Şimdi Ara

Citroen C5 Cam Çıtırtısına (Gacır Gucur Seslere) kesin çözüm..

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
6
Favori
13.911
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar yeni kasa Citroen C5 i olan arkadaşlar bilirler belli bir zaman geçtikten sonra Camlardan camlar tamamen kapalıyken araç tümseklerden ya da çukurlardan geçerken esnediği için gıcırtı çıtırtı veya buna benzer esneme sesleri gelir ve bu ses bir süre sonra özellikle geceleri sessiz ortamda insanı rahatsız eder.

Bu sorunu Citroen forumlarında 30 sayfaya yakın tartıştı arkadaşlar. Ben oraya üye olmadığım için buradan yazıyorum çözümü googleda aratınca direk çıkar zaten..

Çözüm için çoğu C5 sahibi ilk önce camın tamamen kapandığında içine girdiği fitillere silikon sprey-pudra-arap sabunu ve buna benzer birçok spreyi uyguladılar ama başarısız oldular. Ben de aracı ilk aldığımda bu uygulamaların tamamını o bölgeye yani camın kapandığında içine girdiği fitillere uyguladım. Sesler daha da kötü duruma geldi. Daha çok çıkmaya başladı. Bu ses daha çok yazın çıkmakla birlikte nezaman çıkacağı da belli olmuyor. Aracı sıfır aldığınızdan bir süre sonra çıkanı da duydum 2-3 sene sonra çıkanı da..

Ben de ilk aldığımda mevcut değildi ses ama yazın gelmesiyle birlikte havalar ısındığı için ses yapmaya başladı aracım.. Birgün aracımı kendim yıkarken araç yıkandıktan sonra belli bir süre seslerin tamamen gittiğini farkettim. Suyun temas etmesiyle sesin gidişini farkedince bunca zaman yanlış yere silikon sprey sıktığımı (camların girdiği yer) aslında temizlenmesi ve yumuşatılması gereken yerin başka bir yer olduğunu gördüm.

Ve o seslerden tam bıkmaya başlamışken (malesef birçok araçtan bu sesi duyuyorum C5lerde daha belliydi) aşağıdaki resimdeki kapının en üstündeki fitilleri iyice temizledim ve bir süngere az miktarda arap sabununu yedirdim. Ve bu süngerle bu fitili iyice yumuşattım. Ve ardından teste çıktım. Az önce aracın tüm kapılarından ses gelen c5 fabrika çıkışı sessizliğine bir anda bürünmüştü. Aracın hiçbir kapısından ses gelmiyordu. İnanamadım. Bunca zamandır serviste ustalarla yüzgöz olduğumamı forumları, netin altını üstüne getirmememi yanayım bilmiyorum. Ama çözüm bukadar basit aslında. Ben bu uygulamayı aşağı yukarı bir hafta önce yaptım ve bir haftadır hiç bir kapımdan ya da camımdan tık ses gelmiyor.

Birçok C5i olan arkadaş bu sesler gitsin diye kapılarını söktürdü, yeniden ayarlattı, silikon sprey sıktırmadık yer bırakmadı. Ama temizlenmesi ve yumuşatılması gereken yeri bulamadı..

Sonuç olarak yeni C5iniz varsa ve camlar tamamen kapalıyken aracınızla kasislerden çapraz geçtiğinizde aracın esnemesinden kaynaklanan ve camlardan gelen gacırtı gucurtu sesi geliyorsa az miktarda arap sabunuyla söylediğim fitili güzelce temizleyin ve nemlendirin. Aracınızda hiçbir ses gelmemesi lazım..

Citroen C5 Cam Çıtırtısına (Gacır Gucur Seslere) kesin çözüm..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mutu07 -- 1 Nisan 2014; 20:46:55 >

• Böyle bir sıkıntı bende C4 aracımda yaşamıştım TUNAP 104 micro logic diye bir sprey aldım yetkili servisten ve belirttiğiniz yerlere sıkarak sesi tamamen kesmiştim. Ama o sesi bulana kadar bende çok sıkıntı yaşamıştım.
  • Aynen. C5le içli dışlı olduğum için çok iyi biliyorum, malesef diğer markalar da dahil bu soruna yeni araçlarda çok sık rastlanıyor bu fitil sesine ve malesef fitilin yapısından kaynaklanan bu ses C5lerde kronik sorun.

C5 forumlarında 30 sayfa tartışıldı ve herkes ayrı telden çalmış durumda. Sorunun çözümü bukadar basit aslında. Benim bir arkadaşımda da C5 var yine aynı 2011 model. Onun kmsi daha düşüktü yeni yeni ses gelmeye başlamış fitillerden dediğim uygulamayı yapınca onda da ses gitti. 1 ay sonra tekrarlarsa iki dakkada yine yaparsınız uygulamayı. Bukadar basit aslında.. Bu sorunu yaşayanlar denesinler..
  • Konuyu güncelleyelim ses yukarıda bahsettiğim uygulamayla yani gösterdiğim yere slikon sprey sıkmayla (marka farketmiyor) tamamen çözülüyor. Zaten slikon spreyi bir kere sıkarsanız en az 1 sene ses duymazsınız. Senede bir kere sıksanız ömür boyu yeter sprey.

Çevremdeki bir çok araçta yazın gelmesiyle havaların ısınmasıyla birlikte bu gacır gucur şikayetleri duydukça hepsine bu uygulamayı önerdim ve hepsinden olumlu dönüş aldım.
  • Bende şimdilik öyle bir sorun yok. Ama küllüğün üstündeki kapaksız eşya gözünden sürekli tıkırtı sesi geliyor. Elimle içine müdahale edince ses kesiliyor, ama kısa sürede tekrar ses gelmeye başlıyor. Müzikle sesi duymuyorum. Ama müzik kapalı iken sıkıntı...
  • quote:

Orijinalden alıntı: cat33

Bende şimdilik öyle bir sorun yok. Ama küllüğün üstündeki kapaksız eşya gözünden sürekli tıkırtı sesi geliyor. Elimle içine müdahale edince ses kesiliyor, ama kısa sürede tekrar ses gelmeye başlıyor. Müzikle sesi duymuyorum. Ama müzik kapalı iken sıkıntı...

Evet vitesin ve körüğün etrafında kullanılan gri plastik malesef sert ve ses yapmaya müsait bir plastik. Sizin de belirttiğiniz çakmak gözü ve bozuk para gözü açılıp kapanırken ses çıkarmakta. Özellikle havalar ısınınca çıtır çıtır ses yapabiliyor çukurlarda. Bu plastiği serviste komple söktürüp altına yalıtım yaptırınca çıtırtı sesi kesiliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cat33

Bende şimdilik öyle bir sorun yok. Ama küllüğün üstündeki kapaksız eşya gözünden sürekli tıkırtı sesi geliyor. Elimle içine müdahale edince ses kesiliyor, ama kısa sürede tekrar ses gelmeye başlıyor. Müzikle sesi duymuyorum. Ama müzik kapalı iken sıkıntı...

sorun benim aracımda da var..bendeki kapaklı bide..yeni modelde kapak yok..kapak yok ama ses yine var ise ses kapaktan değil o zaman..komple kendisinden..çok rahatsız edici bi ses...yollarımızda yol olsaydı bide..

http://www.citroenturk.com/forums/index.php?PHPSESSID=de49b0cc40b6c69a2b2c42cfc84b53b4&topic=9359.msg138986;topicseen#msg138986

• Aynı sorun sanırım Peugeot'larda da var. Araç esneyince veya viraja girince çatırtı, domurtu sesi geliyor. Camı birazcık indirince sesi duyamıyorum. Genelde düşük hızlarda ve yokuş aşağı eğimli yollarda fazlaca duyulabiliyor. Hız düşükken bariz. Sizce Würth Silikon Sprey işe yarar mı yoksa mekanik bir sorun mu? Veya denildiği gibi yalnızca temizlik mi istiyor fitil grubu? Benim ön sağ ve soldan geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi programmer_onur -- 26 Aralık 2014; 14:27:24 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: programmer_onur

Aynı sorun sanırım Peugeot'larda da var. Araç esneyince veya viraja girince çatırtı, domurtu sesi geliyor. Camı birazcık indirince sesi duyamıyorum. Genelde düşük hızlarda ve yokuş aşağı eğimli yollarda fazlaca duyulabiliyor. Hız düşükken bariz. Sizce Würth Silikon Sprey işe yarar mı yoksa mekanik bir sorun mu? Veya denildiği gibi yalnızca temizlik mi istiyor fitil grubu? Benim ön sağ ve soldan geliyor.

Direk bahsettiğim bölgelere ismi önemli değil silikon spreyi uygulayın sesin yokolduğunu göreceksiniz. Bahsettiğimiz ses malesef yeni çıkan tüm araçlarda zamanla gelen bir ses yani Peugeot ve Citroene has değil. Bmw 1 ve 3 serisinde de mevcut. Mercedes C serisinde de.. Silikon sprey kesin çözüm. Ucuz etkili. Yağmur yağdığında o esneme gıcırtılarının yokolduğunu görmüşsünüzdür bu en dıştaki fitillerin ıslanmasından kaynaklanmakta. Silikon spreyi sıkın yeterli.

• quote:

Orijinalden alıntı: mutu07

quote:

Aynı sorun sanırım Peugeot'larda da var. Araç esneyince veya viraja girince çatırtı, domurtu sesi geliyor. Camı birazcık indirince sesi duyamıyorum. Genelde düşük hızlarda ve yokuş aşağı eğimli yollarda fazlaca duyulabiliyor. Hız düşükken bariz. Sizce Würth Silikon Sprey işe yarar mı yoksa mekanik bir sorun mu? Veya denildiği gibi yalnızca temizlik mi istiyor fitil grubu? Benim ön sağ ve soldan geliyor.

Direk bahsettiğim bölgelere ismi önemli değil silikon spreyi uygulayın sesin yokolduğunu göreceksiniz. Bahsettiğimiz ses malesef yeni çıkan tüm araçlarda zamanla gelen bir ses yani Peugeot ve Citroene has değil. Bmw 1 ve 3 serisinde de mevcut. Mercedes C serisinde de.. Silikon sprey kesin çözüm. Ucuz etkili. Yağmur yağdığında o esneme gıcırtılarının yokolduğunu görmüşsünüzdür bu en dıştaki fitillerin ıslanmasından kaynaklanmakta. Silikon spreyi sıkın yeterli.

Yanıt teşekkürler hocam, yalnız şöyle bir ikilemde kaldım. Bazı arkadaşlar silikon spreyin zararlı olabileceğini belirtiyorlar, esasen plastik yüzey ve cam ile temas ederse zararlı olabilir demek istediler diye hatırlıyorum lakin siz kapı üzerindeki cam ile temas etmeyen üstteki oyuk kısım için silikon sprey sıkın demek istiyorsunuz, doğru anladım mı?

İlaveten Würth'ün sitesinde biri silikonsuz, biri silikonlu 2 tip sprey var, biri H-Lastik denilen, lastik temizleyici adı altında aynı işlevi gördüğü iddia edilen ürün şu:

http://shop.wurth.com.tr/lastik-bakim-tazeleme-spreyi

Diğeri sizin dediğiniz meşhur silikon sprey:
    http://shop.wurth.com.tr/silikon-sprey-500ml

Hangisi doğru ürün?

Teşekkür ederim.

• quote:

quote:

quote:

Yanıt teşekkürler hocam, yalnız şöyle bir ikilemde kaldım. Bazı arkadaşlar silikon spreyin zararlı olabileceğini belirtiyorlar, esasen plastik yüzey ve cam ile temas ederse zararlı olabilir demek istediler diye hatırlıyorum lakin siz kapı üzerindeki cam ile temas etmeyen üstteki oyuk kısım için silikon sprey sıkın demek istiyorsunuz, doğru anladım mı?

İlaveten Würth'ün sitesinde biri silikonsuz, biri silikonlu 2 tip sprey var, biri H-Lastik denilen, lastik temizleyici adı altında aynı işlevi gördüğü iddia edilen ürün şu:

http://shop.wurth.com.tr/lastik-bakim-tazeleme-spreyi

Diğeri sizin dediğiniz meşhur silikon sprey:
    http://shop.wurth.com.tr/silikon-sprey-500ml

Hangisi doğru ürün?

Teşekkür ederim.

Ben markasız sanayiden 5tlye aldığım silikon spreyi kullanıyorum kaç senedir herhangi bir sorun yaşamadım şuana kadar 3-5 ayda bir kafama estikçe sıkıyorum kapıların en üstündeki aracın tavanına yakın fitillere.

Silikon sprey hem koruyucu hem yumuşatıcı fitiller için yararlı bir sprey. Özellikle soğuk kış günlerinde uygulanırsa fitillerdeki çatlamayı da engelleyebilir. En önemli özelliği ise aracın özellikle tümseklerden geçerken çıkardığı esnerken gelen gacır gucur sesleri kesmesi. Herhangi bir silikon sprey iş görmekte. Bu seslerin gelmesinin sebebi ise aracın kaportasına basan kapının aracın kaportasından ayrı birşekilde esnemesi ve kapının en üstündeki fitilin aracın tavanına süreterken ses çıkarması. Sesi çıkaran fitil kapının en üstündeki fitil.

• 2011 model c5 aldık bizde. Kış ayında aldığınız için ses gelmiyorsu. Şu günlerde havalar ısındı 20leri gördü hava. Dediğiniz seslerde gelmeye başladı. Şimdi bile böyleyse yazın ne olur bilmiyorum. 😅😅

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mete E.

2011 model c5 aldık bizde. Kış ayında aldığınız için ses gelmiyorsu. Şu günlerde havalar ısındı 20leri gördü hava. Dediğiniz seslerde gelmeye başladı. Şimdi bile böyleyse yazın ne olur bilmiyorum. 😅😅

Arabanın keyfini çıkarmaya bakın. C5deki çıkan tüm çıtırtıların çözümü var sadece biraz el işine bakıyor. En azından diğer araçlar gibi göğüsün içinden falan ses gelmiyor.

Vites konsolu etrafı, kapı kollarındaki sesler, cam fitillerinden gelen sesler açılıp tek tek yalıtım yapılınca araç sıfırdan farksız oluyor. Bunları yapmazsanız tıkırtılardan kafayı yeme ihtimali var. Ben seslere karşı baya takıntılıyım. Aracın hertarafını söküp tek tek yalıtım yaptım araç sıfır araçtan daha sessiz şuan. Ona rağmen artık dizel sesi kafa ütülediği için benzinliye geçmeyi düşünüyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mutu07 -- 6 Şubat 2015; 20:37:22 >

• quote:

quote:

2011 model c5 aldık bizde. Kış ayında aldığınız için ses gelmiyorsu. Şu günlerde havalar ısındı 20leri gördü hava. Dediğiniz seslerde gelmeye başladı. Şimdi bile böyleyse yazın ne olur bilmiyorum. 😅😅

Arabanın keyfini çıkarmaya bakın. C5deki çıkan tüm çıtırtıların çözümü var sadece biraz el işine bakıyor. En azından diğer araçlar gibi göğüsün içinden falan ses gelmiyor.

Vites konsolu etrafı, kapı kollarındaki sesler, cam fitillerinden gelen sesler açılıp tek tek yalıtım yapılınca araç sıfırdan farksız oluyor. Bunları yapmazsanız tıkırtılardan kafayı yeme ihtimali var. Ben seslere karşı baya takıntılıyım. Aracın hertarafını söküp tek tek yalıtım yaptım araç sıfır araçtan daha sessiz şuan. Ona rağmen artık dizel sesi kafa ütülediği için benzinliye geçmeyi düşünüyorum

O derece he? ses gelen yere gerekeni yapıcaz o zaman hocam. Ses demişlen demeden geçemeyeceğim ses sistemi bir harika. Saydım 8 hoporlör var. Bass ayarı -2 de olmasına rağmen sesi gayet doygun veriyor. Eski 407 ile 140 üst sınır iken şimdiki c5 ile üst sınır 150 oldu diyebilirim. Ses yalıtımı bence çok iyi. 180ile giderken rüzgar sesi gelmeye başladı. Bence tatmin edici.

Ayrıca dizel motor sesi nerdeyse hiç gelmiyor. Atoyosun ediyosun diyebilirsiniz ancak ben öyle rahatsız edici bir motor sesi duyamadım daha.

Şöyle bir bakacak olursak arabadaki bluetooth özelliği, ses sistemi, sunroof ve birçok özelliği ile beni tatmin ediyor. Yaşımdan dolayı da (20) istediklerimi veriyor.

Yeri değil ama sormak istiyorum. Anahtardan bagajı açamıyoruz sanırım. Onun yerine farları açma fonksiyonu getirmişler. Bence çok güzel olmuş.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

O derece he? ses gelen yere gerekeni yapıcaz o zaman hocam. Ses demişlen demeden geçemeyeceğim ses sistemi bir harika. Saydım 8 hoporlör var. Bass ayarı -2 de olmasına rağmen sesi gayet doygun veriyor. Eski 407 ile 140 üst sınır iken şimdiki c5 ile üst sınır 150 oldu diyebilirim. Ses yalıtımı bence çok iyi. 180ile giderken rüzgar sesi gelmeye başladı. Bence tatmin edici.

Ayrıca dizel motor sesi nerdeyse hiç gelmiyor. Atoyosun ediyosun diyebilirsiniz ancak ben öyle rahatsız edici bir motor sesi duyamadım daha.

Şöyle bir bakacak olursak arabadaki bluetooth özelliği, ses sistemi, sunroof ve birçok özelliği ile beni tatmin ediyor. Yaşımdan dolayı da (20) istediklerimi veriyor.

Yeri değil ama sormak istiyorum. Anahtardan bagajı açamıyoruz sanırım. Onun yerine farları açma fonksiyonu getirmişler. Bence çok güzel olmuş.

Söylediğim bölgeler sert plastik olduğu için zamanla C5te sese müsait yerler malesef. Ama tekrar söylüyorum hepsinin çözümü var. Bana göre C5 halen sınıfındaki en kral iç dış tasarıma sahip halen güncelliğini koruyan bir araç. Konfor konusunda üst sıralarda.

Ufak tefek çıtırtılar da olmasa söylediğiniz gibi zaten araçta ses yok gibi birşey. Süspansiyon konforu çok iyidir. Ben müsait bir zamanda bir üst sınıfa geçeceğim için beklentiler biraz daha yüksek bende yoksa C5, sınıfındaki en şık araç halen bana göre. Halen binmekten zevk alıyorum.

Anahtardan bagaj açmanın yerine söylediğiniz gibi farları açma kapama var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mutu07 -- 7 Şubat 2015; 3:02:52 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

Söylediğim bölgeler sert plastik olduğu için zamanla C5te sese müsait yerler malesef. Ama tekrar söylüyorum hepsinin çözümü var. Bana göre C5 halen sınıfındaki en kral iç dış tasarıma sahip halen güncelliğini koruyan bir araç. Konfor konusunda üst sıralarda.

Ufak tefek çıtırtılar da olmasa söylediğiniz gibi zaten araçta ses yok gibi birşey. Süspansiyon konforu çok iyidir. Ben müsait bir zamanda bir üst sınıfa geçeceğim için beklentiler biraz daha yüksek bende yoksa C5, sınıfındaki en şık araç halen bana göre. Halen binmekten zevk alıyorum.

Anahtardan bagaj açmanın yerine söylediğiniz gibi farları açma kapama var.

Hocam tekrar merhaba, galiba bu tıkırtı, gıcırtı konuları Fransız arabalarının baş belası. Bende de Peugeot 208 var. İlk orjinal mesajınızda aynen dediğiniz gibi (koyu renk ile belirttiğiniz)

"camın tamamen kapandığında içine girdiği fitillere silikon sprey sıkmak" olayını geçen 1 yıl (15000 km) bakımında servise yaptırdım. Başlarda ses kesildi tamamen ancak 2-3 gün sonra yağmur sonrası acayip şekilde tekrar başladı. Sanırım camın üst yuvaya/yatağa girdiği iç fitilleri silikonlamak çözüm değil. Bu noktada aynen sizin C5 gibi benim Peugeot'ta da cam ile alakası olmayan kapının üst kısmında yer alan keçe/kadife kıvamında üste bakan bir oyuk/yatak var. Orayı sabunla yıkayıp silmem mi gerekiyor son çare olarak?

Teşekkürler.

• programmer_onur kullanıcısına yanıt
    Hocam camın içine girdiği fitillere değil de benim ilk mesajımda paylaştığım fotoğraftaki aracın kapısının en dış en yukardaki fitillere uygulayın spreyi. Sesi yapan kısım bu fitiller çünkü. Sebebi de daha önce anlattığım gibi araç esnedikçe bu fittiler aracın kaportasına baskı uyguluyor ve esniyor esnedeikçe de ses çıkarıyor. Silikon spreyle bu ses direk kesiliyor.
  • quote:

Hocam camın içine girdiği fitillere değil de benim ilk mesajımda paylaştığım fotoğraftaki aracın kapısının en dış en yukardaki fitillere uygulayın spreyi. Sesi yapan kısım bu fitiller çünkü. Sebebi de daha önce anlattığım gibi araç esnedikçe bu fittiler aracın kaportasına baskı uyguluyor ve esniyor esnedeikçe de ses çıkarıyor. Silikon spreyle bu ses direk kesiliyor.

Hocam tekrar selam, verdiğin detaylı bilgiler ve yönlendirmeler için çok teşekkürler. Henüz silikon sprey sıkmadım ama dediğin gibi o yarığı/oyuğu sabunlu su ile baya bi yıkadım, ciddi şekilde ses kesildi evet :) Bugün başka bir nedenle servise gittim, dediğin bölgeye silikon sprey uygulamalarını istedim hazır gitmişken, aldığım yanıta göre, o bölgeye silikon sprey sıkılırsa toz, kir ve benzeri maddelerin o yatak/yarık içerisine yapışarak tahliye edilemeyek birikim yaratacağını ve daha vahim bir durum oluşacağını söylediler. Yani silikon sprey sesi kesse bile sonrası daha vahim olabiliyor dediler. "Böyle gıcırtılı, tıkırtılı kullan" demeye getirdiler yani silikon spreyin dediğin bölgeyi daha beter yapabileceğini savunarak. Sen ne dersin bu duruma, kafam karıştı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi programmer_onur -- 1 Mayıs 2015; 12:17:19 >

• bulunsun
  • Bizim arabamızda da aynı sorun mevcut ama tık tık ediyor kapattıgımızda camları birdaha duymuyoruz.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.