Şimdi Ara

citroen c5 arkadan gelen ses

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
1
Favori
8.747
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar uzun süredir aracımın arka teker kısımlarından içeri doğru kaporta sesi gibi, iki metalin birbirine çarpma sesi gibi seslerin nereden kaynaklandığını bulamadım.Amortisörleri de değiştirdim ses yine var. yüksek hızda gidince ses yok ama yavaş gidince ve çukurdan geçince ses oluyor.tekerler birden boşa düşünce yapıyor. resimlerde göründüğü gibi adını bilmediğim bi aksamın burçlarından şüpheleniyorum. bu aksamın bu şekilde olması normalmidir. usta onların normal olduğunu söylüyor..(araç Liftte iken çekilmiş resimler)(araç 2009 model citroen c5)
     citroen c5 arkadan gelen ses citroen c5 arkadan gelen ses citroen c5 arkadan gelen ses

• nardamayas N kullanıcısına yanıt
    kardes bnmde 2009 model 2.0 hdi c5 im var yazdıgın aynı sorunlar aynı ses bnde de var sankı aracın altından bisey kopmusta demirin demire surtmesı gibi bi ses her zaman olmuyo dedıgın gıbı kıme gösterdıysem bısey bulamadı sen cozebıldın mı sıkıntıyı acaba??
  • quote:

Orijinalden alıntı: nardamayas

Arkadaşlar uzun süredir aracımın arka teker kısımlarından içeri doğru kaporta sesi gibi, iki metalin birbirine çarpma sesi gibi seslerin nereden kaynaklandığını bulamadım.Amortisörleri de değiştirdim ses yine var. yüksek hızda gidince ses yok ama yavaş gidince ve çukurdan geçince ses oluyor.tekerler birden boşa düşünce yapıyor. resimlerde göründüğü gibi adını bilmediğim bi aksamın burçlarından şüpheleniyorum. bu aksamın bu şekilde olması normalmidir. usta onların normal olduğunu söylüyor..(araç Liftte iken çekilmiş resimler)(araç 2009 model citroen c5)
     citroen c5 arkadan gelen ses citroen c5 arkadan gelen ses citroen c5 arkadan gelen ses

Ses sorununuz yüzde yüz gösterdiğiniz fotoğraflardaki el freni kablosu var görüyorsunuz zaten resimlerde. O el freni kablosunu aracın altına cırt kelepçelerle iyice sabitlemelerini söyleyin.

Aynı sorun benim de 2011 aracımda mevcuttu C5te. Bu şekilde seslerden sonsuza kadar kurtulduk. Yetkili servislerin çoğu bilgisiz bu konuda. Benim usta kendisine en az 10 C5in bu şekilde geldiğini söyledi. Yani ses kablodan gelen zamanla artan kronik bir ses.

Ses çıkmasının sebebi de araç küçük çukurlara girip çıktıkça tatlı tatlı esnediği için kablo aracın tabanına çarpıyor bu da aracın bagajından gelen lıkırtılara tak tuk seslere sebep oluyor. Söylediğim şekilde güzelce o görünen el freni kablosu sabitlenirse ses yüzde yüz tamamen geçiyor. Amortisörleriniz saplamdı bu arada boşuna değiştirmiş ustanız. Aslında beş dakikalık bir çözüm.

@alijan53

Araçlarınızın arka amartisörleri gayet sağlam. Takoz falan değiştirelim diceklerdir onlar da sağlam. Bu tarz sesler ummadık noktalardan gelebiliyor. Ben bu sesi ilk duyduğumda bütün bagajı arka koltukları talan etmiştim ses bagajdan mı geliyor diye. Davlumbazları bile sökücektik. Sonra bu söylediğim usta aracın içinde ben varken araçtan inip arka lastiklerin altına eğildi ve el freni kablosunu kendi eliyle esnetti aracın tabanına vurdurdu baktık aynı ses.

Kaynağı da böylece bulmuş olduk

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mutu07 -- 29 Mart 2014; 11:06:51 >

• kardesim bi el fren teli okadr sesi yaparmı acaba metal surtme sesi gibi geldi bana da bide elektronık el freni bnmki fark etmez dimi ? ayrıyetten bi sorum daha olucak 2,0 hdi c5 ler 190 km hızı gecmiyo mu hepsi gecen baya bi bastım 190 da kaldı
  • uğultu yapıyorsa arkadan teker bilyası dağılmıştır başımıza gelmiş bir olay. küt küt sesler çıkarıyorsa hareketli yerler kontrol edin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erhanturdesli -- 29 Mart 2014; 11:32:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: alijan53

kardesim bi el fren teli okadr sesi yaparmı acaba metal surtme sesi gibi geldi bana da bide elektronık el freni bnmki fark etmez dimi ? ayrıyetten bi sorum daha olucak 2,0 hdi c5 ler 190 km hızı gecmiyo mu hepsi gecen baya bi bastım 190 da kaldı

Benim belirttiğim ses söylediğim gibi sanki amortisör patlak da ya da bagajda serbest bir cisim dolaşıyor da lıkırtı şeklinde ses çıkarıyor gibi bir ses. Yani özellikle küçük çukurlarda çıkan lıkırtı sesi gece sessizliğinde kafayı yedirten bir ses adama. Bu ses söylediğim el freni telinden geliyor. Başka biryerden gelmesi mümkün değil. Sabitleyince geçiyor tamamen. Tık ses gelmiyor.

Ama sürekli olarak düz yolda bile bir sürtme sesi geliyorsa teker bilyelerine ve fren diskine baktırtmakta fayda var. Zira bu lıkırtı sesi otobanda kaymak asfaltta yüksek süratte gelmiyor.

190 son hız meselesi bildiğim kadarıyla 1.6larda mevcut. Bendeki de 1.6 190da takılı kalıyor. Ama chiptuningle aşılıyor diye biliyorum. 2.0larda da bu limitleyici var mı bilgim yok açıkçası. Varsa da chiptuningle limiti kaldırabiliyorlar.

Bütün C5lerin o el freni kablosunu güzelce aracın marşpiyeline kadar (onun içine giriyordu sanırım) o plastik parçaları da söktürüp sabitletmeleri gerekiyor. 5 dakikalık bir işlem tanıdık varsa para bile almaz.

• evet arkadaşlar sorun dün gece itibarı ile çözüldü..sorun 50 kuruşa iki kelepçe ile el freni halatını tutan o diktörtgen halka...bi ton para harcadım ya arkadaş o ses nasıl gelir ondan....
  • bu araç nasıl olurda üstelik 2.0 motor olanı 190km yi geçmez ben 1.3 multijet dobloyla 180 i gördüm inanın abartmıyorum bu c5 2.0 motor 220km yi görmesi lazım renault fullance den neyi eksik
  • quote:

evet arkadaşlar sorun dün gece itibarı ile çözüldü..sorun 50 kuruşa iki kelepçe ile el freni halatını tutan o diktörtgen halka...bi ton para harcadım ya arkadaş o ses nasıl gelir ondan....

Geçmiş olsun. Söylediğim yerdenmiş sizin ses de. Neredeyse bütün C5lerde bu ses geliyor ve nete girmeyen ya da girip de araştırıp bulamayan binlerce C5 sahibi bu sesle yaşıyor şuan. Amortisör değiştiriyor çözemiyor ve kullanıcı takıntılıysa aracı satmaya kadar varıyor. Lıkır lıkır bir ses ama gece sessizliğinde kafayı yedirtir adama.

Sorununuzuz çözülmesine sevindim. Bu tarz sanayide falan çözülemeyen sorunları Citroen Yetkili servisde göstermekte fayda var zira mutlaka sizden önce başka birisi o sorunla oradaki ustalara geliyor ve sorun çözülüyor.

• Varya kafayı yemek üzereydim tamirciler dahil. Artık aç aç gidip başlarına bela oluyordum bu sesi kesin diye. Açken sinirli oluyorum. Sanayiye gidince selamı veriom selamı almadan abi yemek yedinmi diye soruo adamlar... Neyseki kurtulduk o sesten. 4 amortisorüde değiştirdim burçlar falan ön takım arka takım ne varsa. Emniyet kemerlerini bile kontrol ettirmiştim. Hala o sesin ordan geldiğine inanamıyorum...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Varya kafayı yemek üzereydim tamirciler dahil. Artık aç aç gidip başlarına bela oluyordum bu sesi kesin diye. Açken sinirli oluyorum. Sanayiye gidince selamı veriom selamı almadan abi yemek yedinmi diye soruo adamlar... Neyseki kurtulduk o sesten. 4 amortisorüde değiştirdim burçlar falan ön takım arka takım ne varsa. Emniyet kemerlerini bile kontrol ettirmiştim. Hala o sesin ordan geldiğine inanamıyorum...

Düşüncesizlik Citroende. Birşekilde bu tarz hemen çözülebilecek ses yapan yerleri düzeltmek, sesi kesmek, ses yoksa da kontrol etmek için bütün C5leri servise çağırmaları gerekiyor. Kullanıcılarına ulaşmaları gerekiyor.

Normalde servislerde Fransadan gelen emirler bilgisayarlardan görünüyor ama servislere iş yükü olmasın diye çoğu firmada kullanıcı bir sorun bildirmezse haber bile vermiyorlar bu bu değişmesi gerekiyor diye.

Özellikle ses konusunda yani trim seslerinden plastik aksamlardan gelen seslerden her firmada şikayet mevcut. Çoğu ses yapan yer 5-10 dakikada halledilebilecek tarzda. Bunu servislerin müşteriye sormadan kendisinin kontrol etmesi şart bence yoksa işte herkes fransızların heryerinden ses geliyor der durur senelerce.

C5te Camlardan gelen gıcırtı sesini bile koskoca Citroen servisleri çözemedi de bizim gibi kullanıcılar çözdü. İki slikon sprey sıkıyorsunuz ömür boyu ses çıkmıyor.

• Yollarımız yol değilki

• quote:

Orijinalden alıntı: mutu07

quote:

Varya kafayı yemek üzereydim tamirciler dahil. Artık aç aç gidip başlarına bela oluyordum bu sesi kesin diye. Açken sinirli oluyorum. Sanayiye gidince selamı veriom selamı almadan abi yemek yedinmi diye soruo adamlar... Neyseki kurtulduk o sesten. 4 amortisorüde değiştirdim burçlar falan ön takım arka takım ne varsa. Emniyet kemerlerini bile kontrol ettirmiştim. Hala o sesin ordan geldiğine inanamıyorum...

Düşüncesizlik Citroende. Birşekilde bu tarz hemen çözülebilecek ses yapan yerleri düzeltmek, sesi kesmek, ses yoksa da kontrol etmek için bütün C5leri servise çağırmaları gerekiyor. Kullanıcılarına ulaşmaları gerekiyor.

Normalde servislerde Fransadan gelen emirler bilgisayarlardan görünüyor ama servislere iş yükü olmasın diye çoğu firmada kullanıcı bir sorun bildirmezse haber bile vermiyorlar bu bu değişmesi gerekiyor diye.

Özellikle ses konusunda yani trim seslerinden plastik aksamlardan gelen seslerden her firmada şikayet mevcut. Çoğu ses yapan yer 5-10 dakikada halledilebilecek tarzda. Bunu servislerin müşteriye sormadan kendisinin kontrol etmesi şart bence yoksa işte herkes fransızların heryerinden ses geliyor der durur senelerce.

C5te Camlardan gelen gıcırtı sesini bile koskoca Citroen servisleri çözemedi de bizim gibi kullanıcılar çözdü. İki slikon sprey sıkıyorsunuz ömür boyu ses çıkmıyor.

Merhaba, benim F10 520D aracımda da camlardan arada gıcırtı sesi geliyor. Servis bir çözüm bulamadı. Nasıl bir sprey kullandınız ve spreyi nereye uyguladınız bilgi verirseniz memnun olurum. Teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: hederahelix

quote:

quote:

Merhaba, benim F10 520D aracımda da camlardan arada gıcırtı sesi geliyor. Servis bir çözüm bulamadı. Nasıl bir sprey kullandınız ve spreyi nereye uyguladınız bilgi verirseniz memnun olurum. Teşekkürler.

http://forum.donanimhaber.com/m_74969813/tm.htm
    tüm ayrıntıları yazmıştım oradan bakabilirsiniz. Gösterdiğim kısıma sıvı sabun benzeri yıkanınca geçen bir ürünle temizlik yapın önce. Bu şekilde denemiş ve riske atmamış olursunuz.

Kapılardaki aracın esnemesinden kanaklanan gacır gucur ses paylaştığım fotoğraftaki fitilden kaynaklanmakta. Yani aracın kapısının aracın kaportasına baskı kurduğu yerdeki fitil. Bu fitilleri güzelce sıvı sabunla temizleyin. Beze yedirip. Baktınız ses gitti. Ardından kuru bir bezle silip daha sonra da markası hiç önemli değil güzel bir slikon spreyi sıkın.

sakın camın tamamen kapandığında girdiği boşluğa sprey falan sıkmayın. Bu sefer daha garip sesler duyarsınız.

• Ya mutu07 hocam sen ne mübarek bir insansın ya. 1 yıldır C5 kullanıyorum. sorunların hepsine çözüm sendeymiş. Şu kalibrasyonu da bir yaptırayım tekrar teşekkürlerimi ileteceğim.
  • mutu07 M kullanıcısına yanıt
    Arkadaşım Allah senden razı olsun. Servisin çözüm bulamadığı ses problemine sayende çözüm buldum. Çok memnunum. Tüm sesler kesildi.
  • @hectorguner @hederahelix

Estağfurullah arkadaşlar nedemek.. Önemli olan paylaşmak. O iki ses sorununu ben de üç beş ay yaşadığım için nekadar sinir bozucu olduğunu iyi bilirim Hele benim gibi sese karşı takıntılıysanız neredeyse arabadan nefret ettirir.

Sorunlarınızın çözüldüğüne sevindim. Gittiğiniz servise mutlaka söyleyin çözüm yolunu da hatta ustalara da hatırlatın mutlaka. Bu sayede sizden sonra aynı şikayetle servise gelen arkadaşlara da faydamız olsun.

Bu arada kalibrasyonu söylediğim gibi her bakımdan bakıma mutlaka yaptırın aklınızda olsun..
  • Gıcırtı sesi gelirse tekerden oda el freni zıkkımından geliyor
    Halkanın üst kısmına kelepçeleyince kesiliyor. Bugün onuda hallettik. Sanki bilerek yapmışlar bu sesleri çıkarsın uğraşsınlar diye. Ama varya sesler gidince araba 10 numara oluyor...

• quote:

@hectorguner @hederahelix

Estağfurullah arkadaşlar nedemek.. Önemli olan paylaşmak. O iki ses sorununu ben de üç beş ay yaşadığım için nekadar sinir bozucu olduğunu iyi bilirim Hele benim gibi sese karşı takıntılıysanız neredeyse arabadan nefret ettirir.

Sorunlarınızın çözüldüğüne sevindim. Gittiğiniz servise mutlaka söyleyin çözüm yolunu da hatta ustalara da hatırlatın mutlaka. Bu sayede sizden sonra aynı şikayetle servise gelen arkadaşlara da faydamız olsun.

Bu arada kalibrasyonu söylediğim gibi her bakımdan bakıma mutlaka yaptırın aklınızda olsun..

Aynı ses benim focustan geliyor otokoça kaç defa götürdüm çözemediler. Bu hafta ilk işim otokoça gidip söylemek olacak. Durumu paylaşırım tekrar

• Ummadık taş baş yarar derler o hesap
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.