Şimdi Ara

Amerika'dan döneli 1 hafta oldu (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
167
Cevap
10
Favori
20.740
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
266 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: salvery

Komik 2 gozono koybotto bokolom donyoloro vorsolor la adamın madem umrunda olmucak ozaman taa bakana kadar talep iletmez o adamın körlüğünden faydalanıp iş arkadaşları ortaya atıp bişeyler isteme isteğinde terbiyesiz bir şekilde bulunuşmuş bugün hangi engelliye hangi şirket iş imkanı veriyor soruyorum size bide engelli maaşı diye bişey var günaydın

@Do Bemol Kerim hocam sen bu arkadaşa aldırma bariz belli ki bu arkadaş 20 yaş altında olan bir AkAjan. Sürekli 'o' harflerini kullanarak taklit becerisiyle üstümüze çıkmaya çalışmış. Mizah seviyesine de hayran kaldım. Bakanın hakaret içerikli söylemlerini normal bulup, engelli vatandaşlı suçlu bulması ne kadar vahim durumda olduğunu gösteriyor. Bir de sürekli engelli maaşından bahsediyor, sanki dünyaları alıyor. Yazık işte bu tipler yüzünden ülkede her şey beklerim ben. Yapmacık davranan bakanları samimi bulmuyormuş. Sen bari yapmacık ol da daha fazla rezil etme kendini

• almanyadayim haftasonlari 1er gur calisiyorum aksam 5 den sabah 2 ile 4 arasinda isim bitiyor 2 gun calisinca kirami oduyorum 3 gun calisinca 1 ayda yemek param cikiyor
  • Haftada 40 saatten asgari ücret ABD'de aylık 1440 dolar yapar. Bunun vergileri hariç. Kaçak çalıştığında enselenirsen yallah yurtdışına. Günde 15 saat çalışırım diyenler avcunu yalar.

Ayrıca bu kadar hayalperest olmayın. ABD sandığınız kadar rahat yaşayacağınız bir ülke değil. Avrupa'nın bazı ülkelerini anlarım da ABD iyi bir ücrete ve sigortaya çalışmıyorsanız rahat değil.

Konuyu açan arkadaş 4000 kazandım diyor. Peki konforlu bir evin kirası ne kadar? Sigorta yapmak isteseniz bu ne kadar? Örneğin Adapazarı'nda 500 liraya 100 metre kare 4+1 doğalgazlı 20 yaşının altında ev kiralayabiliyorsunuz. Aynı evlerin ABD'de karşılığı nedir?

Sadece teknolojik ürünlere bakarak "uff 1 gün çalışır xbox alırım" demek neyin kafası?

Asgari ücretle Türkiye'de yaşanmaz. ABD'de de yaşanmaz.
  • eee sen bir çok işi yapmışssın yani kendinde demişsin köpek gibi çalıştım diye burda tembellikten iş beğenmiyen tembellikten yerinden kalkmayan tiplerden bahsediyoruz onlar abd ab ye ingiliz soylusu olarak gideceğini hayal ediyor altlarına araba, masa başı iş, kollarına sexy karı filan buradada 2-3 işi yapan 4000-5000 tl den aşağı kazandığını gormuyorum ...tabi aramızda refah farkı var ama...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 28 Eylül 2017; 12:55:0 >
  • Tam iki yıl ABD de orta düzey yönetici pozisyonunda çalışmış birisi olarak söylüyorum ki yaşam standartlarımız arasında uçurum var hele son 10 yıldır bu uçurum git gide çoğaldı şahsen ben geri dönmenin planları içerisindeyim. Maalesef ülkemizde iş olanakları çok kısıtlı olan işler 1400TL asgari ücret öneriyor , benim sektörüm Turizm ise bitmiş durumda her yer körfez ülkelerinin görgüsüz turistleri ile dolu ki bu iş düzelecek gibi de durmuyor. Gençlere şans diliyorum umarım iyi günler görürüz hep birlikte..
  • aradaki refah farkı devletin sırtındaki yükle ilgili,,, bizde üretim yok, çalışanların büyük çoğunluğu hizmet sektörü,,, bizde 20milyon insan çalışıp 80milyonu besliyor, halkın büyük çoğunluğu eğitimsiz vasıfsız, eğitimlilerin de durumu ortada, devletin sortına kambur olmuş 60milyon insan var,, e üretim yok vergi alsın, mecbur benzine mazota arabaya sigaraya içkiye aklına be gelirse vergiyi döşüyor ki vasıfsız insanlara dağıtabilsin,,,,, ama abd de öylemi, dünyanın en büyük şirketleri orda, adamlar o kadar üretiyorki parayı koyacak yer bulamıyorlar,, 26bin dolarlık mustange 1500 dolar vergi koyuyor, bizde bu araba 490bin tl

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: suspectum

Defterleri çok kabarık. Bunların hesabı malesef hiç sorulmayacak...

Denilecek bir şey yok... Aslında varda sınırsız ban yerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi V2 -- 28 Eylül 2017; 13:47:10 >
  • wardstone kullanıcısına yanıt
    İyide amerikada bahşiş hesaba %10 olarak dahil edilmiyor mu ?

Yani sen sadece hesap ödesen bahşişide vermiş oluyorsun.

Bu arada ben bahşişe karşıyım.Ya zaten o adamın iş akdi getir götür yapıp hizmet etmek sırf bu yüzden her ay sonu maaş alıyor.

Ekstra ben neden para vereyim ki ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kuralsiz111 -- 28 Eylül 2017; 14:9:31 >
  • dionysos_07 kullanıcısına yanıt
    O kadar güzel özetlemişsin ki hayran kaldım resmen.

Bu yoruma imzamı bile atabilirim.

Yani bir tarafda herşeyi üretebilen dünyaya mal satan bir ülke diğer tarafda herşeyi dışardan satın alan tek gelir kaynağını vergi olarak belirlemiş bir ülkede yaşamaya çalışıyoruz.

Zaten 1 kere dünyaya geliyoruz yaşadığımız hayatlara bak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: iychan

hangi işi yapıyordunuz hocam orda? garsonluk mu?

aynı restoranda busser (saatlik ücret - tabi mutfaktan çıkıp busser olarak check in yaptığımdan fazla mesai olarak geçiyordu-, + garsonların aldığı toplam bahşişten %10 bahşiş) ve mutfak elemanı (kahvaltı ve öğle yemeği) (saatlik ücret)

20 saat çalıştığım bile oldu
  • o bahsettiğin evi kirası Türkiye'de 1 aylık kazandığın paradan daha fazla ( 1400 liradan yani )

İstanbuldan bahsedıyorum tabiki

sırf 500 liraya ev var diye adapazarına gidecek halimiz yok

Zaten öyle birşey olsaydı yukarıda 4000 kazanmak için gerekli şartlarada ses çıkarmaman gerekiyordu
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kuralsiz111

İyide amerikada bahşiş hesaba %10 olarak dahil edilmiyor mu ?

Yani sen sadece hesap ödesen bahşişide vermiş oluyorsun.

Bu arada ben bahşişe karşıyım.Ya zaten o adamın iş akdi getir götür yapıp hizmet etmek sırf bu yüzden her ay sonu maaş alıyor.

Ekstra ben neden para vereyim ki ?

Biz busser olarak saatlik 5.50$ alıyorduk hocam. Serverlar saatlik 3.50$ alıyor. Bunların sebebi de payroll'da kalabilmek ve vergi verebilmek. Başka bir sebebi yok. Yaşadığım eyalette minimum wage 7.50$/h idi. Yani minimum wage'ın baya altında çalıştırıyorlardı çünkü tip veriliyor.
    Hayır,tip hesaba zorla %10 olarak eklenmiyor. Öyle bir şey görmedim.
  • Kazanan burda da kazanıyor.

Alan burda da alıyor.

Bu iki cümleyi çok seviyorum. Bu fikri benimsemiş insanlarla tanışmak, onları daha yanından tanımak isterdim.

• Bunu bilmek için ABDye gitmene gerek yok genç kardeşim. Yeni ogrendiysen söyliyim. Amercan Dream derler buna. Amerikada iş olanakları burdan ve çoğu ülkeden iyi olduğu için kendi ülkesinde iş bulup çalışamayanlar ABD ye gider ve sıradan işlerde refahına yetecek kadar para kazanır. Sen de eğer burada iş bulamıyorsan Abd ye gidebilirsin kolundan tutan yok

• quote:

Orijinalden alıntı: V2

quote:

Orijinalden alıntı: suspectum

Defterleri çok kabarık. Bunların hesabı malesef hiç sorulmayacak...

Denilecek bir şey yok... Aslında varda sınırsız ban yerim.

Ben sayın bakanımızın yanında birkaç defa bulundum. O tepkiyi vermesi çok doğal. Günde 5000 kişi para istiyor bakanlardan. Bakan da sıradan birisi sanıp para vermiş. Hatası para vermek değil tam olarak dinlememek. Zaten hatasını farkettiginde telafi etmek için kızı çağırıyor fakat maalesef iş işten geçmiş oluyor.

• Dostum amerıkadan sonra turkıyen ye dönmek çok kotu bır duygudur. oradakı o hayatı alım gucunu fılan gordukten sonra turkıye ye gelıp açlık sınırının altında calısmak adama çok agır gelır.
  • Keske 20 li yaslara geri donebilsem ve bu ulkeden gidebilsem.bence imkani olan hic durmasin buralarda.gercekten 3. Dunya ulkesi bile degiliz artik.is yok. tabi 1400 tl ye kolelik yapmak istersen is var o ayri bi konu.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kuralsiz111

o bahsettiğin evi kirası Türkiye'de 1 aylık kazandığın paradan daha fazla ( 1400 liradan yani )

İstanbuldan bahsedıyorum tabiki

sırf 500 liraya ev var diye adapazarına gidecek halimiz yok

Zaten öyle birşey olsaydı yukarıda 4000 kazanmak için gerekli şartlarada ses çıkarmaman gerekiyordu

istanbul türkiye'nin en pahalı kenti. ailelerin oturabileceği adam gibi evler 1500 den başlıyor. peki aynı evler abd'nin en pahalı kendi san francisco'da kaç dolar? 2000-2500 dolar. boş laf yapmayın arkadaşım kıyas yapacaksanız adam gibi yapın. 4000 bin alan adam 2000 doları kiraya verecek.
  • aferin devam devam ülkemizi kötülemeye şark kurnazlarını sevindirmeye devam.
  • 4000 alan adam 2000 i kiraya veriyorsa yine ona yaşayacak para kalıyor

Biz 1404 kazandık diyelim hepsini kiraya verirsek ne yiyecez biz ?
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.