Şimdi Ara

Almanya'da ilk 3 günüm ve izlenimlerim. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
484
Cevap
71
Favori
60.380
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
339 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Eyyyyy almanya sen kimsin ya

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • skyrime2828 kullanıcısına yanıt
    Benimki batı almanya hocam berlin doğu ben izmirdeyim berlin kars

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sabah sabah moralim bozuldu bende de cifte vatandaslik var,söyle bi yol gösterecek kimse olsa beyaz yakalilik vb yakip gidecem. Biz yasamiyoruz bu ülkede kölelik yapiyoruz baskalarinin cebini doldurmak icin millet calismadan bankamatiklerden parasini cekerken biz zombi gibi dolaniyoruz her gün. Isi ayri,yolu ayri,insani ayri,kosullari ayri hic mi güzel bir sey olmaz bi ülkede ya hic mi. Sanat yok,tarim-hayvancilik yok,spor yok,bilim vb yok yok yok

Yazik güzel ülkemde ne imkanlar varken biz de 2 carliston bibere 2 tl verelim hala,sabah 6 aksam 6 calistigimiz icin sükretmeye zorlanalalim bi ev alacaz diye 20 yil araba alacaz diye 10 yil kredi cekmek zorunda kalalim,cocuk vb zaten düsünülmez bundan sonra olanlar malum pislik kayniyor ülke,hak adalet zaten parasi - tanidigi olana. Yazik oluyor ülkeye,cok yazik ...

Konuyu acan abime tesekürler,bahtin acik olsun hocam umarim her sey gönlünce olur. Senin gibilerin gözlemlerini yazmasi cok iyi oluyor. Yazin ki bu millet uyansin,insan gibi yasamak nasil olur bu dünyada nasil mutlu olunur dolu dolu bir hayat nasil yasanir ögrensinler de gözleri acilsin. Gerci ülkede at gözlüklü cok ama bi umut iste ...

Son olarak tüm modern kölelerin (ben de dahil olmak üzere) 1 mayis isci ve emekcilerin bayrami kutlu olsun. Hakkimizin yenmedigi,insancil kosullarda calisabildigimiz ve bunun karsiligini alabildigimiz günlere ...

• işçiye çok ihtiyaç varsa bizi yanına alsana be reis. yakar okulu direk gelirim vallah.
  • Allah yolunu açık etsin ama ilk paragrafında da değindiğin gibi Suriyeliler dışında pek avantajın görünmüyor. Zaten fiyatlar yazın tatilde tanıştığım gurbetçilerden öğrendiğim şekilde hayat da öyle. Onlar eğlence mekanlarının olmamasından şikayetçiydi sanırım halen devam ediyor. Mesela pastırmadan gidersek kilosu 20€ burada da aynı işlenmiş ürünler açısından değişen bir şey yok.

En az 1600 kazanırım demişsin eşin niye o paraya çalışıyor? Ulaşım imkanları kısıtlı bir semtte 55 m2 daireye kazancının 3 te birini veriyorsun öyle mi?

İşçiliğin orada daha fazla para ettiğini biliyorsun ustalık isteyen bir işte çalışmalısın ileride daha fazla kazanırsın. İnşallah kazanır en iyi şekilde yaşarsın yukarıda yazdığım şeyler aslında sana değil burayı cehennem orayı cennet sananlara.

Bir kuruş vergi ödemeden 10 yıl fabrika çalıştırılan bir ülkede işçi olarak çalışmak delilik ve sonuçları ortada. Almanya gibi vergi toplasa bu ülke çok değil 10-15 yılda her şey değişir.

• Burada ulaşım şahsi araçlarla karşılanıyor.
    Burası şehir statüsü ve merkez statüsü var yani dış şehirlerdende buraya geliyorlar.
    Taşınacağım ev buraya 10 km uzakta 100 m2 orayada 500 € ödeyeceğim.
    Eşimin işi biraz hafif o yüzden maaşı düşük.
    Pastırma konusunda atladığın birşey var türkiyede adam 2 bin tl maaşla kaç kg pastırma alır? Bu önemli.
    Eğlence mekanları mekanları evet yok almanlar için barlar felan var bira içmelik ama bize göre yerler değil 20 30 km ilerde cafeler var işte nargile barlar var.
    Zaten bu tarZ yerlere türkiyedede uğramayı sevmezdim o yüzden sıkıntı yok.
    Almanya özet olarak çalışma ülkesi.
    Burada herkes çalışıyor ve iş üretiyor.
    Polemik yok dırdır yok siyaset yok iş var icraat var.

• Aileyide götürseydiniz

• Deneyeceğim ilerde nasıl olur bilgim yok

• Evlilik yolu ilemi gittiniz ?

• Merhaba hocam;

Bende 2 ay öncesinde Muhlackerdeydim tabi ben tatil için gitmiştim abim orada yaşıyor.Şehir gerçekten çok güzeldi, kültürel miraslarına hiç dokunmamışlar ve evler Hitler zamanından kalma evlermiş.Fabrika bölgeseydi benim gittiğim yer, tren istasyonuna falan baya yakındık.Yadırgadığım şey sokakta genç nüfus neredeyse hiç görmedim.Genelde hep +40 insanlar vardı, ülkenin genç nüfusa baya ihtiyacı var diye düşündüm.Araba konusuna gelirsekte haklısın, Almanyada araban yoksa bir elin bağlı kalıyor ama araba fiyatları ve benzin fiyatları uygun olduğu için arabası olmayan görmedim.O kadar araba kullanan olmasına rağmen trafikte oldukça azdı, trafik kurallarıda çok fazla ve önemli.İyice öğrenmeden trafiğe çıkmanı önermem

• quote:

Orijinalden alıntı: Lagun@

Allah yolunu açık etsin ama ilk paragrafında da değindiğin gibi Suriyeliler dışında pek avantajın görünmüyor. Zaten fiyatlar yazın tatilde tanıştığım gurbetçilerden öğrendiğim şekilde hayat da öyle. Onlar eğlence mekanlarının olmamasından şikayetçiydi sanırım halen devam ediyor. Mesela pastırmadan gidersek kilosu 20€ burada da aynı işlenmiş ürünler açısından değişen bir şey yok.

En az 1600 kazanırım demişsin eşin niye o paraya çalışıyor? Ulaşım imkanları kısıtlı bir semtte 55 m2 daireye kazancının 3 te birini veriyorsun öyle mi?

İşçiliğin orada daha fazla para ettiğini biliyorsun ustalık isteyen bir işte çalışmalısın ileride daha fazla kazanırsın. İnşallah kazanır en iyi şekilde yaşarsın yukarıda yazdığım şeyler aslında sana değil burayı cehennem orayı cennet sananlara.

Bir kuruş vergi ödemeden 10 yıl fabrika çalıştırılan bir ülkede işçi olarak çalışmak delilik ve sonuçları ortada. Almanya gibi vergi toplasa bu ülke çok değil 10-15 yılda her şey değişir.
    Yanlış hesapliyorsun. Orda pastırmanin kilosu 20 euro burada 100 liradan fazla, 1 euro = 1 lira olarak bakmak lazım çünkü asgari ücretler birim olarak hemen hemen aynı.

Alman bir vasıfsız işçi ayda kaç kilo pastırma alır ? Türk vasıfsız işçi kaç kilo pastırma alır böyle hesaplayacaksin.

• Sorun olmazsa bir aya Fransa'da olacağım ve en az dört sene kalacağım. Ben de böyle bir konu açmayı planlıyorum ama bir kaç ay yaşadıktan sonra. Paylaşım için teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SiyahPapyon

Merhaba hocam;

Bende 2 ay öncesinde Muhlackerdeydim tabi ben tatil için gitmiştim abim orada yaşıyor.Şehir gerçekten çok güzeldi, kültürel miraslarına hiç dokunmamışlar ve evler Hitler zamanından kalma evlermiş.Fabrika bölgeseydi benim gittiğim yer, tren istasyonuna falan baya yakındık.Yadırgadığım şey sokakta genç nüfus neredeyse hiç görmedim.Genelde hep +40 insanlar vardı, ülkenin genç nüfusa baya ihtiyacı var diye düşündüm.Araba konusuna gelirsekte haklısın, Almanyada araban yoksa bir elin bağlı kalıyor ama araba fiyatları ve benzin fiyatları uygun olduğu için arabası olmayan görmedim.O kadar araba kullanan olmasına rağmen trafikte oldukça azdı, trafik kurallarıda çok fazla ve önemli.İyice öğrenmeden trafiğe çıkmanı önermem
    Buradaki evler o kadar eski değil ha eski olan evlerde var mesele benim bu ev 50 yıllık felandır ama kaya gibi. 100 yıllık evlerde var başka şehirlerde.
    Bizim buralarda yeni evlerde var fiyatını sordum 380bin € dediler😂
    Görünüş olarak normal ev ama biraz yeni işte.
    Dediğin gibi nüfus hep yaşlı buradada böyle. Birde şu etken var gençler dışarı pek çıkmıyor yada çalışıyorlar burada asosyallik çok fazla mesela ondanda kaynaklı. Ama nufüs bariz yaşlı orası tartışılmaz .

• quote:

Bugün türk marketine giderken 25 km yol yaptık sadece yol kenarında belki en az 10 15 fabrika gördüm

Türkiye'de olsa yol kenarında 10-15 bina inşaatı olurdu

Türkiye ile Almanya farkı

• Yok mu oralardan bize bi akraba tanistir da bacanak olalım. Saka maka iyi kapağı atmissin Almanyaya artik sirtin yere gelmez.

• Moueson kullanıcısına yanıt
    Ben Almanya'da yasiyorum, vergiler belki fazla ama kazancin iyi oldugu icin fark etmiyorsun bile. mesela son ay 2776 Euro brüt maasimdan 367 Euro vergi, 547 Euro Sigorta + emeklilik kesintileri var. Araba icinse, 0 Km aracim icin 140 Euro ödüyorum. Az kazanan az vergi ödüyor onun haricinde calismayana sadece gecinebilecegi kadar yardim yapiliyor ve calismasi icin sürekli is ariyorlar.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.