Şimdi Ara

Amerika'dan döneli 1 hafta oldu (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
167
Cevap
10
Favori
20.738
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
266 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: 2K

Üniversite bitiren 2 dil bilen insanlar bile burada zor iş buluyorken, okurken çalışmak isteyene o kadar az verilmesi normal. Tabi ki Amerika'da cennet değil yani paranızı vermişler ama sonuna kadar da çalıştırmışlar. Zaten Work and Travel ile gidenlerin kaderi bu oluyor fakat en azından diliniz gelişmiştir. Amerika'da iş konularına pek hakim değilim ama Almanya'da okurken çalışmak isterseniz, ders programını getir diyorlar ona göre boşluklarınıza göre gel diyorlar. Burada kim umursar senin ders programını.

Orada da öyle hocam iki iş yaptığımda birinci işime belirttim ikinci iş saatlerimi,ona göre sadece a.m. shift verdiler. 8:20-3:30 birinci iş,5-11 ikinci iş yapıyordum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: farukclkk

en güzel yorum.Ne akla hizmet bir insan Amerika ile Türkiyeyi kıyaslar anlamıyorum.

Elde bunlar var hocam ne yapayım ikisi birbirine denk değil diye kıyaslama yapmayayım mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: platinone

Hangi eyaletti hocam

Wisconsin hocam.
  • Ağzına sağlık bunları yaşayıp dile getirmek daha bir anlamlı..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • inş bende giderim

• help21 kullanıcısına yanıt

Defterleri çok kabarık. Bunların hesabı malesef hiç sorulmayacak...
  • Brian O Conner kullanıcısına yanıt
    yanlız o adam engelli maaşı alıyor vede çalışıyor yani 1500+1400=2900 tl + devlete vergi vermiyor yani aldığı maaşın tamamı vergi kesintisi olmadan yatıyor devletin hertürlü imkanından vergisiz yararlanabiliyor o adamı bilerek yem atmışlar bakanda bunun farkında olup birazda sinirli anına denk gelmiş olacakki öyle bir cümle kurmuş sonuç olarak onlarda insan dimi basında yada sosyal medyadaki böyle videoları izlemeyin ister akp olsun ister chp ister mhp olsun böyle insanları kışkırtan videolar vede haberler için uğraşan milyonlarca şeref siz var hepsinin amacı insanları birbirine kışkırtmak küstürmek kötü göstermek birazcık büyük resme bakın
  • iyiki şu hayatta değer verdiğim en son şey para sadece mecburi ihtiyaçlar için aklıma para geliyor yoksa şu ülkede yaşamak çok zor

• quote:

Orijinalden alıntı: salvery

yanlız o adam engelli maaşı alıyor vede çalışıyor yani 1500+1400=2900 tl + devlete vergi vermiyor yani aldığı maaşın tamamı vergi kesintisi olmadan yatıyor devletin hertürlü imkanından vergisiz yararlanabiliyor o adamı bilerek yem atmışlar bakanda bunun farkında olup birazda sinirli anına denk gelmiş olacakki öyle bir cümle kurmuş sonuç olarak onlarda insan dimi basında yada sosyal medyadaki böyle videoları izlemeyin ister akp olsun ister chp ister mhp olsun böyle insanları kışkırtan videolar vede haberler için uğraşan milyonlarca şeref siz var hepsinin amacı insanları birbirine kışkırtmak küstürmek kötü göstermek birazcık büyük resme bakın

İsterse o vatandaş 10 BİN TL maaş alıyor olsun. Bir koskocaman Sağlık Bakanının bir engelli vatandaşa, kusurunu yüzüne vurarak öyle söylemlerde bulunamaz. Koltuğuna ve şerefine saygısı olmalı bir bakanın, istediği kadar sinirli olsun özellikle kameralar karşısında egosunu, sinirini ve kibrini yansıtmamalı. (Normal hayatı geçtim Kamera önünde saygılı olmalı ) Sanırım siz 'Ananı da al git' (Hani oda o an çok sinirliydi) cümlesini de onaylayanların grubundansınız...

Bu arada engelli işçimizin hayatını çok iyi biliyorsunuz sanırım aşağıda ki videoya da yalan dersiniz belki..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wampire^^ -- 28 Eylül 2017; 3:35:44 >

• Ailede el bebek gül bebek büyüyoruz. İlerde bir işe gireceğimiz zaman bir çekingenlik falan oluyor. 1400 lira abd'ye göre az doğru. Amerika nereden bakarsak bak daha iyi. 3.sınıf muamelesi gösterenler kendileri 3.sınıftı. Gerçekten belli bir bilgi birikimi olan, iyi üniversitelerde okumuş bir insan kimseye 3.sınıf muamalesi göstermez. Amerika'da zamanla birikim yapıp bir iş yeri açsan zamanla çok iyi kazançlar elde edersin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: salvery

Yav kardeşim yuh yav yuh yuh yuh, şunu utanmadan savunuyorsunuz ya yuh size başka bir şey diyemiyorum. Umarım aynı şeyi yaşarsınız da şuraya yazdıklarınızdan utanırsınız.

Adamlar suratınıza tükürse yine savunacaksınız, sizi Allah’a havale ediyorum.

Edit: Bi de 1500+1400 falan bir şeyler sallamışsınız. İki gözünü kaybet de sana dünyaları versinler, bakalım umrunda olacak mı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Do Bemol Kerim -- 28 Eylül 2017; 4:44:10 >

• work and travel olayı nasıldır nasıl katılabiliyoruz? şartları nelerdir?
  • Hemen olayı siyasi amaca donusturuyorsunuz. Arkadaş burada bir siyasi partinin kötülüğü ya da iyiliği için bunu söylemiyor. Neden bizim ülkemizde böyle diye sitem ediyor. Yoksa x bir parti gelse de büyük ihtimalle sonuç değişmeyecek. Devletin bu konuda yapması gereken düzenleme vergileri azaltıp asgari ücreti arttırmak. Amerika bir mustang veya iphone dan kendisi kadar vergi almayı bilmiyor mu sanki. Bizim ülkemizde de bu olabilir. Devlet şirketlere asgari ücreti zorunlu 2000 lira yapsa patronu da düşünüp vergileri azaltsa daha Güzel olmaz mi canım ülkem. Olayı hemen siyasilestirmeye bayılıyorsunuz.

Not: herhangi bir partiyi de savunmuyorum bu arada

• fuujitsu F kullanıcısına yanıt
    Kardeşim sorumu sakın bir dalga şaka olarak algılama ama hükümetin bu konuda ne yapması lazım sence

• Do Bemol Kerim kullanıcısına yanıt
    Komik 2 gozono koybotto bokolom donyoloro vorsolor la adamın madem umrunda olmucak ozaman taa bakana kadar talep iletmez o adamın körlüğünden faydalanıp iş arkadaşları ortaya atıp bişeyler isteme isteğinde terbiyesiz bir şekilde bulunuşmuş bugün hangi engelliye hangi şirket iş imkanı veriyor soruyorum size bide engelli maaşı diye bişey var günaydın

• Rafet El Roman'ın dediği gibi gerçekten macera mı dolu Amerika.
  • Ben de temelli giderim umarım ilerde ....

Rezillik içinde yaşıyoruz.

• Yıllardır aynı terane. bık bık bık bık.
    Bi gidemediniz ya.
  • quote:

Orijinalden alıntı: wardstone

quote:

Orijinalden alıntı: BRO EAGLE

quote:

Orijinalden alıntı: teyzen nevfik

Türkiye'de ortalama 12 saat gunluk 47 liraya çalışıyor ülkenin yarısı... 47lira nere 183dolar nere...

Aynen hocam. saati 9 dolara bile çalışsanız günde 10 saat çalıştığınız takdirde 3-4 güne oyun bundle lı bir xbox one s alabiliyorsunuz. Burada asgari ücretle 1 ayda bile alamıyorsunuz. Çok acı gerçekten.

Yeni çıkan oyun orada 50 birim burada 200

Yeni konsol orada 400 burada 1700

Yeni telefon orada 900 burada 4500

Sıfır mustang veya camaro orada 25000 burada 500.000+ (takip edemiyorum artık)

Sigara orada 6.5 burada 10 (kent switch)

Cafede cheesecake + kahve ikilisi yapsan orada 12 dolar ödersin burda 20 lira.

Say say bitmez bu liste..

Sigarayı wisconsin eyaletinde vergilerle birlikte 8.85$ a alıyordum kırmızı marlboro.

dediğiniz gibi birim hesabı ve kazancınıza göre hesap yapınca cidden çok büyük fark var.. saati 9 dolar çok az bir meblağ. büyük eyaletlerde NY gibi saati 17$ a car wrap dükkanında çalışan arkadaşım var.

saati 17$ dolar ha ? ben günde 15 saat çalışırım orada 17*15=255$*360=91.800$*3,6=330.480tl 1 yıl çalışsam türkiyede ev ve araba alır üstüne para artar
    (hadi vergileri ve masrafları geçtim 1,5 yılda tr'de ev ve araba alırsınız... ama türkiye'de 330.480 / 1.400tl = 236 ay /12 = 19,6 yıl çalışmanız lazım masraflar hariç )

• wardstone kullanıcısına yanıt
    Hayır kıyas yapman çok normal ama Amerika ile Türkiye’yi kıyaslayıp oradı böyle burası böyle demek çok normal değil bence. Adamlar bir çok konuda bizden milyon kat daha iyi bir de şu var cok merak ediyorum senin için demiyorum. Acaba 20-25 yıl önce insanımız Amerika veya Avrupa ile sürekli Türkiye’yi kıyas yapıyor muydu? Son zamanlarda böyle bir şey ortaya çıktı.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.