptör ile kontrol) denendi. Sonuç aynı.

Bu arada şu an sistem pili görmesine rağmen Pilden açılış yapmıyor. Tahminim Anakart üzerinde pil ile bağlantılı besleme elemanı ne ise bozulmuş olması. Ancak o kadar detaylı bir çalışmaya denk gelmediğim için bu elemanın hangisi olabileceğini bulamadım.

Acaba bu konuda bir tavsiyeniz olabilir mi? Ayrıca Benim diğer mesleğim de Veteriner Hekimlik.
    Bu arada çok komik bir şekilde (Belki de trajikomik) problemi çözdüm. Daha önce diğer notebooklarda rastgelmediğim ancak Acer' ın bu modelinde gördüğüm bir switch var. Sanki masaüstü sistemlerdeki kasa açık-kapalı switchine benzer bir mantıkla çalışıyor. Bu switch kapalı konuma kasa üst kapağının basıncıyla geliyor. Ancak denemelerimi kapak açıkken yaptığım için yeni pili şarj etmiyor Ac güçte çalışıyordu. söz konusu switch i kapatan bölümde yumuşak bir sünger olduğu için bir miktar deforme olmuş. bu kısma basınç yapması için biraz silikon uyguladım ve sistem şu an pilden çalışıyor ve şarj oluyor. Sorunun çözümüne ulaştığım için yanıtını da paylaşmak istedim.

Çok teşekkürler. İyi forumlar.

• Mikail merhaba asus M5A99FX PRO R2.0 anakartim var kapali olan bilgisayarimi acmak istedigimde acilmadi. Fanlarin hepsi dönüyor ancak ekranda goruntu yok. Kasayi actim Cpu_led isiginin kirmizi yandigini farkettim. Sorunum neyden kaynaklanıyor acaba? Herseyi denedim ancak bir sonuç alamadim.

• geNqeaRx G kullanıcısına yanıt
    Ayni sorun bende de oldu bios entegresine yazılım atılacak dedi servis suan yapıyorlar bakalım ne olacak

• Dostum benim garantiside bitti anakartin servisede gonderemiyorum. Bir bilgisayarciya gosterdim anakart yanmis dedi bir alt modeli var m5a97 onu takalim dedi kabul etmedim.

• quote:

Orijinalden alıntı: geNqeaRx

Mikail merhaba asus M5A99FX PRO R2.0 anakartim var kapali olan bilgisayarimi acmak istedigimde acilmadi. Fanlarin hepsi dönüyor ancak ekranda goruntu yok. Kasayi actim Cpu_led isiginin kirmizi yandigini farkettim. Sorunum neyden kaynaklanıyor acaba? Herseyi denedim ancak bir sonuç alamadim.
    Ben gerçekten bu arızaların sonucunu merak ettim. Hani sonuçta işimiz bu ama o kadar olağanüstü şeylerle karşılaştım ki meslekte (Ram slotlarının genleşmesinden dolayı anakart arızası gibi) herşey olabilir. Ama sorunları birbirine benzer olan arkadaşlar sizlerden şunu rica edeceğim. Normalde Anakart arıza kontrolünde bizi yanıltan ciddi şeylerden biri buzzerdır. Aynı zamanda bir kalem pille bile test etme imkanınız vardır. Buzzerlarınızın (Ya da pc speaker, hoparlör) sağlamlığını kontrol edin. Çoğunlukla anakartlarda hata mesajı buzzer yoluyla alınamıyorsa sorun işlemcidedir. Kaldı ki anladığım kadarıyla ikinizin de işlemcisi AMD. En azından hatırladığım kadarıyla AMD işlemciler yüksek ısılarla ve voltaj değişiklikleriyle pek geçinemez. O yüzden görüştüğünüz noktaların işlemciyi doğru test edip çalıştığından emin olduklarını doğrulayın. Naçizane tavsiyem. Ama sonuçları bende merakla bekliyorum.

• Buzzer yoluylada denedim hiçbir ses çıkmıyor. Bende hiç böyle bir arıza ile karsilasmadim sorunun anakart veya islemciden olduğunu düşünüyorum.

• 
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.