Şimdi Ara

Altay Tankı Sözleşmesi İptal Edildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
123
Cevap
0
Favori
6.117
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • "Türkiye’nin söz konusu teknolojiyi kazanamaması yönünde, özellikle bu teknolojileri elinde bulunduran ve pazarı kontrol eden ülkeler olumsuz tavır sergiledi" denilen açıklamada, "AVL şirketi, Avusturya hükümetinin Türkiye’nin egemenlik haklarına ve iç işlerine karışacak şekilde ve SSM tarafından kabul edilmeyecek şartlar içeren ihraç lisansı şartlarında ısrar ettiği için teknik destek sağlayıcı sözleşmesi (TDS) iptal edildi" denildi.

http://www.milliyet.com.tr/altay-tanki-sozlesmesi-iptal-oldu--ekonomi-2403933/

http://www.yeniakit.com.tr/haber/altay-tanki-sozlesmesi-iptal-oldu-284098.html

• Demekki geriye tek bir çare kalıyor. O motoru kendimiz yapmak zorundayız.

Yoksa buna benzer sıkıntılardan başımızı kaldıramayacağız.
  • Zamanında Amerika bize IHA vermediği için biz MECBUREN yerli IHA üretimini gerçekleştirmek zorunda kaldık ve çok başarılı IHAlar ürettik. Motor konusunda da yerli mühendisleri devreye sokmamız gerekiyor devletin bu konuya el atması lazım.
  • Elini güçlendirmeden ona buna höykürürsen işte böyle dut gibi ortada kalırsın.
  • Tesla gibi yüksek verimli pil üreten fabrikalar açıp geliştirirsek dünyanın ilk elektrilikli tankını yapabiliriz. Bu zamanda içten yanmalı motorları baştan üretmeye çalışıp 100 yıl geriden başlamamalıyız. Onu üretene kadar diğerleri elektrik motorları konusunda çok gelişmiş olacak.
  • iyi olmuş.Batıdan medet umarsan seni böyle yarı yolda bırakır.Kabullenelim artık bizim dostumuz yok.(pakistan ve azerbaycan hariç).Biz üretmeliyiz.İnşallah birilerine ders olur.
  • Aselsan da ABD ambargosu yüzünden kurulmuştu zaten. Bu tür ambargolar anlık zarar verir ama uzun vadede daha çok güçlendirir.

Sokullu Mehmet Paşa: " Biz sizin kolunuzu kestik, buna karşılık olarak siz bizim sakalımızı kestiniz. Kesilen kol yerine gelmez ama kesilen sakal daha gür çıkar. "

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi QuicklyMove -- 27 Şubat 2017; 19:33:46 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kendimiz üretmezsek bize yağmurlu havada su yok
  • Yandaşlar ellerini ovuşturmaya başlamışlardır

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Atılgan oo

quote:

Orijinalden alıntı: Treth

Demekki geriye tek bir çare kalıyor. O motoru kendimiz yapmak zorundayız.

Yoksa buna benzer sıkıntılardan başımızı kaldıramayacağız.

Zaten geçen hafta kendiniz yapmak için destek verdiğiniz sirkette motor yapamayacağını ilan edip sözleşmeyi fesh etmişti.

Kısacası su an tank mank yok .

Mutlu olmuş gördüm seni. Keyiflenmişsin haberi alınca.
  • Atılgan oo kullanıcısına yanıt
    İlk 250 adette yabancı motor kullanılacak, onda bi sıkıntı yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: egemena

Yandaşlar ellerini ovuşturmaya başlamışlardır

Yandaşlarda motor yapabilecek kabiliyet varmı ki anca yurtdışında bir şirkete ürettirirler bizim medyada %99 yerli diye lanse eder
  • Proje değil, motor kısmı iptal. Tümosan ben bu istenen motoru yapamayacağım dediği için şimdi motoru yapacak başka bir firma aranıyor. Tank hala motorsuz. İlk parti ise yabancı ülkeden gelecek motorla üretilecek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Atılgan oo

quote:

Orijinalden alıntı: liberum

İlk 250 adette yabancı motor kullanılacak, onda bi sıkıntı yok.

Yabancı motorlu bir tankı ne yapalım. Burada bir realite var. Koskoca Türkiye bir motor üretmedi. Buna odaklanmak gerek.

Yabancı motorlu tank ateş etmiyormu saçmaladın iyice
  • quote:

Orijinalden alıntı: hydra1

quote:

Orijinalden alıntı: egemena

Yandaşlar ellerini ovuşturmaya başlamışlardır

Yandaşlarda motor yapabilecek kabiliyet varmı ki anca yurtdışında bir şirkete ürettirirler bizim medyada %99 yerli diye lanse eder

1 liraya ithal edip 3 liraya yerli diye kakalarlar. 10 Kuruş havuz Medya'sına, yarım Kuruş da aktrollere yedirirseler tamamdır.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hümiyettin

Tesla gibi yüksek verimli pil üreten fabrikalar açıp geliştirirsek dünyanın ilk elektrilikli tankını yapabiliriz. Bu zamanda içten yanmalı motorları baştan üretmeye çalışıp 100 yıl geriden başlamamalıyız. Onu üretene kadar diğerleri elektrik motorları konusunda çok gelişmiş olacak.

Hocam tamamen bilmediğimden soruyorum. Tankımızın motorunu elektrikli yapıp batarya koyarsak olası operasyonlarda büyük sıkıntı yaratmaz mı? O kadar büyük ve ağır bir aracı taşıyabilecek bataryalar da bir o kadar ağır olacak. Birkaç yanan Tesla'yı görmüştük. Cayır cayır yanıyor. Ki bataryalar şiddetli manyetik alanlarda bile affallıyor. Bunlar için piyasada önlem var mı? Nereden öğrenebiliriz? Kimya bilgim yok. Matematik öğrencisiyim. Tamamen bilgi edinme amaçlı sormak istedim.

Öte yandan dediğiniz gibi içten yanmalı motorlar içinde geriye gitmemiz gerekecek. Off, çok sıkıntılı konular. Doğru dürüst tank üretebilmemiz için sanırım daha 40 fırın ekmek yememiz gerekiyor... Bilime verilmeyen önemin acısını yine her zamanki gibi bir konuda daha yaşıyoruz.

• Atılgan oo kullanıcısına yanıt
    İsrail'in Merkava Tankıda MTU Motoru kullanıyor. Bu adamlar neden tank üretiyor o zaman?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Osmanlıyı çocuklarına korku filmi gibi anlatan Avusturya ile iş yaparsan böyle olur...

Kaldı ki Avusturya işe bu kadar burnunu sokabiliyorsa hiç yapılmasın daha iyi. Belki de daha iyi olur. Ayır bütçe köprüye ayıracağına yap işte..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Saab9000

quote:

Tesla gibi yüksek verimli pil üreten fabrikalar açıp geliştirirsek dünyanın ilk elektrilikli tankını yapabiliriz. Bu zamanda içten yanmalı motorları baştan üretmeye çalışıp 100 yıl geriden başlamamalıyız. Onu üretene kadar diğerleri elektrik motorları konusunda çok gelişmiş olacak.

Hocam tamamen bilmediğimden soruyorum. Tankımızın motorunu elektrikli yapıp batarya koyarsak olası operasyonlarda büyük sıkıntı yaratmaz mı? O kadar büyük ve ağır bir aracı taşıyabilecek bataryalar da bir o kadar ağır olacak. Birkaç yanan Tesla'yı görmüştük. Cayır cayır yanıyor. Ki bataryalar şiddetli manyetik alanlarda bile affallıyor. Bunlar için piyasada önlem var mı? Nereden öğrenebiliriz? Kimya bilgim yok. Matematik öğrencisiyim. Tamamen bilgi edinme amaçlı sormak istedim.

Öte yandan dediğiniz gibi içten yanmalı motorlar içinde geriye gitmemiz gerekecek. Off, çok sıkıntılı konular. Doğru dürüst tank üretebilmemiz için sanırım daha 40 fırın ekmek yememiz gerekiyor... Bilime verilmeyen önemin acısını yine her zamanki gibi bir konuda daha yaşıyoruz.

Mühendislik kısmını ben de bilmiyorum ama içten yanmalı motor üretmekle uğraşırsak elektrikli araç çağını da kaçıracağımızı düşünüyorum. Petrol bir gün tükeneceğine göre savaş aletleri de farklı yöntemlerle enerji sağlamak zorunda kalacaktır. Elektrikli motorların yanı sıra bir kamyon kamyon kasasına sığabilecek büyüklükte füzyon reaktörü inşa edildi. Yani içten yanmaları motor üretmekle uğraşmak ülkemiz için vakit kaybı olur. Aile arabası için bile motor üretmeyi bilmiyoruz. Tank motoru ona göre daha üst düzey ve tecrübe gerektiren bir iş olur.

Elektrik bataryaları tonlarca ağırlıktaki metal motorlar kadar ağır olmayabilir. Mesela günümüzde cep telefonları hem hafifliyor, hem de bataryaları büyüyor. Bunu araçlarda yapmayı başaran bir ülke olursak hem kişisel araçlarda, hem de ordumuzda kullanarak ihraç edebiliriz.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Saab9000

quote:

Mühendislik kısmını ben de bilmiyorum ama içten yanmalı motor üretmekle uğraşırsak elektrikli araç çağını da kaçıracağımızı düşünüyorum. Petrol bir gün tükeneceğine göre savaş aletleri de farklı yöntemlerle enerji sağlamak zorunda kalacaktır. Elektrikli motorların yanı sıra bir kamyon kamyon kasasına sığabilecek büyüklükte füzyon reaktörü inşa edildi. Yani içten yanmaları motor üretmekle uğraşmak ülkemiz için vakit kaybı olur. Aile arabası için bile motor üretmeyi bilmiyoruz. Tank motoru ona göre daha üst düzey ve tecrübe gerektiren bir iş olur.

Elektrik bataryaları tonlarca ağırlıktaki metal motorlar kadar ağır olmayabilir. Mesela günümüzde cep telefonları hem hafifliyor, hem de bataryaları büyüyor. Bunu araçlarda yapmayı başaran bir ülke olursak hem kişisel araçlarda, hem de ordumuzda kullanarak ihraç edebiliriz.

Motor konusunda çok haklısınız, 150cc'lik motosiklet motorunu bile güzel verimle üretemiyoruz. Ama dediğiniz füzyon reaktörü çok mantıklı geldi. Hidrojenle çalışan motorlar da olabilir aslında. Elektriğini anlık üretiyor zaten. Bataryayı ufaltıp riski azaltılabilir gibi. Tanklar için farklı motor teknolojilerini kullanmamız gerek. Birkaç üniversiteye çeşit çeşit görev ve hibe verilip geliştirilmesi sağlanabilir aslında. ODTÜ elektrik, İTÜ nükleer, Bilkent hidrojen gibi gibi... Umarım bununla ilgilenen yetkililer de böyle düşünüyordur....

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.