Şimdi Ara

Almanya'da ilk 3 günüm ve izlenimlerim.

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
484
Cevap
71
Favori
60.330
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
339 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 05.05.19 MARKET FİYAT EDİTİ VE UFAK EKLEMELER EN AŞAĞIDA

[
    b] Selamun aleykum
    Değerli forum üyeleri,
    Öncelikle daha önceden açıp ahlak kavramı olmayan insanlar tarafından linç edilip ve içeriğini sildiğim konuyu size paylaşayım.
    Normalde forumu bırakmıştım ama gidince oraları bize anlat konu aç diyen arkadaşların ricası üzerine konu açıyorum.
    /--137610097-24#137671338

Not:konuya devamlı eklemeler yapıyorum bu yüzden okumak isteyen arkadaşlar için bilgi olsun. .
    Edit:
    Almanyaya gelmemi kıskanan ve doğruları konuşmamı hazmedemeyen bazı çakma alman gurbetçileri konuya atlamışlar. merak etmeyin gençler ülke toprakları geniş. Onlara şunu söylüyorum Sizde sosyalden yemeyin çalışın üretin.böylece hayat kaliteniz artar ne de olsa almanyada olsa çalışmak lazım

Yaklaşık 2.5 gündür batı almanyadayım.
    yaşım 25
    Aile birleşimi yoluyla oturum hakkını elde etmiştim
    Yaşadığım yer nispeten küçük bir şehir 3 4 bin nufuslu ama gerekli tüm mecralar mevcut.
    Alış veriş merkezleri, mağazalar,postane, banka vs sadece hastane yok oda 30 km felan uzaklıkta.
    Deichmann felan burada var mesela lidlın devasa bir marketi var. Penny var dm say say bitmez. Almanlar daişmann diyor türkiyede daihmann demeye alıştık biraz zor oldu düzeltmem.
    Daihmann diye avusturyalılar söylüyormuş . Almanlar ich=iş avusturyalılar ich= ih diye okuyor. Fark bundan kaynaklı.

Uçakta gece geldiğim için pek bir şehir yapılaşmasını inceleme şansım olmadı ama malum günümüz teknoloji devri google earthten bakılabiliyor.
    Almanlar şehirlerini bizim gibi balık istifi şeklinde kurmamışlar. Yatay mimari ve
    Öbek öbek bir şehirleşme yolunu seçmişler.
    Benim yaşadığım çevre böyle öbek öbek şehirlerin birbirlerine uzaklığı 3er 5 er km ve evler ekseri tek kat 2 kat ve 3 kat olarak yapılanmış 4 kat çok nadir gördüm yok denecek kadar az.
    Bu yüzden eğer ki yaşadığımız şehirde bir ihtiyacımızı karşılayamıyor isek başka bir şehre gidiyoruz araba ile 5 dakika 10 dakikada ve ihtiyacımızı öyle karşılıyoruz.

Benim yaşadığım şehir safi tipik almanların yaşadığı bir yer suriyeli hiç görmedim yok galiba. Çok nadir afrika azınlık var.
    Türk çok ama almanlar tam alman ve eski geleneksel almanlardan oluşuyor.
    Almanlar biraz biraz soğuk ve katı pek güldüklerine rastlamadım Ama çok disiplinliler ve çok saygılılar. Ve çok kuralcılar.konuşmaları bile çok ciddi.
    Yaşadığım bir olayı anlatayım alışverişten gelmiştik arabayı bizim evin garajına koyduk poşetleri eve çekerken cadde üzerine arkamıza bitane yaşlı alman durdu ama yolu kapatmadı yolda hala trafik akıyordu ama bariz oraya park yasaktı.
    Karşı evden bitane yaşlı alman çıktı 30 metreden bağırdı -"oraya neden park ediyorsun polisi çağıracağım oraya park etmek yasak gibisinden bişeyler söyledi.-"

Öbür almanda cevap olarak "bugün iyi uyanmadınmı " gibisinden cevaplar verdi çok şaşırdım sonra baya bağırıştılar sustular 😂

Trafik konusunda asla taviz yok geçiiş üstünlüğü yayaya ait ben türkiyedeyken hep arabaya yol veriyordum ki vermek zorundayım yoksa sakat kalabilirim.
    Buradada öyle yapmayı denedim fakat olmadığını çaktım çünkü araba sizi görünce 50 metrede bile olsa yavaşlıyor.ve siz geçiyorsunuz
    Yaşadığım bir olay yine araba viraj dönecekti arkasında felan araba yoktu ben eşimle beraber durdum baktım adamda durdu eliyle geç işareti yaptı bize biz geçtik evimize gittik.
    Yani yaya her zaman öncelik durumunda.
    Bizim şehir lokasyon olarak 3-4 bin nufuslu fakat dediğim gibi sık sık şehirler olduğu için 50 km çapta belki 300 bin insan var 150 km çapta 5 milyon insan var. Çünkü köln frankfurt düsseldorf dortmund buralar bize 100 km.

Doğaya karşı bir korumacılık var çevre çok önemli herkes yollara ve otlara iyi bakıyor.
    Dayımgilin Köyünün içinde giderken yolda ağaçlar gördüm bildiğin yolun sol şeridini yada sağ şeridini işgal etmiş ağaçlar belki 30 40 yıllık ağaçlar 4 metre felan boyunda ama birsürü var belli mesafelerle.. Dedim bu ağaçlar niye yolun ortasında duruyor? devlet koruyor dedi.
    Etrafınıda taş örmüşler.😂 araba ağacın yanından geçiyor yoluna devam ediyor. No problem.
    Bizim türkiyede kaldırımda ki ağaçları kestiklerini gördüm çok defa 😂

Gel gelelim ekonomiyeee.
    Arkadaşlar öncelikle şunu söyleyim
    Burada nüfus yaşlı olduğu için deli gibi işciye ihtiyac var.
    Ve benim şaşırdığım her küçük şehirde en az 5 6 fabrika var. Bizim burada köylerde bile 3 4 fabrika var yada büyük kargo depoları var.
    Bugün türk marketine giderken 25 km yol yaptık sadece yol kenarında belki en az 10 15 fabrika gördüm.

Adamlar her yere fabrika açmışlar artık sormaktan bıktım bune bune diye soruyorum
    Dayımgilin köyünde 200 hane felan var adam oraya trafik levha fabrikası açmış dev gibi.
    Daha nice fabrikalar var.
    Burada bir diğer dikkat ettiğim şey rüzgar türbinleri evet her yer rüzgar türbini ve devasa büyüklükte.
    Şaşırdığım nokta ise verimlilikleri idi inanamadım gözlerime
    Arkadaşlar akşam üzeri yol kenarında rüzgar türbinini gördüm deli gibi dönüyordu buda deli gibi enerji anlamına geliyor.
    Ki keza yol kenarında devasa güneş tarlaları vardı.
    Şaşırdığım bir diğer nokta ise arkadaşlar burda her yer orman müthii derecede verimli topraklar var ve boş arazi var fakat ekilmiyor. Hayret ettim.
    Evet belki Türk kafasıyla düşünüyorum her yer bomboş fakat bisürü otvar. Daha sonra baktım buralar meraymış ve burada inekler otluyor.
    İnanılmaz besili inekler var 500 600 kg et çıkar ve ben yem verdiklerini pek düşünmüyorum çünkü ot çok fazla.
    Giyim ucuz ama marka alırsan pahalı türkiyede olduğu gibi..
    Ayakkabılar marka alırsan pahalı mesela 60 70 € ama orjinal ayakkabı alıyorsun sonuçta. Ha ben marka giymicem dersen muadil 10 numara ayakkabılar var 15 20 €
    Aynı şekilde son derece kaliteli sweatshirtler kapşonlarda öyle markasızlar 7 € felan.
    Benim marka takıntım yok. O yüzden sıkıntı olmuyor.
    Şuanlık türkiyeden getirdiğim nike fila ayakkabılar var onları giyiyorum. Onlar burada pahalı.
    Arkadaşlar şunu söyleyim marka varsa karşısısındada mutlaka ucuz bir muadili var yani bu yüzden hiç sıkıntı yok..
    Mesela ben terlik alacaktım deichmanndan banyo için.
    Baktım 2 3 çeşit var 2 tanesi hosuma gitti öbürü markasını unuttum ama kaliteli bişey 12 € idi öbürü kappa 8 € idi ben kappa aldım.

Evet bir diğer nokta alışveriş gıda
    Arkadaşlar yine şok olduğum bir nokta gıda çok ucuz.
    sadece burda yetişmeyen bazı ürünler çok pahalı ama ekseriyetle çoook ucuz.
    Hanıma dedim ki 500 euro yetermi market için tabi türkiyede gözümüz korkmuş oda dedi yeter.
    İlk alışverişi lidl dan dünyanın alışverişini yaptık fiş geldi bi baktım 109 € 😂
    Ben 400 500€ gözden çıkarmıştım.
    Çok kalem var sayılacak ama bitane örnek vereyim muz en kalitelisi 0.80 cent 3 kilo aldım 2 kişiyiz ben ve eşim yiyemiyoruz kararıyor.
    Bir çok kalem böyle 1 euro ve altı fiyatlara satılıyor.
    Burada almanlar genelde asitsiz mineralli su içiyor bizde onlardan alıyoruz koli koli normal sudan pek farkı yok.
    Ben şişeleri atacaktım eşim atma dedi niye dedim bunlar depozitolu dedi dandik bi plastik şişe iade edincr sana adet başı 0.25 cent iade ediyorlar 😂 100 tane iade etsen 25€ onunla tekrar istediğin alışverişi yapabilirsin mesela.

Türk marketi alman marketine göre daha pahalı.
    Türk marketinden 225 € alışveriş yapmışız
    Alman marketinden dünyanın eşyasını almamıza rağmen 109 €
    Tabi biz mutfak alış verişini yeni yaptığımız için ilk ay biraz çok abandık çünkü temel gıda maddeleri aldık ama şunu söyleyim
    2 kişilik bir aile ne kadar yerse yesin lüks olarak.
    300 euro anca yer o bile fazla.
    Biz öbür ay 250 € felan gıda alışverişi yapacağımızı tahmin ediyoruz.
    Türk marketinden
    3 kg kırmızı et
    3 kg kıyma
    3 kg tavuk eti aldık
    56€ ödedik
    Herşey çok hesaplı salamlar sucuklar bedava
    100 gr pastırma 2€
    Sebzeleri alman marketinden alıyoruz çünkü çok kaliteli ve taze ürünler var ve çok ucuz.
    Yani arkadaşlar 1600€ maaşı olan bir birey çok rahatlıkla ailesini geçindirir ve rahat yaşar.
    Bunlarda alışveriş fişlerimiz
    Bu bölge için konuşuyorum arabanız yok ise bir ayağınız yok gibi.bizim burda taksi maksi toplu taşıma yok.
    Bu yüzden
    Ben ilk etap 4 kapılı opel corsa benzinli arıyorum şuan yaklaşık piyasası 1000 ile 1500€ arası. 2 kapılıları 600 700 felan

İşim hazır biraz sağlığım iyi değil diş apsesi felan var bu yüzden 2 hafta sonra başlayacağım 1600 1700 civarı maaş var en az.
    Bundan sonraaaa almanyada Ek iş imkanı yığınla var ister git pizza dağıt ister kargo da paket taşı.
    Saatliği 10€ kemiksiz net.
    Bununla beraber 2bin € civarı felan gelir hesaplıyorum sadece kendimin.
    Eşimde çalışıyor 1200 şuan onun maaşı.
    Zaten 8 saat çalışıyorsun.ve bir ekleme yaparsak 5 bin üstü maaşın varsa ultra lüks bir hayatın oluyor 1 2 seneye porsche alır burada insan. O yüzden almanyada gelir dengesini çok güzel oturtmuşlar kimse kolay kolay 5 bin€ kazanamıyor.kazanırsın ama zor.

Başkaa başkaaaaa evimiz kira ama merkezde cadde üzeri 480 € kirası var zeminden tek katlı ama 2 daire var ev sahibi Türk, üstte Bulgaristan Türk'ü bir aile oturuyor.

doğalgazlı küçük bişey stüdyo daire gibi 50 55 m2
    Banyosu mutfağı salonu var bitanede yatak odası var.
    2 kişiyiz zaten bize yetiyor.

Çok kasıntıya gerek yok türkiyedede böyleydim 3 5 ay sonra daha büyük bir eve çıkarız 3 oda 1 salon şuan tadilatta orası bekliyoruz oranın kirasıda 500€ fakat yakıt felan ödemicez. Ev sahibine ait yakıt.buna sıcak kira deniliyor.

Almanyada böyle bir sistem var soğuk kira ve sıcak kira diye ikiye ayırmışlar kiralık evleri.
    Şuan oturduğumuz ev soğuk kira.
    Yani biz kira ödüyoruz ve doğalgaz ve su bize ait.
    Fakat sıcak olursa bunu ev sahibi karşılıyor kiracı sadece kira ödüyor.
    Durum böyle.

Telefon takıntısı olan bir birey değilim lüks takıntım hiç yok.
    Bunun için buradan 2 yıldır cillop gibi kullandığım ve 1 kere bozulan ve yeni anakartını değiştirdiğim bir note 4 telefonum vardı bunu buraya kullanırım diye getirmiştim.
    Bunun için kart alayım dedim akrabalar telefon al dedi niye dedim daha ucuza alırsın dediler nasıl? dedim
    Buradan atladık 10km ilerdeki bir vodafone bayiine sahibi genç bir türk idi.
    Bunun için ben konuşup soru sorabildim rahat rahat
    Zaten eşim doğuştan almanyada doğduğu için almancası almanlar gibi sıkıntı olmuyor şimdilik.

Sordum kart ne kadar felan eğer sadece kart alırsam ve 4gb paket yaparsam aylık 20€ imiş.
    Fakat ben telefon aldım note 9 ve yanında aylık sınırsız almanya içi konuşma her yöne ve 17 gb interneti var 2 sene boyunca 52 € ödeyeceğim.
    Zaten internet faturası ödesem bu kadar öderdim benim için telefon bedavaya geldi.
    8 euroda eşya sigortası varmış onuda yaptırdım eğerki benim hatamdan bile olsa telefonu düşürüp kırsam telefon ücretsiz yapılıp tekrar geliyormuş.
    Toplam aylık 60€ geldi.
    Telefonum cuma günü geliyor insallah
    Note 4 üde teyze oğluyla anneme göndereceğim 10 gün sonra kullansın diye böylece onun telefonuda model yükselmiş olacak bir taşta iki kuş 😂

Yani arkadaşlar sosyal yönden ve annemi babamı özlemem yönünden biraz sıkıntılarım olacak fakat durum vaziyet şuan böyle
    Son olarak bir resim paylaşayım
    ..
    Editlerim aklıma geldikçe

1. Edit

Ha bu arada en dikkat ettiğim şey en çok trafikte volkswagen var hatchback arabalar trafikte çok fazla.
    Mercedes tabi baba araba bunun jip olan GLK ya çok biniyorlar.
    Bmw çok nadir gördüm 😂😂😂 galiba bizim Türk mütahit çocuklarına yetiştirmekten burda araba kalmadı..

Audiyide sık sık görüyorum.

Yaşlı almanlar mercedese biniyor genelde 80 model mercedes binen alman gördüm

30 yaş üstü almanlar genelde sıfır hatchback araba kullanıyorlar..
    Zaten bi çok evin kapısında bir normal iş arabası oluyor opel corsa tarzı bitanede normal binek aracı var. Arabada sıkıntı yok.
    dün köyün birinde nissan GTR gördüm 😂😂

Edit edit

Arkadaşlar kitaplar burada çok ucuz almancamı geliştirmek için bir roman aldım kitaptan anlarım kalitesinide anlarım bu kitabı türkiyeden alsaydım en az 20 Tl vermek zorundaydım
    Burada sadece 2€ 😂
    Almanya'da ilk 3 günüm ve izlenimlerim.[
    Almanya'da ilk 3 günüm ve izlenimlerim./b]

Dün 1 mayıs olduğu için alamadık bugün alacağız
    İlk arabamız olduğu için senelik sigortası yüksekmiş ilerleyen senelerde kaza yapmazsak bu oran düşüyormuş.

Türkiyede halimi merak edenler oluyor türkiyede en hard biçimde ticaret yapmış ve insanları tanımış biriyim çek senet her türlü üçkağıdı gördüm her türlü dolandırıcıyı gördüm bizatihi kendim dolandırıldım 😂
    Bundan mütevellit insanları artık göz bebeğinden karakterini okuyabiliyoruz

Çok şükür tefeciye felan bulaşmadım.. ama hala almam gereken 15binlik senedim var son ödemesi 6 ay sonra insallah öderler onuda.

Bu arada ailemden kalan gayrimenkul olarak x milyon tl bir maddi değerli arsalarında tek varisiyim
    Ama ben buna ömür bağlamadım neden acaba?
    Aşağıda yorumda yazdım
    Ben Türkiyede 30 bin Tl maaş almak yerine gelirim burada 3bin€ yu yeğlerim.çünkü ticarette insanlara güven ortamının olmadığı bir yerde ben o parayla ticaret yapamam.

4.5 günlük yeni edit

Yarın 5. Günüm dün komple evdeydim pek bir yere çıkmadık bugün ise anmeldung(ikametgah) yaptırmak için buradaki resmi daireye gittik yani nufüs müdürlüğü gibi bir yer oradan kayıt yaptırdık.
    Burada ikametgah için ev sahibinin imzası gerekiyormuş onun için geciktik.
    İkametgaha bakan bayan memur benim türk kimliğimi eline aldı şaşırdı yeni kimlik olduğu için galiba ilk defa görmüş baya inceledi buradaki türkler zaten az o yüzden şaşırdı yanındaki diğer memura gösterdi bak yeni kimlik felan dedi.
    galiba bu sefer bizi kıskandılar😂
    Sonra dinimizi sordu bu bana ilginç geldi.
    Müslim dedik.
    Tip olarak mavi- yeşil gözlü sarışınım belki o yüzden sormuş olabilir diye düşünüyorum.

Buradaki çoğu devlet memurunun hippi gibi tipleri var bazıları uzun saç bazıları uzun sakal piercing küpe takanlar var badem bıyıktan sonra alışmak zor.
    Yinede badem bıyığı tercih ederim. 😂
    Burada da diğer dikkat ettiğim nokta bekleme yerinde sıra beklerken gelen almanlar -haallooo yada -morgeeen diyor tanımasa bile giderkende kim olursa olsun -schüsssss diyor
    Almanlar soğuk ama birde bu yanları var.

Burayı halledip çıktıktan sonra 150 km ötede ki ismini bilmediğim bir şehire kendime internetten bulduğumuz arabayı almak için gittik.
    Yol bildiğimiz alman otobanı Türk otobanına kıyasla bariz yollar daha eski ama bakımlı ve yollar tertemiz.
    Gittiğimizde aracı satan şahıs 40 küsür yaşlarında bi suriyeliymiş nerelisin dedik damascus şam dedi almancası güzeldi savaştan önce geldiği belli oluyordu belki en az 20 yıldır almanyada yaşıyor.
    Aracı bayan kullanıyormuş daha önce ama bu satıyor.
    Araç 2003 model opel corsa benzin 4 kapı 1.0 motor 153bin kmde internete koyduğu fiyat 1150€ bizim dayı gitmeden 950€ ye pazarlığı kapatmış bana söylemedi sonradan süpriz oldu banada ayrıca aracın benzin deposuda yarımdı 😂
    Suriyeli adama parayı verdik baktım 2017- 2018 model bi audi station wagon arabanın kapısını açtı bize arabanın evraklarını verdi.Adamın kendi şahsi aracıydı. Kafamdaki suriyeli algısı zamanla burada değişecek gibi hissediyorum çünkü burada gelir dağılımı hakedene çok güzel ulaşıyor.
    Neyse.
    Aldık döndük çeyrek depo benzin yakıyor 150 kmde
    100kmde yaklaşık 6 7 litre benzin yakıyormuş hesabımıza göre burada benzin ortalama 1.5 € bazı yerlerde 1.7€ bizim burada 1.48 €
    11 litre yakmış olsak 16.5€ ile 150 km yol yapmışız demektir.
    Araç içi gerçekten çok temizdi.
    Arabayı getirmek için geçici kırmızı plaka taktık 50€ maliyeti var
    Arabayı üzerime sigorta yaptırdım Türk ehliyetim olduğuiçim ve ilk sigortam olduğu için risk primim %100 açıldı buda 3 aylık 390€ sigorta ücretine tekabül ediyor
    eğer alman ehliyetim olsaydı %80 olarak açılacaktı.
    Bu ücret ilerleyen yıllarda düşüyor.
    Şuan benim kardeşim 3 aylık 200€ ödüyor ben 2 katı ödeyeceğim 😂
    30 € plaka parası verdim hemen presleyip veriyorlar.
    40€ da açılış parası gibi bi ücret ödedim.
    Bide tek seferlik vergi kesecekler onun miktarını bilmiyorum 120 130€ tahmini

Burada noter felan yok gidiyorsun sana bir kağıt veriyor aracın bilgilerini içeren, arabayı alıp çıkıp geliyorsun.
    Sadece aracı sigortalıyorsun.
    ..
    Gelire oranla bence sakıncası yok.
    Bizim bura komple orman olduğu için geyik çok var arabaların önüne çok atlıyorlarmış.
    Galiba geyikler içinde sigorta var teyze oğlu onuda sana yaptıralım dedi çünkü geyik önüne atlarsa araba pert olur dedi.
    Onunda maliyeti aylık 15€ felanmış
    Onu düşüneceğim.

aynı araca türkiyede ne kadar verirdim diye baktım
    23 bin ila 29 bin arası değişen fiyatlar var

Buda temsili resim

Durum böyle
    Yollar çok yağmurluydu dönerken o yüzden pek resim alamadım
    Gittiğimiz yerde daha çok göçmen dikkatimizi çekti
    Ben oraları pek sevmedim benim yaşadığım yer daha güzel geliyor bitki örtüsü olarak.

burada bizim yaşadığımız bölge akşam üzeri ve yağmurlu olduğu için hava kapalıydı.

Arkadaşlar burada belli bir takvim günü oluyormuş o gün herkes çöpünü sarı poşetlere koyup 1 gece önceden dışarıya bir noktaya bırakıyorlarmış çöpçü gelip götürüyormuş bu uygulama benim çok hoşuma gitti.

Diğer bir nokta ise buradaki işcilerin tamamı paydos yemeğini evden hazırlayıp iş yerine götürüyorlar.
    Evi yakın olan evine gidip yiyor.
    Çok nadir oranda dışarda yiyorlarmış mecbur kalırlarsa.
    Burada iş yerine yemek götürmek bir kültürmüş..
    Eskiden bizim memurlar yapardı..
    Türkiyede ben çocukken benim memur babamda götürürdü. Daha sonra türkiye kapitalistleşince bu kültür kayboldu şimdi götürsen dalga geçer ezerler galiba.
    İşte bak dünyanın en sağlam ekonomilerinden birine sahip almanyada işciler yemeğini iş yerine evden götürüyor.
    Yeri geliyor folyoya sarıyorlar yeri geliyor saklama kaplarına koyup götürüyorlar.
    Bu erdemli davranışı ben çok sevdim.
    Sağlıcakla kalın.

Yeni Edit
    Burada suriyelileri hiç kimse sevmiyor ne almanlar ne de türkler..
    Alınan vergileri suriyelilere yediriyorlarmış öyle söylüyorlar.
    Devlet formalite icabı boş durmasınlar diye bunlara yolları süpürttürüyorlarmış ve 3k€ yakın maaş veriyormuş.
    Vergi yok ailelerini almanyaya çok kolay getirebiliyorlar.
    Sosyal hakları çok fazla ve bir yere gittikleri zaman sıra beklemiyorlarmış buda suriyelilere karşı bir antipati oluşturmuş.

Edit
    Köy yolları bile 1. Kalite asfalt yağ gibi akıyor namussuz.
    Bütün köy ve kasabaların içinde radar var 50km hız sınırı var.
    Eğer geçersen yüzünün fotoğrafını çekip postayla yolluyorlar.
    100€ cezası varmış.
    Otobanda bir radar gördüm teyze oğlu bu radarın değeri 1m € dedi ne kadar doğru bilmiyorum.

Normal yollarda hız sınırı 70.

Postacılık hizmeti aşmış kendini... bak gelişmiş demiyorum aşmış..
    Bütün herşey posta ile hallediliyor.
    Hergün posta kutumuzu kontrol ediyoruz.
    En geç 1 -2 günde posta geliyor.

Alt yapı tamamen bitmiş sadece makyaj dekorasyon yapılıyor.
    Yeni ev yapımı çok nadir Evler eski olduğu için bol bol tadilat işi var. Evler 50 100 yıllık ama kaya gibi.

=Edit eşya konusu=

Şöyle birşey daha var örneğin eşya aldığımız zaman € kuruna aldığımız için örneğin trde bir yatak alacağız 1500tl almanyada yatak alacağız 1500€
    Ama bu orandada kalite yükseliyor şöyle...
    Mesela bizim yatak buranın standardı olan 1200€luk bir yatak bildiğimiz standart bir yatak almanyaya göre. ama bu yatak trde 7 8 bin tl eder ki haliyle lüks sınıfına girer .
    Yani bura standardına göre otomatikmen kaliteli bir yatakta yatmış oluyorsun ki öyle hemen fark belli oluyor.
    Aynı şekilde çoğu banyolarda özeliklede banyonuz genişse jakuzi koymak normal ve standart bir olay haline gelmiş.
    Çünkü ucuz ama türkiyede lüks.
    Koltuklar dolaplar mutfak eşyaları tvler aynı olay geçerli.
    Kısaca Burada standart olan çoğu eşya ve ürün trde lüks sayılmakta.

EDİT 05.05.2019
    Market fiyatlarından yine 3 resim eklemek istiyorum limon 0.99 (sonuncusunu biz aldık :)
    Kiwi kg 1.79
    500 gram kabuklu ceviz 1.49

Buradan benim çıkardığım sonuç malesef Türk insanı TL kazanıp Euro € ile alışveriş yapıyor hemde Türkiyede.
    Buna sebeb ise üretimin olmayışı veyahut Türkiyenin kendi nüfusunu doyuramamasıdır.
    Yine sebeb sonuç olarak üretim noktasına geliyoruz.
    Her ülkenin kendi iç dinamiği ve piyasası olur fakat Türkiye böyle değil biz resmen yıllar boyu Euro ile alışveriş yapmışız.
    Ayrıca dün depoyu fulledim 1.48den 48 € tuttu.
    Burada şöyle birşey var geceden sonra öğlene kadar benzin fiyatları yüksek öğleden sonra düşüyor.
    Mesela sabah 5 de 1.75 öğlen 1.48 di

sosyal hayat içinde şunu söyleyim
    Burada yatsı ezanı vakti 23.10 şuan
    Ve insanlar 9 10 gibi uyuyor çünkü gece vardiyası olanlar işe gitmek için 4 5 de kalkıyorlar .
    Sosyal hayat çok hareketli değil kafeteryalar türkiyedeki gibi tıklım tıklım değil.
    Belki daha büyük şehirlerde durum daha farklıdır.
    Olsun ben böyle seviyorum.
    Yollar biraz karışık türkiyede yaşadığım yerde cetvelle çizilmiş gibiydi burada ise bir çocuk eline kalem alıp S çizmiş gibi eğri büğrü 😂 yolları ezberlemek zaman alacak gibi.
    Sağlıcakla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi herons -- 5 Mayıs 2019; 15:22:21 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Burada ulaşım şahsi araçlarla karşılanıyor.
    Burası şehir statüsü ve merkez statüsü var yani dış şehirlerdende buraya geliyorlar.
    Taşınacağım ev buraya 10 km uzakta 100 m2 orayada 500 € ödeyeceğim.
    Eşimin işi biraz hafif o yüzden maaşı düşük.
    Pastırma konusunda atladığın birşey var türkiyede adam 2 bin tl maaşla kaç kg pastırma alır? Bu önemli.
    Eğlence mekanları mekanları evet yok almanlar için barlar felan var bira içmelik ama bize göre yerler değil 20 30 km ilerde cafeler var işte nargile barlar var.
    Zaten bu tarZ yerlere türkiyedede uğramayı sevmezdim o yüzden sıkıntı yok.
    Almanya özet olarak çalışma ülkesi.
    Burada herkes çalışıyor ve iş üretiyor.
    Polemik yok dırdır yok siyaset yok iş var icraat var.
    Yaşadığı şehirde denizden bile haberi olmayan millet, avrupaya özellikle almanyaya pis kaka diyorlar ya gülüyorum gerçekten. Gidinde medeniyet teknoloji insanlık görün.

3 hafta kaldım ağlaya ağlaya geldim. İmkan olsa da temelli gitsek.

Ayda bir aldığın yarım kilo kıymayı çoğaltıp köfte yapacağım diye ekmeği bas içine. Ev halkının sayısına göre köfte çıkarmaya devam et. İnsanlar kilo ile yiyor.
  • Güzel bir konu, ön taraflardan yer ayırtalım

• Abi bu konuyu moralimizi bozmak için mi açtın
    Şaka bir yana guzel konu merak ettiğim vergiler çok fazla deniyor Almanya'da ayrıca çalışmayan kişilere işsizlik maaşı falan veriliyormuş , ne kadar az çalışırsan o kadar çok kazanıyormuşsun doğru mu?

• Aleyküm selam, maşallah fiş padişah fermanı gibi...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Konu iyiymiş hocam market konusunu okuduktan sonra yaşadığım hayata gene küfrettim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Moueson

Abi bu konuyu moralimizi bozmak için mi açtın
    Şaka bir yana guzel konu merak ettiğim vergiler çok fazla deniyor Almanya'da ayrıca çalışmayan kişilere işsizlik maaşı falan veriliyormuş , ne kadar az çalışırsan o kadar çok kazanıyormuşsun doğru mu?
    Araba için galiba 3 aydan 3 aya motoruna göre 200 eurodan başlayan vergiler var ben tv için 3 aydan 3 aya 50 60 € ödeyecem. Var vergi çok ama kazançta var. Kazanç var ki vergi var. Koymuyor yani.burda arabadaki radyoya bile ödüyorsun vergiyi. Çünkü vergi kültürü var. Ve ağır cezası var ödemek zorundasın.
    Ne kadar az çalışırsan okadar kazanırsın diyenlere güzel bir kahkaha patlat.
    Öyle şey olurmu yaaa devletin verdiği işsizlik maaşını alman için bile 1 yıl kesintisiz calışman lazım hadi calıstın issiz kaldın 800 900 euro maaş verirler. Oda 6 ay galiba

Ama o dediğin şey avusturyada yapanlar var.
    Avusturyada durum değişik sosyalden çok para alıyorlar işsiz göründükleri için ve kaçak çalışıyorlar ve böylece çalışan adamdan çok para alıyorlar.
    Zaten avusturyada vasıfsız çalışsan en baba maaş 1300 € viyanada kiralar 700€dan başlıyor.
    Yani sosyalden alıp çalışsa bile maksimum 2 bin € alır avusturyada.
    Almanyada bunu yapan çok az yok hatta. Bu söylediğin şey almanya için geçerli değil .
    Yakalarlarsa öttürürler şakası yok çok tehlikeli bişey bu. 300€ için değmez
    Avusturyada durumlar sıkıntılı almanya daha rahat bu yüzden gerek yok.

Almanyada Çalışırsan paran var çalışmazsan açsın.
    Aç derken devlet yine verir ama 300 euro felan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi herons -- 1 Mayıs 2019; 2:25:6 >
  • Özendim

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: herons

Araba için galiba 3 aydan 3 aya motoruna göre 200 eurodan başlayan vergiler var ben tv için 3 aydan 3 aya 50 60 € ödeyecem. Var vergi çok ama kazançta var. Kazanç var ki vergi var. Koymuyor yani.burda arabadaki radyoya bile ödüyorsun vergiyi. Çünkü vergi kültürü var. Ve ağır cezası var ödemek zorundasın.
    Ne kadar az çalışırsan okadar kazanırsın diyenlere güzel bir kahkaha patlat.
    Öyle şey olurmu yaaa devletin verdiği işsizlik maaşını alman için bile 1 yıl kesintisiz calışman lazım hadi calıstın issiz kaldın 800 900 euro maaş verirler. Oda 6 ay galiba

Ama o dediğin şey avusturyada yapanlar var.
    Avusturyada durum değişik sosyalden çok para alıyorlar işsiz göründükleri için ve kaçak çalışıyorlar ve böylece çalışan adamdan çok para alıyorlar.
    Zaten avusturyada vasıfsız çalışsan en baba maaş 1300 € viyanada kiralar 700€dan başlıyor.
    Yani sosyalden alıp çalışsa bile maksimum 2 bin € alır avusturyada.
    Almanyada bunu yapan çok az yok hatta. Bu söylediğin şey almanya için geçerli değil .
    Yakalarlarsa öttürürler şakası yok çok tehlikeli bişey bu. 300€ için değmez
    Avusturyada durumlar sıkıntılı almanya daha rahat bu yüzden gerek yok.

Almanyada Çalışırsan paran var çalışmazsan açsın.
    Aç derken devlet yine verir ama 300 euro felan.

Alıntıları Göster
    Doğrudur hocam şu konuda konu sahibi öyle yazmış o da Almanya da yaşıyormuş .
    https://forum.donanimhaber.com/alamanya-hayalleriniz-hakkinda-anlatilmayan-gercek-vergi-ve-afd-gercegi--138017290#138017473

• Moueson kullanıcısına yanıt
    Anlatmak istediğim bu şeyi sürekli yapamaz 3 ay yapar 6 ay yapar bu süre içinde kaçak çalışırsa ve yakalarlarsada öttürürler. Durum net. Almanyada çalışacaksın.
    Çalışan adam almanyada kraldır saygı görür cebinde parası olur herşeyi yapar.
    Çalışmayan adam sosyalden 6 ay yardım alır max 1 yıl yardım alır ömürlük bişey değil bu.
    Ve herkese öyle bol keseden sosyal yardımı yok o örnektekiler belli bir kısmı kapsayan insanlar ve dediğim gibi onlarda ömür boyu değil süreli sosyal yardım alırlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi herons -- 1 Mayıs 2019; 2:32:50 >
  • İlk açtığınız konuyu da görmüştüm.Millete takılmayın Allah yolunuzu açık etsin.Okul biterse ben de Almanya ya gitmeyi düşünüyorum.Bilgilendirme için teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: herons

Anlatmak istediğim bu şeyi sürekli yapamaz 3 ay yapar 6 ay yapar bu süre içinde kaçak çalışırsa ve yakalarlarsada öttürürler. Durum net. Almanyada çalışacaksın.
    Çalışan adam almanyada kraldır saygı görür cebinde parası olur herşeyi yapar.
    Çalışmayan adam sosyalden 6 ay yardım alır max 1 yıl yardım alır ömürlük bişey değil bu.
    Ve herkese öyle bol keseden sosyal yardımı yok o örnektekiler belli bir kısmı kapsayan insanlar ve dediğim gibi onlarda ömür boyu değil süreli sosyal yardım alırlar.
    Anladım hocam en azından çalışan insan emeğinin karşılığını alıyor . Rahat rahat market alışverişini yapabiliyorsunuz , teknolojik aletler zaten buraya kıyasla ucuz , biraz para biriktirseniz sıfır mercedes bile alırsınız orada fiyatı uygun diye biliyorum. Valla sizi şu anda çok kıskandım bu ülkeden giderek en doğru tercihi yapmışsınız . Bizim gidişat iyi değil hocam işsizlik tavan yaptı , her şeye zam gelip duruyor , insanlar artık sinirli ve gülümsemiyor , gelir adaletsizliği zaten zirvede ne olacak bizim bu halimiz bilmiyorum...

• Yavv hocam ne kadar da kıskanıyorlarmış bizi...
    Adamlar düzenli, disiplinli, kuralcı tam benim gibilermiş ya. Ben artık eminim, yanlış ülkede doğmuşum ben.

• Teknolojik ürünlerin fiyatları neler ekran kartları işlemciler kameralar falan

• Pek bilgim yok acıkcası ekran kartı islemci ilgi alanıma girmiyor ama doviz kuru olduğu için türkiyeden pek farkı yoktur diye düşünüyorum

Ama ben kendime bi traş makinesi aldım dunlop 15€ çünkü türkiyeden getiremedim bagaj hakkım dolduğu için.
    Yukarda note 9 fiyatını belirttim

2. El sitelerinde kameralara bakmıştım nikon canonlar 100€dan başlıyodu.
    Uygun yani kameralar.

• Keyfim kaçtı okuyunca

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yeni hayatında güzellikler dilerim dostum. Umarım hayal ettiğin gibi olur ki anlattığın kadarı ile en azından kafanın rahat olacağı bir hayat gibi gözüküyor. Bizler tiksindiğimiz bir ülkede yaşamak zorundayız. Rica ediyorum tr nin kaosunu özlemeyin, çünkü bizler toplum olarak o kadar hastalandık ki bu kaos olmadan zorlanıyoruz artık. Umarım günün birinde benzer hayatı yaşamak bizler için de mümkün olur. Tekrar güzel dileklerimi tüm kalbimle diliyorum.

• Güzel anlatmışsınız, teşekkürler. Almanların zamanında burnu çok sürttü ama akıllı olup imrenilen bir ülke inşa ettiler. Sızlanmak yerine örnek almalıyız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hümiyettin -- 2 Mayıs 2019; 2:3:40 >
  • Oraya fabrikada çalışmak için nasıl gelinir veya gelinebilir mı ?
    Not : sıfır almancam var.. ama kalacak yerim veya Almanca kursuna gidebilirim Almanya da.

• Üretmek nedir ya? Parasını verir alırız.

• Mercedes BMW olayı eyaletlere göre yoğunluğu değişen araçlar. Bayern eyaletine gidersen bu seferde amma BMW var millet mercedese binmiyor diyeceksin..:)
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.