Yarbay
02 Aralık 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
12 üye
Görüntülenme
Toplam: 377 (Bu ay: 4)
Gönderileri

Devamını sonra yazacağım. Büyük resmi herkes görsün.

Bizim ulkenin en buyuk sorunu biat kulturudur. Gelismis ulkede yabancilara baktiginiz zaman ilk fark edeceginiz sey yonetici vs diye kula kulluk olayi yok. Bir sey mantiksizsa rahatca sorguluyorlar. Ama hic konudan bir haber olup lafi cakmaktan bahsetmiyorum. Uzerine gidip cozebiliyorlar. Bizdede iki makam mevki yapanin onunde adimizi bile soylemeye eziliyoruz. Hatta arkadasliklar bile oyle. 21 yuzyilda bu kafayla hicbir nane yapma ihtimalin yok. Elestiri Kulturu 0.Ben ve benim nesilde oyle o nedenle en fazla gelismekte olan ulke olma ihtimalimiz var.

Su son karardan sonra iyice ucuz iş gücü olduk dünyada. Daha çok çalış az kazan bize layık görülen bu demekki... Rekabetçi kur mur onlari geçin iyice ırgat olduk...

2023 de İlk 10 ekonomiye gireceğimiz söyleniyordu. 2023 gelsede artık bir rahatlasak ilk 10 Ekonomide

Abi kapatın şunu izleyen var mı TRT.

Istanbul, İzmir, Kocaleni çıkar yemeye ekmek yok.. Cok dengesiz bir dağılım yok mu?

vergiye dair
Hangi İl Bütçeye Ne Kadar Veriyor, Bütçeden Ne Alıyor?
https://vergiyedair.com/2021/09/03/hangi-il-butceye-ne-kadar-veriyor-butceden-ne-aliyor/

Bahçe katları 4000 TL den başlıyor nerdeyse biraz düzgün daireler 5000-10000 TL bu nedir arkadaş. Hayir deli gibi dikey yapılaşma var Avrupa gibi az düzgün evler olsa demekki kiralar 50.000 tl felan olacak. Nasıl yaşıyor bu insanlar herkesin maasi en az 15.000 TL sanırım. Ulke gerçekten her anlamda yaşanmaz halde düzgün vatandaş için.

Dunyanin sonunu insanlarin gereksiz sekilde ureyip nufusu artirip durmasi getirecek. Insan kalabaligi dunyaya verilebilecek en buyuk zarardir. Teknoloji gelismesine ragmen gereksiz kalabalik ortalama hayat standartini dusurmektedir.

Bos alanda maska takmayana ceza kesiliyor ama metrobuste 200 kisi agiz agiza saatlerce yol gidiyor.

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/b5/1a/3a/b51a3a45b499a0492b4ca9404af24b4b.jpeg&t=0&width=480&text=1

Gunluk 160 liraya 170.000-230.000 tl lik araba kiralaniyor. Sifir arabanin kaskosuna vergisine verecek parayla 2-3 ay araba kiralarsin oda yeter zaten yil icinde.

Not yillik kiralamada 60 70 tl alti bazi arkadaslar yilligi hesaplamis, ben gunluk kiralama fiyatini soyledim.

Mesaji buraya kopyaliyorum araba alinmasi mantikli diyen arkadaslara genel cevap olarak:

Matematik dehasi arkadaslar icin basit bir hesap yapalim. 365 gun arac kiraladiginizi varsaylim. 50 tl bulanazsin dediniz ki var hadi 100 tl den yillik kiralama yapalim. Maaliyet 36000 Kiralayacaginiz arac almaya kalksabn 200.000. 2000.000 nin aylik geliri faize koysan 2600 tl oda su an faizden artacak bu faiz orani. Sene de nerdeyse faizden 35k geliyor zaten, arabaya gomecegin paraya. 35 k ile yillik arac kiraladigin zaman vergi yok kasko yok bakim yok. Bayide sira bekleme yok. Rezillik cekme yok. Isterden aylik kirala kullanmayacagin aylara gore maaliyet dusur.

Simdi birileri araba artiyor ordan kar yaparsin diyecek. Evet son yillarda deli gibi artti ama bunun sonuna yavas yavas geliyoruz. Korona bitsin zaten mevcut fiyatlara arac alanlar kari mari unutsun el kalacak. Unutmayin son bir yillar akil mantik disi bir artis oldu normalde 200k gomdugun araba 1 km yaptimi 20.000 tl degeri duser. Eger iki sene once felan aldiysan karlisin su an almak akil kari degil.

Diger konu aslinda buda gozden kaciyor, elektrikli arac trendi dunyada inanilmaz artti, bizede 3 seneye kalmaz gorursunuz yayginlasacak.elektrikli araclarinda bakim maaliyeri su an ki araclara gore yok gibi bir sey bu arada. Ondan sonra taptiginiz TDI bilmemne motor vs arabalar demode kalacak. Golf alirim 10 sene kullanirim fiyatta hep artar. Yok oyle bir sey 10 seneye antika zaten su an golf passat dedigin arabalar, elektrikli motorlar yayginlasinca. Su an icten yanmali araclardan yatirim olmaz uzun vadeli cunku elektrikli motors gecis donemi basladi. Az kafayi calistirin resmen saadet zincirine dondu yakinda teneke egea ya 500k cekecekler yine atlayacaksiniz

Hakkında
Meslek: IT
Forum İmzası:
Kimse hayat kadar sert vuramaz.
(Rocky Balboa - 2006)
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 5 gün önce
Son Mesaj Zamanı: geçen ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 11.993
İkinci El Bölümü Mesajları: 33
Konularının görüntülenme sayısı: 365.776 (Bu ay: 27)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 11.931 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.