Şimdi Ara

Acer K330 Led Projeksiyon-DIY MDF Projeksiyon Perdesi-Htpc Kurulumu (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
107
Cevap
19
Favori
13.787
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • en sonunda dayanamayıp perdeyi mat griye boyadım. görüntü kontrast anlamında farketti. farkların görülmesi açısından fotoğrafları ekliyorum. ilk fotoğraflar beyaz halde ikinciler griye boyandıktan sonra çekilmişlerdir.

• quote:

Orijinalden alıntı: miyankizu

en sonunda dayanamayıp perdeyi mat griye boyadım. görüntü kontrast anlamında farketti. farkların görülmesi açısından fotoğrafları ekliyorum. ilk fotoğraflar beyaz halde ikinciler griye boyandıktan sonra çekilmişlerdir.

Kardeşim nasıl ne marka boya kullandın acaba.Şİmdi bende marangoza gidiyorum stor perde almaktansa mdf alıp deneyeceğim.Okuduğum kadarıyla mat beyaz arkalık mdf alınmış.Şimdi ben mat gri mdf bulabilir miyim yoksa alıp boyasam da olurmu.Boyarken neye dikkat edeyim.Cevabın için şimdiden çok sağol.

• Ben mdf degilde foamex pvc 3mm kullandim. Boya olarakta bildigimiz mat beyaz duvar boyasi kullandim. Beyaz boya icerisine de su ufak renk katan siyah tuplerden kullandm hocam. Griye bu sekilide cevirdim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi miyankizu -- 14 Şubat 2015; 16:42:53 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Ben mdf degilde foamex pvc 3mm kullandim. Boya olarakta bildigimiz mat beyaz duvar boyasi kullandim. Beyaz boya icerisine de su ufak renk katan siyah tuplerden kullandm hocam. Griye bu sekilide cevirdim

Söylediğiniz malzemeyi nereden temin edebiliriz.Arama yaptığımda satıcılar yurtdışı çıkıyor.Dün marangoza gittim geç saatti kapatmak üzereydi.Elinde yokmuş 45 TL ye getiririm dedi.3 mm olan çok ince ancak 5 mm iyi gibi.Oda çok ağır oluyor eve nasıl getireceğim oda ayrı bir sorun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TEZ74

quote:

Ben mdf degilde foamex pvc 3mm kullandim. Boya olarakta bildigimiz mat beyaz duvar boyasi kullandim. Beyaz boya icerisine de su ufak renk katan siyah tuplerden kullandm hocam. Griye bu sekilide cevirdim

Söylediğiniz malzemeyi nereden temin edebiliriz.Arama yaptığımda satıcılar yurtdışı çıkıyor.Dün marangoza gittim geç saatti kapatmak üzereydi.Elinde yokmuş 45 TL ye getiririm dedi.3 mm olan çok ince ancak 5 mm iyi gibi.Oda çok ağır oluyor eve nasıl getireceğim oda ayrı bir sorun.

Hocam ben eray reklam diye bi firmadan almistim istanbuldaysan sehirici ne teslim ediyorlardi zaten cok buyuk oluyor bi plakasi 3 m x 1.5 m gibi biseydi sanirim kendin almaya kalksan tasimasi zor olur. Bunun disinda kalinlik olarak bence cok kalin olmasina gerek yok. Arka iskeletin saglamsa sıkıntı olmaz malzemen Mdf de olsa pvc foamex de olsa. Aksam eve gidince benim perdenin son halini foto cekip koyarim buraya unutmazsam fikir verebilir size.

• quote:

quote:

quote:

Hocam ben eray reklam diye bi firmadan almistim istanbuldaysan sehirici ne teslim ediyorlardi zaten cok buyuk oluyor bi plakasi 3 m x 1.5 m gibi biseydi sanirim kendin almaya kalksan tasimasi zor olur. Bunun disinda kalinlik olarak bence cok kalin olmasina gerek yok. Arka iskeletin saglamsa sıkıntı olmaz malzemen Mdf de olsa pvc foamex de olsa. Aksam eve gidince benim perdenin son halini foto cekip koyarim buraya unutmazsam fikir verebilir size.

Teşekkür ederim.Mdf almayı düşünüyorum İzmir de bahsettiğiniz pvc yi bulma şansım yoktur herhalde.Ben mdf alıp direk duvara çakayım diyordum.Arkaya iskelet düşünmedim hiç.Sanırım iskelet olmadan düz durmaz herhalde mdf tabaka.Yoksa hiç uğraşmayıp 120 tl ye 240 cm bir perde alıp geçsem mi daha karar veremedim.

• Ugrasmak istemezseniz makul duruyor. Cunku bu sekilde de maliyet 100 tl civari olabilir. Benim perdenin cercevesiz haline myankizu.blogspot.com dan ulasabilirsinz. Orda ambilight yaptigim hali var ama fikir verebilir. En son siyah cerceve yapistirdim guzel durdugunu soyleyebilirim.

• quote:

quote:

Foamex (foam board) şuanda baya popüler avsforumda. Hatta genellikle ya foam board kullanılıyor ya da ahşap iskelete spandex gerdiriliyor. Tabi zevke göre ya mat beyaz ya da griye veya siyaha kaçan boyalarla kontrast oluşturuluyor.

Ben de uzun zamandır fırsat bulamadığım için halen mat beyaz duvarı perde niyetine kullanmaktayım. Gri perde ya da Black Diamond benzeri gündüz de izlememize yarayan perdeleri kendin yap tarzı konularda takip edip hangi malzemeleri kullanıyorlar bakıyorum. Müsait bir zamanda malzeme işine karar verip uygulamayı düşünüyorum.

Halen optimum görüntüyü elde edebilmiş değiller. Kontrastı arttırıp gündüz de izlemeye çalıştığınızda perdenin griye siyaha çalan renginden dolayı aşırı karanlık (dim) oluyor yani görüntünün parlaklık oranı düşüyor özellikle beyazlarda.. Beyaz perde kullandığımızda ise gündüz izlemek imkansız hale geliyor. İkisinin ortası için üç kat malzeme denemeleri yapıyorlar şuanda minimum maliyet için. Kabul edilebilir kaliteye ulaşırlarsa ben de buna göre malzemeleri almayı düşünüyorum..

Black Diamond ne diyenler için;

• mutlu bey Foamex (foam board) da son durum ne. Black Diamond ta yakın türkiyede bulabileceğimiz bişeyler varmı. iyiakşamlar.
  • Blog'u inceledim, gerçektende harika olmuş, başarılı bir uygulama.

Mutu07 ilk aşamaları paylaşmış geriye çerçeve ve ambilight programlamasını aynı konuda güncelleyip paylaşırsanız çok iyi olurdu.

Harikasınız beyler harika

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi paganra -- 24 Mart 2015; 13:58:05 >
  • teşekkür ederim. biraz uğraşlı oldu ama kendi elimden çıkınca daha zevkli oldu. boş ekrana gündüz baktığımda bile ekran absürd durmuyor odada.
    bununla birlikte foamex malzemeden kendiniz ekran yapmak isterseniz , arka iskeleti ayarladığınız takdir de curve ekran bile yapabilme şansınız var çünkü esnek bir malzeme. iskelete yapıştırdığınızda kendisini salmaz. bende uygulamaları avsforum da görüp kendimce uyarlayarak yaptım. şöyle bir dejavantajım olmuştu, Türkiye de renkli olarak parekande satıcı bulamadım bulsam direk gri renk alacaktım. beyaz alınca boyama derdine giriştim sprey boya işimi görmeyince bildiğimiz mat beyaz duvar boyasına siyah pigment katarak gri renge ulaştım.

şöyle bir durum var, benim evdeki sistemim orta halli bir sistem olduğu için ekrana çok büyük yatırımlar yapmak istememiştim, o yüzden kendim yapma yoluna gittim, en azından benim için gayet yeterli bir ekran oldu.

• quote:

teşekkür ederim. biraz uğraşlı oldu ama kendi elimden çıkınca daha zevkli oldu. boş ekrana gündüz baktığımda bile ekran absürd durmuyor odada.
    bununla birlikte foamex malzemeden kendiniz ekran yapmak isterseniz , arka iskeleti ayarladığınız takdir de curve ekran bile yapabilme şansınız var çünkü esnek bir malzeme. iskelete yapıştırdığınızda kendisini salmaz. bende uygulamaları avsforum da görüp kendimce uyarlayarak yaptım. şöyle bir dejavantajım olmuştu, Türkiye de renkli olarak parekande satıcı bulamadım bulsam direk gri renk alacaktım. beyaz alınca boyama derdine giriştim sprey boya işimi görmeyince bildiğimiz mat beyaz duvar boyasına siyah pigment katarak gri renge ulaştım.

şöyle bir durum var, benim evdeki sistemim orta halli bir sistem olduğu için ekrana çok büyük yatırımlar yapmak istememiştim, o yüzden kendim yapma yoluna gittim, en azından benim için gayet yeterli bir ekran oldu.

Bu tip ev yapımı ürünler/uygulamalar nedense yurtdışında oldukça yaygın. Üstelik ürünlerin daha ucuz olmasına rağmen! Teknik konulardan tut, evde bira yapımına kadar, bir nevi hobiye bağlanıyor herhalde olay. Bakın sizde ''zevkli oldu'' diye özellikle belirtmişsiniz.

Projeksiyon olayı tv'ye benzemiyor. Projeksiyon olayında bir protokol var, bir silsile var ve bunlar birbirine oldukça bağlantılı.

Büyük ekranda iyi bir görüntü almak istiyorsun ama optimum karla. En iyisini, en kalitelisini bulmak için google'da en pahallı projeksiyon ve perde diye aratmak yeterli olurdu. Ama olay, en uygun fiyat - en iyi görüntü elde etmek. Güzel bir görüntü için bu zincirin, silsilenin önemli bir ayağı da ışığın yansıdığı yer/perde. Bunu es geçmek mümkün değil.

Baştan alalım biraz daha iyi olsun diye planlama yapıp projeksiyon seçiyorsun, projeksiyon cihazını bağlamak için media player buluyorsun / yada dizüstü (3d iso oynatsın, her uzantıyı çözsün ve elbette görüntü kalitesini en iyi şekilde yansıtsın), media player'a bağlamak için hdd, hdd doldurmak için hızlı internet yada dolum işi yapan firmalardan içerik satın alıyorsun, derken perde konusunda bütçe neredeyse cihaza eş değer oranda katlanıyor. Bu işin daha montajı var, kablolama çalışması var!

Bu silsileyi bozma lüksümüz yok aksi halde tv'leri inceliyor olurduk. Bu durumda sizin bu uygulamanız değer kazanıyor, oldukça değerli bir bilgi olarak.

Konuyu açan mutu07 ve size daha çooook danışırız gibime geliyor. Özellikle sizin ambilight çalışması için.

• Konuyu merakla takip ediyorum fakat uzun zamandır post atılmamış. Yokmu güzel gelişmeler arkadaşlar?

• ben de bu konuyu takip etmeye başladım bu pvc dediğiniz malzeme tek parça bütün halinde olması dolayısıyla daha kullanışlı olabilir gibi geldi.
    peki bu malzeme üzerinde tadilat yapılabilir mi? mesela kısaltmak istesek nasıl olur?
    bir de perdenizin projeksiyon çalıştırmadan olan fotoğrafını çekebilir misiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sharp61 -- 29 Nisan 2015; 9:41:07 >
  • Konuyu 10 gündür takip etmekteyim gayet güzel isler ortaya çıkmış bir hevesle bende bugun baslamaya karar verdim mdf siparis ettim yarin elimde olacak yalniz led aydinlatma rengi konusunda sizlerden tavsiye bekliyorum hangi rengi secmeliyim seyiri etkilemeyecek bir led secmek istiyorum simdiden tesekkurederim

• forumun baska bir konusunda az once yazi ve videolar paylastim simdi yazida buradaki konuya biraz uyarlayarak yazicam umarim size yardimi olur orada kullanilan boyalarin isimleri bu boyalar uzun zamandir yurt disinda bilhassa amerika ve kanada da uygulaniyor.asagida ornek linkleri vericem izleyin adamlar hangi boyalari karistirip neler yapmis gorun.hazir olanlar var fiyatlar ucuk gooscreen boyasi mesela 200 dolar civarinda ama turkiyeye gelirmi gelmez mi gumrukculer ne gibi zorluklar cikarir o ayri bir dert.amerikada elemanin biri iki adet boyayi karistirip yapmis ayni boyalari fransada buldum ama gelmesi zaman alicak.fransa marsilya da buyuk bir boya marketi var orada sadece ev sinemasi boyalari adi altinda bolumleri dahi var biz cok geri kalmisiz.ama kendiniz yapmak isterseni boyalardan birtanesi bizim bildigimiz yaldizli metalik boya yani inci beyazi denebilir midye ve istiridyelerin ici gibi ama icine mat koyu renkli boya katiyolar ki gri renkte oluyor beyazlar beyaz siyahlar da siyah olmasi icin diceksiniz ki zaten oyle.ama adamlar gun isiginda bile izliyor tv gibi ayni asagiya yabanci bir forumdaki bilgilerin linkini veriyorum ing bilenler girsin okusun 46 sayfa adamlar uzun uzun anlatmislar resimlerle vs sonuclar muhtesem .burda eleman 400 lumenlik bir projeksiyonla 110 inch ekran yapmis ve acayip net.bir de reflektor kumas ve boyalarla ilgili bir video yapmis biri , ben de ona uydum gittim istanbul merterde reflektor kumas aldim m2 si 25 dolara hevesle eve gidiyorum icimden de diyorum ki hallettim bu isi neden salaklar bunu yapmamislar daha once diye cunku mantik olarak yansitmasi lazim bi actim projektoru yansitti yansitmasina hem de tv kalitesinde ve parlakliginda hem de full isiklar acikken ama yansima aynada oldugu gibi olmadi.sadece geldigi noktaya geri geliyo goruntu yani 10 cm yana kay goruntu simsiyah yani elimde patladi heves eden varsa almasin.deneme videolarim asagida

http://www.youtube.com/watch?v=fgo-jFd5qAI

http://www.youtube.com/watch?v=8OHEbmbnwTc

ben bu isi bu boyalarla cozucem kafaya taktim neyse siz izleyin videolari gorus belirtirsiniz

yapmak istedigimiz seyin videosu burda
    https://m.youtube.com/watch?v=MssmLgmMwtA

tartistiklari yabanci forum da burda

http://www.avsforum.com/forum/110-diy-screen-section/1677826-easy-ambient-light-rejecting-screen-paint.html#/forumsite/3207/topics/1677826?page=1

bir de youtube da biri paylasmis video cok iyi gun isiginda da seyrediyo 148 inch devasa bi ekran kullandigi boyalari da yazmis boyalar sunlar

Valspar brushed pearl (bu boyayi google da arastirin nasil bir boya oldugunu anlicaksiniz)
    Behr silver screen flat matte ( bunun nasil birsey oldugunu ben bilmiyorum ornek yok)

yukaridaki boyalari tr deki muadillerinin neler oldugunu bulmamiz lazim bir boya firmasinin ar-ge bolumundeki bir arkadasima bu boyalari gosterdim hatta ben anlattim derdimi o kendisi bana valspar olabilir dedi yani aradigimiz adam o:) ornek olarak denemem icin kucuk bir yerde gri ve biraz daha koyu renkli bir plaka yapti daha deneyemedim denersem sonucu direkt olarak paylasicam.asagidaki videolarda ikinci videonun sonunda dogru bakin anlicaksiniz.biz net goruntuyu elde edelim let mis cerceveymis hepsi teferruat.kafaya taktim ben bunu.

https://m.youtube.com/watch?v=GhKZakwEup0&feature=youtu.be

https://m.youtube.com/watch?v=jpfijLiJCSI

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi graypex -- 18 Haziran 2015; 6:43:36 >

• Boyada yeni gelişme varmı. Son durum nedir hocam

• quote:

Orijinalden alıntı: graypex

forumun baska bir konusunda az once yazi ve videolar paylastim simdi yazida buradaki konuya biraz uyarlayarak yazicam umarim size yardimi olur orada kullanilan boyalarin isimleri bu boyalar uzun zamandir yurt disinda bilhassa amerika ve kanada da uygulaniyor.asagida ornek linkleri vericem izleyin adamlar hangi boyalari karistirip neler yapmis gorun.hazir olanlar var fiyatlar ucuk gooscreen boyasi mesela 200 dolar civarinda ama turkiyeye gelirmi gelmez mi gumrukculer ne gibi zorluklar cikarir o ayri bir dert.amerikada elemanin biri iki adet boyayi karistirip yapmis ayni boyalari fransada buldum ama gelmesi zaman alicak.fransa marsilya da buyuk bir boya marketi var orada sadece ev sinemasi boyalari adi altinda bolumleri dahi var biz cok geri kalmisiz.ama kendiniz yapmak isterseni boyalardan birtanesi bizim bildigimiz yaldizli metalik boya yani inci beyazi denebilir midye ve istiridyelerin ici gibi ama icine mat koyu renkli boya katiyolar ki gri renkte oluyor beyazlar beyaz siyahlar da siyah olmasi icin diceksiniz ki zaten oyle.ama adamlar gun isiginda bile izliyor tv gibi ayni asagiya yabanci bir forumdaki bilgilerin linkini veriyorum ing bilenler girsin okusun 46 sayfa adamlar uzun uzun anlatmislar resimlerle vs sonuclar muhtesem .burda eleman 400 lumenlik bir projeksiyonla 110 inch ekran yapmis ve acayip net.bir de reflektor kumas ve boyalarla ilgili bir video yapmis biri , ben de ona uydum gittim istanbul merterde reflektor kumas aldim m2 si 25 dolara hevesle eve gidiyorum icimden de diyorum ki hallettim bu isi neden salaklar bunu yapmamislar daha once diye cunku mantik olarak yansitmasi lazim bi actim projektoru yansitti yansitmasina hem de tv kalitesinde ve parlakliginda hem de full isiklar acikken ama yansima aynada oldugu gibi olmadi.sadece geldigi noktaya geri geliyo goruntu yani 10 cm yana kay goruntu simsiyah yani elimde patladi heves eden varsa almasin.deneme videolarim asagida

ben bu isi bu boyalarla cozucem kafaya taktim neyse siz izleyin videolari gorus belirtirsiniz

http://www.avsforum.com/forum/110-diy-screen-section/1677826-easy-ambient-light-rejecting-screen-paint.html#/forumsite/3207/topics/1677826?page=1

bir de youtube da biri paylasmis video cok iyi gun isiginda da seyrediyo 148 inch devasa bi ekran kullandigi boyalari da yazmis boyalar sunlar

Valspar brushed pearl (bu boyayi google da arastirin nasil bir boya oldugunu anlicaksiniz)
    Behr silver screen flat matte ( bunun nasil birsey oldugunu ben bilmiyorum ornek yok)

yukaridaki boyalari tr deki muadillerinin neler oldugunu bulmamiz lazim bir boya firmasinin ar-ge bolumundeki bir arkadasima bu boyalari gosterdim hatta ben anlattim derdimi o kendisi bana valspar olabilir dedi yani aradigimiz adam o:) ornek olarak denemem icin kucuk bir yerde gri ve biraz daha koyu renkli bir plaka yapti daha deneyemedim denersem sonucu direkt olarak paylasicam.asagidaki videolarda ikinci videonun sonunda dogru bakin anlicaksiniz.biz net goruntuyu elde edelim let mis cerceveymis hepsi teferruat.kafaya taktim ben bunu.

konuyu merakla takip ediyorum ben iç mimarım bi kaç mekan için çok iyi fikirler geldi aklıma sayenizde konuyu açana ve paylaşım yapan arkadaşlara çok teşekkürler

ve şu boya olayını sabırsızlıkla bekliyorum var mı bir sonuç acaba :)

• quote:

Orijinalden alıntı: graypex

forumun baska bir konusunda az once yazi ve videolar paylastim simdi yazida buradaki konuya biraz uyarlayarak yazicam umarim size yardimi olur orada kullanilan boyalarin isimleri bu boyalar uzun zamandir yurt disinda bilhassa amerika ve kanada da uygulaniyor.asagida ornek linkleri vericem izleyin adamlar hangi boyalari karistirip neler yapmis gorun.hazir olanlar var fiyatlar ucuk gooscreen boyasi mesela 200 dolar civarinda ama turkiyeye gelirmi gelmez mi gumrukculer ne gibi zorluklar cikarir o ayri bir dert.amerikada elemanin biri iki adet boyayi karistirip yapmis ayni boyalari fransada buldum ama gelmesi zaman alicak.fransa marsilya da buyuk bir boya marketi var orada sadece ev sinemasi boyalari adi altinda bolumleri dahi var biz cok geri kalmisiz.ama kendiniz yapmak isterseni boyalardan birtanesi bizim bildigimiz yaldizli metalik boya yani inci beyazi denebilir midye ve istiridyelerin ici gibi ama icine mat koyu renkli boya katiyolar ki gri renkte oluyor beyazlar beyaz siyahlar da siyah olmasi icin diceksiniz ki zaten oyle.ama adamlar gun isiginda bile izliyor tv gibi ayni asagiya yabanci bir forumdaki bilgilerin linkini veriyorum ing bilenler girsin okusun 46 sayfa adamlar uzun uzun anlatmislar resimlerle vs sonuclar muhtesem .burda eleman 400 lumenlik bir projeksiyonla 110 inch ekran yapmis ve acayip net.bir de reflektor kumas ve boyalarla ilgili bir video yapmis biri , ben de ona uydum gittim istanbul merterde reflektor kumas aldim m2 si 25 dolara hevesle eve gidiyorum icimden de diyorum ki hallettim bu isi neden salaklar bunu yapmamislar daha once diye cunku mantik olarak yansitmasi lazim bi actim projektoru yansitti yansitmasina hem de tv kalitesinde ve parlakliginda hem de full isiklar acikken ama yansima aynada oldugu gibi olmadi.sadece geldigi noktaya geri geliyo goruntu yani 10 cm yana kay goruntu simsiyah yani elimde patladi heves eden varsa almasin.deneme videolarim asagida

merhabalar. dediğiniz gibi boya olayı gerçekten harika. perde olmadan da güzel görüntüler alabiliyoruz ancak neden fazlası dururken azıyla yetinelim :) boya hakkındaki görüşlerinizi bekliyoruz. umarım doğru karışımı elde edebiliriz. kolay gelsin :)

• arkadaşlar aklıma bi fikir geldi ne kadar mantıklı bilemiyorum tabi bi kaç konuda boyanın matlık derecesinin yüksek olması gerektiğini okudum şöyle bir şey yapsak

oto kaplama yapan yerlere bu mdf plakayı götürüp mat gri kaplatsak nasıl bi sonuç alırız acaba imkanı olan bi arkadaş varsa küçük bi parça alıp evinde deneyebilir

bende şuanda projeksiyon yok olsa şimdi gider alırdım :) yani bunu düşünmemin sebebi o kaplamaların mat boya ile kıyasla oldukça fazla mat olması hemde istediğimiz renkde elde edebiliriz
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.