Şimdi Ara

3200 MHZ CL16 Ram X.M.P Profil SORUNU

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
4
Favori
13.381
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öncelikle herkese iyi günler arkadaşlar.

10 gün önce kadar topladığımız yeni nesil bir sistemimiz var. Ancak bir sorunumuz var aşağıda detaylarıyla belirtiyorum..

Gigabyte Aorus Z370 Ultra Gaming Anakartımız var. Ram olarak 2x8 Gb G-SKILL Trident Z Rgb 3200 Mhz CL16 olan, versiyon kodu : F4-3200C16D-16GTZR ramimiz bulunmakta.

Anakartın BIOS sürümü son sürüm olan F6 yükledik.

Ramler stok hızında 2133 Mhz CL15 olarak sorunsuz çalışıyor. Ancak X.M.P Profil modunu aktif ettiğimizde 3200 Mhz CL16 olarak çalışırken bilgisayar donuyor.

2133 Mhz de her türlü stress testi ve kullanımda herhangi bir sorun çıkarmıyor. Ancak 3200 Mhz X.M.P yi aktif ettiğimizde stress testinde ve bilgisayarı kullanırken bilgisayar donuyor.

Anakartta herhangi başka bir ayarla oynamadık. Sadece X.M.P Profili aktifleştirdik diğer ayarları ise AUTO değerlerinde bıraktık. Ram ve İşlemciyle alakalı bütün frekans ve voltaj değerlerine dokunulmadı.

Yabancı kaynaklardan araştırdığım kadarıyla VCCSA - CPUVTT - DDRVTT gibi voltaj değerlerini biraz artırın düzelir falan demişler ancak ben anakartta bu değerleri bulamadım. Advanced voltage settings altındaki bütün menüleri gezdim ancak bu isimler mevcut değil. Sadece PC Healt diye bir menü var orada VCCSA değeri 1.260 olarak görünüyor ancak herhangi bir değişim yapamıyorum. Advanced setting menüsü altında bu bahsedilen isimlerin hiçbirisi yok. Hem Frekans hemde Voltajla alakalı bütün menüleri gezdim. Muhtemelen ismi başka yazılmış olabilir tam bir bilgim yok.

Sorunumuz şu bu rami nasıl X.M.P modunda 3200 Mhz CL16 değerlerinde kullabiliriz ?

Ramin tam detaylarına yazayım buraya :

XMP-3200

Frequency : 1600 Mhz
    CAS#Latency : 16
    RAS# to CAS# : 18
    RAS#Precharge : 18
    tRAS : 38
    tRC : 56
    Row Refresh Cycle Time (tRFC) : 560
    Command Rate (CR) : 2T

Kimi yerlerde değerleri elle girin falan demişler. Ellede girdim ancak değişen bir sonuç yok. Anakartın bios u çok karışık M.I.T diye bir bölüm yapmışlar her türlü detay var ancak şimdi konuya hakim olmadan değerlerlede pek oynamak ve kurcalamak istemedim.

Gigabyte anakart ilk defa kullanıyorum daha önce MSI ve ASUS kullanmıştım. Şuan da Gigabyte Anakart kullanan arkadaşlar varsa veya bu konuyla alakalı bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımcı olabilirseniz çok sevinirim..

Hatta bilgisi ve zamanı olan arkadaşlar telefondan whatsapp üzerinden falan görüntülü konuşma yaparak BIOS a girip ayarlatabilir deneyebiliriz bana farketmez. Her türlü yardım ve önerilerinizi bekliyorum...

Teşekkürler, iyi günler dilerim..

• Özelden cevapladım Melih Bey
  • O "M.I.T" bölümüne girip "System Memory Multiplier" kısmını 32.0 yapacaksınız. Bence işlemciyi de "Cpu Clock Ratio" kısmını 47 yaparak 4.7Ghz frekansına ayarlayın.
  • techniquest35 kullanıcısına yanıt
    Hocam system memory multiplieri 32 yaparım onda sorun sıkıntı yokta. Ramle alakalı 10 larca değer var ve hepsi autoda duruyor. Sadece multiplier artırmakla stabil olmazki. Aynı şey işlemci içinde geçerli 4.7 ghz yapmanın bir faydası olacağını sanmıyorum. Birkaç ince ayar daha gerekebilir. Ayrıca işlemciye overclock yapmanın bir mantığı yok bana göre. Sonuçda 4.000 mhz ram kullanmıyoruzki hadi 5 ghz o.c. yapalım desek..
  • Arkadaşlar biosun ramlerle alakalı olan kısımlarının fotoğraflarını buraya atıyorum.

NOT : FOTOĞRAFLAR ANAKARTIN DEFAULT AYARLARA GETİRİLMİŞ HALİNDE ÇEKİLDİ

• Ellede değerleri denedim ettim. 3200 mhz denedim 3000 denedim 2800 denedim. Cl değerlerini falanda elle girdim.

Olay şöyle birşey. Anakart herhangi bir ram veya boot error vermiyor. Bilgisayar düzgün çalışıyor, windows açılıyor ama sorun şu ki stress testi başlattığımda veya pc yi 10-15 dk kullandıktan sonra pc donuyor ram ayarlarından ötürü.

Aslında bir sorun yok gibi gözüküyor ama stabilite açısından bir sorun var yani ince bir ayar.. Birkaç değerle oynasam sanki düzelecek ama oynamam gereken neresi onu bilemiyorum :(..

Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. İyi günler..
  • dram voltage 1.2v da kalmış. ramleriniz xmp profilini seçince dram voltage değerini de 1.35 native voltaj değerine çekmesi gerekir ancak anakartınız dram 1.35v değerinde değil.
    bunu manuel olarak 1.35v değerine çekerseniz donma ve kilitlenme problemleri yaşamayacaksınız.
  • mageji kullanıcısına yanıt
    Yanlış anlaşılmasın hocam fotoların başına anakart stock değerlerinde çekilmiştir diye yazmıştım gözünüzden kaçmış sanırsam.

Rami xmp profile alınca zaten voltajı otomatik olarak 1.360 lara yükseltiyor anakart ayrıca vccsa voltajıda 1.060 dan 1.260 a yükseliyor..

Fotodaki stock değerleri yani xmp profil disable ve ram 2133 mhz de çalışırkenki değerler..
  • quote:

Orijinalden alıntı: melihkamarat

Yanlış anlaşılmasın hocam fotoların başına anakart stock değerlerinde çekilmiştir diye yazmıştım gözünüzden kaçmış sanırsam.

Rami xmp profile alınca zaten voltajı otomatik olarak 1.360 lara yükseltiyor anakart ayrıca vccsa voltajıda 1.060 dan 1.260 a yükseliyor..

Fotodaki stock değerleri yani xmp profil disable ve ram 2133 mhz de çalışırkenki değerler..

anladım.
    ben z170 kullanırken vccsa voltaj değerini biraz artırmıştım. bu şekilde stabil kullanabiliyordum.
    M.I.T içinde vccsa da auto yazıyor. o alana gelince manuel seçeneği çıkıyor mu? ben hep asus anakart kullandığım için sizin biosunuz konusunda bir fikir yürütemiyorum malesef.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mageji -- 10 Kasım 2017; 0:53:21 >
    Hocam işte bende orayı artırsam sorun düzeleckmiş gibime geliyor. Çünki yabancı forumlardada birçok yerde sorunu böyle çözmüşler.

Şimdi durumu şöyle izah edeyim :

M.I.T içinde PC HEALT STATUS diye bir kısım var orda voltaj değerleri hakkında bilgi veriyor sadece en son fotoğrafta.

Orda VCCSA değeri gözüküyor ama oradan değişiklik yapamıyorum.

Yukarıdaki diğer fotolardaki bölümlerde hangisi bu vccsa voltajı onu bulamadım ismi değişik herhalde ?

"M.I.T içinde vccsa da auto yazıyor." demişsiniz AUTO yazan herşeyi değiştirebiliyorumda M.I.T içinde VCCSA yazan yeri bulamadım ?

Bu baştan 6. fotoğraf işlemci ile alakalı advanced power settingsin olduğu yer. Ordaki hangi voltaj değerlerini artırmam lazım ?

CPU VCCIO var
    CPU System Agent Voltage var

acaba o fotodaki değerlerden hangileri işlemcinin memory controller birimiyle alakalı ?

• quote:

Hocam işte bende orayı artırsam sorun düzeleckmiş gibime geliyor. Çünki yabancı forumlardada birçok yerde sorunu böyle çözmüşler.

Şimdi durumu şöyle izah edeyim :

M.I.T içinde PC HEALT STATUS diye bir kısım var orda voltaj değerleri hakkında bilgi veriyor sadece en son fotoğrafta.

Orda VCCSA değeri gözüküyor ama oradan değişiklik yapamıyorum.

Yukarıdaki diğer fotolardaki bölümlerde hangisi bu vccsa voltajı onu bulamadım ismi değişik herhalde ?

"M.I.T içinde vccsa da auto yazıyor." demişsiniz AUTO yazan herşeyi değiştirebiliyorumda M.I.T içinde VCCSA yazan yeri bulamadım ?

Bu baştan 6. fotoğraf işlemci ile alakalı advanced power settingsin olduğu yer. Ordaki hangi voltaj değerlerini artırmam lazım ?

CPU VCCIO var
    CPU System Agent Voltage var

acaba o fotodaki değerlerden hangileri işlemcinin memory controller birimiyle alakalı ?

CPU VCCIO
    CPU System Agent Voltage

bu alanları değiştireceksiniz.
    ben yanlış yazmışım yukarıda

Peki hocam son bir sorum olacak.

Şimdi bu

CPU VCCIO
    CPU System Agent Voltage

ayrıca DDR Ram Voltage

Bu 3 değeri en fazla ne kadar değiştirmeliyim yani üst sınır nedir ona göre ayarlayım adım adım artırayım..

DDR Ram Voltage auto 1.36 ya alıyor anakart olmadı 1.40 a kadar çıkarım onu biliyorumda..

CPU VCCIO
    CPU System Agent Voltage bu 2 değerde ne kadarlık oynamadan sonrası risk yani. Misal VCCSA 1.260 oluyor xmp de ben bunu en fazla kaça kadar elimle artırayım ?
    AYRICA VCCIO da 0.950 falan bunu kaça kadar artırayım ?
  • quote:

Peki hocam son bir sorum olacak.

Şimdi bu

CPU VCCIO
    CPU System Agent Voltage

ayrıca DDR Ram Voltage

Bu 3 değeri en fazla ne kadar değiştirmeliyim yani üst sınır nedir ona göre ayarlayım adım adım artırayım..

DDR Ram Voltage auto 1.36 ya alıyor anakart olmadı 1.40 a kadar çıkarım onu biliyorumda..

CPU VCCIO
    CPU System Agent Voltage bu 2 değerde ne kadarlık oynamadan sonrası risk yani. Misal VCCSA 1.260 oluyor xmp de ben bunu en fazla kaça kadar elimle artırayım ?
    AYRICA VCCIO da 0.950 falan bunu kaça kadar artırayım ?

bunun bir ölçüsü yok. her işlemci için farklıdır. küçük adımlarla giderek stabil noktayı kendiniz bulmalısınız. ben eski sistemimde 0.01 adımlarla gidiyordum.

Tamamdır hocam müsait bir zamanda deneyip sonuçları paylaşacağım. Umarım düzelir çok can sıkıcı bir durum. 3200Mhz cl16 rami 2133Mhz cl15 de kullanıyoruz şaka gibi :(
  • Aynı problem bendede mevcut Corseir 2*8 3600mhz ramlar xmp modunda kilitleniyor aynı şekilde 10-15 dk içerisinde çözümü buldun mu acaba
  • AANILL kullanıcısına yanıt

Ramlerinizi resimdeki gibi A1-C1 slotlarına takın.
    XMP her ram kitini stabil çalıştıracak diye bir kaide yok.
    XMP yi kapatın
    MHz, gecikme ve voltaj değerlerini elle girin.
    3600 MHz olmuyorsa sırasıyla 3466-3400-3333 MHz olarak deneyin.
  • Ramler bu şekilde takılı 3200mhz de stabil çalışıyor ama 3600 da kilitleniyor
  • Sorun çözüldü mü?
  • gigabyte biosların bu kadar dandik olduğunu yeni farkettim resmen çaresizliğin dibine vurdurmuş umarım hallolur daha iyi bilen gigabyte kullanıcısı bir forumdaş cıkarsa
  • hocam sorun şundan kaynaklanıyor. Gigabyte ile G-Skill in bir anlaşması bulunmuyor muhtemelenki g-skill ekibi gigabyte anakartlara pek özenmemiş stabilite konusunda. G-skill ekibiyle görüştüğüm mailde bana yazdıkları, Gigabyte için şuanlık sadece gaming 5 ve gaming 7 modelleri üzerinde yoğunlaştıklarını diğer modelleri pek kale almadıklarını belirttiler. Bundan ötürü 3000 mhz yukarısındaki ramler gaming 5 ve gaming 7 anakart modelleri haricindeki modellerde çalışmıyor. Sadece 3000 mhz e kadar g-skill ramlerle uyumlu diğer modeller. Ama Aourus gaming 5 ve gaming 7 modelleri 3200-3600 mhz ramlerlede uyumlu.

Asus ve Msi ın z370 serisinde yer alan bütün anakartlar g-skill 3200 mhz ramlerle uyumlu iken gigabyte tarafında destek biraz zayıf kalmış sıkıntıda bu yüzden doğuyor..

Çözüm olarak bios güncellemesi beklememiz lazım, biosun ramlere karşı daha uyumlu ve stabil olması lazım.
    Onun haricinde işlemciye overclock yaparak veya işlemci memory kontrollerinin voltajını artırarakda 3200 mhz de stabilite sağlanabilir diye düşünüyorum ama pek kafa yormak istemedim işin açıkcası. Şuanlık bios güncellemesi gelene kadar bekliyorum bakalım. 3000 mhz de kullanıyorum.

Eğer başka bir çözüm öneriniz varsa veya gigabyte anakartlarının biosuna hakim arkadaşlar varsa nasıl halledeceğimiz konusunda yardımcı olurlarsa sevinirim. Herkese iyi günler iyi forumlar dilerim..

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.