Şimdi Ara

Almanya'da ilk 3 günüm ve izlenimlerim. (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
484
Cevap
71
Favori
60.380
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
339 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Beyler tecrübeyle sabit, linç tayfası mesaiden dönünce akşama linç var. Kemerinizi takın, kırbaçları hazırlayın. Çarşı fena karışacak gibi
  • Aslında bi konuda yanlışınız var. Almanca'da özünde

Ich yani ben ıh diye okunur. Ih liğbe dih.

Eğer biri İş ya da iş liğbe diş diş diyorsa;

Almana benzemiyorsa;
    Ya Türktür, (büyük ihtimalle öyledir)
    Ya mültecidir (olasılık dahilinde)

Almana benziyorsa;
    Ya Köln de yaşıyordur,(Ağırlıklı olarak burda duyabilirsiniz, belki Türk nüfusu fazla olduğu için bilmiyorum)
    Ya da İsviçreli. (Almanca da ich e iş diyen tek resmi dili almanca olan ülke)

Zaten Almanya da en güzel Almancayı Stutguartlılar konuşur ki onlar da ih der.

Peki neden deischmann a dayşman diyorlar?

Basit Almanca gramerinde

Ei - ay
    Sch - ş
    Tsch- ç

D ei sch mann bu şekilde hecelenmez ama anlaşılması için gösterdim. Dayşman dır. Ya da doyçlant (deutschland) d eu tsch land şeklinde ve anlayacağınız üzere sch ş dır diye bir kural yok. Çe ç dir şe ş dir.

Mümkün olduğu kadar ich e ih demeye alıştırın ki Almanlar sizin Alman gibi görünmüyor, Aa konuşmasından belli Türk bu konuşmayı bilmiyor diye ön yargılı düşüncesi ortadan kalksın. Ben buna dikkat ederim, bu arada bavyeraca dilinden de bir kaç kalıp bilmeniz bavyeralı görürseniz samimi olmanızı sağlar.

Hay selam
    Pfit 'di hoşçakal
    Freilich tabi ki almanca da (natürlich)
    A maß bier (1 lt bira) bira ve çubuklu kraker diyarı bavyeralıları gülümsetmek için bu tabirler yeterli olacaktır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Üretim üretim üretim

almanyada bu akdar rahat yaşıyorlarsa üretimden.

anadoludan kalkıp istanbulda iş var diyip gelen aileler orda tarımla yada fabrikalarda çalışsa hiç bir farkımız olmaz ama bizim terör belası maalesef.

neyse şey daha güzel hükümetleri devletleri suçlayalım. 3-5 yılda bir yeni bir devlet adamını eleştirirz onuda indiririz başkası gelir onuda eleştiririz. ekonomi çohh götüüüü.

hocam bu arada bende munihte kaldım adamlar güneş görmeyen tarlalara güneş paneli koymuşlar dedim adamların kafası çalışıyor. bizimkilerde o tarlaları miras kavgasından vakit bulurlarsa işte :D
  • Ben olsam gurbetci yerine safkan Alman ile evlenir oyle yerlesirdim Almanya’ya.

Yine de tebrikler, cehennemden kacmayi basarmissiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Moueson

Abi bu konuyu moralimizi bozmak için mi açtın
    Şaka bir yana guzel konu merak ettiğim vergiler çok fazla deniyor Almanya'da ayrıca çalışmayan kişilere işsizlik maaşı falan veriliyormuş , ne kadar az çalışırsan o kadar çok kazanıyormuşsun doğru mu?
    Mesela Yunanistan'da bira 2 Euro, Türkiye'de 11 TL.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ÖzgünK -- 22 Ocak 2020; 22:5:44 >
  • Çok sevdiğim bir arkadaşım ailesini İsviçre’ de bırakıp ( doğma büyüme İsviçreli kendisi ) çalışmaya Türkiye’ ye geldi. İsviçre’ de vergilerin, kiraların çok yüksek olduğunu, devletin vatandaşını çok sıkı takip ettiğini, kendine ev aldığında bile devlete çok ciddi vergiler verildiğini anlatıyor. Bana çok ilginç gelmişti.

• Yine konuya vergiler çok yok işçilik burda pahalı diyen alamancı çakma vatandaşlarımız üşüşmüş.

Gel kardeşim buraya Türkiye'de hayat mükemmel soğan 10 lira benzin 7 lira sağolsun büyük hökümetimiz biberi taneyle alıyoruz (O kadar pahalı)
    burada da asgari ücretten toplamda 500 liraya yakın gelir vergisi + sgk işçi primleri

Burada da çağır bir doğalgazcı en az 300 400 liranı alır çağır bir tesisatçı en ufak iş için 100 liranı alır.

Yok göçmenler bedavadan yaşıyormuşmuş bu ülkede 35 milyar dolar ne idüğü belirsiz Suriyelilere harcandı.
    Genç işsizlik rakamı %25 oda tüik açıkladığı gerçeğe vurunca %50 civarında.

Otomobil konusuna hiç girmiyorum %130 vergi alınıyor burada haberin vardır.
    Paranın değeri %80 azaldı.

Ama tuzunuz kuru euro artsında buralardan ev kapatalım yazlık kapatalım derdindesiniz.Türkiye'dekiler batarsa batsın umrunuzda bile değil zaten yurtdışından verilen oyların çoğu belli...

Hepiniz çıkarcı,riyakar,yalancısınız.Senelerce kötülediniz yok taneyle sebze alıyoruz buralar şöyle pahalı böyle pahalı diyerek halkı uyuttunuz şimdi yeni yalanlar üretilmiş vergi çok fazla.
    Adam corsa için 1000 euro diyor o araba burada 25000 civarından satılıyor. burada 1000 liraya çin malı motosiklet bile alamazsın alamancı vatandaşlar...Bence daha fazla konuşmayın ekmeğini yediğiniz alamanyanızı daha fazlada boklamayın...

• Gurbetçileri sinirlendiren bir konu olmuş

Genelde sadece bizi kıskanırlardı

• Irkçılık ne durumda ve ülkedeki göçmenler nasıl yaşıyor?

Almandan çok yabancı var mı artık ülkede?
  • quote:

Orijinalden alıntı: hgw7

Arkadaş halen misafir modunda , daha hayata dair yaşanmışlık yok , 3.gununde kağıt üzeri maaş hesabı yapıyor 500-600e Opel Corsa felan diyor 2002 modelden yukarı değildir en az 1k masrafı vardır o aracın :D

Tadilat masraflarından da bahset biraz :D malzeme fiyatlarından, ustaların işçilik ücretlerinden felan :))))

Hayat kıyma ve kiradan ibaret değil . Çocuk sahibi olup hanımın ben artık çalışamam dediğinde görecez seni .

Alıntıları Göster
    Ben de burada 1k masrafi olan 500 liraya corsa almak istiyorum o zaman.

• Akraba evliliği olmasa iyi hoş dicemde Türkiyeden kaçmak için net akraba evliliği yapmışsın.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • şu iş ih deme olayi daha farklı kuzeydekiler ih güneydekiler iş diye okuyorlar ich kelimesini belkide tam tersi olabilir

• Dosttum bende geleli yaklasık 5 ay oldu biraz yakınız bende essen de yaşıyorum iş olayını nasıl çözdün ? Entegrasyon kursuna gitmeden nasıl yapıcaksın yada gidicekmisin ? Ama asıl önemli olan iş ! Almancam şuan yetersiz olduğu için job center bile öğrende gel havasınsa tabi benim eşim çalışıyor destek almıyloruz job centrrden bundan dolayı mı acaba diye düşünmüyor değilim..

• bluedevil866 B kullanıcısına yanıt
    Vergi derken? Kıskandınmı? Almanya ekonomisini tek başına kalkındırıyorsun galiba neyse hadi kendine iyi bak blok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi herons -- 1 Mayıs 2019; 13:22:36 >
  • hgw7 H kullanıcısına yanıt
    2002 dediğine göre fikrin yok komik 😂

• PaNoZ kullanıcısına yanıt
    Burda alman fazla

• Aleykum selam hocam.

Allah keyfini bozmasın. Mutluluklar dilerim...

• Ao Sol kullanıcısına yanıt
    Komedi😂onlar çalışmıyor sosyalden yaşayan tipler o yüzden konu zorlarına gitmiş

• Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa'ya selam olsun!
    "Yürüyün aslanlarım!" #GaziOsmanPaşa
    #Almanyaya
    #AltınOlsaAlmanyaGözümdeYok

Seninle aynı fikirde olmaktansa taksim meydanında dilenmeye raziyim.

Almanya'da ilk 3 günüm ve izlenimlerim.

Topkapi sarayından bir kere boğazın güzelliğini izlemek herşeye değer.

• tersosmos kullanıcısına yanıt
    İlginç konuyu nerelere çekiyorsunuz bende istanbul'u hiç bir yere değişmezdim ama arap istilasından önce.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.