Şimdi Ara

Amortisörler Kaç Km Dayanır?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
29
Cevap
0
Favori
18.810
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Benim önlerden biri 70 de biri 95 de patladı.Normalmidir bu?

• o ne öle hocam ya.75 de amortisörmü patlar.nerede, nasıl kullanıyorsun arabayı
  • 20 sene dayanırsa helal olsun ki 20 sene dayananlar var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi goro1982 -- 20 Mayıs 2011; 21:35:58 >
  • patladigini netreden anliyorsunuz? benim de 75.000 de onlerden hem yol sesi hem de metal sesi takir tukur ses geliyor
  • patlarsa janta yağ akıyor.Arabaya binmeden önce hep sagına soluna tekerlere göz ucuyla bir bakarım.O gün baktım yağ var.Amortisör ilk aklıma gelendi.Ufak sarsıntılarda bile çok ses yapıyodu.Bunlar belirtiler.
  • Bende merak ediyorum ortalama bir aracın amortisörleri ne kadar gider...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ipodwave8500

o ne öle hocam ya.75 de amortisörmü patlar.nerede, nasıl kullanıyorsun arabayı

Valla süratli kullanırım,Ankaradayım,ara sıra çukura filan düştüğüm oluyor ama herkes kadar.
  • Türkiye nin yol şartlarını göz önüne alırsak 150.000 km anca dayanır.
  • aracınız nedir?
  • amortisörün km si olmaz çukura çok sert girersin patlar ondan sonra patladı gitti olur
  • eski aracım olan 17 yaşında 94 model opel vectranın arka tarafından ses geliyordu.. ustalar amortisör dedi... değiştirdik..aracın üzerinden fabrikanın taktığı amortisörler çıktı... keserek anca çıkarabildiler...

edit: araç 210 bindeydi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wehby -- 20 Mayıs 2011; 22:46:00 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: lervolerto

patladigini netreden anliyorsunuz? benim de 75.000 de onlerden hem yol sesi hem de metal sesi takir tukur ses geliyor

Tümseklerde lak lak diye ses geliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: deserthawk

quote:

patladigini netreden anliyorsunuz? benim de 75.000 de onlerden hem yol sesi hem de metal sesi takir tukur ses geliyor

Bir de yük binince üzerinde karşı koymuyor.
    Mesela benim arka amortisorlerin değiştirilmesi lazım çünkü arkaya 2 kişi oturduğunda esneme payı kalmıyor çöküyor epeyce ve kasislerden geçerken kütük gibi oluyor araç.
  • Ömrünü doldurmaya başlayan amortisörler sertleşir diyebilirmiyiz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: L.J

quote:

quote:

Bir de yük binince üzerinde karşı koymuyor.
    Mesela benim arka amortisorlerin değiştirilmesi lazım çünkü arkaya 2 kişi oturduğunda esneme payı kalmıyor çöküyor epeyce ve kasislerden geçerken kütük gibi oluyor araç.

üzerine yük binince çökmesi yaylarla alakalıdır. amörsitör yük taşımaz, darba sönümler. zaten elinizle bastırdığınızda bıraktığınız yerde kalır ya da yavaş yavaş yukarı çıkar.

• quote:

Orijinalden alıntı: wehby

eski aracım olan 17 yaşında 94 model opel vectranın arka tarafından ses geliyordu.. ustalar amortisör dedi... değiştirdik..aracın üzerinden fabrikanın taktığı amortisörler çıktı... keserek anca çıkarabildiler...

edit: araç 210 bindeydi...

Benim astrada da fabrika çıkış amortisörler mevcut

Ama bakımda kontrol ettiricem
  • quote:

quote:

Peki bu lak lak sesi viraj denge çubuğu lastiklerinden veya z rotlarından kaynaklanıyor olamaz mı?
  • amortisörün belli bir km olayı yoktur
    x kişi kullanır 75000 km gider
    y kişi kullanır 120000 km gider
    ama bir de ince bir nokta var amortisöründe patlamadan sertleşme olayı var atıyorum 4 sene 5 sene 6 sene
    araç konforu azalıyor illa patlıyacak diye yada bilmem kac bin km gelsin diye beklemeye gerek yok
    araç esnemiyorsa hoşunuza gitmiyorsa orjinal amortisörler üzerindeyse ver ordan 4 tane yeni amortisör
  • Amortisörler genelde yaşa, kullanım şekline ve yolların durumuna göre patlayabilir.Yağlı amortisörlerde (genlede arkada kullanılır) aşırı yüklemelerde , ömrünün dolmasında, çukura sert ve defalarca düşmesinde patlar.Patlamayı maortisörün aşağı tarfaa doğru yağ kaçırmasından , herhangi bir kasisten geçerken gacırt gucurt sesi gelerek esnemesinden, virajlarda ve düz yolda ilerlerken çok fazla sallamasından ve eğilmesinden anlayabilirsiniz.Önlerde aynı şekilde.Ancak yeni nesil araçlarda ön tarafta gazlı amortisörler kullanılıyor ve çok dayanıklı.Nasıl patladığına ilşkin bilgim yok.Amortisörler arabanın yol tutuşunu en az lastik kadar etkileyen bir parça.Patladığı farkedildiği an değişrtirilmesi gerekir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dısıturbo

quote:

quote:

Peki bu lak lak sesi viraj denge çubuğu lastiklerinden veya z rotlarından kaynaklanıyor olamaz mı?

O lak lak sesi 100 de 90 motor kulakçıklarından geliyordur hatta arabada corolladır kesin

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.