Şimdi Ara

AirTies Modemler için DMT ile SNR yükseltme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
63
Cevap
8
Favori
23.140
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar daha önce bir yerde görmüştüm Airties için hangi dmt uygun yada giremedik diyorlardı. Geçtiği mesajı bulamadığım için yeni başlık açtım işlerine yarar umarım.

DMT'nin sitesinden (http://dmt.mhilfe.de/ ) versiyon numarası 8.07 olanı indirin. Açılışta seçim yapmanızı isteyecek, AnnexA ile başlatın.

- Şimdi...program açıldı, ip numarası kısmına modem ip'nizi yazıyorsunuz( benim için 192.168.2.1), port 23'te kalıyor.

- Login yazan yerde kullanıcı adı istiyor ama bu sizin explorer ile girdiğiniz modem sayfanızdaki kullanıcı adı değil, telnet'te girilen login, airties modemlerin çoğunda root olarak kabul edecektir

- Password kısmında da aynı şekilde sizin modem arayüzünden değiştirdiğiniz modem şifreniz geçerli olmayacak, burda yine telnet şifresini yazın, mesela bende TTNet'in verdiği Airties 5341TT modem var ve bunun için şifre ttnet.

- Şimdi connect'e tıklayarak modeminize bağlanabilirsiniz. SNR ile oynayabilmek için üst menüdeki Special'dan Misc. Options'a tıklayın, açılan pencerede "unlock experimental area (Panel / last Tab)"'nin seçili olduğundan emin olun. Sonra Save and Close diyip programa geri dönün.

- Üst sağ tarafta CLI yazan sekmenin yanında bir de isimsiz sekme var, ordan SNR değerinizi yüzde olarak arttırabilirsiniz, sonra "apply / resync" butonun tıklayın.

Yanlız şunu söyliyeyim SNR'ı arttırmanız modeminize gelen ADSL hızını düşürecektir. Peki hız düşecekse neden arttırıyoruz; düşük SNR nedeniyle sürekli kopma yaşayan arkadaşlar hızlarında biraz kısarak SNR arttırabilir, bu sayede kopma sorununu çözebilirler. Yani 16mbps ile 20 dakikada bir kopacağına, 10mbps ile hiç kopmadan bağlanabilir misal.

Aynı işlemleri telnet ile de yapabilirsiniz, telnet'ten bağlanıp "adslctl configure --snr 200" yazarsak örneğin SNR değeri iki katına (200 --> %200) çıkar.

Web'deki araştırmalarım ve biçok arkadaşın bilgisini açık ve basit bir şekilde paylaşması sonucu iki günde öğrendim bunları, bilgi paylaştıkça çoğalır umarım birilerinin işine yarar :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi strider_4242 -- 9 Aralık 2012; 23:34:19 >

• ADSL internet kullanmaya başladığım ilk günden beri bu sorunu yaşıyordum. Bir süredir SNR değeriyle alakalı olduğunu biliyordum ama DMT programıyla, Telnet ile ya da PuTTY ile hızı düşürerek SNR değerimi yükseltememiştim.

Modemim Airties 5341, internet paketim 16Mbps fakat en fazla ulaşılabilir hız 12Mbps. Snr değerim Gelen: 4.6 seviyesindeydi. Upload zaten Türkiye'de 1Mbps sabitlendiğinden sıkıntı olmuyor. Bu değerlerden anlaşılacağı gibi internetim sürekli kopuyordu. Şimdi DMT programıyla SNR değerini %150 arttırdım. SNR'de son durum: Giden: 11.1 Gelen: 17.7

DMT programının bir kaç sürümü var. v9.01'i indirip denedim. Modemi desteklemediğini belirten bir hata verdi. Sorunun DMT programında olduğunu düşünmüştüm. Her bir sürümün desteklediği ayrı bir modem grubu var. Benim Airties 5341 modemim v8.07 ile uyumlu çıktı. Kullanıcı adı ve şifre bölümlerine girilecek bilgiyi zaten arkadaşlar paylaşmışlar. Son olarak, tüm işlemleri tamamlayıp "apply / resync" dediğinizde internet gidip geliyor. Ben 2 dakika kadar bekledim, internet geri geldi ve değerler ayarladığım biçimde kaldı.

Putty ile ilgili de yukarıdaki mesajlarda genel bilgiler verilmiş fakat benim gibi çömezlerin pek bir şey anlaması mümkün değil. Daha açık ve net kılavuzlar hazırlanmış. Onlardan birini paylaşayım da eğer DMT ile yapamayan olursa oradan faydalansın:http://www.hamdicatal.com/donanim/airties-modemlerde-baglanti-kalitesini-arttirma/

Bu açıklayıcı konu için konu sahibine teşekkür ediyorum. Umarım ADSL interneti ülkemizin dört bir yanında son bulur. Adam akıllı VDSL veya Fiber altyapıya geçip bu çağ dışı internet kopma sorunlarından kurtuluruz.
  • Forumda cok oncelerden konusuldu bu olay ve sadece broadcom chipset kullanan modemlerde gecerli bu yanlis hatirlamiyorsam.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu da mı gol değil ya :) Bende işe yaradı, modemim Airties 5341 ve sorunsuz bağlanıp SNR yükseltebiliyorum şuan DMT ile, olur da birinin işine yarar diye paylaştım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi strider_4242 -- 10 Aralık 2012; 0:42:20 >
  • Aynı modemi bugün itibariyle kullanmaya başladım dediklerini uyguladığımda pratikte uygulanıyor fakat sonuç olarak modem sayfasından baktığımda ne hızımda ne snr değerlerimde bir değişiklik var fakat pek bir önemi yok zaten bir sıkıntı çekmiyorum sadece etkileyecek mi diye bakmıştım.
  • bencede işe yaraması zor gibi

fiziksel bağlantı program yardımıyla nasıl iyileştirilir mantıksız
  • SS mi yapıyım yani bu mudur? Nasıl bi inat :) Bana bunu yaptıracaksınız sonunda
  • modem arayüzünde görünüyomu değerlerin yükseldiği

yoksa başka yerden mi bakıyosun
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lasvegaswings

modem arayüzünde görünüyomu değerlerin yükseldiği

yoksa başka yerden mi bakıyosun

Hem DMT, hem modem arayüzü, hem de telnetten SNR'daki artışı görüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ALoAzraiL

Aynı modemi bugün itibariyle kullanmaya başladım dediklerini uyguladığımda pratikte uygulanıyor fakat sonuç olarak modem sayfasından baktığımda ne hızımda ne snr değerlerimde bir değişiklik var fakat pek bir önemi yok zaten bir sıkıntı çekmiyorum sadece etkileyecek mi diye bakmıştım.

DMT programında SNR'ı yüzde değer olarak arttırdıktan sonra "apply/resync"'ye tıkladın mı dicem ama...?
  • quote:

Orijinalden alıntı: strider_4242

quote:

Orijinalden alıntı: ALoAzraiL

Aynı modemi bugün itibariyle kullanmaya başladım dediklerini uyguladığımda pratikte uygulanıyor fakat sonuç olarak modem sayfasından baktığımda ne hızımda ne snr değerlerimde bir değişiklik var fakat pek bir önemi yok zaten bir sıkıntı çekmiyorum sadece etkileyecek mi diye bakmıştım.

DMT programında SNR'ı yüzde değer olarak arttırdıktan sonra "apply/resync"'ye tıkladın mı dicem ama...?

Evet yaptım zaten yaptıktan sonra bağlantım kesiliyor sonra tekrar geliyor hatta inceledim modemle telnet arasındaki paketleri telnete bir takım komutlar yazıyor yani çalışıyorda bir değişiklik olmadı bende.

• bende 6372SO var bağlanmıyor modem
  • Konuyu açan arkadaşıma teşekkürler bende de ttnetin verdiği Airties 5341TT modem var ve aynen 'Hem DMT, hem modem arayüzü, hem de telnetten SNR'daki artışı görüyorum.'

SNR artırdıkça;
    HIZ DEĞERİM DÜŞÜYOR ANCAK VERİM ARTIYOR,GÜÇ(DB) ARTIYOR,HAT ZAYIFLAMASI DEĞİŞMİYOR

ZATEN MODEM DSLAM İLE BAĞLANTIYA GEÇEREK HIZINI GÜNCELLETİYOR VE SONUÇ HIZ DÜŞÜYOR VERİM ARTIYOR
  • Arkadaşlar Airties RT211 cihazım var. SNR: 6-8 yani çok düşük.

Ne yaptımsa bağlamadım DMT ve Telnet ile. Resim linkleri aşağıda mevcut. Aynı model cihaz olupta başaranlar yazsın lütfen.

http://u1308.hizliresim.com/1d/n/rqpk9.jpg

Telnet'ten "adslctl configure --snr 50" yazdığımda böyle bi komut yok hatası veriyor.

http://u1308.hizliresim.com/1d/n/rqpkt.jpg

DMT ile modemi görüyor ama dataları getirmiyor. adslctl: No such file or directory

• strider_4242 Allah senden razı olsun kardesim ya yeni ultranet 16 m bit e gectim surekli baglantı kopuyodu. Senin yazdıklarını yaptım suan kopmuyo netim valla çok teşekkür ederim.
  • Cidden çalışıyor mu bu? hort olacak ama
  • Airties 6372 modemmim (Turkcell Superonline'ın verdiği) Port 23'de hata veriyor. Kendim değer denedim olmadı.
  • çalışmayan arkadaşlara çözüm buldum;
    airtiesin yeni modemlerinde bu komut adslctl değilde xdslctl olarak geçiyor(adslctl not found diyorsa)(adsl modemde vdsl dosya ismi var evet.airties bu, ne yapıcaz işte )
    yani telnetten vereceğiniz komut;
    xdslctl configure --snr 150

not:xdslctl olduğunu kendim keşfettim

ben denedim,işe yaradı. ben 300 yaptım hız 6mbite düştü ama bağlantı stabil en azından.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr. Kayaba Akihiko -- 23 Ağustos 2014; 9:52:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Neyinkafasi

çalışmayan arkadaşlara çözüm buldum;
    airtiesin yeni modemlerinde bu komut adslctl değilde xdslctl olarak geçiyor(adslctl not found diyorsa)(adsl modemde vdsl dosya ismi var evet.airties bu, ne yapıcaz işte )
    yani telnetten vereceğiniz komut;
    xdslctl configure --snr 150

not:xdslctl olduğunu kendim keşfettim

ben denedim,işe yaradı. ben 300 yaptım hız 6mbite düştü ama bağlantı stabil en azından.

teşekkürler bu sefer işe yaradı. peki bu komutun tersi komut yani snr azaltma dolayısıyla mevcut hızımızı tarife hızına yakın hızlara yükseltmek mümkün mü?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi La_Quica -- 25 Ağustos 2014; 10:02:26 >

• 50 deneyin hocam ama sanmıyorum.modemin orjinal değeri 100 zaten.

• Teşekkür ederim canım kardeşim.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.