Şimdi Ara

3200mhz Ram'i 3466 Mhz ye Çekmek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
3.022
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Kullandığım ram'in bilgileri fotoğrafta mevcut.
    3200mhz 1.35v yi 3466mhz 1.5v yaptım.
    Sistem aidata 64 stres testinde sıkıntı çıkartmadı. Aradaki 266mhz hız fazladan verdiğim 0.15v ye değer mi ? Ram'e en fazla ne kadar voltaj verebilirim ?
    Sizce stok değerlerde devam etmeli miyim ? Yoksa bu şekilde tolerans sınırları içinde miyim ?

Ekleme: Voltajı 1.46 ya düşürdüğümde de stabil çalıştığını farkettim. 1.44 yaptığımda stabil değil.

Ayrıca Mhz arttırmak yerine timing değerlerini düşürmeye çalışırsam daha yüksek performans elde edebilir miyim ?
    Timing değerlerini düşürmek için yine değeri düşür voltaj ver mantığı mı var ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kıvan Ç -- 2 Kasım 2018; 18:45:53 >

• Minimal değişimlerin dışında hiçbir faydası olmaz. Bahsettiğim tarzdaki oyunlarda 3200'den 3866 MHz gibi değerlere gelmelisiniz ki fark hissetmeye başlayın (diğer sistem özellikleri de önem arz etmekte).

Her OC senaryosunda voltaj vermek gerekmiyor. Hatta stock voltaj değerinde aynı hızda veya düşük voltaj değerinde daha yüksek hızda çalışma durumları da mevcuttur (bu dediğim daha çok CPU ve GPU'larda görülür). Ram'lerde de nadiren de olsa görülür. Eğer özellikle oyunlarda performans artışı sağlamak istiyorsanız; CPU ve GPU OC gibi işlemlere yönelmeniz daha faydalı olur.
  • Kıvan Ç kullanıcısına yanıt
    Ustayı konuya davet edelim.

@nightsniffer

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Master_Sergeant -- 2 Kasım 2018; 19:05:45 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1.5v DDR4 için tehlikeli.
  • Sistem nedir? yani 1080 gibi bir kartınız yoksa boşuna uğraş 3200 ile 3466 arasında fazla bir fark yok.
  • @white_predator Hocam tam ekleyemediniz heralde, birde ben etiketleyeyim.@nightsniffer

@No Way Out Tekrar 1.35v a çektim.3200 devam.

@Arisaka Sistem i3 7350k @5Ghz Msi rx580 4 GB ve bu ram ler.

Şuan stok xmp profile geri çektim ramleri. Çekmeden önce Rise of the tomb raider ile benchmark yaptım. Birde şimdi 3200mhz ye dönünce yaptım. Şaşırtıcı olarak 3200mhz 1 fps ile önde. Tabi oyunun benchmark uygulaması ne kadar güvenilir bilmem.
    Açıkcası gönlümden geçen 3466 mhz de çalıştırmak ama emin olamıyorum :)
  • Gereksiz.
  • Ram oc ile ilgili güncel ve yeterli Türkçe kaynak yok yada ben bulamadım. Olanlarda genel görüş sizin gibi gereksiz olduğunu belirtmiş. Bu yüzden rafa kaldırıyorum.

Ama gereksiz olmasının yanında zararsız olduğuna kanaat getirebilsem affetmem yapıştırırım 3466 mhz :)
  • Ramlarin voltaj vs vermeden çok rahat çıkar 266mhz , senin ramlar cikmiyorsa g.skill yolla müzeye koysunlar yada anakartini garip

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Brother ToLGa B kullanıcısına yanıt
    Hocam ram için 1.2v 2133mhz değeri verilmiş. 3200mhz dediğine bakmayın o XMP haliyle öyle oluyor.
  • Selam,

Bazı istisnai oyunlar için (AC serisi, optimizasyon sıkıntısı olan oyunlar vs.); minumum 600 MHz civarı ve üzeri farklar olmadıktan sonra ram MHz değeri farkı oyun bazında bir şey getirmiyor. 3000 MHz seviyesi günümüz için optimum seviye denebilir.
  • REDSTONE kullanıcısına yanıt
    Sağolun hocam mhz değerini stok haline geri çektim. Peki timing değerlerini düşürmenin bi faydası olur mu ? Timing değeri düşüp stabilite kayboluncada voltaj vermek mi gerekir ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kıvan Ç

Sağolun hocam mhz değerini stok haline geri çektim. Peki timing değerlerini düşürmenin bi faydası olur mu ? Timing değeri düşüp stabilite kayboluncada voltaj vermek mi gerekir ?
    Minimal değişimlerin dışında hiçbir faydası olmaz. Bahsettiğim tarzdaki oyunlarda 3200'den 3866 MHz gibi değerlere gelmelisiniz ki fark hissetmeye başlayın (diğer sistem özellikleri de önem arz etmekte).

Her OC senaryosunda voltaj vermek gerekmiyor. Hatta stock voltaj değerinde aynı hızda veya düşük voltaj değerinde daha yüksek hızda çalışma durumları da mevcuttur (bu dediğim daha çok CPU ve GPU'larda görülür). Ram'lerde de nadiren de olsa görülür. Eğer özellikle oyunlarda performans artışı sağlamak istiyorsanız; CPU ve GPU OC gibi işlemlere yönelmeniz daha faydalı olur.

• bu mesaj silindi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0EF48BDE1 -- 18 Temmuz 2020; 14:59:6 >
  • Bilgilendirme için teşekkürler, stok halinde kullanmaya devam etmeye karar verdim. 1-2 fps için elimizdeki bulgurdan olmayalım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kıvan Ç

Hocam ram için 1.2v 2133mhz değeri verilmiş. 3200mhz dediğine bakmayın o XMP haliyle öyle oluyor.
    O dediğin bütün ramlarda aynı zaten standarttır her ramda

Neyse konuya çok uzaksaniz boş verin

Daha önce crucial ramlarda 2133mhz to 2800mhz kullandım

Şuan ki ramlarda 3200mhz to 3600mhz cl17-18-36 2t 1.35v

Ram overclock ile bozulmaz voltaj 1.45v üstünde vermedikçe bişey olmaz sizin sistem AMD sanirim

• 3200 mhz RAM'i voltaj arttırmadan 3466 MHZ de kullanmak bir zarar verir mi ?
    Frekans artışı ile ısı artışı olacaktır sanırım.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.